Przyznawane przez magazyn "Press" nagrody Grand Press 2018 zostały wręczone już po raz 22. Uroczysta gala finałowa odbyła się w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Jury wybrało najlepsze materiały dziennikarskie mijającego roku spośród 693 prac, które wpłynęły.. Do finału przeszły 53 materiały.
Dziennikarzem Roku został Bertold Kittel. W głosowaniu zebrał więcej głosów niż zdobywcy kolejnych miejsc - Andrzej Stankiewicz, Grzegorz Głuszak, Konrad Piasecki i Bianka Mikołajewska.
- Dożyłem czasów, kiedy niemal wyłącznie dziennikarze śledczy są w czołówce tego wspaniałego konkursu. To świadczy, że mrówczą pracą zaistnieliśmy w świadomości ludzi jako prawdziwi dziennikarze - mówił Kittel odbierając nagrodę.
W laudacji redaktor naczelny magazynu "Press" Andrzej Skworz podkreślił, że trudno o bardziej doświadczonego reportera śledczego w Polsce. - Ma już na koncie sporo nagród dziennikarskich zarówno z czasów, gdy pracował w prasie, jak i z okresu pracy w telewizji. Wskazaliście go jako zwycięzcę za wieloletnie udowadnianie, że poważne dziennikarstwo śledcze w Polsce istnieje, za konsekwentne ujawnianie tego, co ujawnione być powinno, za to, że wraz z zespołem wywołał społeczną debatę o problemie od lat w Polsce bagatelizowanym - powiedział.
Bertold Kittel Dziennikarzem Roku
Grand Press w kategorii News za cykl "Afera taśmowa. Kelnerzy obciążają Morawieckiego" otrzymali Mateusz Baczyński, Kamil Dziubka, Andrzej Gajcy, Janusz Schwertner i Andrzej Stankiewicz (Onet.pl), którzy dotarli do akt śledztwa w sprawie afery taśmowej i ujawnili m.in., że kelnerzy zeznali, iż na jednej z nagranych taśm przyszły premier miał dyskutować o zakupie nieruchomości na tzw. słupy.
Grand Press w kategorii Dziennikarstwo Śledcze otrzymał reportaż "Polscy neonaziści" Bertolda Kittla, Anny Sobolewskiej i Piotra Wacowskiego, również z "Superwizjera". Dziennikarze ujawnili, co się dzieje na spotkaniach polskich neonazistów i jak świętowano rocznicę urodzin Hitlera.
Grand Press w kategorii Dziennikarstwo Śledcze dla dziennikarzy "Superwizjer TVN"
Grand Press w kategorii Publicystyka dostał Andrzej Stankiewicz ("Tygodnik Powszechny") za "Państwo prywatnej zemsty", które pokazuje, że Jarosław Kaczyński pozwolił swoim ludziom używać państwa do osobistego rewanżu.
Grand Press w kategorii Reportaż prasowy/internetowy powędrował do Ewy Winnickiej i Cezarego Łazarewicza ("Ale Historia – Gazeta Wyborcza") za reportaż "Zbrodnia na skrzyżowaniu w Jičínie" o długo ukrywanym, wstydliwym dla Polaków epizodzie z 1968 roku, gdy polskie wojska weszły do Czechosłowacji.
Grand Press w kategorii Reportaż radiowy dostała Katarzyna Michalak (Radio Lublin) za reportaż "Człowiek, którego nie znałem" opowiadający o tym, jak wnuk Ludwika Czugały, współzałożyciela UMCS, szuka prawdy o swoim dziadku, który został zabity przez żołnierzy wyklętych.
Grand Press w Kategorii Reportaż telewizyjny/wideo otrzymał Grzegorz Głuszak za cykl "25 lat za niewinność" i "Utracona młodość Tomasza Komendy" – reportaże ("Superwizjer" TVN 24, TVN) opowiadające o tym, jak błędna decyzja sądu spowodowała, że niewinny 23-latek trafił do więzienia i spędził w nim 18 lat.
Grand Press w kategorii Reportaż Telewizyjny/Wideo dla Grzegorza Głuszaka
Grand Press w kategorii Wywiad nagrodzono Donatę Subbotko ("Magazyn Świąteczny – Gazeta Wyborcza") za wywiad "Oskarżony, sędzia Tuleya" z sędzią Igorem Tuleyą o jego karierze, rodzinie i zderzeniu z aparatem państwa.
Grand Press w kategorii Dziennikarstwo specjalistyczne otrzymał cykl o imporcie antracytu wydobywanego w okupowanym Donbasie Karoliny Bacy-Pogorzelskiej i Michała Potockiego ("Dziennik Gazeta Prawna") opisujących, jak wygląda antracytowy biznes i jakimi drogami węgiel z Donbasu trafia do Unii Europejskiej.
