Szpital, magazyn wojskowy i bar. Tajemnice Cmentarza Żydowskiego

Cmentarz przy ulicy Lotniczej w połowie lat 90.Wratislaviae Amici

Kiedy powstawał, nikt nie przypuszczał, że będzie świadkiem pogromu Żydów. Na płytach nagrobków wciąż widać ślady po kulach, a o poległych żołnierzach przypomina pomnik z 432 nazwiskami. Cmentarz Żydowski z jedynym w Polsce polem urnowym, przypomina o tragicznej historii wrocławskich Żydów.

Najstarsza wrocławska nekropolia żydowska znajdowała się przy ul. Gwarnej, niedaleko Dworca Głównego. Zamknięto ją jednak już w połowie XIX wieku, a w zamian założono cmentarz przy ul. Ślężnej. Kiedy i na nim skończyły się miejsca, zapadła decyzja o powstaniu nowej nekropolii.

- Pod koniec XIX wieku gmina żydowska we Wrocławiu nie była liczna. Była jednak jedną z najbardziej znaczących w Niemczech i jej władze zastanawiały się nad zakupem nowego miejsca przeznaczonego na pochówki. Tym bardziej, że na cmentarzu przy ulicy Ślężnej nie było już gdzie chować zmarłych – mówi Aleksander Gleichgewicht, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu.

"Przekręt" z ziemią na cmentarz

Rozważano różne lokalizacje. Ostatecznie zdecydowano się na miejsce przy ówczesnej Szosie Berlińskiej (dziś ul. Lotnicza), na terenie wsi Cosel.

Najważniejszym argumentem była niezbyt wygórowana cena. - W radzie miejskiej dużą część stanowili Żydzi, którzy doprowadzili do wykupienia ziemi przez miasto od hrabiego z Pilczyc. To następnie sprzedało teren gminie żydowskiej. Dziś takie działanie nazwalibyśmy pewnie przekrętem – mówi Jerzy Kichler, były przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu.

Pierwsze prace na terenie przyszłego cmentarza rozpoczęły się w 1900 roku. Zaczęto od drenowania i wyrównywania terenu, co było szczególnie ważne ze względu na bliskość rzeki i niebezpieczestwo zalania.

Dzięki studni, cmentarz miał dostęp do bieżącej, oczyszczonej już wody. Właśnie dlatego na skrzyżowaniach ścieżek pojawiły się krany. Wzdłuż alejek stanęły natomiast lampy gazowe. Cały teren przed cmentarzem wybudowano w formie półkola, którą udało się zachować do dziś.

– Wszystko po to, by łatwo było dojechać powozami i karawanami pogrzebowymi – tłumaczy były przewodniczący.

Cmentarz poległych

Po dwóch latach od rozpoczęcia prac, na cmentarzu odbył się pierwszy pogrzeb. Pochowano wtedy Salomona Branna, ojca znanego badacza historii Żydów, Markusa Branna.

– W przeciwieństwie do cmentarza przy ulicy Ślężnej nie pochowano tu żadnych noblistów, ale przede wszystkim rodziny wybitnych wrocławskich Żydów: profesorów uniwersyteckich, bankierów i kupców – mówi Gleichgewicht.

Cmentarz podzielony został na prawie 30 pól. Wśód nich jest pole honorowe oraz kwatera żołnierzy żydowskich poległych na frontach wojennych. Na pomniki umieszczono tablicę z nazwiskami 432 zabitych Żydów. Jednak nie wszyscy, którzy zginęli podczas I wojny światowej, są tu pochowani.

Pochówek wbrew tradycji

Obok, znajduje się pole urnowe - jedyne w Polsce i jedno z niewielu w Europie. Powstało w latach 20., kedy grupa wrocławskich Żydów założyła stowarzyszenie i przekonała gminę, by zezwoliła na taką metodę pochówku.

