44 lata temu do sklepów trafiły kolorowe telewizory. "Marzeniem wszystkich był wtedy radziecki Rubin"

Kolorowy telewizor chcieli mieć wszyscy.Kosztował majątek - równowartość rocznej pensjiNarodowe Archiwum Cyfrowe

"Od kilku tygodni już jest czynny we Wrocławiu pierwszy telewizor odbierający program kolorowy. (…) Co czwartek od godz. 18, a czasem i po godz. 20 nadawane są programy kolorowe" - czytamy w archiwalnym numerze "Słowa Polskiego" z listopada 1971 roku. Szczęśliwcem był pan Kazimierz, mieszkający przy ul. Zielińskiego. Jego nowoczesny odbiornik powstał w ZSRR i nazywał się Raduga. W sklepach kolorowe telwizory pojawiły się dopiero kilka dni później. To było wtedy wielkie wydarzenie. O dostawach informowała prasa.

Otwarcie Polski na zachód – charakterystyczne dla epoki Gierka – pozwoliło na dostęp polskiej telewizji do nowoczesnych technologii z wolnego świata. Pierwszym efektem współpracy było nadanie 16 marca 1971 pierwszego programu w kolorze przy użyciu francuskiego systemu SECAM. Z czasem był to standard przyjęty we wszystkich krajach demokracji ludowej. Początkowo transmisje kolorowe nadawane były raz w tygodniu, od 6 grudnia 1971 codziennie w kolorze pojawiała się transmisja z obrad zjazdu PZPR. dziennikarstwo.uni.wroc.pl

Życie maniaka telewizyjnego pod koniec lat 60. nie było łatwe. Odbiorniki były drogie i reglamentowane. W dodatku tylko czarno-białe. Zmieniło się to w 1971 roku. To właśnie jesienią tego roku we Wrocławiu zaczął działać pierwszy telewizor, który odbierał program kolorowy. Była to radziecka Raduga. Po polsku "tęcza".

Barwny teleodbiornik wrocławianina pana Kazimierza stał się sensacją nie tylko wśród mieszkańców ul. Zielińskiego. "Jaki jest odbiór?" – pytali dziennikarze. Na nurtujące ich zagadnienie odpowiadał inżynier Józef Chara. Specjalista, który na co dzień zajmował się naprawą telewizorów i radioodbiorników. "W zasadzie program jest dobry technicznie, chociaż trzeba stwierdzić, że wymogi dla dobrego odbioru programu kolorowego są znacznie wyższe niż dla czarno-białego" – wyjaśniał "Słowu Polskiemu". I zapowiadał: telewizja kolorowa będzie się rozwijać. Ta pewność spowodowała, że pan Józef zaczął się przygotowywać do obsługi klientów. "Bo, rzecz oczywista, im bardziej skomplikowany jest mechanizm, tym łatwiej o jakieś uszkodzenia".

Samowolne naprawy śmiertelnie niebezpieczne

Kolorowych odbiorników przybywało, podobnie jak problemów związanych z ich użytkowaniem. Wszelkie naprawy telewizorów Rubin, dokonywane przez samozwańczych mechaników, groziły nawet śmiercią. Wszystko przez wysokie napięcie.

Przewieźć telewizor do specjalisty od naprawy też nie było łatwo, bo sprzęt ważył kilkadziesiąt kilogramów.

- Dlatego do domów przyjeżdżali mechanicy, którzy na miejscu dokonywali prac - wspomina pani Ewa, która swój kolorowy telewizor dostała sposobem. - Wszystko dzięki koleżance, która wyszła za mąż. Przywilejem młodych małżeństw był łatwy dostęp do odbiornika. Oni potrzebowali pieniędzy, my chcieliśmy mieć telewizor i tak dobiliśmy targu. Takie były czasy, a dziś telewizor można dostać w kiosku na rogu - śmieje się kobieta, której Rubin służył jeszcze na początku lat 90.

Jeden z modeli telewizora Rubin, który był dostępny na rynkuAndshel | Wikipedia (CC BY SA 2.0)

Kto miał już telewizor, ale marzył o nowym sięgał po "wyszukane techniki" kombinatorskie. – Żeby cały czas mieć nowego Rubina wystarczyło przykryć go kocem i włączyć. W ten sposób odbiornik się przegrzewał, a w środku zaczynało się palić. Plomby pozostawały nienaruszone i można było oddać go na gwarancję – wspomina Sylwester z Wrocławia. Gwarancja obowiązywała przez 12 miesięcy. Ci, którzy sposobem postanowili zdobyć nowy telewizor zaczynali działać krótko przed jej końcem.

Niektórzy twierdzą, że radzieckie Rubiny miały tendencję do wybuchania. Częściej jednak zaczynały się palić. Do ich produkcji wykorzystywano m.in. papierowe laminaty, które nie wytrzymywały wzrostu temperatury.

Wnętrze legendarnego telewizora nazywanego "klejnotem ZSRR"Andshel | Wikipedia CC BY-SA 3.0

"Co czwartek od godz. 18, czasem po godz. 20"

Różnica między czarno-białą, a kolorową telewizją? Oczywiście, upragnione przez Polaków barwy na ekranie. Jednak z nimi było różnie. Natężenie barwy żółtej, zielonej i niebieskiej regulowało się samodzielnie poprzez ustawianie trzech gałek. - Kto miał dobre oko ten miał ładny kolor - wspominają dziś posiadacze tamtych teleodbiorników. Nie tylko barwny obraz, ale jak podkreślał dziennik także waga. Ta sięgała 75 kilogramów. W domu trzeba było mieć sporo miejsca na wielkogabarytowy odbiornik.

- Olbrzymie były jak szafa, no i szersze niż dłuższe - opowiada pani Ewa. Nie tylko wielkość i waga kolorowych teleodbiorników przyprawiała mieszkańców polskich miast o ból głowy. Niektórzy wspominają, że w mieszkaniach o słabszej instalacji elektrycznej przy włączaniu Rubina przygasało światło. A posiadanie kolorowego odbiornika wcale nie oznaczało pożegnania z czarno-białą wizją. "Od kilku tygodni już jest czynny we Wrocławiu pierwszy telewizor odbierający program kolorowy. (…) Co czwartek od godz. 18, a czasem i po godz. 20 nadawane są programy kolorowe" - emocjonowali się dziennikarze "Słowa Polskiego" w listopadzie 1971 roku. Telewizor działał we francuskim systemie SECAM - pierwszym europejskim systemie telewizji kolorowej.

Kolorowe telewizory znajdowały się m.in. w szkolnych świetlicachNarodowe Archiwum Cyfrowe

O możliwości zakupu informowały gazety

Mimo tych mankamentów kolorowe telewizory były w cenie. O ich pojawieniu się w sprzedaży systematycznie donosiły lokalne dzienniki. "W przyszłym tygodniu mieszkańcy Wrocławia będą mogli kupić telewizory produkcji radzieckiej marki Rubin 401-1 odbierające program barwny" – informowało "Słowo Polskie" 25 listopada 1971 roku. Początkowo kolorowe telewizory można było kupić tylko w jednym sklepie Zakładu Usług Radiowych i Telewizyjnych na terenie miasta, a oglądać można było je w trzech innych placówkach. Wybór nie był duży. Jedna z wersji sprzedawana była za 25 tys. złotych, druga była droższa o tysiąc złotych. To był olbrzymi wydatek, tyle mniej więcej wynosiła wtedy średnia roczna pensja.

Dziś telewizory Rubin są eksponatami w muzeach poświęconych życiu w PRLMuzeum Życia Minionej Epoki "Czar PRL"

Lokalne media zapraszały też na pokazy możliwości telewizji kolorowej. "O perspektywach rozwoju ich produkcji, sprzedaży i w ogóle odbioru kolorowej telewizji mówić będziemy na spotkaniu w najbliższy czwartek 2 grudnia" - zachęcała "Gazeta Robotnicza".

