tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

"Jedynym poważnym krajem na świecie, któremu zależy na Polsce w sensie pozytywnym, są Niemcy"

zobacz więcej wideo »
"Jedynym poważnym krajem na świecie, któremu zależy na Polsce w sensie pozytywnym, są Niemcy"
 • "Jedynym poważnym krajem na świecie, któremu zależy na Polsce w sensie pozytywnym, są Niemcy""Jedynym poważnym krajem na świecie, któremu zależy na Polsce...
 • "Unia dała nam trzy wielkie rzeczy""Unia dała nam trzy wielkie rzeczy"
 • "Dzisiaj w Polsce jest taka atmosfera, że realizuje się ambicje polityczne metodami bezwzględnymi""Dzisiaj w Polsce jest taka atmosfera, że realizuje się...
 • "Premier nie miał na myśli tego, żeby podważać rolę ani wagę funduszy""Premier nie miał na myśli tego, żeby podważać rolę ani wagę...
 • "Jak na byt wyimaginowany, to całkiem sporo miliardów euro, żeśmy z tego bytu uzyskali""Jak na byt wyimaginowany, to całkiem sporo miliardów euro,...
 • "Kolejna antyunijna wypowiedź premiera rządu Polski""Kolejna antyunijna wypowiedź premiera rządu Polski"
 • Morawiecki o pieniądzach odzyskanych od mafii VAT-owskichMorawiecki o pieniądzach odzyskanych od mafii VAT-owskich
 • Morawiecki: odzyskaliśmy więcej środków niż środki unijneMorawiecki: odzyskaliśmy więcej środków niż środki unijne
 • Mazurek komentuje słowa Morawieckiego o pieniądzach z VATMazurek komentuje słowa Morawieckiego o pieniądzach z VAT
Foto: Andrzej Iwańczuk/Reporter | Video: tvn24 Profesor Marek Belka w "Faktach po Faktach"

Polska jest krajem, który sobie sam nie poradzi. Trzeba spojrzeć na mapę, na potencjał gospodarczy, militarny i wszystko jest jasne - powiedział w "Faktach po Faktach" były premier i były szef Narodowego Banku Polskiego Marek Belka. Jego zdaniem, "jedynym krajem poważnym na świecie, któremu na Polsce zależy w sensie pozytywnym są Niemcy". - A my to niszczymy, zachowując się jak dziecko w składzie porcelany - dodał.

Były premier i były prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka w "Faktach po Faktach" w TVN24 odniósł się do słów premiera z Dębicy.

- Środki unijne są ważne, cieszymy się z nich, bo pomagają odnawiać chodniki, ale dużo więcej dobra przynosi rząd Prawa i Sprawiedliwości i właśnie dlatego będziemy dalej wprowadzać nasze zmiany - powiedział w niedzielę Mateusz Morawiecki.

"Trzy wielkie rzeczy"

Jak mówił w TVN24 Marek Belka, gdy został kiedyś zapytany o to, co dała nam Unia, odpowiedział, że "trzy wielkie rzeczy".

- Po pierwsze, zmusiła nas do przeorania naszego życia publicznego, społecznego, naszych praw, obowiązków, zmusiła nas do tego, żeby być państwem o kulturze zachodniej, cywilizowanym. Po drugie, dała nam dostęp do wspólnego rynku, to jest podstawowe źródło ekonomicznej pomyślności polskiej gospodarki. A na trzecim miejscu dopiero te fundusze, które są ważne, widoczne na każdym kroku, ale one są dopiero na trzecim miejscu - wymieniał.

- Największym skarbem, który nam Unia dała jest to, że zostaliśmy skłonieni do tego, żeby stać się państwem nowoczesnym, demokratycznym, liberalnym. Teraz my się tego zaczynamy nie wiadomo dlaczego wypierać - mówił.

Oglądaj
"Unia dała nam trzy wielkie rzeczy"
Wideo: tvn24 "Unia dała nam trzy wielkie rzeczy"

"Polska jest krajem, który sobie sam nie poradzi"

Jak dodał, boi się, że może się to skończyć wyjściem z Unii Europejskiej. - Polska jest krajem, który sobie sam nie poradzi. Trzeba spojrzeć na mapę, spojrzeć na potencjał gospodarczy, militarny i wszystko jest jasne - ocenił.

