tvnpix tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

"Za Hitlera i naszą ojczyznę, ukochaną Polskę". Reporterzy przeniknęli do środowiska neonazistów

"Polscy neonaziści". Pierwsza część reportażu "Superwizjera"
 • "Polscy neonaziści". Pierwsza część reportażu"Polscy neonaziści". Pierwsza część reportażu
 • "Polscy neonaziści". Pierwsza część dyskusji w studiu"Polscy neonaziści". Pierwsza część dyskusji w studiu
 • "Polscy neonaziści". Druga część reportażu"Polscy neonaziści". Druga część reportażu
 • "Polscy neonaziści". Druga część dyskusji w studiu"Polscy neonaziści". Druga część dyskusji w studiu
Źródło: Superwizjer "Polscy neonaziści". Pierwsza część reportażu "Superwizjera"

"Ołtarzyk" ku czci Adolfa Hitlera, płonąca swastyka, "Sieg Heil!". To dzieje się na spotkaniach polskich neonazistów. Dziennikarzom "Superwizjera" TVN udało się przeniknąć do tego środowiska. Na nagraniach ukrytą kamerą widać, jak ono funkcjonuje.

Listopad 2017 roku. W centrum Katowic działacze Ruchu Narodowego zorganizowali demonstrację, podczas której wieszali na szubienicach portrety polskich parlamentarzystów. Politycy z portretów protestowali wcześniej przeciwko pojawieniu się na marszu 11 listopada haseł rasistowskich i faszystowskich. Narodowcy zarzucili im szkalowanie Polski w kraju i za granicą.

Demonstrację prowadził Jacek Lanuszny, asystent prezesa Ruchu Narodowego, posła Roberta Winnickiego. Lanuszny reprezentuje też Stowarzyszenie "Duma i Nowoczesność" oraz Fundację "Orle Gniazdo".

Duma i Nowoczesność powstała w 2011 roku w Wodzisławiu Śląskim, a najważniejszym wydarzeniem organizowanym przez nie są mistrzostwa w surwiwalu pod hasłem "Przetrwać, by zwyciężyć".

To jednocześnie tytuł albumu neonazistowskiej grupy rockowej Honor z piosenkami o narodowym socjalizmie i Rudolfie Hessie - partyjnym zastępcy Adolfa Hitlera w latach 1933-1941.

"To nie nazizm à la Trzecia Rzesza"

W poprzedzających te wydarzenia miesiącach dziennikarze "Superwizjera" TVN zdołali przedostać się z ukrytymi kamerami do środowiska polskich neonazistów. W marcu 2017 roku dotarli na koncert popularnej wśród nich muzyki w dolnośląskiej wiosce Grodziszcze.

Dokładne miejsce i godzina imprezy do ostatniej chwili były utrzymywane w tajemnicy. Na sali, pełnej nazistowskich symboli, uczestnicy - Polacy i Niemcy - wspólnie unosili ręce w tzw. rzymskim pozdrowieniu i krzyczeli "Sieg Heil!". Niektórzy nie ukrywali wytatuowanych na ciele swastyk i symboli SS.

Dziennikarze "Superwizjera" spytali Jacka Lanusznego, czy Stowarzyszenie "Duma i Nowoczesność" jest założone i kierowane przez narodowych socjalistów. - Nie - odparł. - Kolega kiedyś miał sprawę w sądzie, ale to były jego młodzieńcze czasy. Kolega, ten główny założyciel, ma dość radykalne poglądy, ale nie wiązałbym go w żaden sposób z nazizmem w wersji à la Trzecia Rzesza - zapewnił.

Obecny przewodniczący stowarzyszenia Mateusz S., pseudonim "Sitas", został w 2009 roku skazany za przestępstwa rasistowskie. Funkcjonariusze ABW znaleźli w jego mieszkaniu materiały z symbolami Trzeciej Rzeszy. W aktach znajduje się także 77 zdjęć z osobami unoszącymi ręce w hitlerowskim pozdrowieniu. Na dwóch z nich młodzieniec o wyglądzie Mateusza S. wznosi ten gest w bramie niemieckiego obozu Auschwitz oraz w jednym z jego baraków.

Pytany o Mateusza S. i podobnych mu członków stowarzyszenia, Jacek Lanuszny podtrzymywał, że wszystko to dotyczy ich "młodzieńczego" okresu życia.

"Ołtarzyk" Hitlera, mundury i marsze

Dziennikarze "Superwizjera", nie ujawniając swojej tożsamości, kontaktowali się między innymi z członkami Dumy i Nowoczesności. W maju 2017 roku Mateusz S., zaprosił ich na imprezę - obchody 128. urodzin Adolfa Hitlera. Zaproszenie podpisane było przez Polskich Narodowych Socjalistów z Wodzisławia Śląskiego.

Impreza odbyła się na wzgórzu, w lesie nieopodal Wodzisławia Śląskiego. Już z daleka było widać rozwieszone na drzewach czerwone flagi ze swastykami, a z głośników płynęły nazistowskie marsze wojskowe. Na miejscu powstało coś na wzór "ołtarzyka" ku czci Adolfa Hitlera z jego czarno-białą podobizną. W centralnym miejscu zawisła wielka drewniana swastyka nasączona podpałką do grilla. Po zmroku została podpalona, robiono sobie przy niej zdjęcia, palone były również race.

Niektórzy uczestnicy spotkania przebrali się w mundury Wehrmachtu, Mateusz S. - w mundur oficera SS. Wychwalali rzekome osiągnięcia Hitlera, nie wspominając, że jest on odpowiedzialny za rozpętanie najstraszniejszej wojny w dziejach i śmierć milionów ludzi. Na koniec wznoszone były toasty "za Adolfa Hitlera i naszą ojczyznę, ukochaną Polskę". Częstowano się tortem w kolorach flagi Trzeciej Rzeszy.

"Trzeba to teraz udowodnić"

W lipcu dziennikarze przyjechali, także z ukrytą kamerą, na festiwal Orle Gniazdo, reklamowany jako najważniejsze wydarzenie narodowej sceny muzycznej w Polsce. Cykliczną imprezę wspiera Duma i Nowoczesność, a jednym z organizatorów jest Jacek Lanuszny.

- Nie toleruję i z tego też tytułu uważam, że na Orle Gniazdo mam powołane do tego służby, które reagują - mówił, pytany o saluty rzymskie i wznoszenie okrzyków "Sieg Heil". - Jeżeli ktoś robi coś niestosownego, to ta osoba jest upominana - zapewniał.

Jednak dziennikarze widzieli i zarejestrowali podczas festiwalu, że ochrona nie reagowała na tego typu zachowania. - Tylko trzeba to teraz udowodnić, że to jest na przykład gest hitlerowski - zastrzegał Lanuszny. - Ja mogę powiedzieć, że to jest machanie ręką - dodał ze spokojem.

Broń w ręce stowarzyszenia?

Członkowie Stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność" nie kryją swojej fascynacji bronią. Nie można wykluczyć, że do jego członków niedługo trafi broń maszynowa z wojskowych magazynów. W parlamencie trwają bowiem prace nad zmianą ustawy o broni i amunicji, która ma umożliwić przekazanie tego typu uzbrojenia do organizacji proobronnych.

- Ja uważam, że nie jest nic w tym złego, żeby społeczeństwo w ogóle było zaznajomione z obsługą broni - tłumaczył Jacek Lanuszny. - My oczywiście parę razy byliśmy na strzelnicy, ale to właśnie w kwestiach rekreacyjnych - zapewnił.

W 2008 roku ABW operacyjnie ustaliła, że obecny przewodniczący Dumy i Nowoczesności Mateusz S. oraz Adam B. mogą planować zamach z użyciem materiałów wybuchowych. Do mieszkań obu mężczyzn wkroczyli funkcjonariusze, podczas przeszukania nie znaleźli jednak materiałów do produkcji bomb i nie postawiono żadnych zarzutów.