Wagon papieru toaletowego za wagon telewizorów

Telewizory czasem były równie wartościowe, co deficytowy wtedy papier toaletowy. – Mój dziadek był prezesem Gminnej Spółdzielni, która dostała wagon papieru toaletowego. Natomiast prezes sąsiedniego GS dostał wagon telewizorów. Panowie postanowili dobić targu i wymienili papier za telewizory – mówi Grzegorz, którego dziadek szefował jednej ze spółdzielni na terenie dawnego województwa wałbrzyskiego.

Niektórzy tak bardzo pragnęli kolorowego telewizora, że jechali do niego aż do ZSRR. - Wsiadało się do pociągu i jechało po telewizor. To były tzw. pociągi telewizyjne, nie można było usiąść na siedzeniu, bo wszędzie stały odbiorniki - wspomina Sylwester, który takim pociągiem sam wyruszył po upragniony telewizor.

Dziś zabytkowe już Rubiny można kupić na internetowych aukcjach. Ceny wahają się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Były też polskie telewizory kolorowe, takie jak Neptun, Jowisz czy OTVC.

Zdjęcia użyte w tekście pochodzą m.in. ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego

Regał ze sprzętem RTV - rok 1974 Narodowe Archiwum Cyfrowe

Pierwszy kolorowy telewizor w stolicy Dolnego Śląska miał mieszkaniec ul. Zielińskiego:

Mapa Targeo

Autor: Tamara Barriga / Źródło: TVN24 Wrocław

Źródło zdjęcia głównego: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Pozostałe wiadomości

PIT za 2023 rok można złożyć do końca kwietnia, jednak wielu podatników już dawno wysłało deklaracje. Obecnie sprawdza je fiskus i niektórzy dostają wezwania w sprawie błędów w zeznaniach. Jeśli poprawią je w ciągu dwóch najbliższych dni, nic im nie grozi - pisze "Rzeczpospolita".

Fiskus wysyła wezwania do podatników

Fiskus wysyła wezwania do podatników

Źródło:
PAP

Tragiczny wypadek na drodze krajowej numer 25. Zderzyły się dwa samochody osobowe, zginęli kierowcy. Policja, pod nadzorem prokuratury, wyjaśnia okoliczności tego zdarzenia.

Czołowe zderzenie dwóch aut, nie żyją kierowcy

Czołowe zderzenie dwóch aut, nie żyją kierowcy

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Finansów rozmawia z firmą Alphabet, właścicielem Google, o jej potencjalnych inwestycjach w Polsce - poinformował minister finansów Andrzej Domański. Szef MF spotkał się też z przedstawicielami Intela w sprawie planowanej fabryki. Domański zapowiedział również, że we wtorek rząd ma omawiać Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2024-2027.

Nowe inwestycje amerykańskich gigantów w Polsce. "Rozmawiamy"

Nowe inwestycje amerykańskich gigantów w Polsce. "Rozmawiamy"

Źródło:
PAP

- Proces rozliczenia i zmiany kadrowej idzie stanowczo zbyt wolno - stwierdził Leszek Miller. Były premier, gość "Faktów po Faktach", taką "generalną uwagę" skierował do gabinetu Donalda Tuska. Według Millera, rząd musi się "nauczyć rządzić bez prezydenta i omijać prezydenta, nawet balansując na granicy prawa". Ocenił także, że reakcje prezydenta Andrzeja Dudy podczas wystąpienia ministra Radosława Sikorskiego w Sejmie były "głupie i żenujące".

"Do kiedy tak będzie?". Miller o recepcie dla rządu Tuska i "głupiej i żenującej" reakcji Dudy

"Do kiedy tak będzie?". Miller o recepcie dla rządu Tuska i "głupiej i żenującej" reakcji Dudy

Źródło:
TVN24

Policjanci z warszawskiej Woli zatrzymali mężczyznę, który miał ukraść towar o wartości kilkunastu tysięcy złotych, by wyposażyć swoje mieszkanie w sprzęt elektroniczny.

Policja: pracownik wynosił sprzęt ze sklepu, by wyposażyć swoje mieszkanie

Policja: pracownik wynosił sprzęt ze sklepu, by wyposażyć swoje mieszkanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na godzinę 6 rano w poniedziałek zaplanowano ewakuację części mieszkańców trzech miejscowości w województwie pomorskim: Kazimierza, Dębogórza i Rumi. Ma to związek ze znalezieniem ładunku z czasów II wojny światowej. Początkowo akcja miała zostać przeprowadzona w czwartek, ale potem zmieniono plany.

Poranna ewakuacja mieszkańców, przeniesione zajęcia. Będą przewozić wielki niewybuch

Poranna ewakuacja mieszkańców, przeniesione zajęcia. Będą przewozić wielki niewybuch

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Sytuacja na froncie jest trudna. Rosjanie atakują na całej jego linii, a Ukraińcy wycofują się w niektórych miejscach - przekazał naczelny dowódca ukraińskiej armii Ołeksandr Syrski.

Rosjanie atakują na całej linii frontu, Ukraińcy się wycofują

Rosjanie atakują na całej linii frontu, Ukraińcy się wycofują

Źródło:
PAP

Prawa kobiet muszą być utrwalone, zabezpieczone przed tym, że zmieni się władza i będą one odebrane - przestrzegała w "Faktach po Faktach" w TVN24 Hanna Machińska, prawniczka z Uniwersytetu Warszawskiego i była zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich. - Unia zapewniła nam przeskok cywilizacyjny. Wyszliśmy z potwornej biedy - dodała Barbara Labuda, była ministra w kancelarii prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego. Zaznaczyła, że zmiana ta dotyczy także praw kobiet.

"Zasadniczy zwrot" Unii Europejskiej. "Musimy utrwalić te prawa"

"Zasadniczy zwrot" Unii Europejskiej. "Musimy utrwalić te prawa"

Źródło:
tvn24.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W części kraju trwają roztopy - jak przewidują synoptycy, mogą one utrzymać się do środy. Sprawdź, gdzie będzie niebezpiecznie.

IMGW ostrzega. Zagrożenia potrwają do majówki

IMGW ostrzega. Zagrożenia potrwają do majówki

Źródło:
IMGW

Niemiecka policja aresztowała Rosjanina podejrzanego o zabójstwo dwóch Ukraińców. Jak podało ukraińskie MSZ, zaatakowani byli żołnierzami, którzy do Niemiec przyjechali na leczenie. Do ataku doszło w jednej z wsi w Bawarii na południowym wschodzie kraju.

Rosjanin w Niemczech zabił dwóch ukraińskich wojskowych

Rosjanin w Niemczech zabił dwóch ukraińskich wojskowych

Źródło:
PAP

W nocy z niedzieli na poniedziałek siły izraelskie uderzyły z powietrza na miasto Rafah na południu Strefy Gazy. W czasie ataku miało zginąć co najmniej 13 osób. Źródła palestyńskie donoszą też o ofiarach śmiertelnych izraelskiego nalotu na miasto Gaza na północy enklawy.

