tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

"Wzorowy strażak, ratował życie". Teraz jest podejrzany o okrutną zbrodnię sprzed 21 lat

zobacz więcej wideo »
"Wzorowy strażak, ratował życie". Teraz jest podejrzany o okrutną zbrodnię sprzed 21 lat
 • Norbert B. nigdy nie zachowywał się w dziwny sposóbNorbert B. nigdy nie zachowywał się w dziwny sposób
 • "Prokurator wydał nakaz zatrzymania Norberta B.""Prokurator wydał nakaz zatrzymania Norberta B."
 • Norbert B. był strażakiemNorbert B. był strażakiem
 • Zbigniew Ziobro o kolejnym zatrzymanymZbigniew Ziobro o kolejnym zatrzymanym
 • 24.09.2018 | To on miał zgwałcić i zabić, nie Tomasz Komenda. Podejrzany w rękach policji24.09.2018 | To on miał zgwałcić i zabić, nie Tomasz Komenda. Podejrzany w rękach...
Foto: Shutterstock | Video: TVN24 Wrocław Norbert B. od 14 lat jest wzorowym strażakiem, teraz został zawieszony

Do wrocławskiego sądu wpłynął wniosek o tymczasowe aresztowanie Norberta B. 40-letni strażak jest podejrzany o gwałt i zabójstwo 15-letniej Małgosi. Do zbrodni doszło 21 lat temu w Miłoszycach (woj. dolnośląskie).

Prokuratorzy zwrócili się do sądu z wnioskiem o zastosowanie wobec podejrzanego środka zapobiegawczego w postaci trzymiesięcznego aresztu. Wniosek ma być rozpatrzony w środowy poranek. Wciąż nie wiadomo, czy Norbert B. przyznał się do zarzucanych mu czynów.

Od 14 lat był strażakiem. "Służbę pełnił wzorowo"

Mężczyzna został zatrzymany w poniedziałek. Usłyszał zarzut zgwałcenia ze szczególnym okrucieństwem i zabójstwa 15-letniej Małgosi. Do zbrodni doszło w nocy z 31 grudnia 1996 roku na 1 stycznia 1997 roku. Nastolatka bawiła się w dyskotece w Miłoszycach, gdzie tego wieczora ochroniarzem był 19-letni B. Według śledczych to właśnie on - wraz z Ireneuszem M. i jeszcze jednym nieustalonym mężczyzną - miał dokonać brutalnej zbrodni, za którą niesłusznie został później skazany Tomasz Komenda.

Wiadomo, że B. od 2004 roku był strażakiem. Zdobył stopień starszego ogniomistrza. Do dnia zatrzymania służbę pełnił w jednostce ratowniczo-gaśniczej w Jelczu-Laskowicach. Był zatrudniony w komendzie powiatowej straży pożarnej w Oławie. Był starszym operatorem sprzętu specjalnego.

- To strażak, który wyjeżdża do pożarów, ratuje życie - mówił o zatrzymanym bryg. Krzysztof Gielsa, zastępca komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Oławie. I podkreślał, że każdy kandydat na strażaka musi przedstawić zaświadczenie o niekaralności. Takie zaświadczenie kilkanaście lat temu przedstawił też B. - Służbę pełnił wzorowo. Był dobrym strażakiem - przekazywał Gielsa. I dodawał, że po otrzymaniu odpowiedniej informacji od policji strażak, który ma problemy z prawem, jest automatycznie zawieszany w pełnionej służbie.

Taką informację strażakom przekazano w poniedziałkowe popołudnie. - W jednostce odbyło się przeszukanie. Przeciwko Norbertowi B. prowadzone jest postępowanie. Komendant powiatowy na trzy miesiące zawiesił w obowiązkach strażaka - informuje Gielsa. I dodaje, że okres zawieszania może być wydłużony.

Okrutne zabójstwo sprzed dwóch dekad

1 stycznia 1997 roku ciało nastolatki znaleziono na jednej z posesji w Miłoszycach - niedaleko miejsca, w którym kilka godzin wcześniej bawiła się z koleżankami. Dziewczyna zmarła na skutek wyziębienia się organizmu i odniesionych ran.

W 2003 roku za zabójstwo odpowiedział Tomasz Komenda. W więzieniu - zgodnie z wyrokiem sądu drugiej instancji - miał spędzić 25 lat. Wyszedł po 18 latach odsiadki, gdy okazało się, że jest niewinny.

W sprawie zbrodni w czerwcu ubiegłego roku zatrzymano Ireneusza M. On także usłyszał zarzut zgwałcenia ze szczególnym okrucieństwem i zabójstwa. W poniedziałek prokurator generalny Zbigniew Ziobro powiedział, że śledztwo ws. zbrodni w Miłoszycach nie jest zakończone, ponieważ prokuratura poszukuje jeszcze jednej osoby. Sprawę zatrzymania drugiego z podejrzanych skomentował Tomasz Komenda: - To pokazuje, że nie ma zbrodni doskonałej.

Oglądaj
Tomasz Komenda o zatrzymaniu podejrzanego o zabójstwo
Wideo: TVN24 Wrocław Tomasz Komenda o zatrzymaniu podejrzanego o zabójstwo

Do zabójstwa nastolatki doszło w Miłoszycach:

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
jan pierwszy

.... ,,W jednostce odbyło się przeszukanie" ... a co przeszukiwacze chcieli tam znaleźć ?... dowodów zbrodni z przed tylu lat ?

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje

   Sprawdź, czy zagraża Ci smog

   TVN Meteo
   Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

   Wszyscy będziemy starzy. ONZ bije na alarm

   W 2060 roku średnia wieku w Polsce wyniesie 52 lata. Zobacz TOTERAZ

   INFORMACJE ZE ŚWIATA »

   Spory w greckim rządzie 
o umowę z Macedonią. Szef MSZ odchodzi

   Spory w greckim rządzie
   o umowę z Macedonią. Szef MSZ odchodzi

   Minister spraw zagranicznych Grecji Nikos Kodzias podał się w środę do dymisji z powodu konfliktu na tle umowy z Macedonią w sprawie zmiany nazwy tego kraju - podało rządowe centrum informacyjne. Premier Aleksis Cipras przyjął jego rezygnację. zobacz więcej »

   INFORMACJE SPORTOWE »

   Angela Merkel przemawia w Bundestagu (Omer Messinger/PAP/EPA) czytaj dalej »