Baza nazwisk funkcjonariuszy NKWD publicznie dostępna

Memoriał bada zbrodnie stalinowskie i sprzeciwia się gloryfikacji Stalina
Memoriał bada zbrodnie stalinowskie i sprzeciwia się gloryfikacji Stalina
Reuters
Memoriał bada zbrodnie stalinowskie i sprzeciwia się gloryfikacji StalinaReuters

Baza danych dotycząca ok. 40 tys. funkcjonariuszy NKWD jest dostępna na stronie Memoriału. Jan Raczyński, wiceprezes organizacji dokumentującej zbrodnie stalinowskie, powiedział, że źródłem jej powstania były rozkazy Ludowego Komisariatu Spraw Wewnętrznych ZSRR.

Baza danych obejmuje funkcjonariuszy odbywających służbę w radzieckich organach bezpieczeństwa w latach 1935-1939. Informacja dotyczy ok. 40 tysięcy osób. Podane zostały nazwiska, miejsca służby, stopnie lub nagrody.

Rosyjski portal newsru.com relacjonuje, że w odrębnej rubryce zostały umieszczone nazwiska represjonowanych współpracowników NKWD. Na stronie Memoriału są dostępne także dane osób, które zginęły lub zaginęły w czasie drugiej wojny światowej.

Bazę danych stworzył rosyjski naukowiec Andriej Żukow. Zbieranie materiałów archiwalnych zajęło mu 15 lat życia.

Memoriał ocenia, że opublikowana "baza danych jest znaczącym krokiem w kierunku bardziej szczegółowego i dokładnego zrozumienia tragicznej historii Rosji w latach 30. zeszłego wieku".

W maju Memoriał udostępnił informator "Personel organów bezpieczeństwa państwowego ZSRR w latach 1935-39" na płycie CD, wydanej w nakładzie tysiąca egzemplarzy.

Autor: tas\mtom / Źródło: Echo Moskwy, newsru.com, nkvd.memo.ru

Źródło zdjęcia głównego: Wikimedia Commons