Izrael uderzył na Rafah. Nie żyje co najmniej 13 osób

Izrael uderzył na Rafah. Nie żyje co najmniej 13 osób

Źródło:
Reuters, PAP

Od poniedziałek rozpoczyna się strajk funkcjonariuszy straży granicznych na jednym z największych lotnisk w Europie - Heathrow w Londynie. W Kazimierzu w województwie pomorskim saperzy będą przenosić półtonowy pocisk z czasów drugiej wojny światowej, co wymusiło ewakuację trzech miejscowości. Niemieckie służby oraz wolontariusze szukają sześcioletniego autystycznego chłopca o imieniu Arian, który uciekł do lasu. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek, 29 kwietnia.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek 29 kwietnia

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek 29 kwietnia

Źródło:
tvn24.pl

796 dni temu rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapowiedział podpisanie dwustronnego porozumienia z USA w sprawach bezpieczeństwa. Naczelny dowódca armii ukraińskiej przekazał, że sytuacja na froncie się "pogorszyła". Podsumowujemy, co wydarzyło się w ostatnich godzinach w Ukrainie i wokół niej.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

Jeśli przywódcy Republiki Serbskiej - większościowo serbskiej części Bośni i Hercegowiny - ogłoszą secesję, w ciągu godziny wybuchnie w kraju wojna - ostrzega niemiecki dziennik "Die Welt". Jak dodaje, "BiH jest najbardziej niestabilnym i narażonym krajem w regionie", a obecna sytuacja jest "najpoważniejsza od rozpadu Jugosławii".

Kocioł bałkański wciąż wrze. "Die Welt": jeśli ogłoszą secesję, w ciągu godziny wybuchnie wojna

Kocioł bałkański wciąż wrze. "Die Welt": jeśli ogłoszą secesję, w ciągu godziny wybuchnie wojna

Źródło:
PAP

Prezydent Francji Emmanuel Macron stwierdził, że francuska broń nuklearna powinna być częścią europejskiej debaty na temat obronności. W wywiadzie dla lokalnej prasy stwierdził, że "wiarygodna obrona europejska powinna wykraczać poza ochronę już dawaną przez NATO".

Broń nuklearna w Europie. Francuski prezydent o swojej "otwartości"

Broń nuklearna w Europie. Francuski prezydent o swojej "otwartości"

Źródło:
PAP

Rosjanie stracili prawie pół miliona żołnierzy na froncie w Ukrainie - szacuje brytyjskie ministerstwo obrony. Zdaniem Londynu, tylu agresorów zginęło lub zostało rannych. Dodatkowo, dziesiątki tysięcy zdezerterowały. Rosjanie stracili też tysiące czołgów.

Ogromna liczba zabitych i rannych Rosjan

Ogromna liczba zabitych i rannych Rosjan

Źródło:
PAP

Albo zwycięska Rosja stanie na granicy z Polską, albo pokonana - opuści Ukrainę. Taki mamy wybór - powiedział szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski w rozmowie z gazetą "Bild am Sonntag".

Jaki los czeka Rosjan? Radosław Sikorski uważa, że mamy wybór

Jaki los czeka Rosjan? Radosław Sikorski uważa, że mamy wybór

Źródło:
PAP

Pogoda na dziś. Poniedziałek 29.04 zapowiada się pogodnie i słonecznie niemal w całym kraju. Zrobi się bardzo ciepło - temperatura wzrośnie nawet do 27 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - poniedziałek 29.04. Dzień pełen słońca. Będzie nawet 27 stopni

Pogoda na dziś - poniedziałek 29.04. Dzień pełen słońca. Będzie nawet 27 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Nie żyje doktor nauk medycznych Krzysztof Czarnobilski - poinformował Szpital Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Krakowie. "Jako internista, geriatra, ordynator Oddziału Chorób Wewnętrznych i dyrektor ds. Lecznictwa w Szpitalu MSWiA w Krakowie zyskał wielką sympatię i wdzięczność pacjentów" - czytamy na stronie szpitala.

Po walce z chorobą zmarł Krzysztof Czarnobilski. "Lubił ludzi, dlatego nie tylko leczył"

Po walce z chorobą zmarł Krzysztof Czarnobilski. "Lubił ludzi, dlatego nie tylko leczył"

Źródło:
tvn24.pl

Niemieckie służby oraz wolontariusze szukają sześcioletniego autystycznego chłopca o imieniu Arian, który zaginął 22 kwietnia w Dolnej Saksonii. Chłopiec pod nieuwagę rodziców opuścił ogród. Kamery pobliskiego monitoringu zarejestrowały jak sześciolatek ucieka do lasu - piszą media.

