Wrocławska "perła przyrody" zagrożona. "Część terenu pod inwestycje"

Żurawie na polach irygacyjnychŚlaskie Towarzystwo Ornitologiczne | G. Pietkiewicz

221 gatunków ptaków, 13 gatunków nietoperzy, 8 gatunków płazów. Do tego ryby, gady, ssaki, owady i bogata roślinność. - To niebywałe na skalę Europy - oceniają wrocławskie pola irygacyjne ekolodzy i biją na alarm: teren jest zagrożony, bo część pól przeznaczono pod inwestycje. Co dalej z naturalną oczyszczalnią ścieków i unikalnym ekosystemem zaledwie 9 km od centrum miasta?

- To niebywałe w skali całej Europy, aby w tak niewielkiej odległości od centrum miasta utworzył się tak bogaty ekosystem – mówi Paweł Kołodziejczyk, przewodniczący Śląskiego Towarzystwa Ornitologicznego. – Występuje tam 35 par derkacza, ptaka chronionego na całym świecie. Na polach jest też 7 proc. krajowej populacji podróżniczka. Są także ptaki zagrożone wyginięciem, takie jak szczudlak – dodaje.

Pola jak Dolina Baryczy

Zdaniem Kołodziejczyka, aby wyobrazić sobie skalę tego jak istotny jest ekosystem na polach irygacyjnych pod Wrocławiem, trzeba wziąć pod uwagę jego wielkość. Wrocławskie pola mają 1100 hektarów. - Taki obszar można porównywać z Doliną Baryczy - wtrąca przyrodnik. Tyle tylko, że sama Barycz ma 133 km długości, a występuje tam zaledwie 30 gatunków ptaków więcej.

– Nie tylko ptaki stanowią wartość tego miejsca. Pola stały się domem również dla chronionych płazów i nietoperzy. Każdy może wybrać się tam na wycieczkę i przyjrzeć się im z bliska – dodaje naukowiec.

Część dla inwestora

W opozycji do rozwijającego się bogatego ekosystemu są plany miasta, które do tej pory odprowadzało na pola nieczystości. Fauna i flora rozwijałyby się dalej gdyby nie fakt, że od 2015 roku ścieki będą trafiały do nowo powstałej oczyszczalni na Janówku. Obecne pola irygacyjne mają zostać sprzedane inwestorom.

– Cały czas badamy stan pól i szukamy najodpowiedniejszych rozwiązań – zapewnia Konrad Antkowiak, rzecznik Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu, które jest odpowiedzialne za teren. - Chcemy utrzymać ekosystem, który wytworzył się tam na przestrzeni lat, ale jednocześnie rekultywować część terenu i oddać go pod inwestycje – dodaje.

Co dokładnie powstanie w tym miejscu? Oficjalnie na razie nie wiadomo. Nieoficjalnie będą to zarówno osiedla mieszkalne, jak i tereny przemysłowe.

Chronione gatunki obok fabryk?

Według Antkowiaka miasto ma pomysł, by część pół zachować. Na 200 hektarów wciąż ma być odprowadzana tzw. deszczówka i wody roztopowe. W ten sposób urzędnicy chcą utrzymać ekosystem. Natomiast na pozostałych 900 hektarach, po rekultywacji terenu, mieliby inwestować prywatni przedsiębiorcy.

Inny pomysł na zagospodarowanie pól mają sami przyrodnicy. Już teraz biją na alarm, że takie dziedzictwo przyrodnicze jakie znajduje się na polach, zasługuje na odpowiednią ochronę. Jak podkreślają powstały ekosystem nie utrzyma się na zmniejszonym terenie obok bloków czy fabryk. I jako przykład podają kilka polskich miast, które z podobnym problemem uporały się w inny sposób.

Rezerwat pod ochroną

– W Warszawie na terenie miasta mamy 12 rezerwatów. W Gdańsku jest pięć, a Wrocław nie ma żadnego. A przecież mógłby mieć. Nawet Łódź ma – irytuje się Kołodziejczyk. – Nie da się upchać nagle tych wszystkich zwierząt, które teraz żyją na 1100 hektarach na terenie pięcio- czy sześciokrotnie mniejszym – dodaje.

Według niego zwierzęta mają swoje terytorium, które naturalnie wyznaczają. Bez niego zginą. - Poza tym, pola mogą stać się świetnym miejsce na wycieczki przyrodnicze, już teraz zjeżdżają się tutaj przyrodnicy z całego kraju – twierdzi Kołodziejczyk.

Miłośnicy przyrody chcieli, by w miejscu pól irygacyjnych utworzyć rezerwat. Wsparcia dla realizacji pomysłu szukali w Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu.

– To, co dalej stanie się z tym terenem zależy od miasta, bo to miasto jest właścicielem terenu – ucina Edward Biały, dyrektor RDOŚ. – Gmina nie zrobi jednak niczego bez naszej wiedzy i opinii. Potrzebne są ekspertyzy, a wszystko musi odbyć się zgodnie z prawem – uspokaja.

Bomba ekologiczna

Według zapewnień dyrektora RDOŚ zwierzęta z pól irygacyjnych są zinwentaryzowane i nikt nie może ich po prostu usunąć.

- Trzeba je przenieść tak, by nie narazić ich na żadne niebezpieczeństwo. A to długotrwały proces. Tak samo jak rekultywacja terenu. Nie można wszystkiego na raz zasypać wapnem. Trzeba to robić stopniowo, a to może potrwać nawet 10 lat – kwituje Biały.

Na te słowa oburzają się przyrodnicy. Jak mówią, technika rekultywacji tych terenów to "bomba ekologiczna"

- Nawet jeśli stopniowo będziemy zasypywać teren wapnem, aby te wszystkie zarazki i chemikalia, które przez lata się odkładały odkazić, to spłyną one wraz z wodą gruntową do Odry i dojdzie do katastrofy - denerwuje się jeden z ekologów.

Stuletnia naturalna oczyszczalnia

Pola irygacyjne położone są w północnej części miasta Wrocławia, pomiędzy osiedlami: Rędzin, Lesica, Świniary, Lipa Piotrowska, Osobowice. Od 1890 roku funkcjonują jako naturalna, biologiczno-mechaniczna oczyszczalnia ścieków. Spływające z kanalizacji ścieki wsiąkają w grunt specjalnymi drenami. W ten sposób zostają przefiltrowane. Dopiero wtedy rowami i kanałami spływają do Odry.

Przez ponad 100 lat istnienia na terenie pól powstały doskonałe warunki do życia dla wielu gatunków zwierząt, które lubią takie podmokłe tereny.

Autor: Grzegorz Demczyszak/dr//balu/b / Źródło: TVN 24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: Ślaskie Towarzystwo Ornitologiczne | G. Pietkiewicz

Pozostałe wiadomości

W Normandii, na północy Francji, trwa pościg za zbiegiem i uzbrojoną bandą, która we wtorek przed południem zaatakowała konwój służb więziennych. W zasadce zginęło dwóch funkcjonariuszy. Kilka dni wcześniej osadzony próbował uciec z więzienia, przecinając kraty celi.

Zasadzka na furgonetkę więzienną i obława we Francji. Kim jest uciekinier

Zasadzka na furgonetkę więzienną i obława we Francji. Kim jest uciekinier

Źródło:
BBC, Reuters

Tragiczny wypadek pod Węgorzewem (województwo warmińsko-mazurskie). Nie żyje kierowca, który jechał samochodem osobowym. Pojazd po uderzeniu w drzewo dachował i rozpadł się na pół.

Samochód po uderzeniu w drzewo rozpadł się na pół. Nie żyje kierowca

Samochód po uderzeniu w drzewo rozpadł się na pół. Nie żyje kierowca

Źródło:
PAP

W wyniku ostrzału płonęło lotnisko wojskowe w okolicy Sewastopola na okupowanym Krymie - informuje niezależny kanał ASTRA. Doniesienia o atakach płyną też z dwóch rosyjskich obwodów przygranicznych.

Seria ataków. Media o pożarze lotniska na Krymie

Seria ataków. Media o pożarze lotniska na Krymie

Źródło:
Reuters, PAP

Zabezpieczono książkę polowań, a kulę znalezioną w ciele ciężarnej łani przekazano do badań balistycznych - takie działania zarządziła prokuratura, która właśnie wszczęła śledztwo w sprawie zastrzelenia zwierzęcia w okolicach Pleszewa.

Ktoś zastrzelił ciężarną łanię. Prokuratura wszczyna śledztwo

Ktoś zastrzelił ciężarną łanię. Prokuratura wszczyna śledztwo

Źródło:
PAP

Michael Cohen, były prawnik Donalda Trumpa, odpowiadał we wtorek na pytania jego obrońców. Chodzi o sprawę 130 tysięcy dolarów zapłaconych aktorce porno Stormy Daniels za milczenie na temat kontaktów z Trumpem. Zeznał między innymi, że Donalda Trumpa martwił wyłącznie wpływ, jaki historia Daniels ma na kampanię wyborczą, a nie - jak sugerowali obrońcy - na jego rodzinę.

"Powiedział do mnie: Totalna katastrofa. Kobiety mnie znienawidzą". Były prawnik Trumpa przed sądem

"Powiedział do mnie: Totalna katastrofa. Kobiety mnie znienawidzą". Były prawnik Trumpa przed sądem

Źródło:
Reuters

W okolicach chorwackiego miasta Rovinj, położonego nad Adriatykiem, złowiono najbardziej trującą rybę świata Lagocephalus sceleratus - poinformował we wtorek dziennik "Politika".

Niebezpieczna ryba u brzegów Chorwacji

Niebezpieczna ryba u brzegów Chorwacji

Źródło:
PAP, vecernji.hr

Ratownicy odnaleźli górnika poszukiwanego po tąpnięciu w kopalni Mysłowice-Wesoła. Mężczyzna nie żyje - poinformowała Aleksandra Siembiga, rzeczniczka Polskiej Grupy Górniczej. To trzecia ofiara tego wstrząsu.

Wstrząs w kopalni Mysłowice-Wesoła. Nie żyje trzeci górnik

Wstrząs w kopalni Mysłowice-Wesoła. Nie żyje trzeci górnik

Źródło:
TVN24
1,7 miliona złotych za analizę komentarzy o NBP w sieci. Ujawniamy zapisy umowy

1,7 miliona złotych za analizę komentarzy o NBP w sieci. Ujawniamy zapisy umowy

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Chiny, poprzez swoje destabilizujące działania, próbują podważyć cały międzynarodowy ład - uważa nowa dyrektorka brytyjskiego wywiadu elektronicznego GCHQ Anne Keast-Butler. Jak przyznała, stanowią "epokowe wyzwanie".

"Rosja i Iran to bezpośrednie zagrożenia, ale...". Brytyjczycy o "epokowym wyzwaniu"

"Rosja i Iran to bezpośrednie zagrożenia, ale...". Brytyjczycy o "epokowym wyzwaniu"

Źródło:
PAP

Kierowca autobusu miejskiego zginął w środę nad ranem na ulicy Igołomskiej w Krakowie. Zderzyły się tam autobusy, podróżowali nimi tylko kierujący - podał rzecznik małopolskiej straży pożarnej mł. kpt. Hubert Ciepły.

Zderzenie autobusów, jeden z kierowców nie żyje

Zderzenie autobusów, jeden z kierowców nie żyje

Źródło:
PAP/tvn24.pl

Prokuratura Krajowa dokonała przeglądu postępowań dotyczących incydentów w czasie demonstracji w latach 2016-2023. Sekretarz stanu USA Antony Blinken złożył niezapowiedzianą wizytę w Kijowie. Gruziński parlament przyjął ustawę o "agentach zagranicznych". Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 15 maja.

Sześć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 15 maja

Sześć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 15 maja

Źródło:
PAP

Amerykański resort finansów nałożył sankcje na sieć podmiotów oraz osobę związaną z rosyjskim oligarchą Olegiem Dieripaską za usiłowanie "odmrożenia" należących do niego udziałów w spółce Strabag. Zamrożone aktywa magnata są wyceniane na ponad 1,5 miliarda dolarów.

Rosyjski miliarder próbował "odmrozić" swój majątek

Rosyjski miliarder próbował "odmrozić" swój majątek

Źródło:
PAP

Nie jestem przeciwko powołaniu komisji, która zbada historię wpływów rosyjskich w Polsce - mówił w "Jeden na jeden" w TVN24 współprzewodniczący Nowej Lewicy, wicemarszałek Sejmu Włodzimierz Czarzasty. - Znam takie zdanie: po co nam komisja, jak służby powinny dobrze funkcjonować? A ja mam pytanie takie: w czym przeszkadza funkcjonowanie komisji złożonej z wybitnych specjalistów, bo tak ją rozumiem, oraz świetne funkcjonowanie służb? - dodał Czarzasty, nawiązując do słów marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

Włodzimierz Czarzasty o komisji i "złych wspomnieniach Szymona": więcej wiary

Włodzimierz Czarzasty o komisji i "złych wspomnieniach Szymona": więcej wiary

Źródło:
TVN24

Firmy, które skorzystały z tarcz antycovidowych, mają zwrócić Polskiemu Funduszowi Rozwoju (PFR) łącznie 500 milionów złotych - podaje "Puls Biznesu". Dodaje, że to efekt oceny Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) i do jesieni liczba takich przedsiębiorców wzrośnie.

Media: PFR zażąda zwrotu pomocy covidowej od dwóch tysięcy firm

Media: PFR zażąda zwrotu pomocy covidowej od dwóch tysięcy firm

Źródło:
PAP
Pobyt w hotelu zakończył z zarzutem oszustwa

Pobyt w hotelu zakończył z zarzutem oszustwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Szef dyplomacji USA Antony Blinken na scenie jednego z kijowskich barów zagrał na gitarze i zaśpiewał utwór Neila Younga "Rockin' in the Free World". Wystąpił u boku lokalnego zespołu rockowego.

Antony Blinken na scenie w kijowskim barze. Zagrał i zaśpiewał rockowy przebój

Antony Blinken na scenie w kijowskim barze. Zagrał i zaśpiewał rockowy przebój

Źródło:
PAP

- Na tę chwilę nie mamy wsparcia. Dziś było spotkanie w warszawskim ratuszu, nawet nie zostaliśmy na nie wpuszczeni - komentuje w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl Marzena Orzechowska, która pracowała w hali przy Marywilskiej 44. Opowiada też, jak bardzo przeżywa całe zdarzenie. - W zasadzie nie podnosiłam się z łóżka. Dostałam od dzieci kwiaty i czekoladę. Wczoraj po prostu wstałam i napisałam do wszystkich, że działamy. Muszę stać na straży, wspierać moją mamę, z którą handlujemy od 28 lat - podkreśla.

"Byłam wrakiem, nie podnosiłam się z łóżka"

"Byłam wrakiem, nie podnosiłam się z łóżka"

Źródło:
tvn24.pl

Stolica którego państwa była gospodarzem zarówno zimowych, jak i letnich igrzysk olimpijskich: Francji, Kanady, Chin czy Rosji? Na to pytanie za 10 tysięcy złotych w programie "Milionerzy" TVN odpowiadał pan Przemysław Tosza z Siemianowic Śląskich.

Która stolica była gospodarzem zarówno letnich, jak i zimowych igrzysk? Pytanie za 10 tysięcy

Która stolica była gospodarzem zarówno letnich, jak i zimowych igrzysk? Pytanie za 10 tysięcy

Źródło:
Milionerzy TVN

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Najbliżej rozbicia kumulacji było w Danii, Czechach i Niemczech. W Polsce padła wygrana trzeciego stopnia w wysokości ponad 860 tysięcy złotych.

