tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Ksiądz Lemański przywrócony do posługi kapłańskiej. "Przejdzie swoisty sprawdzian"

zobacz więcej wideo »
Ksiądz Lemański przywrócony do posługi kapłańskiej. "Przejdzie swoisty sprawdzian"
 • Kara dla księdzaKara dla księdza
 • Ks. Lemański koncelebruje mszę, co na to kuria? Ks. Lemański koncelebruje mszę, co na to kuria?
 • Kara suspensy dla ks. Lemańskiego utrzymana Kara suspensy dla ks. Lemańskiego utrzymana
 • Ks. Lemański będzie się odwoływaćKs. Lemański będzie się odwoływać
Foto: Franciszek Vetulani/wiki CC BY-SA 3.0 | Video: tvn24 Ksiądz Lemański był wielokrotnie karany [Materiał magazynu "Polska i świat" z sierpnia 2014 roku]

Ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej biskup Romuald Kamiński poinformował w środę, że ksiądz Wojciech Lemański został przywrócony do posługi kapłańskiej. Jak dodał, oznacza to zdjęcie suspensy z duchownego.

- Ksiądz Lemański został przywrócony do posługi kapłańskiej, przejdzie swoisty sprawdzian w Archidiecezji Łódzkiej, tam będzie posługiwał. Tak się umówiliśmy na jakiś czas - powiedział biskup Kamiński. Hierarcha zaznaczył, że ksiądz Lemański nadal pozostanie pod jurysdykcją Diecezji Warszawsko-Praskiej, lecz będzie pracował w nowym środowisku.

Biskup Kamiński potwierdził, że to on podjął decyzję o przywróceniu do posługi kapłańskiej i wyjaśnił, że ksiądz Lemański rozpocznie posługę w nowym miejscu od środy.

- Trzeba próbować ludzi ratować, wykorzystać wszystkie możliwości pomocy. Tak jak się człowieka leczy - i tym, i tamtym, i do sanatorium (się go wysyła) i do szpitala. Matka jak ma dziecko chore, to też zachodzi w głowę, jak mu pomóc na różne sposoby. Więc i ja nie mogłem nic nie robić - stwierdził biskup Kamiński.

Zaznaczył, że od tej chwili księdza Lemańskiego "bierze w opiekę" metropolita łódzki.

Arcybiskup Grzegorz Ryś zaznaczył, że jeśli chodzi o zadania księdza Lemańskiego w Archidiecezji Łódzkiej, to "na ten moment ogólna informacja wystarczy".

- Szczegóły są jeszcze wypracowywane w porozumieniu z księdzem Lemańskim - dodał.

ZOBACZ RAPORT: KS. LEMAŃSKI POZBAWIONY PARAFII

Mówił o problemach Kościoła

W lipcu 2013 roku ksiądz Lemański został odwołany przez ówczesnego metropolitę warszawsko-praskiego abp. Henryka Hosera z funkcji proboszcza Jasienicy z uzasadnieniem, że publicznie krytykował kościelnych hierarchów, w tym swego przełożonego. Otrzymał także zakaz wypowiadania się w mediach.

Ksiądz odwołał się od tej decyzji do Watykanu. Stolica Apostolska nie uwzględniła jednak odwołania. Pod koniec lipca 2014 roku ks. Lemański przyjął - decyzją abp Hosera - obowiązki kapelana w Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii w Zagórzu.

W sierpniu 2014 roku abp. Hoser nałożył karę suspensy na ks. Lemańskiego. Miała ona charakter całkowity, co oznacza, że ksiądz miał zakaz sprawowania wszystkich funkcji kapłańskich i nie mógł odprawiać mszy świętych ani publicznie, ani prywatnie.

Decyzję uzasadniono między innymi: brakiem ducha posłuszeństwa i notorycznym kontestowaniem decyzji prawowitego przełożonego w osobie biskupa diecezjalnego i Stolicy Apostolskiej, sposobem postępowania, który przynosi kościelnej wspólnocie poważne szkody i zamieszanie, a także publicznym podważaniem nauczania Kościoła w ważnych kwestiach natury moralnej i propagowaniem jako alternatywy swoich osobistych poglądów.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (1)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Donald11

Ratowania, to wymaga hierarchia katolicka w Polsce, a nie ksiądz Lemański.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   12
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    1
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Zasady forum
   Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Pozostałe informacje