– Kremacja jest niezgodna z żydowską tradycją, ale wrocławscy nowocześni Żydzi naciskali na taką formę. Nikogo to nie raziło. Jednak po wojnie zrezygnowano z tego sposobu. W kontekście Holokaustu skojarzenia były przykre i jednoznaczne – przypomina Kichler.

Zanim zakazano kremacji, tą metodą na cmentarzu przy Lotniczej pochowano prawie 80 osób.

Oprócz zorganizowanych kwater są tu też groby tworzone naprędce i niedbale. Podczas II wojny światowej na terenie cmentarza w zbiorowej mogile pochowano grupę więźniów obozu koncentracyjnego.

– W zbiorowej mogile, obok cmentarza, pochowani byli też niemieccy żołnierze, którzy zginęli podczas oblężenia Wrocławia. Jednak kilka lat temu grób ekshumowano, a szczątki przewieziono na cmentarz w Nadolicach Wielkich. Było to niezwykłe połączenie losów żydowskich z niemieckimi – zauważa Gleichgewicht.

Budynki, których nie ma

Na terenie cmentarza powstał też kompleks budynków, które miały duże znaczenie dla działania nekropolii. Jeszcze w latach 70. XX wieku, po prawej stronie od głównego wejścia, stał budynek administacji cmentarza.

- Oprócz archiwum, działała tu też kwiaciarnia, niewielki bar dla strudzonych po podróży z centrum miasta i kancelaria. W tym samym budynku były też mieszkania grabarza, ogrodnika i inspektora cmentarnego – wylicza Kichler.

Tu też, przed wybuchem II wojny światej, Niemcy kazali utworzyć dom dla małżeństw żydowsko-chrześcijańskich. Podczas wojny w budynku zarządcy działała stacja szpitalna. Udzielano w niej pomocy m.in. więźniom z pobliskich obozów koncentracyjnych.

Przed wojną istniała też kaplica, w której Żydzi mieszkający w pobliżu nekropolii mogli odprawiać sobotnie nabożeństwa. Podczas wojny, w Domu Modlitw, urządzono magazyny wojskowe. Połączona była jednak z domem pogrzebowym, który jako jedyny wykorzystywany był zgodnie ze swoim przeznaczeniem. W trakcie wojny przygotowywano w nim do pochówki zmarłych we Wrocławiu Żydów.

- Dziś budynek jest zrujnowany. Jeśli w ciągu dwóch lat nie zostanie wyremontowany to zniknie całkowicie, a jest to jedyny tego typu obiekt zachowany w Polsce – podkreśla były przewodniczący.

Próby czasu nie przetrwała już kaplica. Wyburzono ją w latach 70. Nie ma też śladu po szklarniach, które do końca lat 90. zamieszkiwali bezdomni. Wyprowadzili się po pożarze, jaki wybuchł tam w 2000 roku.

Przywracanie historii

Po zakończeniu II wojny światowej cmentarz przy ul. Lotniczej był stale niszczony.

– Rabowanie grobów było nagminne. Inskrypcje były przecierane, a płyty wykorzystywano do innych celów – twierdzi Gleichgewicht. I dodaje: – Wciąż trwają prace nad przywróceniem świetności tej nekropolii. Spod grubej warstwy humusu i bujnej roślinności miesięcznie wydobywanych jest około 30 macew. Na cmentarzu zachowało się prawie 8 tysięcy nagrobków.

W latach 80. nekropolia została wpisana do rejestru zabytków. Wrocławski cmentarz żydowski jest piątym pod względem wielkości w Polsce. Większe są w tylko w Łodzi, Warszawie, Krakowie i Białymstoku.

Autor: Tamara Barriga/ansa/roody / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: Wratislaviae Amici

Pozostałe wiadomości

Pędził z prędkością 230 km/h na "pięćdziesiątce", łamiąc przy okazji mnóstwo innych przepisów. Po kilkuminutowym pościgu policjant zatrzymał motocyklistę, który nie zatrzymał się do kontroli w Dukli (woj. podkarpackie). 20-latek stracił prawo jazdy i odpowie za swoją wyjątkowo nieodpowiedzialną ucieczkę przed sądem. Otrzymał aż 226 punktów karnych.