Grand Press Digital dostał Onet. To nagroda dla dziennikarza bądź redakcji/zespołu za innowacyjne podejście w wykorzystywaniu nowoczesnych technologii w pracy dziennikarskiej.
Grand Press Economy dostał Maciej Głogowski (TOK FM). To nagroda dla dziennikarza wyróżniającego się profesjonalizmem, rzetelną i obiektywną prezentacją tematów ekonomicznych, wysoką jakością publikowanych materiałów.
Nagroda dla dziennikarza sportowego im. Bohdana Tomaszewskiego trafiła do Mirosława Żukowskiego ("Rzeczpospolita"). Otrzymuje ją dziennikarz sportowy mający doskonały warsztat dziennikarski, prezentujący elegancję w posługiwaniu się językiem polskim oraz wysoką kulturę zawodową i osobistą.
Wśród nominowanych
W kategorii "Dziennikarstwo śledcze" nominowane były także reportaż "Superwizjera" "Czarny rynek bursztynu" Jakuba Stachowiaka i Patryka Szczepaniaka - ujawniający, w jaki sposób wydobywany nielegalnie na Ukrainie bursztyn jest przemycany do Polski - oraz reportaż "Piłka nożna i gangsterzy" Szymona Jadczaka ("Superwizjer" TVN24, TVN), w którym autor ujawnił, w jaki sposób pseudokibice i gangsterzy przejęli władzę w Towarzystwie Sportowym Wisła Kraków. Kolejnym nominowanym reportażem w kategorii dziennikarstwo śledcze był "Francuski oszust w Bumarze", "Kto pomaga oszustowi z Francji" - reportaż Endy'ego Gęsiny-Torresa ("Superwizjer" TVN 24, TVN) i Wojciecha Cieśli ("Newsweek Polska") o tym, że francuski oszust i mitoman został jednym z partnerów Bumaru.
"Nie przeszkadzać. Właśnie torturujemy dzieci" - reportaż Małgorzaty Goślińskiej z Magazynu TVN24 był nominowany w kategorii reportaż prasowy/internetowy. Tekst pokazuje, jak brak sprawnego systemu opieki społecznej spowodował, że w hostelu dla ofiar przemocy opiekunowie katowali dzieci.
Kolejne materiały dziennikarzy TVN i TVN24 nominowano w kategorii "Reportaż telewizyjny". "Nie milioner i nie księżniczka" - to reportaż Moniki Góralewskiej ("Uwaga!" TVN) pokazujący prawdziwe życie instamatki Oliwii, która w wirtualu była księżniczką, a w realu zgotowała swojej córce piekło. Nominowany został też reportaż "drugie życie agenta Tomka" Łukasza Rucińskiego i Macieja Dudy z "Superwizjera" o nieprawidłowościach w wykorzystaniu ponad 50 mln zł dotacji, które dostało stowarzyszenie Helper, kierowane do niedawna przez Tomasza Kaczmarka. Szansę na wygraną miał także reportaż "Nie jesteśmy aniołami" Grzegorza Kuczka z "Uwaga!" TVN. Opowiada on o księdzu, który przyznał się rodzicom, że molestował ich syna, ale oni się tym nie przejęli.
W kolejnej kategorii nominowany był wywiad z komendantem Służby Ochrony Państwa generałem Tomaszem Miłkowskim, który próbował przekonać Katarzynę Kolendę-Zaleską ("Fakty po Faktach", TVN24), że najważniejsze osoby w państwie są dobrze chronione, a wypadkom z udziałem polityków winny jest ruch drogowy.
W kategorii dziennikarstwo specjalistyczne nominowany do nagrody był Maciej Kuciel ("Uwaga!" TVN), który w reportażu "Droga śmiecia" pokazał, dlaczego w Polsce śmieci na składowiskach odpadów są podpalane, a nie utylizowane.
Grand Press 2017
Rok temu Wojciech Bojanowski, dziennikarz "Faktów" TVN otrzymał nagrodę Dziennikarza Roku w konkursie Grand Press. Zdobył też nagrodę w kategorii "Dziennikarstwo śledcze". Jury przyznało mu wyróżnienie za reportaż "Śmierć na komisariacie".
Dziennikarze "Superwizjera" Anna Barańska-Całek i Michał Fuja zostali wyróżnieni w kategorii "Reportaż telewizyjny" za materiał "Jak zamordowano Iwonę Cygan". Po 19 latach od głośnego zabójstwa w Szczucinie dotarli do ważnych świadków i wcześniej niepublikowanych dokumentów, wskazując nowe poszlaki mogące obciążać policjantów.
Autor: mjz\mtom / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24