Ariana nie ma prawie tydzień. Wykluczają porwanie i atak wilków

Ariana nie ma prawie tydzień. Wykluczają porwanie i atak wilków

Źródło:
"Die Welt", "Bild"

Wicepremier i minister obrony narodowej Władysław Kosiniak-Kamysz pochwalił się narodzinami syna w mediach społecznościowych. "Witaj na świecie, synu. Mama i nasz maluch bardzo dzielni" - napisał polityk.

Wicepremier i minister obrony pochwalił się narodzinami syna

Wicepremier i minister obrony pochwalił się narodzinami syna

Źródło:
tvn24.pl

Miejsce akcji to Lublin - gniazdo sokołów wędrownych, którym nadano imiona Wrotka i Czart. Wrotka złożyła jaja, po czym poleciała i zniknęła. Czart próbował wysadzić jaja. Pomogli ludzie. Udało się i wtedy wróciła Wrotka. Szczęście sokolej rodziny, niestety, nie trwało długo.

Perypetie sokołów w Lublinie. Mama porzuciła jaja, przygarnął je sokolnik, potem wydarzyła się tragedia

Perypetie sokołów w Lublinie. Mama porzuciła jaja, przygarnął je sokolnik, potem wydarzyła się tragedia

Źródło:
Fakty TVN

Aplikacja TikTok domaga się szerokich uprawnień dostępowych podobnie jak inne platformy społecznościowe, takie jak Facebook czy Instagram. Jednak używanie TikToka budzi większe emocje ze względu na powiązania z Chinami - uważa Szymon Palczewski z portalu CyberDefence24. Wtóruje mu Piotr Konieczny, szef zespołu bezpieczeństwa serwisu Niebezpiecznik, który zauważa, że ostatecznie to użytkownik kontroluje, jakie informacje komu udostępnia.

"Emocje" w sprawie popularnej aplikacji. "Sprawa budzi wątpliwości"

"Emocje" w sprawie popularnej aplikacji. "Sprawa budzi wątpliwości"

Źródło:
PAP

Zarzut fizycznego znęcania się nad dzieckiem usłyszał w Prokuraturze Rejonowej w Wejherowie 24-latek. W piątek do miejscowego szpitala trafiła trzyletnia dziewczynka. Jej obrażenia wzbudziły podejrzenia lekarzy, że może być ofiarą przemocy. Policja zatrzymała do sprawy matkę oraz jej partnera.

Trzyletnia dziewczynka w szpitalu z "masywnym stłuczeniem głowy". Zarzut znęcania się dla partnera matki dziecka

Trzyletnia dziewczynka w szpitalu z "masywnym stłuczeniem głowy". Zarzut znęcania się dla partnera matki dziecka

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

Członkowie Stowarzyszenia "Wizna 1939" ekshumowali w Wylinach-Rusi (woj. podlaskie) szczątki polskiego żołnierza, który zginął podczas kampanii wrześniowej. Relacja o tych wydarzeniach przetrwała w pamięci rodziny tutejszego gajowego, który w 1939 roku zauważył ciało na polu i pochował je w pobliskim lesie.

Gajowy w 1939 roku znalazł na polu ciało polskiego żołnierza i pochował w lesie. Szczątki udało się odnaleźć

Gajowy w 1939 roku znalazł na polu ciało polskiego żołnierza i pochował w lesie. Szczątki udało się odnaleźć

Źródło:
tvn24.pl

W drodze do Polski jest fala gorącego powietrza. Kiedy możemy się spodziewać niemal letniej aury? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: takiej sytuacji nie było od dawna

Pogoda na 16 dni: takiej sytuacji nie było od dawna

Źródło:
tvnmeteo.pl

Mieszkańcy Indii zmagają się z upałami. Są miejsca z temperaturą sięgającą 45 stopni. Władze ostrzegają przed wychodzeniem na zewnątrz wtedy, kiedy jest najgoręcej, i otwierają specjalne centra, w których można się schronić przed spiekotą.

Upał w Indiach jest nie do zniesienia. "Dostajemy  swędzącej wysypki, miewamy zawroty głowy"

Upał w Indiach jest nie do zniesienia. "Dostajemy swędzącej wysypki, miewamy zawroty głowy"

Źródło:
Reuters, NDTV, The New Indian Express

Ciało nagiej kobiety w Parku Praskim znalazł pracownik firmy sprzątającej. Została zgwałcona i uduszona. Choć do zbrodni doszło prawie dwa lata temu, zabójca wciąż pozostaje na wolności. Śledczy analizują akta podobnych historii z ostatnich 20 lat, wcześniej sprawdzali, czy ta sama osoba zaatakowała i zabiła nauczycielkę w łódzkim parku na Zdrowiu.

Zamordował kobietę w Parku Praskim, od dwóch lat pozostaje nieuchwytny. Śledczy sprawdzają, czy to seryjny zabójca

Zamordował kobietę w Parku Praskim, od dwóch lat pozostaje nieuchwytny. Śledczy sprawdzają, czy to seryjny zabójca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar podczas konferencji na temat strategicznych pozwów wniesionych przez wielkie korporacje czy polityków przeciwko partycypacji publicznej, zapowiedział zmiany w Kodeksie karnym. Jego resort ma zacząć pracę nad zniesieniem art. 212 Kodeksu karnego o zniesławieniu.

Bodnar zapowiada zmiany w kodeksie karnym. Zniknąć ma artykuł o zniesławieniu

Bodnar zapowiada zmiany w kodeksie karnym. Zniknąć ma artykuł o zniesławieniu

Źródło:
oko.press

Choć 1 i 3 maja to dni świąteczne opłata za strefę płatnego parkowania w Krakowie będzie obowiązywała. Pozostawienie tam samochodu jest darmowe w każdą niedzielę oraz siedem dni świątecznych w ciągu roku. Majówka do nich nie należy.

Dni świąteczne, ale za parkowanie trzeba płacić. W Krakowie kierowcy muszą uważać

Dni świąteczne, ale za parkowanie trzeba płacić. W Krakowie kierowcy muszą uważać

Źródło:
PAP
Jola Ogar-Hill: mam żonę i córkę, a w Polsce jestem bezdzietną panną

Jola Ogar-Hill: mam żonę i córkę, a w Polsce jestem bezdzietną panną

Premium

"Rada Polskich Mediów stanowczo sprzeciwia się bezprawnym i szkodliwym społecznie działaniom podejmowanym przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wobec niezależnych mediów" - brzmi treść uchwały RPM. Sprawa dotyczy decyzji oraz wypowiedzi Macieja Świrskiego wymierzonych w redakcje TVN24, TOK FM.

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Źródło:
tvn24.pl

Już po raz czwarty Fundacja Grand Press uhonoruje Medalami Wolności Słowa Polaków w wyjątkowy sposób zasłużonych dla wolności wypowiedzi. Jak co roku swoich kandydatów mogą wskazywać również obywatele. 

Medal Wolności Słowa. Można zgłaszać kandydatów  

Medal Wolności Słowa. Można zgłaszać kandydatów  

Źródło:
Fundacja Grand Press

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o "miłosnym dramacie w sportowym świecie", czyli o filmie "Challengers" z Zendayą, który wszedł właśnie do kin. Na wielkim ekranie można też obejrzeć film "Back to Black. Historia Amy Winehouse" - pierwszą fabularną biografię wokalistki. Z kolei do księgarń trafiła książka o legendarnym zespole ABBA. Muzycy ujawnili niepublikowane wcześniej szczegóły z ich życia zawodowego i prywatnego. W programie nie zabrakło też nowinek ze świata gwiazd.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24