tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Od kilku tygodni nie odśnieżają drogi. "Nikt o zdrowych zmysłach tędy nie jeździ"

Od kilku tygodni nie odśnieżają drogi. 
"Nikt o zdrowych zmysłach tędy nie jeździ"
Foto: W. Łabinowicz / TVN24 Wrocław | Video: tvn24 Nieodśnieżona droga na Przełęczy Okraj odstrasza kierowców

Droga prowadząca do przejścia granicznego z Czechami na Przełęczy Okraj (woj. dolnośląskie) od kilku tygodni nie była odśnieżana. Samochody ślizgają się tam, jak na lodowisku, a drogowcy mówią "nikt o zdrowych zmysłach tędy nie jeździ". Wszystko z powodu sporu o to, do kogo droga należy.

- Co będzie jak przyjdzie prawdziwa zima? - zastanawiają się okoliczni mieszkańcy. I skarżą się: od 26 grudnia nikt nie odśnieża tej drogi. - Jest zasypana, a problem się powiększa. Miasto nie ma funduszy na odśnieżanie, a ferie za pasem. Mamy dużo rezerwacji, choć nawet nie wiadomo czy ludzie do nas dojadą - denerwuje się właścicielka jednego z pensjonatów. W sukurs idą im drogowcy. - Dziś nikt o zdrowych zmysłach tędy nie jeździ, żeby nie ryzykować - twierdzą.

"To marszałek powinien ją utrzymywać"

Skąd problem na Przełęczy Okraj? Niedawno droga wojewódzka stała się drogą powiatową. Starosta jeleniogórski z taką decyzją się nie zgadza, bo jak mówi nikt o takim kroku nie informował. Dlatego pieniędzy na odśnieżanie w tegorocznym budżecie nie ma.

- Nawet nie jestem pewna, czy ta droga spełnia kryteria drogi powiatowej. Zdajemy sobie sprawę, że taki jej stan stwarza zagrożenie, ale do czasu rozwiązania sporu, to marszałek powinien ją utrzymywać - uważa Anna Konieczyńska, starosta jeleniogórski.

Władze województwa: to tak jakby sprzątać bałagan kogoś innego

- Nie rozumiemy dlaczego powiat ma problem z odśnieżaniem tej drogi. Od września informowaliśmy starostwo, że droga zostanie im przekazana. My nie mamy z nią już nic wspólnego - zaznacza Jerzy Michalak, wicemarszałek województwa dolnośląskiego. I dodaje: to tak jakby sprzątać bałagan u kogoś innego. - Powiat mógł mieć zastrzeżenia, ale to decyzja ostateczna. Pod nasz zarząd przeszły nowe drogi więc te, które posiadaliśmy do tej pory przekazaliśmy powiatom - informuje Michalak. Jego zdaniem koszt utrzymania drogi na Przełęczy Okraj to w okresie zimowym ok. 20 tysięcy złotych.

Na pytanie, kiedy i czy w ogóle droga zostanie odśnieżona, na razie nikt jest w stanie odpowiedzieć.

Problemy kierowców na Przełęczy Okraj:

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Dowiedz się więcej...

Z powodu ciszy referendalnej forum zostało wyłączone

Pozostałe informacje