Ruszył proces ws. afery podsłuchowej. Dziennikarze imperium Murdocha przed sądem

Aktualizacja:
Oskarżeni w aferze staną przed sądemtvn24

W Londynie rozpoczął się proces ośmiu osób oskarżonych w związku z tzw. aferą podsłuchową w Wielkiej Brytanii. Są wśród nich m.in. Rebekah Brooks i Andy Coulson - byli redaktorzy naczelni tabloidów "The Sun" i "The News of the World" należących do koncernu medialnego News Corporation Ruperta Murdocha.

Afera podsłuchowa ma wiele wątków. Najważniejsze z nich dotyczą zlecania hakerskich włamań do skrzynek głosowych osobistości życia publicznego, celebrytów i ofiar głośnych przestępstw oraz opłacania funkcjonariuszy i urzędników państwowych w zamian za poufne informacje.

Politycy na podsłuchu gazet

Zarówno Brooks jak i Coulson byli aktywni za kulisami rządzącej obecnie Wielką Brytanią Partii Konserwatywnej. Coulson w latach 2007-10 był spin doktorem obecnego premiera Davida Camerona jako lidera opozycji. Po jego wyborczym zwycięstwie Coulson odpowiadał za komunikację w urzędzie premiera do stycznia 2011 roku. Cameron zna się z Brooks na stopie towarzyskiej. Główne zarzuty dotyczą podsłuchiwania nagrań z prywatnych poczt głosowych między 3 października 2000 roku a 9 sierpnia 2006 roku. Oskarżeni mieli to robić wspólnie ze współoskarżonymi w procesie: byłym szefem działu newsów "NotW" Ianem Edmondsonem i byłym redaktorem prowadzącym tabloidu Stuartem Kuttnerem. Brooks – byłej redaktor naczelnej "NotW" (2000-03), "The Sun" (2003-06) i dyrektor wykonawczej koncernu prasowego News International (2009-11) postawiono cztery dodatkowe zarzuty. Dwa dotyczą działań na szkodę urzędu publicznego i przekupstwa funkcjonariuszy publicznych. Dwa dalsze - działania na szkodę wymiaru sprawiedliwości i matactw dowodowych. Dwa zarzuty dotyczące działań na szkodę urzędu publicznego ma też Coulson - naczelny "NotW" w latach 2003-07. Akt oskarżenia zarzuca mu działanie w zmowie na szkodę urzędu publicznego wraz z dwoma innymi osobami na przełomie lat 2002/2003 oraz w roku 2005. Jedno z takich działań w zmowie, jak się sądzi, dotyczy próby pozyskania prywatnej listy numerów telefonów komórkowych osób z otoczenia księcia Williama.

100 świadków, sztab prawników i rok przygotowań

Współoskarżonymi w procesie są także: mąż Brooks - Charlie, Clive Goodman - były redaktor "NotW" pisujący na temat brytyjskiej rodziny królewskiej, Cheryl Carter - była asystentka Brooks w News International oraz Mark Hanna - były szef ochroniarzy w News International. Nikt z oskarżonych nie przyznaje się do winy. Na poniedziałkowej rozprawie sędzia zaprzysiągł ławę przysięgłych. Właściwe postępowanie odbędzie się w przyszłym tygodniu, gdy wystąpi prokurator. Proces potrwa około sześciu miesięcy. Proces odbywa się w czasie, gdy rozstrzyga się model regulacji brytyjskiego rynku prasowego. Na liście świadków jest sto osób. Przygotowanie procesu zajęło ponad rok, a uczestniczy w nim dziewięć ekip prawniczych

Upadek medialnego imperium

Skandal "News of the World" - do 2011 r. najbardziej poczytnego tytułu w Wielkiej Brytanii - rozlał się na inne brytyjskie media w lipcu ubiegłego roku, gdy okazało się, że w 2002 r. dziennikarze tabloidu włamali się do skrzynki pocztowej 13-letniej Milly Dowler.

Była ona poszukiwana wtedy przez policję jako zaginiona. Kiedy skrzynka Milly się przepełniła, dziennikarze wykasowali stare wiadomości, by zrobić miejsce na nowe. To dawało rodzicom nastolatki złudne wrażenie, że dziewczyna wciąż żyje. Kilka miesięcy później policjanci znaleźli jej ciało w lesie w Hampshire.

Później okazało się, że nie tylko "NotW", ale również inne "bulwarówki" - "The Sun" i "Daily Mirror" należące do imperium Ruperta Murdocha - stosowały niedozwolone praktyki zbierając informacje do swoich tekstów. W toku śledztwa aresztowano kilkanaście osób, w tym część głównych współpracowników Murdocha. On sam uniknął na razie konsekwencji, bo utrzymała się jego wersja wydarzeń mówiąca, że sam o tym nic nie wiedział, gdyż nie kierował bezpośrednio poczynaniami wydawnictwa wypuszczającego na rynek wymienione gazety.

"News of the World" po raz ostatni pojawił się w kioskach 10 lipca 2011 r. Pierwszy egzemplarz gazety pojawił się w Londynie 1 października 1843 r.

Autor: rf, mn\mtom\jk / Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24