- Tam chodziło o treść esemesów - wyjaśnia Lanuszny, który, jak twierdzi, rozmawiał o tej sprawie kiedyś z Mateuszem S. - I wiem, że były z tego powodu kłopoty - mówi.

Po interwencji prezesa Ruchu Narodowego Roberta Winnickiego Prokuratura Krajowa skontrolowała akta sprawy Mateusza S. W wyniku kontroli sprawa została wycofana z sądu. Kilka dni temu prokuratura umorzyła śledztwo przeciwko liderowi Dumy i Nowoczesności.

Urzędniczka, która zawiadomiła policję o podejrzanej działalności Mateusza S., musiała tłumaczyć się przed przełożonymi. Nie pracuje już w Zespole ds. Praw Człowieka MSWiA. W 2016 roku został on rozwiązany.

Podziel się:

Polub stronę Superwizjer w TVN24:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (15)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
marcinponiewierski
marcinponiewierski

Niedobrze mnie się robi gdy na nich patrze. Mam nadzieje że Sądy w Polsce się z nimi rozprawią.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   1
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Papurazzo
   Papurazzo

   Coś strasznego. To po prostu wygląda okropnie! To tak, jakby ci ludzie kompletnie nie wiedzieli, co robił nie tyle, co Hitler, ale jego ludzie i co robił z innymi ludźmi system, który stworzył.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      1
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Bejz

     Wstrząsające! Co spowodowało, że ludzie ze stowarzyszenia Duma i Nowoczesność odwołuja się do tak chorego systemu wartości? Czy naprawdę nie widzą, jak samych siebie kompromitują?

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       3
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        1
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       geralt_z_riviia75i
       geralt_z_riviia75i

       To co sie dzieje w Polsce ciezko juz okreslic. Teraz rozumiem, czemu Polska zawsze miala pod gorke w historii. Nie dosc ze slabe geostrategiczne polozenie, to Polacy sami siebie niszcza/oslabiaja.

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         8
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          1
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         Bl0to
         Bl0to

         A ilu z takich podobnych było na marszu "My chcemy Boga" 11.11.17 niosąc zamiast pochodni race?

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           9
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            4
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           StanleyMD
           StanleyMD

           Swastyka z wafelków...jaki kraj, tacy faszyści...

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             6
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              3
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             Petruska

             ciekawy jestem co by tu dzisiaj pisali wszyscy jakby to sie wydarzylo w Niemczech .... az strach pomyslec ze jednak to Polska ....... tak jak widac tolerancyjna dla wszystkich .... Polacy nic sie nie stalo

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               8
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                0
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               Michałezjk

               ciekawe czy oni wiedzą ile Polaków zabili naziści i że planowali z nas zrobić niewolników.

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 10
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  0
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 Dubliner123
                 Dubliner123

                 Dobry materiał, pokazuje jakim marginesem są te środowiska, skoro muszą się chować po lasach, koncerty organizują w jednym namiocie w sekrecie albo w jakiejś zapadłej salce na końcu świata. Polska i Polacy to jednak mądry naród, skoro tak dobrze sobie poradzili z marginalizacją takich grup.

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   7
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    3
                   • zgłoś naruszenie
                   zamknij
                   Michał800
                   Michał800

                   Idziesz na grzyby a tu naziści.

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     4
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      0
                     • zgłoś naruszenie
                     zamknij
                     pawel___86

                     Plan Hitlera i całej ideologii nazistowskiej wobec Polski był jasny. Inteligencję należało zlikwidować. Reszta miała stanowić siłę robotniczą. Duże miasta miały zostać przerobione na modłę niemiecką. Polacy (ogólnie Słowianie) po żydach i cyganach byli następni w kolejce do eksterminacji. A oni czczą Hitlera i nazizm. Ignoranci. rozwiń

                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                       18
                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                        0
                       • zgłoś naruszenie
                       zamknij
                       Więcej komentarzy - rozwiń
                       Zasady forum
                       Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

                       Pozostałe informacje