Protesty Izraela nie pomogły. UNESCO zatwierdziło ochronę Jerozolimy Wschodniej

Palestyńczycy oskarżają Izrael o zamiary zmiany zasad wstępu na Wzgórze Świątynne Wikipedia

Rada Wykonawcza UNESCO formalnie zatwierdziła we wtorek rezolucję przewidującą "ochronę dziedzictwa kulturowego Palestyny i odrębnego charakteru Jerozolimy Wschodniej". Według Izraela neguje ona historyczne związki Żydów z obiektami religijnymi Jerozolimy.

Rezolucja, przedłożona przez Algierię, Egipt, Liban, Maroko, Oman, Katar i Sudan, została zatwierdzona przez 58 państw członkowskich Rady Wykonawczej UNESCO (Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Oświaty, Nauki i Kultury). Dokument potępia m.in. akcje "izraelskich prawicowych ekstremistów i umundurowanych sił" na Wzgórzu Świątynnym, a także "prowokacyjne nadużycia" naruszające świętość miejsca i ograniczenia dotyczące wstępu dla muzułmanów nakładane przez Izrael, który jest w projekcie rezolucji nazywany "siłą okupacyjną".

Izrael: haniebna decyzja

W czwartek tekst został zaaprobowany przez komisję UNESCO, co spowodowało protesty strony izraelskiej. W piątek rząd Izraela "w następstwie tej haniebnej decyzji" poinformował o zawieszeniu współpracy z UNESCO.

Jednak na wtorkowej sesji plenarnej Rady Wykonawczej w Paryżu żadne państwo nie domagało się wznowienia debaty na temat rezolucji i tekst dość szybko został przyjęty - powiedział rzecznik UNESCO, cytowany przez AFP. Z kolei zastępca przedstawiciela Palestyny przy UNESCO Munir Anastas przyjął decyzję z zadowoleniem. W rozmowie z dziennikarzami mówił, że "rezolucja przypomina o tym, iż Izrael to okupant Jerozolimy Wschodniej oraz wymaga (od władz Izraela), by powstrzymały się od nadużyć".

Spór o Wzgórze Świątynne

Palestyńczycy oskarżają Izrael o zamiary zmiany zasad wstępu na Wzgórze Świątynne dla niemuzułmanów, którzy mogą je odwiedzać, ale nie mogą się tam modlić. Zmian chcą konserwatywni deputowani, ale izraelski rząd wielokrotnie zaprzeczał, by miał takie plany.

Niemal powszechne oburzenie izraelskiej klasy politycznej wywołał m.in. fakt, że w rezolucji Wzgórze Świątynne występuje wyłącznie pod nazwą arabską.

Izrael zajął m.in. Zachodni Brzeg Jordanu i Jerozolimę Wschodnią, wraz ze Wzgórzem Świątynnym, podczas wojny sześciodniowej z 1967 roku.

Władze izraelskie podkreślają, że Żydzi mieszkają na tych terenach od stuleci i twierdzą, że ich obecność nie zagraża perspektywie pokoju. Obwiniają Arabów o fiasko wysiłków pokojowych, zarzucając im negowanie historycznych związków Żydów z tymi ziemiami. Na Wzgórzu Świątynnym znajdują się meczet Al-Aksa i Kopuła na Skale, najważniejsze święte miejsca dla muzułmanów zaraz po Mekce i Medynie. Dla Żydów jest to również miejsce święte, gdyż stała tam Świątynia Jerozolimska, zburzona w 70. roku przez Rzymian. Wzgórzem administruje Jordania, ale Izrael pełni kontrolę nad dostępem do niego.

Autor: kg/adso / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia