tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Brytyjczycy wybrali Brexit

23 czerwca 2016 roku Brytyjczycy zagłosowali w referendum za opuszczeniem UE. Po ogłoszeniu oficjalnych wyników w piątek premier David Cameron zapowiedział, że poda się do dymisji - ze stanowiska ma ustąpić do października. Decyzja Brytyjczyków zatrzęsła globalnymi rynkami.

Z opublikowanych w piątek rano wyników czwartkowego referendum wynika, że 51,9 proc. wyborców zagłosowało za opuszczeniem UE, a 48,1 proc. za pozostaniem we Wspólnocie.

Jak podała brytyjska komisja wyborcza, za Brexitem opowiedziało się ponad 17,4 mln osób, a za pozostaniem w Unii Europejskiej - 16,1 mln. Wielu zwolenników członkostwa w UE to mieszkańcy Szkocji i Irlandii Płn., w których przeciwnicy Brexitu zdobyli większość.

Niedługo po ogłoszeniu oficjalnych wyników szef rządu w Londynie David Cameron zapowiedział, że poda się do dymisji. Podkreślił, że do października ustąpi ze stanowiska. - Nie sądzę, by było właściwe, abym był kapitanem, który pokieruje naszym krajem do następnego punktu docelowego - powiedział Cameron dziennikarzom przed swoją siedzibą na Downing Street w Londynie. Dodał, że negocjacje w sprawie Brexitu powinny się rozpocząć pod rządami nowego premiera.

Najbardziej rozpoznawalny przedstawiciel eurosceptycznego skrzydła Partii Konserwatywnej, były burmistrz Londynu Boris Johnson, który jest jednym z polityków typowanych na przyszłego szefa rządu, ocenił, że Wielka Brytania skorzysta na wystąpieniu z UE. - (Kraj) będzie mógł na nowo odnaleźć swój głos w świecie, głos współmierny do faktu, że Wielka Brytania jest piątą co do wielkości gospodarką na Ziemi - oświadczył.

Brexit faktem »

Oglądaj
Brexit faktem
 • Maciej Woroch o wystąpieniu brytyjskiej premierMaciej Woroch o wystąpieniu brytyjskiej premier
 • Rosiak: rząd brytyjski nie zafunduje sobie dużego zamieszaniaRosiak: rząd brytyjski nie zafunduje sobie dużego zamieszania
 • Minister do spraw brexitu David Davis zrezygnował ze stanowiskaMinister do spraw brexitu David Davis zrezygnował ze stanowiska
 • Jak zostać w Wielkiej Brytanii po brexicie?Jak zostać w Wielkiej Brytanii po brexicie?
 • Brytyjski wiceminister o negocjacjach w sprawie brexituBrytyjski wiceminister o negocjacjach w sprawie brexitu
 • Brytyjski wiceminister o prawach Polaków po brexicieBrytyjski wiceminister o prawach Polaków po brexicie
 • Rifkind: nie opuszczamy Europy, tylko Unię EuropejskąRifkind: nie opuszczamy Europy, tylko Unię Europejską
 • Ambasador Wielkiej Brytanii: nie zamkniemy nikomu drzwi przed nosemAmbasador Wielkiej Brytanii: nie zamkniemy nikomu drzwi przed...
 • Co z Brexitem?Co z Brexitem?
 • Beata Szydło na szczycie UE w sprawie Brexitu Beata Szydło na szczycie UE w sprawie Brexitu
 • 18.04.2017 | Zwrot akcji na Wyspach - będą przedterminowe wybory. May chce silnego mandatu od Brytyjczyków18.04.2017 | Zwrot akcji na Wyspach - będą przedterminowe...
 • Burzliwa dyskusja w Parlamencie Europejskim Burzliwa dyskusja w Parlamencie Europejskim
 • Fala niechęci wobec Polaków się powtórzy?Fala niechęci wobec Polaków się powtórzy?
 • Brytyjski ambasador o przyszłości Polaków w Wielkiej BrytaniiBrytyjski ambasador o przyszłości Polaków w Wielkiej Brytanii
 • Wielka Brytania powiedziała: BrexitWielka Brytania powiedziała: Brexit
 • Kuczyński: Brytyjczycy nie chcą płacić za BrexitKuczyński: Brytyjczycy nie chcą płacić za Brexit
 • "Już za wami tęsknimy". Tusk dostał list od May"Już za wami tęsknimy". Tusk dostał list od May
 • Początek Brexitu. Sprawdź, jak wygląda proceduraPoczątek Brexitu. Sprawdź, jak wygląda procedura
 • Kuczyński: Brytyjczycy nie chcą płacić za BrexitKuczyński: Brytyjczycy nie chcą płacić za Brexit
 • Londyn rozpoczyna procedurę BrexituLondyn rozpoczyna procedurę Brexitu
Wideo: TVN24 BiS Maciej Woroch o wystąpieniu brytyjskiej premier

Bruksela reaguje

Komentując decyzję Brytyjczyków, szef Rady Europejskiej Donald Tusk ocenił, że jest to historyczna chwila dla UE. Poinformował, że w minionych dniach rozmawiał ze wszystkimi przywódcami państw UE i przewodniczącymi unijnych instytucji o ewentualnym Brexicie. - Dziś w imieniu wszystkich 27 przywódców mogę oświadczyć, że jesteśmy zdecydowani, by utrzymać jedność Unii 27 państw - podkreślił. - UE tworzy ramy naszej wspólnej przyszłości - dodał.

Liderzy instytucji unijnych oczekują, że rząd w Londynie wprowadzi w życie decyzję obywateli Wielkiej Brytanii o wyjściu z UE tak szybko jak to możliwe. "Wszelkie opóźnienia niepotrzebnie przedłużą niepewność" - napisali we wspólnym oświadczeniu przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, Tusk, szef Parlamentu Europejskiego Martin Schulz oraz premier sprawującej prezydencję UE Holandii Mark Rutte.

Schulz poinformował też, że we wtorek rano odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie PE, który przyjmie rezolucję nakreślającą dalsze kroki, jakie ma podjąć UE w związku z wynikiem referendum.

Premier Holandii zaapelował o szersze reformy UE. Dodał, że proces wychodzenia Wielkiej Brytanii z Unii może rozpocząć się nie wcześniej niż po wyborach parlamentarnych w Niemczech, zaplanowanych na jesień przyszłego roku.

W sobotę rano odbędzie się spotkanie ministrów spraw zagranicznych sześciu krajów - założycieli UE: Niemiec, Francji, Holandii, Włoch, Belgii i Luksemburga.

Reakcja za oceanem

Na wynik referendum zareagował Biały Dom. Barack Obama przeprowadzi w związku z tym konsultacje z premierem Cameronem - poinformowały służby prasowe prezydenta. Sam Obama w oświadczeniu zapewnił, że uznaje wynik brytyjskiego referendum i że stosunki USA z Wielką Brytanią nie doznają uszczerbku.

Ubiegający się o nominację republikanów w listopadowych wyborach prezydenckich w USA Donald Trump ocenił, że głosując w referendum za opuszczeniem UE, Brytyjczycy "odzyskali kontrolę nad swoim krajem".

"Washington Post" napisał na swych stronach internetowych, że po zwycięstwie zwolenników Brexitu bardziej prawdopodobne staje się to, że amerykańskie wybory wygra Trump, którego kampania została zbudowana na argumentach podobnych do tych, którymi szermowali w Wielkiej Brytanii eurosceptycy.

Fed, amerykański bank centralny, starając się uspokoić rynki finansowe oznajmił, że gotów jest zapewnić gospodarce płynność dostarczając dolary, poprzez istniejące już kanały wymiany z innymi bankami centralnymi.

Komunikat Fedu głosi: "Rezerwa Federalna we współpracy z innymi bankami centralnymi bacznie obserwuje rozwój wydarzeń na światowych rynkach finansowych w następstwie referendum w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE". Minister finansów USA Jack Lew również zapewnił, że monitoruje sytuację na globalnych rynkach.

Rosja czeka

Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że Brexit będzie miał globalne skutki zarówno pozytywne, jak i negatywne; dodał też, że Rosja w żaden sposób nie ingerowała, nie ingeruje i nie zamierza się ingerować w wybór Wielkiej Brytanii.

Zdaniem rosyjskiego premiera Dmitrija Miedwiediewa brytyjskie referendum będzie miało konsekwencje dla gospodarki światowej, w tym takie, które "nie cieszą" Rosji.

Ministrowie finansów i szefowie banków centralnych krajów G7 poinformowali we wspólnym oświadczeniu, że monitorują nadmierną zmienność, jaka zapanowała na rynkach na wieść o wyniku referendum, i będą koordynować swe działania, by uspokoić sytuację.

Zapewnili też, że banki centralne podjęły już kroki mające zapobiec utracie płynności. Również brytyjski minister finansów George Osborne oznajmił, że banki te działają już, aby "zapewnić właściwą płynność i funkcjonowanie rynków".

Finanse, finanse...

Wyniki czwartkowego referendum odbiły się na światowych rynkach finansowych. Na otwarciu giełd w Wielkiej Brytanii, Niemczech i Francji odnotowano mocne spadki. Spadki nastąpiły też na otwarciu Wall Street: Dow Jones stracił 2,16 proc., a Nasdaq - 3,78 proc. Jak podaje Bloomberg, z rynków "wyparowały" ponad 2 biliony dol. Spadkami zareagowała również polska giełda. Osłabieniu uległ też polski złoty.

Agencja ratingowa Moody's przekazała w piątek, że wynik brytyjskiego referendum będzie miał negatywne konsekwencje dla ratingów kredytowych Wielkiej Brytanii oraz dla innych emitentów w tym kraju.

Brexit dał się już odczuć w Szwajcarii, ponieważ podrożał kurs franka wobec euro, co skłoniło Szwajcarski Bank Narodowy do natychmiastowej interwencji na rzecz ustabilizowania kursu własnej waluty.

Koniec Zjednoczonego Królestwa?

Wyniki referendum mogą mieć wpływ także na przyszły kształt samej Wielkiej Brytanii. Były przewodniczący Szkockiej Partii Narodowej (SNP) Alex Salmond zapowiedział, że SNP prawdopodobnie będzie domagać się rozpisania nowego referendum ws. niepodległości Szkocji.

Lider największej północnoirlandzkiej partii narodowej Sinn Fein, Declan Kearney, ostrzegał, że jeśli okaże się, że Wielka Brytania opuści UE, to brytyjski rząd "utraci wszelki mandat", by reprezentować interesy mieszkańców jego kraju.

Reakcja Polski

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że wynik brytyjskiego referendum to sygnał dla przywódców UE, że musimy zachować jedność i spójność; że trzeba czynić wszystko, by uniknąć efektu domina. Zadeklarował też, że Polska będzie chciała utrzymać jak najbardziej ścisłe związki z Wielką Brytanią w zakresie współpracy gospodarczej, wojskowej i politycznej i że będzie rozmawiać z rządem brytyjskim o sytuacji Polaków, którzy mieszkają, pracują lub studiują na Wyspach.

Premier Beata Szydło oświadczyła w związku z Brexitem, że nasz kraj zaproponuje reformy, które w naszej opinii są konieczne do przeprowadzenia w UE. Rezultat brytyjskiego referendum to wynik kryzysów w UE, które nie były rozwiązywane, tylko zamiatane pod dywan - podkreśliła.

- Dzisiejszy dzień powinien być przede wszystkim dniem refleksji, w którym kierunku powinna i w którym kierunku zmierza Unia Europejska i jakie powinny być podejmowane decyzje, by UE budowała przede wszystkim swoją przyszłość myśląc o Europie, o narodach europejskich, o Europejczykach - dodała premier.

Szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski uznał, że wynik referendum powinien być początkiem dyskusji nad kierunkiem zmian w UE. Trzeba się zastanowić nad przyszłością integracji europejskiej - powiedział PAP.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński oznajmił, że należy dokonać reformy Unii Europejskiej i to będzie pozytywna odpowiedź na Brexit, która może stać się też ofertą dla Wielkiej Brytanii; dodał, że potrzebny jest nowy traktat europejski.

Według niego należy doprecyzować przepisy Unii, by ona rzeczywiście działała w oparciu o prawo, a nie na zasadzie arbitralnej, co "często się zdarza" i czego Polska stała dzisiaj "przedmiotem i ofiarą".

- Konkluzja jest oczywista, potrzebny jest nowy traktat europejski - powiedział Kaczyński.

Oglądaj
Cameron po Brexicie. Całe wystąpienie premiera
Wideo: TVN24 Poznań Cameron po Brexicie. Całe wystąpienie premiera

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Komentarze (5)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
smerf_mady
smerf_mady

Polacy wracajcie do Polski bo tamten kraj po Brexicie to horror-ostatnie ataki na Polaków tylko to potwierdzają

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   cxliv_th
   cxliv_th

   Czy to oznacza, że za kilka lat w UK nie będzie gdzie zjeść, czego się napić, ulice utoną w śmieciach, a elektrownie, transport publiczny i fabryki nagle staną?

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     smerf_mady
     smerf_mady

     Przewiduję gorszy scenariusz więc jeśli tam jesteś to wracaj do Polski

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       0
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Larryson
       Larryson

       Najzabawniejsze, że część głosujących za wyjściem dopiero teraz się dowiaduje co to oznacza i jakie są tego konsekwencje. Tabloidy zrobiły swoje.

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         smerf_mady
         smerf_mady

         czyli początek końca Wielkiej Brytanii według mnie

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           0
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           Zasady forum
           Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

           Pozostałe informacje