Wyniki Eurojackpot z 14 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 14 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Sąd w Paryżu uniewinnił we wtorek reżysera Romana Polańskiego, oskarżonego przez brytyjską aktorkę Charlotte Lewis o zniesławienie. Aktorka złożyła pozew, gdy Polański, któremu publicznie zarzuciła, że zgwałcił ją, gdy miała 16 lat, nazwał te oskarżenia "ohydnym kłamstwem".

Zapadł wyrok w sprawie Romana Polańskiego. Charlotte Lewis: smutny dzień

Zapadł wyrok w sprawie Romana Polańskiego. Charlotte Lewis: smutny dzień

Źródło:
PAP, Reuters

Nie żyje kobieta, która została potrącona przez samochód ciężarowy. 24-latka przechodziła przez przejście dla pieszych na ul. Sienkiewicza w Słupsku (woj. pomorskie). Zginęła na miejscu.

24-latka potrącona przez samochód ciężarowy. Zmarła na miejscu

24-latka potrącona przez samochód ciężarowy. Zmarła na miejscu

Źródło:
PAP

Z cukierni istniejącej od 1958 roku przy rondzie Wiatraczna w Warszawie zaginęła historyczna maszyna służąca do nabijania rurek bitą śmietaną. Potrzebowała naprawy i trafiła do "złotej rączki". Stamtąd już nie wróciła. Właściciel cukierni zgłosił sprawę policji.

Zaginęła historyczna maszyna do nabijania rurek bitą śmietaną

Zaginęła historyczna maszyna do nabijania rurek bitą śmietaną

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Nie żyje Netiporn Sanesangkhom, tajlandzka aktywistka polityczna działająca w antymonarchistycznej grupie. Według organizacji Thai Lawyers for Human Rights kobieta trafiła do aresztu między innymi za zniewagę króla. Miała 28 lat.

28-latka trafiła do aresztu za obrazę króla. Nie żyje

28-latka trafiła do aresztu za obrazę króla. Nie żyje

Źródło:
Reuters
Zniknął ksiądz, zniknęły pieniądze. Jego Ekscelencja milczy

Zniknął ksiądz, zniknęły pieniądze. Jego Ekscelencja milczy

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Obszary upraw awokado mogą skurczyć się nawet o kilkadziesiąt procent do 2050 roku w związku z postępującymi zmianami klimatu - wynika z nowego raportu organizacji Christian Aid. - Produkcja awokado staje się coraz droższa, a koszty zostaną przeniesione na konsumentów, podnosząc cenę, jaką płacimy za nasze guacamole - wyjaśnia Honor Eldridge, ekspertka ds. zrównoważonej polityki żywnościowej i autorka książki "The Avocado Debate".

Lubiany owoc mocno podrożeje. "Koszty zostaną przeniesione na konsumentów"

Lubiany owoc mocno podrożeje. "Koszty zostaną przeniesione na konsumentów"

Źródło:
tvn24.pl

Poznaliśmy laureatki i laureatów XV edycji konkursu Bizneswoman Roku, organizowanego przez Fundację Sukcesu Pisanego Szminką. Bizneswoman Roku to największy i najstarszy w Polsce konkurs nagradzający polskie przedsiębiorczynie, liderki i liderów działających na rzecz równości, różnorodności, włączania i ekologii. Patronem medialnym konkursu jest TVN Warner Bros. Discovery.

Konkurs Bizneswoman Roku. Poznaliśmy zwyciężczynie

Konkurs Bizneswoman Roku. Poznaliśmy zwyciężczynie

Źródło:
tvn24.pl

Już 11 czerwca platforma streamingowa Max zadebiutuje w Polsce. Czym będzie się różnić od HBO Max, które zastąpi? Jakie pakiety będą dostępne w jej ramach? Jakie tytuły zostaną dodane do jej biblioteki? Wyjaśniamy.  

Max nadchodzi. 5 rzeczy, które trzeba wiedzieć o nowej platformie  

Max nadchodzi. 5 rzeczy, które trzeba wiedzieć o nowej platformie  

Źródło:
TVN24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl