"Stanowisko Unii Europejskiej jest jasne". Teraz chce usłyszeć, co zamierza May


- Backstop, który jest częścią porozumienia o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, jest fundamentalnie ważny - mówi rzecznik KE Margaritis Schinas. 7 lutego w Brukseli odbędzie się spotkanie szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera i premier Wielkiej Brytanii Theresy May. Unia chce ułyszeć, co zamierza May.

- Stanowisko Unii Europejskiej jest jasne - powiedział rzecznik KE Margaritis Schinas na konferencji prasowej. - Czekamy jeszcze raz na to, aby usłyszeć, co ma nam do powiedzenia premier Wielkiej Brytanii - zaznaczył.

Fundamentalnie ważny backstop

Rzecznik Komisji Europejskiej podkreślił, że dla UE tzw. backstop (mechanizm awaryjny) jest "fundamentalnie ważny". Pytany o to, czy Wielka Brytania przedstawiła jakieś nowe, alternatywne propozycje dla rozwiązania kwestii backstopu, a jeśli nie, to czy KE spodziewa się, że zamierza takie przedstawić, odpowiedział:

- Zobaczymy, jak rozwinie się spotkanie (...) Dla nas, jak wiecie, backstop, który jest częścią porozumienia o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, jest jego centralnym punktem i jest fundamentalnie ważny - wskazał.

Backstop - kontrowersyjny mechanizm awaryjny -zakłada, że w razie braku porozumienia z UE w sprawie brexitu, Zjednoczone Królestwo byłoby zmuszone do pozostania w unii celnej i w elementach wspólnego rynku UE. Sprawia też, że mogłoby dojść do powstania tzw. granic regulacyjnych między Wielką Brytanią a wchodzącą w jej skład Irlandią Północną.

Pod koniec stycznia posłowie Izby Gmin przyjęli dwie poprawki do uchwały w sprawie brexitu, sugerujące konieczność znalezienia alternatywnego rozwiązania wobec wynegocjowanego przez rząd May backstopu i wskazujące zarazem na sprzeciw wobec scenariusza bezumownego wyjścia z UE.

W odpowiedzi May zapowiedziała próbę renegocjacji umowy wyjścia z UE. To zostało jednak natychmiastowo odrzucone przez, występującego w imieniu 27 państw członkowskich, rzecznika przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska.

Tusk: Negocjacje nie wchodzą w grę. Wciąż nie wiemy, czego chce Zjednoczone Królestwo

Londyn liczy na ustępstwa

Gdyby May nie udało się uzyskać żadnych ustępstw ze strony UE, kolejne głosowanie w parlamencie mogłoby dotyczyć trudnego wyboru pomiędzy jej oryginalną propozycją - odrzuconą już raz przez posłów w połowie stycznia - lub wysoce ryzykownym opuszczeniem Wspólnoty bez umowy opartej na porozumieniu stron.

W razie nieuzyskania większości dla umowy proponowanej przez May lub alternatywnego rozwiązania na mocy procedury wyjścia opisanej w art. 50 traktatu o UE Wielka Brytania automatycznie opuści Wspólnotę bez umowy o północy w noc z 29 na 30 marca.

ZOBACZ: Tusk o brexicie i "specjalnym miejscu w piekle"

Autor: mm/ja / Źródło: PAP

Raporty: