"Przepełniona życiem" wizytówka miasta. Historia ulicy Świdnickiej

Ulica Świdnicka w latach 20. XX wieku. Widok od ulicy PiłsudskiegoWratislaviae Amici

Dawna wizytówka miasta i jedna z najstarszych jego ulic. Świdnicka - najpierw wyznaczała granice Wrocławia, później, dzięki piętnastu domom towarowym, była centrum handlu. Tu w restauracjach i kawiarniach zbierali się najzamożniejsi wrocławianie chłonący wielkomiejską atmosferę tego miejsca.

Ulica Świdnicka, prowadząca od Rynku do Powstańców Śląskich, należy do najstarszych wrocławskich arterii. - Jej pierwszy odcinek, ten do obecnej trasy W-Z, wytyczono już w czasie lokacji miasta czyli około 1240 roku – mówi Maria Zwierz, kustosz z Muzeum Architektury we Wrocławiu.

Od tego czasu ulicę systematycznie wydłużano.

- W pierwszej połowie XIV wieku Świdnicka sięgała dzisiejszej fosy miejskiej – dodaje Zwierz.

Ostateczną długość ulica zyskała w XIX wieku i do dziś ma prawie kilometr.

Od wieków ważna strategicznie

Ulica wiodła w stronę miasta Świdnicy i stąd jej pierwotna nazwa. Jednak na przestrzeni wieków ta podlegała różnym zmianom. Najpierw była to Schweidnitzergasse, później Schweidnitzerstrasse. Z kolei jej nowszy odcinek mianowano Neueschweidnitzerstrasse. Niezależnie od tych zmian, od początku była ważnym strategicznie obszarem miasta.

- Przy rozbudowie miejskich fortyfikacji zawsze brano pod uwagę ulicę Świdnicką – twierdzi Zwierz.

Tutaj stanęła jedna z bram, która wyznaczała linię miejskich murów. Przez to ulica była postrzegana jako ciemna i mało przestrzenna. Jednak to nie przeszkadzało w tym, by od początku otwierać przy niej karczmy i zajazdy. Tutaj także mieściły się miejskie stajnie.

Po fortyfikacjach została kawiarnia

Rok 1807, tuż po klęsce z wojskami napoleońskimi, był dla Świdnickiej rokiem przełomowym.

- Wtedy rozpoczęto burzenie fortyfikacji i bram miejskich – tłumaczy Zwierz.

Z tamtej zabudowy na ulicy zachował się jedynie odwach czyli parterowa wartownia. Przed II wojną światową w tym budynku mieściła się Cafe Torwache, a dziś działa tu galeria sztuki i kawiarnia z której dachu można podziwiać ulicę Świdnicką.

Spacerowicze, aktorzy i wojskowi opanowują Świdnicką

Na początku XIX wieku ulica zyskała nowe oblicze: powstały tu trasy spacerowe, a okolica zazieleniła się.

- Świdnicka stała się częścią miejskich terenów spacerowych i wypoczynkowych. Spacerowicze rozpoczynali swe wędrówki właśnie od ulic Oławskiej i Świdnickiej – mówi Zwierz.

Rangę ulicy podniosły reprezentacyjne budynki, które stanęły właśnie przy niej. W 1841 roku otwarto Teatr Miejski czyli dzisiejszą Operę Wrocławską. Mieszkańcy Breslau w teatrze oglądali nie tylko przedstawienia, przychodzili tu także na kawę do cukierni Jordana. Obok stanął gmach Generalnej Komendantury.

- Właśnie wtedy ulica nabrała wielkomiejskiego charakteru – przyznaje Zwierz.

Bogacze przejmują Świdnicką

Znaczenie Świdnickiej podniosło także powstanie, w latach 40. i 50. XIX wieku, wrocławskich dworców kolejowych.

- Najdogodniejsze połączenie Rynku z koleją stanowiła właśnie ulica Świdnicka. To wpłynęło na znaczne ożywienie ruchu na tej miejskiej arterii – twierdzi Zwierz.

Wraz ze wzrostem prestiżu rosło zainteresowanie możnych wrocławian tą częścią miasta.

- Swoje kamienice mieli tu zamożni przedstawiciele sfer przemysłu i bankowości – wspomina Zwierz.

