tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Prezydent chce wyjaśnień od Macierewicza. W sprawie ukaranych oficerów

zobacz więcej wideo »
Prezydent chce wyjaśnień od Macierewicza. W sprawie ukaranych oficerów
 • Robert Zieliński o sprawie ukaranych oficerów Robert Zieliński o sprawie ukaranych oficerów
 • Maciej Duda o działaniach wobec oficerów SKWMaciej Duda o działaniach wobec oficerów SKW
 • "W Polsce wszyscy są równi wobec prawa""W Polsce wszyscy są równi wobec prawa"
 • Rafał Poniatowski o ukaranych oficerachRafał Poniatowski o ukaranych oficerach
 • Komentarze na temat listu szefa BBN do ministra obronyKomentarze na temat listu szefa BBN do ministra obrony
 • Szłapka: prezydent zorientował się, że doszło do absolutnego skandaluSzłapka: prezydent zorientował się, że doszło do absolutnego skandalu
 • Budka: to kompromitacja prezydenta i ministra obrony narodowejBudka: to kompromitacja prezydenta i ministra obrony narodowej
 • Oficer SKW walczyła w Afganistanie. Została zdegradowana. Zarzut: samowolaOficer SKW walczyła w Afganistanie. Została zdegradowana. Zarzut: samowola
Foto: Aleksiej Witwicki/FORUM | Video: tvn24 Chodzi o sprawę oficerów Służby Kontrwywiadu Wojskowego

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, w imieniu prezydenta, zwrócił się do Antoniego Macierewicza o "stosowne wyjaśnienia" w sprawie działań wobec oficerów Służby Kontrwywiadu Wojskowego. Chodzi o sprawę ukarania degradacją oficer, która doprowadziła do uwolnienia z białoruskiego więzienia polskiego kapitana, a wcześniej przyczyniła się do złapania rosyjskich szpiegów. A także o próbę obniżenia stopnia płk. Krzysztofowi Duszy, byłemu szefowi CEK NATO.

O tych sprawach napisał na początku lutego Marek Biernacki, były koordynator służb specjalnych (w rządzie Ewy Kopacz) do Andrzeja Dudy.

Biernacki zarzucił Macierewiczowi, że major Magdalena E., która prowadziła operacje kontrwywiadowcze w Afganistanie i doprowadziła do uwolnienia polskiego żołnierza z białoruskiego więzienia" zamiast podziękowania za oddaną służbę Państwu Polskiemu spotkała się z reakcją szefostwa MON przypominającą ponure czasy rządów komunistów w PRL".

Polityk PO poprosił prezydenta o podjęcie kroków "zmierzających do dokładnego wyjaśnienia sytuacji mającej miejsce w Ministerstwie Obrony Narodowej - Służbie Kontrwywiadu Wojskowego w związku z informacjami o niepokojących działaniach podejmowanych w stosunku do zasłużonych oficerów polskich służb specjalnych".

"Zwróciłem się o stosowne wyjaśnienia"

Biernacki dodał, że "że problem dotyczy oficerów tej Służby, a więc żołnierzy o wysokiej randze, doświadczeniu i wiedzy, szczególnie zasłużonych w walce z obcym wywiadem, bezpośrednio i czynnie odpowiedzialnych za nasze bezpieczeństwo”, a działania wobec oficerów "mogą bezpośrednio wpływać na potencjał kontrwywiadowczy Służby".

W połowie marca na list odpowiedział Paweł Soloch, szef BBN. "W celu dokładnego zapoznania się z sytuacją, jak również biorąc pod uwagę charakter, zakres i wagę przedstawionej materii w imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy, zwróciłem się do Ministra Obrony Narodowej o stosowne wyjaśnienia" – napisał Soloch do posła PO. I dodał: "Zwierzchnik Sił Zbrojnych ze szczególną uwagą przygląda się funkcjonowaniu SKW czego konsekwencją są prace analityczne prowadzone przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.".

"Ekstrawagancja Macierewicza powinna być ograniczona"

To kolejna sprawa, w której prezydent (w tym przypadku w jego imieniu szef BBN) żąda wyjaśnień od szefa MON.