Pytany, po co rząd wywołuje antyunijne i antyniemieckie nastroje, odpowiedział, że jest to "skrajnie nieodpowiedzialne".

- My musimy sobie zdawać sprawę, że jedynym krajem poważnym na świecie, któremu na Polsce zależy w sensie pozytywnym są Niemcy. Nie ma innego kraju na świecie, który by traktował Polskę bardzo poważnie jako swojego trwałego partnera i sąsiada. A my to niszczymy zachowując się jak dziecko w składzie porcelany - mówił były premier.

"Prezydent Duda i premier Morawiecki nie powinni przemawiać bez kartki"

Zdaniem Belki, w wypowiedzi premiera z Dębicy "nie ma nic poza normalnym przedwyborczym jazgotem". - Ja tu nie widzę niczego specjalnie frustrującego, tak się mówi ludziom, szczególnie swoim zwolennikom, że my jesteśmy samo dobro - stwierdził.

Jak ocenił, wypowiedź Andrzeja Dudy była o wiele gorsza. Prezydent powiedział w połowie września w Leżajsku, że chce, aby obywatele mieli przekonanie, iż ktoś myślał o nich, a nie "o jakiejś wyimaginowanej wspólnocie, z której dla nas niewiele wynika".

- Wspólnota jest potrzebna tutaj, w Polsce, dla nas - własna, skupiająca się na naszych sprawach, bo one są dla nas sprawami najważniejszymi, kiedy nasze sprawy zostaną rozwiązane, będziemy się zajmować sprawami europejskimi. A na razie, niech nas zostawią w spokoju i pozwolą nam naprawić Polskę, bo to jest najważniejsze - mówił wówczas.

- Zarówno prezydent Duda, jak i premier Morawiecki nie powinni przemawiać bez kartki, bo wtedy ich ponoszą złe emocje - stwierdził w "Faktach po Faktach" Marek Belka.

- Donald Trump przyjechał do Polski, napisali mu, przeczytał, słabo mu to szło, ale przeczytał i było bardzo dobre wystąpienie. Tego powinien trzymać się zarówno prezydent, jak i premier - dodał.

"To Prawo i Sprawiedliwość zaczęło budować atmosferę skandali"

Marek Belka odniósł się również w "Faktach po Faktach" do powrotu afery taśmowej. Taśma ujawniona w ubiegłym tygodniu przez Onet jest zapisem rozmowy z wiosny 2013 roku. Mateusz Morawiecki, który kierował wtedy bankiem BZ WBK, spotkał się w restauracji Sowa i Przyjaciele ze swoim przyjacielem Zbigniewem Jagiełłą (prezesem PKO BP), związanym z Donaldem Tuskiem Krzysztofem Kilianem (szefem Polskiej Grupy Energetycznej) i jego zastępczynią Bogusławą Matuszewską.

Nagranie, które pochodzi z akt afery taśmowej, trwa około 3,5 godziny. Dziennikarze Onetu skupili się na kilku fragmentach rozmów. W czwartek portal tvn24.pl opisał dwa nieznane wcześniej wątki. Z nagrania wynika, że Mateusz Morawiecki jako prezes banku BZ WBK miał oferować kilkadziesiąt tysięcy złotych "cichego" wsparcia dla Aleksandra Grada, byłego ministra skarbu z koalicyjnego rządu PO-PSL.

Morawiecki miał również interweniować w sprawie pracy dla syna Ryszarda Czarneckiego, europosła z PiS.

- Takie rzeczy się dzieją, tylko że to właśnie Prawo i Sprawiedliwość wokół takich spraw zaczęło budować atmosferę niemalże skandali. A to nie są skandale, to są sprawy wątłe etycznie - skomentował Belka.

- Traktuje się taki same sprawy w różny sposób w zależności od tego, czy to służy partii rządzącej, czy też nie - ocenił.

Jak dodał, współczuje Morawieckiemu. - Tak samo jak on wtedy też mnie współczuł - stwierdził.