Żeby wybudować nowoczesne budynki wyburzono m.in. szpital Bożego Ciała i kaplicę Trójcy Świętej. Ówczesna prasa z radością donosiła o rozbiórce, bo na miejscu „zaniedbanej i nieładnej świątyni” miał powstać budynek „który podoła wszystkim potrzebom stawianym przez współczesność, a dla ulicy Świdnickiej stanowić będzie ozdobę”.

Tą ozdobą miała być kamienica rodziny Sachsów, która stanęła naprzeciwko Teatru. Właśnie w niej mieściła się jedna z najbardziej popularnych wrocławskich kawiarni Cafe Fahring, gdzie zbierała się elita intelektualna i artystyczna. Obok kawiarni działał luksusowy sklep jubilerski Raimonda Lorenziego i dom aukcyjny Lichtenbergów.

W olbrzymiej kamienicy, na jednej w jednej z siedmiu klatek schodowych, mieszkał Eberhard Mock, bohater książek Marka Krajewskiego. Na Świdnickiej, pod numerem 47 i 48, stanął też pałac Kornów czyli rodziny, która wydawała dwie najważniejsze na Śląsku przedwojenne gazety.

Ulica domów towarowych

Od początku lat 90. XIX wieku przy Świdnickiej zaczęły powstawać domy handlowe.

– W 1930 roku było ich aż piętnaście – przypomina Zwierz.

Obok najbardziej znanego domu towarowego „Wertheim”, czyli obecnej „Renomy:, powstał też dom handlowy „Monopol” przylegający do hotelu o tej samej nazwie i dom Schottländerów, który do dziś stoi przy Świdnickiej 32.

Centrum życia kulturalnego

W przedwojennych przewodnikach ulicę opisywano jako „przepełnioną życiem” i wypełnioną „tłumem kupujących”. Jednak Świdnicka była nie tylko kupieckim zagłębiem. Po sklepowych szaleństwach można było odpocząć w luksusowych winiarniach i restauracjach.

– Tworzono też salony wystawiennicze, banki, wydawnictwa, antykwariaty i księgarnie – opowiada Zwierz.

Tłumy wrocławian przechodząc przez tę ulicę korzystały z licznych kawiarni i restauracji z zimowymi ogrodami i altanami. W tych miejscach spotkań organizowano występy chórów i popisy cyrkowe. Ulica była też świadkiem wielotysięcznych wieców i zjazdów.

- Bogata i elegancka ulica Świdnicka była centrum życia kulturalnego Wrocławia – wyjaśnia Zwierz.

W tym czasie, zarówno nowa i stara część traktu, nazywana była skrótem „Schwo”.

Stalingradzka droga na Świdnicę

W 1945 roku nowszy odcinek nazwano ulicą Aleksandra Fredry.

- W tym czasie nazwa Świdnicka zarezerwowana byłą dla najstarszego odcinka – wspomina Zwierz.

Jednak historyczna nazwa nie utrzymała się długo. Powojenne władze miasta często nadawały nowe nazwy kosztem tych, które funkcjonowały w centrum od stuleci. W ten sposób cała ulica została Stalingradzką.

- Do utrwalonej historycznie i tradycyjnie nazwy wrócono w 1957 roku - mówi Zwierz.

Powojenne porządki

Zniszczenia wojenne położyły kres świetności Świdnickiej. Najbardziej ucierpiał najstarszy odcinek, przy Rynku, oraz południowy od placu Kościuszki do nasypu kolejowego.

- Obronną ręką z wojennej zawieruchy wyszły domy handlowe, które dzięki nowoczesnej konstrukcji uniknęły poważniejszych uszkodzeń – mówi Zwierz.

W drugiej połowie lat 50. rozpoczęto odbudowę ulicy. Właśnie wtedy powstały olbrzymie socrealistyczne budynki u zbiegu z ulicą Piłsudskiego. Powojenne władze Wrocławia rozprawiły się z symbolami pruskiej potęgi pozostałymi przy Świdnickiej.

– Rozebrano pałac Kornów i budynek Generalnej Komendantury, chociaż można było je uratować – twierdzi Zwierz.

Zlikwidowano też pomniki: generała Teuentziena i cesarza Wilhelma I.Z kolei lata 70. i budowa trasy W-Z przyniosły wyburzenie kolejnej przedwojennej zabudowy: z mapy Wrocławia zniknął, wybudowany w latach 30. dom handlowy Bielschowsky.