Wcześniej wysłał listy do Antoniego Macierewicza, w których prosił o informację w sprawie obsady stanowisk attachés obrony m.in. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i na Ukrainie oraz tworzenia Wielonarodowego Dowództwa Dywizji Północ-Wschód w Elblągu. Duda nie był zadowolony z odpowiedzi szefa MON.

Prezydent  pod koniec marca spotkał się z Antonim Macierewiczem, ale po spotkaniu z rozmowy był zadowolony. Prezes PiS Jarosław Kaczyński podkreślił w RMF FM, że prezydent jako zwierzchnik Sił Zbrojnych musi być informowany o podjętych decyzjach, a ekstrawagancja Antoniego Macierewicza powinna być ograniczona.

Drugi list

Pismo Biernackiego z lutego to drugie jego pismo do prezydenta ws. sytuacji w SKW. We wrześniu napisał, o sprawie płk Duszy, byłego szefa Centrum Eksperckiego Kontrwywiadu NATO.

Polityk PO wyliczył, że w postępowaniu dyscyplinarnym wobec Duszy nie przyjęto dowodów obrony. I mimo to, finalnie – w postępowaniu dyscyplinarnym, a nie karnym - Duszę zdegradowano i z pułkownika stał się szeregowym. I to tylko za to, że udzielił mediom wypowiedzi o nocnym wejściu do CEK NATO.

- Pułkownik Dusza nie popełnił żadnego przestępstwa kryminalnego, nie uciekł z pola walki, nie zdradził ojczyzny. Został pozbawiony stopnia oficerskiego w postępowaniu dyscyplinarnym – mówił Biernacki.

Resort obrony narodowej uważa, że skutecznie zdegradował pułkownika Duszę. Teraz przesyłając korespondencję adresuje ją do "szeregowego". Jednak według obrońcy Antoniego Kania-Sieniawskiego udało się unieważnić decyzję o degradacji wskazując w sądzie formalne błędy, które popełniono w SKW.

Z kolei major Magdalenie E. obniżono stopień do kapitana za to, że brała udział w operacji wymiany aresztowanego na Białorusi polskiego kapitana na złapanego w Polsce białoruskiego szpiega. Stało się tak, mimo że o operacji wiedział rząd Beaty Szydło, a także sam prezydent Andrzej Duda.

Przypomnijmy, rzecznik dyscyplinarny SKW zarzucił jej samowolne prowadzenie operacji uwolnienia polskiego żołnierza, w randze kapitana z więzienia na Białorusi i ukrywania tego przed przełożonymi. Obecny szef SKW ukarał major jedną z najsurowszych kar: obniżeniem stopnia z majora do kapitana. Obszernie przedstawiliśmy szczegóły zarzutów wobec pani oficer.

Obecnie szef BBN przeprosił za przedłużający się czas odpowiedzi na wrześniowe pismo Biernackiego i zapewnił, że "w najbliższym czasie w imieniu Prezydenta RP ustosunkuję się do przedstawionych w przesłanej korespondencji kwestii związanych z opisywanymi przez Pana Posła zdarzeniami".

Oświadczenie MON

Po naszych publikacjach o sprawach pani major ówczesny rzecznik MON, Bartłomiej Misiewicz wydał oświadczenie: "Funkcjonariusz ten utrudniał działania mające na celu uwolnienie Polaka przetrzymywanego przez służby białoruskie, co tym samym groziło niepowodzeniem całej akcji. Funkcjonariusz SKW samowolnie, bez wiedzy i zgody szefa SKW, podejmował działania, nie będąc do tego uprawiony, czym zakłócił realizację ustawowych zadań podejmowanych w tym zakresie przez SKW".

Dotarliśmy do dokumentów z postępowania dyscyplinarnego wobec pani major. Bracia więzionego na Białorusi kapitana mieli zeznawać w postępowaniu przeciwko niej. Rzecznik dyscyplinarny SKW odmówił ich przesłuchania jako świadków, a także dyrektora z SKW, któremu major – przed odejściem do CEK NATO - przekazała operację uwolnienia kapitana.

