Koloseum czyste i odnowione. Na razie od zewnątrz


Zakończyła się pierwsza część konserwacji rzymskiego Koloseum, czyli remont zewnętrznych ścian amfiteatru, które oczyszczono i odnowiono. - To piękny dzień dla Rzymu i dla Włoch, nowina dla całego świata - mówił w piątek minister kultury Dario Franceschini.

Gruntowny remont słynnego zabytku sfinansował włoski przedsiębiorca Diego Della Valle. Wyłożył na ten cel, jak podawały media, 25 milionów euro. Szef resortu kultury podczas prezentacji rezultatu trzyletnich prac podkreślił, że przeprowadzono je przy zachowaniu "maksymalnego rygoru naukowego".

Ideologiczna debata

Zwrócił uwagę na to, że „stracono wiele czasu na ideologiczną debatę”, w trakcie której pojawiały się głosy, że finansowanie odnowy zabytków za prywatne pieniądze jest nie do przyjęcia.

Franceschini krytycznie odniósł się do sądowych batalii, jakie poprzedziły remont. Przeciwnicy, wśród nich część związków zawodowych, zaskarżyli do sądu administracyjnego decyzję władz Wiecznego Miasta o powierzeniu sfinansowania prac tylko jednemu przedsiębiorcy. Wyrażali obawy, że Della Valle, właściciel firm luksusowej galanterii i eleganckich marek obuwia, umieści na Koloseum reklamę swych torebek czy butów. Jednak zgodnie z postanowieniami zawartego porozumienia tak się nie stało. Sąd administracyjny oddalił zaś skargi. - Zachęcam teraz inne firmy, by postąpiły tak jak Della Valle - oświadczył Franceschini, zachęcając biznes do finansowania renowacji zabytków. Z podobnym apelem wystąpił sponsor prac. - To piękny znak dla Włoch, piękny sygnał. Ten zabytek jest symbolem naszego kraju - mówił Della Valle. Wezwał przedsiębiorców, by poszli w jego ślady i zainicjowali wielki program współpracy sfery publicznej i prywatnego biznesu w dziedzinie ochrony zabytków.

Obiecane pieniądze na kulturę

Przedstawiając wynik dotychczasowych prac, pierwszych od lat prowadzonych z takim rozmachem, minister Franceschini zapowiedział, że zgodnie z planami w Koloseum do 2018 roku zakończy się budowa sceny, na której odbywać się będą "wydarzenia kulturalne najwyższej klasy". Na budowę sceny już wyłożono 18 milionów euro - poinformował. Premier Włoch Matteo Renzi podkreślił, że zakończenie pierwszej fazy prac w amfiteatrze Flawiuszów, i to przed wyznaczonym terminem, jest "spektakularnym sygnałem dla świata". Szef rządu zaapelował o zakończenie polemik na temat włoskiego dziedzictwa kultury. Pieniądze na ten cel, publiczne i prywatne, są - zapewnił. - Skończył się czas, gdy narzekano na brak pieniędzy na kulturę - oświadczył Renzi. Druga część prac polegać będzie na konserwacji wnętrza zabytku i zagospodarowaniu terenu wokół niego oraz na zmianie systemu oświetlenia.

Autor: rzw / Źródło: PAP