Lumpeksy zamiast luksusowych sklepów

W latach 80. na Świdnickiej swoje happeningi organizowała Pomarańczowa Alternatywa. Jej akcje spotykały się z sympatią solidarnościowej opozycji. Krasnoludek, czyli symbol ruchu, doczekał się na ulicy swojego pomnika.

Po roku 1989 na Świdnickiej odżył handel. Wybudowano kolejne domy handlowe: Solpol I i Solpol II. Jednak już nie tak reprezentacyjne jak te przedwojenne. Odnowy doczekała się Opera Wrocławska, „Renoma” i hotel „Monopol”.

Dawna wizytówka miasta, wypełniona restauracjami i luksusowymi sklepami, dziś pełna jest lumpeksów i sklepów monopolowych. Wciąż trwa batalia o usunięcie z ulicy szpecących reklam, by ulica przypominała tę sprzed lat.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ NA STRONIE WRATISLAVIAE AMICI

Autor: Tamara Barriga//ec / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: Wratislaviae Amici

Pozostałe wiadomości

Zapewnienie Polsce bezpieczeństwa, silnej pozycji w Unii Europejskiej i odbudowa apolitycznej służby zagranicznej - o tych zadaniach dla polskiej polityki zagranicznej mówił w Sejmie szef MSZ Radosław Sikorski. Podkreślał, że Niemcy i Francja są naszymi "najważniejszymi partnerami w Unii Europejskiej", a utrzymanie wszechstronnego wsparcia Unii Europejskiej dla niepodległości Ukrainy będzie "priorytetem polityki europejskiej rządu". Przedstawiamy najważniejsze punkty wystąpienia szefa MSZ.

Ukraina, USA, Niemcy, Rosja. Szef MSZ o zadaniach dla polskiej polityki zagranicznej

Ukraina, USA, Niemcy, Rosja. Szef MSZ o zadaniach dla polskiej polityki zagranicznej

Źródło:
PAP

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski przedstawił w Sejmie informację o zadaniach polskiej polityki zagranicznej na 2024 rok. Mówił o bezpieczeństwie państwa, sojuszu z USA i integracji europejskiej, a także rosyjskim imperializmie i pomocy Ukrainie. Polska doświadcza ataku hybrydowego - podkreślił. Po jego wystąpieniu na konferencji prasowej pojawił się Andrzej Duda. Prezydent powiedział, że jest "zażenowany" przemówieniem Sikorskiego. Równocześnie chwalił osiem lat polityki Prawa i Sprawiedliwości. Wydarzenia z Sejmu relacjonujemy na żywo.

Szef MSZ o "strategicznych celach". Prezydent "zażenowany". W komentarzu chwalił PiS

Szef MSZ o "strategicznych celach". Prezydent "zażenowany". W komentarzu chwalił PiS

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Prezydent Andrzej Duda poinformował w czwartek, że zaprosił premiera Donalda Tuska do Pałacu Prezydenckiego na 1 maja, by omówić z nim między innymi kwestię programu Nuclear Sharing.

Prezydent Duda zaprosił Donalda Tuska na rozmowę o broni atomowej. Podał datę

Prezydent Duda zaprosił Donalda Tuska na rozmowę o broni atomowej. Podał datę

Źródło:
TVN24

W trakcie wystąpienia ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego w Sejmie marszałek Szymon Hołownia upomniał posłów PiS Szymona Szynkowskiego vel Sęka i Pawła Jabłońskiego. Zaapelował do nich o "powstrzymanie się od jałowych prób zagłuszania pana ministra".

Hołownia przerwał Sikorskiemu i ostro upomniał posłów PiS

Hołownia przerwał Sikorskiemu i ostro upomniał posłów PiS

Źródło:
TVN24

W czwartek rano nad południową Norwegią na trzy godziny zamknięto przestrzeń powietrzną. Powodem był "błąd techniczny" w centrum kontroli w Oslo - przekazał norweski operator portów lotniczych. Opóźnienia lotów mogą potrwać cały dzień. Zakłócenia dotknęły także podróżujących z Polski.

Na kilka godzin wstrzymano loty nad Norwegią. Powodem "błąd techniczny"

Na kilka godzin wstrzymano loty nad Norwegią. Powodem "błąd techniczny"

Źródło:
tvn24.pl, Kontakt 24, The Local, mojanorwegia.pl

Osoby, które podczas wideorozmów patrzą na siebie samych na ekranie komputera czy telefonu, są bardziej zmęczone niż osoby, które tego nie robią, twierdzą irlandzcy naukowcy. Ich zdaniem sytuacja wygląda podobnie w przypadku zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Nie patrz na siebie podczas wideorozmowy. Oto powód

Nie patrz na siebie podczas wideorozmowy. Oto powód

Źródło:
universityofgalway.ie

Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski napisał w mediach społecznościowych, że padł ofiarą oszustwa przy zakupie samochodu. "Okazało się, że auto, które legalnie kupiłem za 100 tysięcy złotych ma swojego 'bliźniaka' we Francji, a mi sprzedano podrobioną w Polsce wersję" - przekazał. Jego samochód został zajęty przez służby. "Nie odpuszczę. Będą pozwy i roszczenia" - podkreślił i zapowiedział, że "postara się o zmiany legislacyjne".

Wicepremier Gawkowski padł ofiarą oszustwa, kupił "bliźniaka". "Nie odpuszczę"

Wicepremier Gawkowski padł ofiarą oszustwa, kupił "bliźniaka". "Nie odpuszczę"

Źródło:
tvn24.pl

Opóźnienia i odwołane loty to krajobraz, z którym w czwartek mogą się spotkać podróżni na lotniskach w różnych częściach Europy. Powodem jest zapowiedź strajku kontrolerów ruchu lotniczego we Francji. Odwołanie ponad 300 lotów zapowiedziała irlandzka linia lotnicza Ryanair. Utrudnienia dotkną też pasażerów między innymi Polskich Linii Lotniczych LOT, Wizz Aira oraz Air France, którzy planowali podróż do i z Polski.

Duże utrudnienia dla podróżnych. Odwołano też połączenia z i do Polski

Duże utrudnienia dla podróżnych. Odwołano też połączenia z i do Polski

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Hiszpański premier Pedro Sanchez tymczasowo zawiesił wykonywanie wszystkich swoich obowiązków. Odwołał spotkania i w poniedziałek ma zdecydować, czy nadal będzie stał na czele rządu. Ma to związek z zarzutami wobec jego żony, która jest oskarżona o udział w aferze korupcyjnej. W środę sąd w Madrycie uruchomił wobec niej dochodzenie.

Premier zawiesił obowiązki i rozważa dymisję. Powodem korupcyjne zarzuty dla jego żony

Premier zawiesił obowiązki i rozważa dymisję. Powodem korupcyjne zarzuty dla jego żony

Źródło:
PAP

Znikające ampułki z lekami narkotycznymi, lekarz, który aplikuje sobie lekarstwa do kroplówki w czasie przyjmowania pacjentów, fałszowanie dokumentacji. Według relacji naszych informatorów, do takich nieprawidłowości miało dochodzić w Szpitalu Specjalistycznym im. Stefana Żeromskiego w Krakowie. Sprawą zajęła się krakowska prokuratura, która wzywa na świadków pracowników szpitala w sprawie z Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Dziennikarz Mateusz Kudła dotarł do nagrania monitoringu, na którym widać lekarza z podpiętą do ramienia kroplówką.

"Skoczysz mi po ampułeczki?". Co brał lekarz na dyżurze?

"Skoczysz mi po ampułeczki?". Co brał lekarz na dyżurze?

Źródło:
TVN24

Afrykański pomór świń (ASF) zabił warchlaki, których truchła przed kilkoma dniami odnaleźli mieszkańcy gdyńskich Karwin. Sekcja martwych zwierząt wykluczyła otrucie, które początkowo było brane pod uwagę. Jeszcze dziś w Gdyni odbędzie się zebranie sztabu kryzysowego z udziałem lekarza weterynarii i służb miejskich.

Mieszkańcy sądzili, że dziki otruto. Wiadomo już, co je zabiło

Mieszkańcy sądzili, że dziki otruto. Wiadomo już, co je zabiło

Źródło:
TVN24, PAP

Słowacki rząd Roberta Fico zatwierdził w środę kontrowersyjny projekt ustawy medialnej autorstwa ministerstwa kultury. Projekt przewiduje, że w miejsce istniejącego nadawcy publicznego, Radia i Telewizji Słowacji (RTVS), powstanie nowy podmiot o podobnej nazwie - Słowacka Telewizja i Radio - oraz że zmieni się kierownictwo radia i telewizji. Zdaniem opozycji to zamach na niezależność mediów publicznych.

Rząd Roberta Fico poparł ustawę o mediach publicznych

Rząd Roberta Fico poparł ustawę o mediach publicznych

Źródło:
BBC, Politico, PAP

Ze wszystkich chorób Polacy najbardziej boją się nowotworów złośliwych. Mimo to nie korzystają ze szczepionek przeciw HPV, które chronią przed różnymi rodzajami raka - podkreślają eksperci. Jedynie pięć procent dorosłych jest zaszczepionych przeciw temu wirusowi.

Szczepionka przeciw HPV. Eksperci: chroni przed nowotworami, ale Polacy z niej nie korzystają

Szczepionka przeciw HPV. Eksperci: chroni przed nowotworami, ale Polacy z niej nie korzystają

Źródło:
PAP

Sąd Rejonowy w Hajnówce (woj. podlaskie) chce zasięgnąć uzupełniającej opinii biegłych w sprawie potrącenia rowerzystki przez europosła i byłego premiera Włodzimierza Cimoszewicza.

Były premier oskarżony o potrącenie rowerzystki. Sąd chce uzupełniającej opinii biegłych

Były premier oskarżony o potrącenie rowerzystki. Sąd chce uzupełniającej opinii biegłych

Źródło:
PAP

Nie udało się odnaleźć nurka z GROM-u, który zaginął podczas ćwiczeń w okolicach Westerplatte w Gdańsku. Akcję cywilnych służb ratunkowych przerwano w środę wieczorem, wojsko kontynuuje działania na miejscu. - Wojsko nie przerwało akcji poszukiwawczej i nie przerwie do czasu odnalezienia żołnierza - mówi ppłk Mariusz Łapeta, rzecznik Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych.

Zaginiony nurek z GROM-u. Poszukiwania kontynuuje wojsko

Zaginiony nurek z GROM-u. Poszukiwania kontynuuje wojsko

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, pap

Daniel Obajtek mówi, że dziękuje Bogu, że już nie jest prezesem Orlenu. - Wytrzymałem w tym piekle 6 lat - podkreśla w rozmowie z serwisem Money, dodając, że naprawdę czuje się "zagrożony". Obajtek odnosi się też do kwestii ogromnych środków utraconych przez Orlen i kandydowania do Parlamentu Europejskiego z list Prawa i Sprawiedliwości.

Obajtek mówi o kierowaniu Orlenem: wytrzymałem w tym piekle 6 lat

Obajtek mówi o kierowaniu Orlenem: wytrzymałem w tym piekle 6 lat

Źródło:
money.pl, tvn24.pl

Koledzy zapytali mnie, czy byłbym gotów wystartować w wyborach do europarlamentu, ponieważ chcemy wystawić najbardziej doświadczonych, kompetentnych zawodników, i powiedziałem, że jeżeli będzie taka potrzeba, przyjmę takie wyzwanie - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman.

Krzysztof Hetman o starcie w eurowyborach: jeżeli będzie potrzeba, przyjmę takie wyzwanie

Krzysztof Hetman o starcie w eurowyborach: jeżeli będzie potrzeba, przyjmę takie wyzwanie

Źródło:
TVN24

Prezeska Fundacji Grand Press Weronika Mirowska apeluje o ustawowe zmiany, "które odbiorą nadmierną władzę" przewodniczącemu Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Szefem KRRiT jest Maciej Świrski. "Obecny przewodniczący jest człowiekiem pozbawionym umiejętności koncyliacyjnych, kieruje się osobistymi przekonaniami i uprzedzeniami, zarządza kierowaną przez siebie instytucją jednoosobowo i jest pod wpływem polityków partii, której od lat sprzyja" - czytamy w piśmie prezeski Fundacji Grand Press. Mirowska zwróciła się z wnioskiem w sprawie zmian do Rzecznika Praw Obywatelskich Marcina Wiącka. 

"Niekompetentny i pozbawiony dobrej woli urzędnik". Apel o "odebranie nadmiernej władzy"

"Niekompetentny i pozbawiony dobrej woli urzędnik". Apel o "odebranie nadmiernej władzy"

Źródło:
tvn24.pl

Australijska policja zatrzymała w środę siedmiu nastolatków powiązanych z chłopcem oskarżonym o atak na tle religijnym na biskupa w Sydney. Wszyscy zatrzymani są niepełnoletni - przekazał portal brytyjskiego dziennika "Guardian". Najmłodsi z nich mają 15 lat.

Australijska policja aresztowała nastoletnich zwolenników "brutalnego ekstremizmu" religijnego

Australijska policja aresztowała nastoletnich zwolenników "brutalnego ekstremizmu" religijnego

Źródło:
PAP

Najpierw było "złe spojrzenie" i żądanie przeprosin. Sytuacja szybko jednak eskalowała. Pojawiły się groźby i żądanie pieniędzy. Napastnicy dostali dwa złote, a po chwili zostali zatrzymani. Dwaj mężczyźni oraz kobieta usłyszeli zarzuty i zostali tymczasowo aresztowani.

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Zaczęło się w autobusie od "złego spojrzenia"

Źródło:
tvn24.pl

Do sądu trafił akt oskarżenia w sprawie czterech napaści na tle seksualnym, których sprawcą miał być 29-letni mieszkaniec Chełmka (woj. małopolskie). Mężczyzna został zatrzymany krótko po tym, jak zaatakowana została czwarta kobieta.

Cztery kobiety ofiarami "napaści na tle seksualnym". Nowe informacje z prokuratury

Cztery kobiety ofiarami "napaści na tle seksualnym". Nowe informacje z prokuratury

Źródło:
PAP

IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia. W 10 województwach w czwartek możemy spodziewać się burz. Zjawiskom może towarzyszyć silny wiatr, ulewne opady deszczu, a nawet grad. Sprawdź, gdzie aura będzie groźna.

Uwaga, burze w 10 województwach. Ostrzeżenia IMGW

Uwaga, burze w 10 województwach. Ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Czy Andrzej Duda po zakończeniu prezydentury mógłby zostać liderem prawicy w Polsce? Ponad połowa uczestników sondażu SW Research dla rp.pl odpowiedziała "nie". 25 proc. ankietowanych nie ma zdania w tej kwestii. Kto szczególnie negatywnie ocenia perspektywę objęcia przez obecnego prezydenta roli lidera prawicy?

Andrzej Duda liderem prawicy? Nowy sondaż

Andrzej Duda liderem prawicy? Nowy sondaż

Źródło:
Rzeczpospolita, tvn24.pl

Opat podległej Moskwie Ławry Świętogórskiej, metropolita Arsenij ujawnił w czasie liturgii pozycje wojsk ukraińskich w pobliżu Kramatorska (obwód doniecki). Został zatrzymany - poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.

"Dywersyjna działalność". Metropolita zatrzymany

"Dywersyjna działalność". Metropolita zatrzymany

Źródło:
PAP, Ukraińska Prawda, tvn24.pl

Irański sąd rewolucyjny skazał znanego w kraju rapera Toomaja Salehiego na karę śmierci pod zarzutem nawoływania do zamieszek w latach 2022-2023 - poinformowały media, powołując się na jego prawnika.

Irański raper Toomaj Salehi skazany na karę śmierci

Irański raper Toomaj Salehi skazany na karę śmierci

Źródło:
PAP

Znamy wyniki czwartej edycji rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. W zestawieniu znalazły się placówki z sześciu miast. Najwięcej, bo aż sześć jest z Warszawy. Inicjatywa została objęta patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Równości i Rzecznika Praw Dziecka.

Jest nowy ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+

Jest nowy ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+

Źródło:
Fundacja GrowSPACE, tvn24.pl

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji (KRRiT) Maciej Świrski nałożył w ostatnim czasie kary na TVN24 oraz TOK FM, które zostały wyegzekwowane od spółek pomimo wniesienia odwołania od decyzji przewodniczącego. "Nie może przewodniczący KRRiT, prezes Orlenu czy dowolny wójt lub burmistrz stawiać się w roli nadredaktora, mówiącego niezależnym redakcjom co wolno, a czego nie" - napisała w oświadczeniu Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych.

"Nie może stawiać się w roli nadredaktora"

"Nie może stawiać się w roli nadredaktora"

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24