Porozmawialiśmy także z pułkownikiem Duszą, który był jej przełożonym. - Służba Kontrwywiadu Wojskowego kierowana przez Piotra Bączka "odprawiła z kwitkiem" rodzinę więzionego na Białorusi polskiego kapitana – oskarżał Dusza obecne kierownictwo SKW. I dodał: - Dlatego w grudniu krewni oficera zwrócili się do pani major. Ona ich poinformowała, że powinni się zgłosić do p.o. szefa SKW Piotra Bączka, gdyż nie zajmuje się już ta sprawą. Zostali jednak odprawieni z kwitkiem przez kierownictwo służby. Wtedy ponownie zwrócili się do pani oficer z prośbą o jakąkolwiek informację o losach zatrzymanego kapitana – oświadczył nam płk Dusza.

Sprawę degradacji do stopnia kapitana prawnik major Magdaleny E. zaskarżył do sądu –  Zwróciliśmy się do sądu o uchylenie tej kary dyscyplinarnej. 13 kwietnia sąd rozpozna tę skargę – mówi mecenas Antoni Kania – Sieniawski.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (26)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
tomekbis
tomekbis

...to prezes pozwolił tym dwóm na kontynuowanie korespondencji???...
(bo zdaje się, miał jakieś obiekcje)

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   4
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   solo1

   Pierwsze i nie ostatnie kłamstwo pani Beaty Szydło padło, kiedy w kampanii wyborczej publicznie oświadczyła, iż kandydatem na ministra obrony narodowej jest pan Jarosław Gowin. Teraz pani premier zbiera owoce tegoż kłamstwa i to w podwójnym wymiarze, zewnętrznym spadek poparcia dla PIS to przede wszystkim efekt działalności pana Macierewicza, rozwiń

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     3
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     tokmada
     tokmada

     To widać taka ..."nowa, świecka tradycja" - zamiast wykorzystywać HIERARCHIĘ WAŻNOŚCI i SŁUŻBOWE ZALEŻNOŚCI - pisuje się listy w te i wewte ...na uciechę gawiedzi. Ciekawe, czy w armi też takie zwyczaje zaczną panować? "Żołnierze BACZNOŚĆ!" - pisze w liście dowódca i leci na pocztę wysyłać poleconym priorytetem do każdego z rozwiń

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       2
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       ładne _kwiatki
       ładne _kwiatki

       Zamiast listu powinien kartkę na święta wysłać żadna różnica bo skutek pisania ten sam a życzenia złożone.

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         5
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Janko Emigrant
         Janko Emigrant

         Macierewiczowi nie należy wysyłać listów lecz dymisję. Kropka.

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           9
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           JackPlacki

           Żeby prezydent się bał ministra?!!! Do czego to doszło...:(

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             13
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              0
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             Kobra007

             Od dluzszego czasu nie byles w Polsce? Mamy u nas teraz dobra zmiane

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               7
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                0
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               andy59

               Panie listy do siebie piszą ?

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 7
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  0
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 mozdzyn
                 mozdzyn

                 Prezydent, który mianował ministra i w każdej chwili może go odwołać, PROSI o wyjaśnienia LISTOWNIE. A może chwycić za telefon i ZAŻĄDAĆ ustnych wyjaśnień NATYCHMIAST? Czyżby już wróciła do Polski kultura komuny i bez błogosławieństwa PARTII nawet prezydent ma związane ręce?

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   12
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    0
                   • zgłoś naruszenie
                   zamknij
                   ładne _kwiatki
                   ładne _kwiatki

                   prezydent może odwołać ministra jednak czyni to wyłącznie na wniosek premiera

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     0
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      0
                     • zgłoś naruszenie
                     zamknij
                     Eee

                     Duda tylko się ośmiesza pisząc te listy. Gdyby naprawdę chciał pokazać niezależność to zacząłby wetować PISowskie szkodliwe ustawy.

                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                       10
                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                        0
                       • zgłoś naruszenie
                       zamknij
                       ładne _kwiatki
                       ładne _kwiatki

                       wszedł w bagno to brnie dalej

                       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                         1
                        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                          0
                         • zgłoś naruszenie
                         zamknij
                         VaII Govrylo
                         VaII Govrylo

                         Żenujące przedstawienie.
                         Jeszcze dwa lata musimy wytrzymać.

                         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                           11
                          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                            1
                           • zgłoś naruszenie
                           zamknij
                           Więcej komentarzy - rozwiń
                           Zasady forum
                           Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

                           Pozostałe informacje