Zgarnął 226 punktów karnych w kilka minut. "Nie ma się czym chwalić"

Zgarnął 226 punktów karnych w kilka minut. "Nie ma się czym chwalić"

Źródło:
tvn24.pl

Polski myśliwiec F-35 dostał nazwę Husarz - przekazał Sztab Generalny Wojska Polskiego. Wcześniej generał Wiesław Kukuła, szef Sztabu Generalnego, poinformował, że na polskich F-35 nie będzie tradycyjnych biało-czerwonych szachownic i wyjaśnił dlaczego.

Jest nazwa polskiego F-35. Konkurs rozstrzygnięty

Jest nazwa polskiego F-35. Konkurs rozstrzygnięty

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Spotkanie z premierem Donaldem Tuskiem jest zaplanowane na godzinę 19 - przekazał w "Tak jest" minister koordynator służb specjalnych Tomasz Siemoniak. Dodał, że będzie na nim obecny też prokurator generalny Adam Bodnar. Ma ono dotyczyć współpracy Orlenu z człowiekiem według doniesień medialnych podejrzanym o kontakty z Hezbollahem. Siemoniak przekazał, że z Orlenem związanych jest sześć toczących się śledztw i na miejscu Daniela Obajtka "byłby do dyspozycji prokuratury".

Tomasz Siemoniak: jest sześć śledztw, na miejscu Obajtka byłbym do dyspozycji prokuratury

Tomasz Siemoniak: jest sześć śledztw, na miejscu Obajtka byłbym do dyspozycji prokuratury

Źródło:
TVN24

Tomasz Siemoniak, minister koordynator służb specjalnych, mówiąc w "Tak jest" w TVN24 o inwigilacji Pegasusem, wskazywał, że "z tą sprawą jest związane całe mnóstwo osób z PiS-u". - I jako sprawcy, czy przyczyniający się do tego, i też jako osoby, które były inwigilowane - precyzował. - W jakiej sekwencji prokuratura będzie te osoby wzywała, to jest zupełnie inna sprawa - dodał.

Siemoniak o Pegasusie: z tą sprawą związane jest całe mnóstwo osób z PiS-u

Siemoniak o Pegasusie: z tą sprawą związane jest całe mnóstwo osób z PiS-u

Źródło:
TVN24

Władysław Kosiniak-Kamysz wypełnił oświadczenie majątkowe, z którego wynika, że nie ma on żadnego domu, auta czy oszczędności w walutach obcych. W zeznaniu minister obrony narodowej wymienił natomiast 84-metrowe mieszkanie oraz kilka działek rolnych i budowlanych. 

Skromne oszczędności, lecz sporo nieruchomości. Majątek szefa MON

Skromne oszczędności, lecz sporo nieruchomości. Majątek szefa MON

Źródło:
tvn24.pl

W związku z wystąpieniem ASF u dzików na terenie Gdyni obowiązuje zakaz wstępu do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i lasów miejskich na okres jednego miesiąca - poinformował w poniedziałek Pomorski Urząd Wojewódzki.

Zakaz wstępu do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i lasów miejskich. Winny wirus ASF

Zakaz wstępu do Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego i lasów miejskich. Winny wirus ASF

Źródło:
PAP

Ceny transakcyjne mieszkań w I kwartale tego roku spadły w dwóch miastach. W pozostałych jednak odnotowano znaczne wzrosty. Ceny ofertowe pokazują znaczny optymizm rynku. Tu we wszystkich miastach nastąpiły podwyżki - wynika z Barometru Metrohouse i Credipass, a także z raportu Raport Expandera i Rentier.io.

W dwóch miastach Polski spadły ceny kupowanych mieszkań

W dwóch miastach Polski spadły ceny kupowanych mieszkań

Źródło:
tvn24.pl

Strażacy wyłowili ciała dwóch nastolatków z rzeki Bug w miejscowości Kamieńczyk obok Wyszkowa. Ze zgłoszenia, które otrzymali, wynikało, że chłopcy weszli do wody i już z niej nie wyszli. Mieli 16 lat.

Weszli do wody i już z niej nie wyszli. Dwaj 16-latkowie utonęli w Bugu

Weszli do wody i już z niej nie wyszli. Dwaj 16-latkowie utonęli w Bugu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poniedziałek rano pękła tama w zachodniej części Kenii. Zginęło co najmniej 45 osób - podała agencja AP News. Ponad sto osób zostało rannych, a kilkadziesiąt uznaje się za zaginione.

Pękła tama, przyszła śmierć

Pękła tama, przyszła śmierć

Źródło:
AP News

Tajemnicza paczka, zaginione kafelki i happy end. Ta historia to gotowy scenariusz na film. Do Łazienek Królewskich wracają po latach oryginalne holenderskie płytki ceramiczne, które w XVII wieku zdobiły wnętrza dzisiejszego Pałacu na Wyspie - poinformowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tajemnicza paczka z Kanady, a w niej zaginione kafelki z XVII wieku. "Niezwykle cenne eksponaty"

Tajemnicza paczka z Kanady, a w niej zaginione kafelki z XVII wieku. "Niezwykle cenne eksponaty"

Źródło:
PAP

Czarnogóra chce obciąć liczbę godzin pracy. - Zadowolony i wypoczęty pracownik jest bardziej innowacyjny, bardziej produktywny i bardziej lojalny - argumentował premier Milojko Spajić. Plan ma być zrealizowany do końca roku. Wprowadzony zostanie siedmiogodzinny dzień pracy - podała telewizja RTCG.

Są jednymi z najbardziej zapracowanych w Europie. Teraz tną dni robocze

Są jednymi z najbardziej zapracowanych w Europie. Teraz tną dni robocze

Źródło:
PAP

Stały Komitet Rady Ministrów (SKRM) przyjął między innymi projekt ustawy o bonie energetycznym - przekazał szef SKRM Maciej Berek. Dodał, że rząd zajmie się projektem 7 maja. Zgodnie z projektem, bon ma być wypłacany jednorazowo gospodarstwom domowym w II poł. 2024 r. i ma mieć wartość od 300 do 1200 zł.

Bon energetyczny po majówce. Jest zapowiedź rządu

Bon energetyczny po majówce. Jest zapowiedź rządu

Źródło:
PAP

Szef NATO złożył w poniedziałek niezapowiedzianą wizytę w Kijowie. Jens Stoltenberg spotkał się tam z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. Przywódca Ukrainy przekazał, że ich rozmowy dotyczyły między innymi dwustronnych relacji i sposobów "prawdziwego zjednoczenia" wspólnych wysiłków. Stoltenberg ocenił zaś, że "sytuacja jest trudna, ale nie jest za późno, aby Ukraina zwyciężyła".

Szef NATO z niezapowiedzianą wizytą w Kijowie. "Sytuacja jest trudna, ale nie jest za późno"

Szef NATO z niezapowiedzianą wizytą w Kijowie. "Sytuacja jest trudna, ale nie jest za późno"

Źródło:
PAP, tvn24.pl, Reuters

Premier Donald Tusk poinformował, że poprosił o odwiedziny prokuratora generalnego i koordynatora służb specjalnych. Jak napisał, chodzi o sprawę "kluczową dla bezpieczeństwa państwa". Wcześniej Onet przekazał, że prezesem szwajcarskiej spółki Orlenu był pochodzący z Libanu Samer A., podejrzewany o kontakty z terrorystyczną organizacją Hezbollah. Do słów Tuska we wpisie w mediach społecznościowych odniósł się Daniel Obajtek.

Tusk: Polacy muszą poznać prawdę. Nie ma na co czekać!

Tusk: Polacy muszą poznać prawdę. Nie ma na co czekać!

Źródło:
tvn24.pl

W wyborach do europarlamentu wybierzemy 53 europosłów w 13 okręgach. Przedstawiamy nazwiska liderów i liderek list KO, PiS i Lewicy - czyli tak zwanych "jedynek" - które 9 czerwca powalczą o mandaty. Listy kandydadatów pozostałych komitetów, w tym Trzeciej Drogi i Konfederacji, nie są jeszcze w całości znane, nawet nieoficjalnie.

Wyborcze starcia "jedynek". Kto powalczy o poszczególne okręgi

Wyborcze starcia "jedynek". Kto powalczy o poszczególne okręgi

Źródło:
TVN24

We wtorek rząd ma podjąć decyzję o ewentualnym wprowadzeniu zmian w przyznawaniu 800 plus dla obywateli z Ukrainy. Zgodnie z projektem będą mogli je pobierać nasi sąsiedzi ze wschodniej granicy po spełnieniu określonych kryteriów. Poza tym rząd zajmie się również rewizją Krajowego Planu Odbudowy.

800 plus dla ukraińskich dzieci. We wtorek ważna decyzja rządu

800 plus dla ukraińskich dzieci. We wtorek ważna decyzja rządu

Źródło:
PAP

W Lyskach (woj. śląskie) motocyklista stracił panowanie nad pojazdem i uderzył bariery. W wypadku zginęła 15-letnia pasażerka motocykla, 40-latek kierujący jednośladem trafił w ciężkim stanie do szpitala.

15-latka zginęła w wypadku motocykla

15-latka zginęła w wypadku motocykla

Źródło:
PAP

Tarnowscy policjanci szukają motocyklisty, który w piątek około godziny 19 w Wojniczu (woj. małopolskie) potrącił policjanta, a następnie odjechał najprawdopodobniej drogą krajową 94 w kierunku Łoponia.

Uderzył policjanta i uciekł. Szuka go policja

Uderzył policjanta i uciekł. Szuka go policja

Źródło:
tvn24.pl

Pracownicy konsulatu Ukrainy mieli prowadzić podziemną drukarnię i legalizować fałszywe ukraińskie paszporty - dowiadujemy się z rozpowszechnianego w mediach społecznościowych filmu. Ma on logo ukraińskiej organizacji rządowej i wygląda jak oficjalny materiał. Ale to fałszywka: zarówno pod względem informacyjnym, jak i montażowym.

Ukraiński konsulat, podziemna drukarnia, fałszywe paszporty. Nic się nie zgadza

Ukraiński konsulat, podziemna drukarnia, fałszywe paszporty. Nic się nie zgadza

Źródło:
Konkret24

Ma być pięć razy większy od Paryża i widoczna z kosmosu. W Indiach powstaje największa elektrownia na świecie oparta na odnawialnych źródłach energii. Ma produkować wystarczającą ilość energii elektrycznej do zasilenia obszaru o wielkości Szwajcarii - podał portal stacji CNN. Koszt to około 20 miliardów dolarów.

Miliarder buduje ogromną elektrownię. Ma być kilka razy większa niż Paryż

Miliarder buduje ogromną elektrownię. Ma być kilka razy większa niż Paryż

Źródło:
CNN

Weekend przyniósł Katalonii opady deszczu. Zdaniem ekspertów ze służby meteorologicznej AEMET, deszcz może załagodzić trwającą od dłuższego czasu w tym regionie Hiszpanii suszę.

Załamanie pogody w Barcelonie

Załamanie pogody w Barcelonie

Źródło:
ENEX, lavanguardia.com,elperiodico.com

W nowym spocie profrekwencyjnym Parlamentu Europejskiego starsze osoby opowiadają swoim wnukom o trudnych doświadczeniach z przeszłości i przypominają, że demokracja nie jest dana raz na zawsze. Biorąc udział w wyborach, chronimy demokrację - taki jest przekaz kampanii, która ma zachęcić do głosowania w czerwcowych eurowyborach.

"Zaopiekujcie się demokracją, gdy mnie już tu nie będzie". Wzruszający spot na eurowybory

"Zaopiekujcie się demokracją, gdy mnie już tu nie będzie". Wzruszający spot na eurowybory

Źródło:
tvn24.pl

Francuski aktor Gerard Depardieu został zatrzymany w związku z oskarżeniami o napaści seksualne na dwie kobiety podczas realizacji filmów - podała agencja AFP. Aktor, który zaprzecza zarzutom, został przesłuchany i wypuszczony z aresztu.

Gerard Depardieu przesłuchany przez policję. Jest oskarżany o napaść seksualną

Gerard Depardieu przesłuchany przez policję. Jest oskarżany o napaść seksualną

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Le Figaro

Billie Eilish zaśpiewa w Polsce. Znana amerykańska piosenkarka wystąpi 3 i 4 czerwca 2025 roku w krakowskiej Tauron Arenie. Koncerty odbędą się w ramach trasy koncertowej "Hit Me Hard and Soft". Premierę płyty zaplanowano w maju. To będą pierwsze koncerty jednej z największych obecnie gwiazd muzyki pop w Polsce.

Billie Eilish wystąpi w Polsce. Zaśpiewa dwa koncerty

Billie Eilish wystąpi w Polsce. Zaśpiewa dwa koncerty

Źródło:
PAP

Nadleśnictwo Opole wprowadziło zakaz wstępu do lasu. Powodem jest przeprowadzony oprysk chemiczny, który ma ograniczyć populację chrabąszcza majowego. Stanowi on zagrożenie dla korzeni młodych drzew. Zakaz wstępu obowiązuje do 10 maja.

Zakaz wstępu do lasu. Powodem opryski przeciw groźnemu owadowi

Zakaz wstępu do lasu. Powodem opryski przeciw groźnemu owadowi

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów pojawiło się oświadczenie majątkowe Radosława Sikorskiego. Minister spraw zagranicznych posiada między innymi przestronny, 800-metrowy dworek, nowoczesny ciągnik, a także spore oszczędności.

Jest oświadczenie majątkowe szefa MSZ. Waluty, dworek i nowoczesny ciągnik

Jest oświadczenie majątkowe szefa MSZ. Waluty, dworek i nowoczesny ciągnik

Źródło:
tvn24.pl

Andrzej Domański zgromadził niemal milion złotych oszczędności w różnych walutach - wynika z oświadczenia majątkowego ministra finansów. W dokumencie znalazły się również informacje o dochodach i nieruchomościach, których szef MF jest właścicielem.

Duże oszczędności, akcje i rower szosowy. Minister pokazał majątek

Duże oszczędności, akcje i rower szosowy. Minister pokazał majątek

Źródło:
tvn24.pl

Od 26 kwietnia można składać wnioski o zmianę miejsca głosowania oraz o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania na wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Głosowanie w Polsce odbędzie się 9 czerwca.

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Można już złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024. Można już złożyć wniosek o zmianę miejsca głosowania

Źródło:
tvn24.pl

"Diuna: Część druga" przekroczyła w miniony weekend 700 milionów dolarów zysku ze sprzedaży biletów. Jak podkreśla branżowy portal "Variety", to "imponujący punkt odniesienia w czasach po pandemii". I niejedyny sukces produkcji Warner Bros. Discovery w ostatnich tygodniach.

"Diuna: Część druga" z rekordowym zyskiem. "Imponujący punkt odniesienia"

"Diuna: Część druga" z rekordowym zyskiem. "Imponujący punkt odniesienia"

Źródło:
"Variety"

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24