Przyznał, że zna dość długo Mateusza Morawieckiego.

"Realizuje się ambicje polityczne metodami bezwzględnymi"

Jego zdaniem, Morawiecki miał zawsze duże ambicje polityczne. - Dzisiaj w Polsce jest taka atmosfera, że realizuje się ambicje polityczne metodami bezwzględnymi. Powiem nawet więcej - i to nie dotyczy tylko Mateusza Morawieckiego - dzisiaj realizuje się ambicje polityczne kłamstwem. Kropka. Kłamstwem konsekwentnym, obdartym ze wszystkiego, bezwstydnym w każdej sprawie - mówił Belka.

- Nigdy nie uwierzę, że ten stosunek do Unii Europejskiej, który on dzisiaj prezentuje w kampanii wyborczej jest autentyczny - dodał.

Oglądaj
"Dzisiaj w Polsce jest taka atmosfera, że realizuje się ambicje polityczne metodami bezwzględnymi"
Wideo: tvn24 "Dzisiaj w Polsce jest taka atmosfera, że realizuje się ambicje polityczne metodami bezwzględnymi"

Premier na taśmach

W ubiegły poniedziałek portal Onet napisał o zeznaniach z afery taśmowej na temat premiera Mateusza Morawieckiego. Kelnerzy nagrywający polityków i biznesmenów, których cytuje portal, twierdzili, że Morawiecki (w latach 2007-2015 prezes banku BZ WBK), miał rozmawiać o zakupie nieruchomości na tak zwane słupy, czyli podstawione osoby.

Według dziennikarzy rozmowa ma być nagrana na nieznanej dotąd taśmie, jednak nie wiadomo, gdzie się ona znajduje.

PRZECZYTAJ, O CZYM MÓWIŁ MORAWIECKI NA OPUBLIKOWANYM NAGRANIU >>>

W zeszły wtorek Onet opublikował inną taśmę, na której znalazł się zapis rozmowy Morawieckiego w 2013 roku z prezesem PKO BP Zbigniewem Jagiełłą, prezesem PGE Krzysztofem Kilianem i jego zastępczynią Bogusławą Matuszewską. To w tej rozmowie pojawia się między innymi kwestia rozważania kandydatury Morawieckiego na szefa resortu skarbu państwa w rządzie Donalda Tuska. Fragmenty stenogramu z tej rozmowy ujawniły w 2016 roku tygodnik  "Newsweek" i Radio ZET .

ZOBACZ CAŁY PROGRAM "FAKTY PO FAKTACH"

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (23)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
rycho42

Jeżeli ktoś nie widzi i nie czuje, że niemiecka i polska gospodarska są powiązane, a z tego powiązani wynika bardzo dużo pozytywnych wartościowsi to jest ślepcem, a może i sługa Moskwy.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   2
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   LanaKo

   Widzi to, ale ma to gdzieś.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     LanaKo

     Prezesa to nie interesuje. On chce władzy nieograniczonej przez sądy i UE.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       5
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       matiga

       Chce zostać dyktatorem a kiedy kraj zacznie się walić powie, że to wina Tuska i zachoruje na drugie kolano.

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         4
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Michał800
         Michał800

         A to nie Pani Beata Mazurek mówiła dwa dni temu jacy ci Niemcy i ich gazety są obrzydliwi? Że chcą obalić władzę w Polsce? A co tam prezes mówił o Bawarii na Podkarpaciu?

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           10
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            1
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           unk

           Niemcom już wielokrotnie zależało na Polsce. Jak pokazuje historia, potrafiliśmy sobie sami radzić bardzo dobrze, a opieka Niemiec nam nie bardzo służyła.

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             2
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              10
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             dawidov

             No tobie chyba nie zabardzo sluzy ta pogoda, jak chcesz historia zyc to wyprowadz sie na bezludna wyspe.

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               5
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                0
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               Scrutinizer

               Twoja niewiedza jest godna aktualnej retoryki PiS. Polska i Niemcy od ponad 1000 lat są realnym przymierzu lub mniej lub bardziej niewypowiedzianym przymierzu. Konflikty miedzy nami nimi były w historii sporadyczne i nawet w czasie największej potęgi historycznej Niemców za Karola Wielkiego i po restytucji cesarstwa rzymskiego na terenie Niemiec, rozwiń

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 0
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  0
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 jakby śmieszne

                 jaka komitywa, my im widelce a oni nam chodniki

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   2
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    0
                   • zgłoś naruszenie
                   zamknij
                   benek58

                   polska bedzie skonczona ,jesli obecna Unia Europejska upadnie.

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     11
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      3
                     • zgłoś naruszenie
                     zamknij
                     jakby śmieszne

                     UE to sprawna firma, pis chciałby tego tortu, ale nie wiedzą jak

                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                       9
                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                        1
                       • zgłoś naruszenie
                       zamknij
                       Michał800
                       Michał800

                       Polska to Naród, zawsze sobie poradzi, gorzej z politykami, którzy nigdy bez obstawy nie będą mogli zakupów w osiedlowym warzywniaku zrobić.

                       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                         4
                        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                          0
                         • zgłoś naruszenie
                         zamknij
                         aleksandra20

                         "Jeszcze Polska nie zginela poki ma zyjemy". Kojarzysz ?

                         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                           1
                          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                            0
                           • zgłoś naruszenie
                           zamknij
                           aleksandra20
                           • benek58:
                           • polska bedzie skonczona ,jesli obecna Unia Europejska upadnie.
                           • rozwiń

                           UE to organizacja mafijna. Dziennikarze, ktorzy o tym glosno mowia, czeka smierc. Juz trzech w tym roku zostalo zamordowanych. Ale nie w Polsce, bo tutaj panuje wolnosc !

                           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                             0
                            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                              4
                             • zgłoś naruszenie
                             zamknij
                             rycho42

                             aleksandra20 ; na kupie gruzów też ?

                             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                               0
                              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                0
                               • zgłoś naruszenie
                               zamknij
                               krzyhoo1

                               Po co PiS to robi? Ano Kaczyńskiemu się ubzdurało, że Niemcy zniosą każdą obelgę, bo czują się winne za II wojnę. Jakby komuś się udało uświadomić temu przypadkowemu beneficjentowi deficytu przywództwa w PO, że Niemcom zależy na stabilnym 600 km buforze dzielącym ich od "dobrodziejstw" wschodniej cywilizacji, to gotów byłbym wysłać rozwiń

                               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                 11
                                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                  1
                                 • zgłoś naruszenie
                                 zamknij
                                 wojciech_dabrowski0ci3

                                 Przypomnę że jeszcze niedawno minister wojny zakładał że wkrótce sami damy radę przeciwstawić się Rosji. Serio! i elektorat w to wierzył!

                                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                   10
                                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                    1
                                   • zgłoś naruszenie
                                   zamknij
                                   j1940

                                   A gdzie USA!
                                   Nasz wierny przyjaciel.

                                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                     5
                                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                      1
                                     • zgłoś naruszenie
                                     zamknij
                                     wojciech_dabrowski0ci3

                                     Za wielką wodą. Zajęte wojną celną z Chinami.
                                     Mają swoje problemy, nie będą podawać basenu Panu Dudzie

                                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                       7
                                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                        1
                                       • zgłoś naruszenie
                                       zamknij
                                       Golgotan
                                       Golgotan

                                       Mateusz. a co prezes na to?!

                                       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                         10
                                        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                          2
                                         • zgłoś naruszenie
                                         zamknij
                                         jakby śmieszne

                                         prezes kazał załatwić wizy do NRF, to pojechał się podlizać

                                         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                           6
                                          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                            2
                                           • zgłoś naruszenie
                                           zamknij
                                           ładne _kwiatki
                                           ładne _kwiatki

                                           na Podkarpaciu będzie zakładał Bawarię

                                           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                             9
                                            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                              1
                                             • zgłoś naruszenie
                                             zamknij
                                             rycho42

                                             czy Bawarczycy pozwolą na duplikat nazwy ?

                                             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                               0
                                              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                                0
                                               • zgłoś naruszenie
                                               zamknij
                                               Zasady forum
                                               Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

                                               Pozostałe informacje