Od Antypodów po Amerykę. Tak świat witał Nowy Rok


Cały świat przywitał Nowy Rok. W większości światowych stolic punktualnie o godzinie północy lokalnego czasu odbywały się malownicze pokazy sztucznych goni.

TAK ŚWIAT WITAŁ NOWY ROK

Powitanie Nowego Roku jako pierwsi na świecie rozpoczęli mieszkańcy Samoa, o godz. 11 czasu polskiego. Samoańczycy mają tu palmę pierwszeństwa od 2012 roku, kiedy ich rząd zdecydował o przesunięciu kraju ze wschodu na zachód linii zmiany daty. Wcześniej Malo Sa'oloto Tuto'atasi o Samoa (Niezależne Państwo Samoa) znajdowało się po wschodniej stronie tej linii, więc jego mieszkańcy witali Nowy Rok jako ostatni.

W południe czasu polskiego korki szampana strzeliły w Nowej Zelandii, na wyspach Tonga i na Fidżi. W największym mieście Nowej Zelandii - Auckland - Nowy Rok powitano m.in. spektakularnym pokazem sztucznych ogni. Jak poinformowały tamtejsze media, odpalono aż pół tony fajerwerków. W południe czasu polskiego Nowy Rok przywitano także… w Hiszpanii. A konkretniej w maleńkiej wiosce Villar de Corneja, która leży 150 km na zachód od Madrytu. Powodem takiej decyzji jest podeszły wiek mieszkańców. Nowy Rok wita się tam w sylwestrowe południe od 2004 roku.

O godz. 14 czasu polskiego Nowy Rok hucznie powitano w Sydney. Pokazy sztucznych ogni i kompozycji świetlnych obserwowało ponad milion ludzi. Spektakl trwał 20 minut i kosztował - w przeliczeniu - 4,7 miliona euro. Z kolei miliony Japończyków tradycyjnie powitały Nowy Rok w świątyniach, prosząc o szczęście, zdrowie i powodzenie w życiu i w pracy. O 16 czasu polskiego rozległy się świątynne dzwony obwieszczające nadejście roku 2016. W Chinach powitano Nowy Rok spokojnie o godzinie 17 polskiego czasu. Wprawdzie 1 stycznia jest w Państwie Środka świętem, ale dla Chińczyków prawdziwy Nowy Rok, zgodnie z kalendarzem księżycowym, nadejdzie 8 lutego.

O godzinie 18 polskiego czasu Nowy Rok zawitał do Tajlandii. Narodowe odliczanie zakończyło się spektakularnym pokazem sztucznych ogni. Następnie 2016 rok przeniósł się na Bliski Wschód, gdzie w Dubaju fajerwerki rozświetliły najwyższy budynek świata - Burdż Chalifa - mimo trwającego nieopodal pożaru hotelu Address Downtown.

O 22 polskiego czasu pora przyszła na Moskwę, a następnie - o godzinie 23 - Helsinki.

O północy polskiego czasu Nowy Rok powitało większość europejskich stolic w tym Warszawa, Berlin, Paryż, Rzym, Madryt i Bruksela.

Godzinę później, o 1 czasu polskiego, Nowy Rok zawitał do Londynu.

O godzinie 3 polskiego czasu przyszedł czas na Amerykę Południową, a konkretniej Brazylię.

W Stanach Zjednoczonych - w Nowym Jorku - na Time Square przywitano nowy rok o 6 polskiego czasu. O 9 przyszła kolej na Los Angeles. Jako ostatni Nowy Rok witali mieszkańcy Hawajów - o godzinie 11 polskiego czasu.

Autor: dln\mtom / Źródło: TVN24, PAP