Kanadyjski sąd: eutanazja przy asyście lekarza legalna

Ludzie ciężko chorzy mogą decydować o zakończeniu życia - zdecydowali sędziowieShutterstock

Kanadyjski Sąd Najwyższy zdjął zakaz z procedury „samobójstwa w asyście lekarza”. Dziewięciu sędziów podjęło decyzję jednogłośnie. Oznacza to, że w Kanadzie eutanazja stanie się zgodna z prawem w ciągu 12 miesięcy.

Sąd Najwyższy wyjaśnił, że procedura będzie legalna w przypadku dorosłych osób cierpiących na ciężkie choroby lub stany - fizyczne i psychiczne - i, że choroba nie musi być nieuleczalna.

Eutanazja będzie możliwa

- Nie zgadzamy się ze stwierdzeniem, że podstawowe prawo do życia wymaga uznawania absolutnego zakazu pomagania w jego zakończeniu, a także, że człowiek nie ma prawa z własnego życia zrezygnować - poinformowali sędziowie.

W piątek decydowali oni w sprawie dwóch kobiet chorych na stwardnienie zanikowe boczne popularnie nazywane chorobą Lou Gheriga (słynnego amerykańskiego baseballisty). Kobiety złożyły pozew w tej sprawie w 2011 r., domagając się asysty w popełnieniu samobójstwa. Sąd Najwyższy w 2012 r. obiecał rozpatrzyć ich sprawę, kobiety jednak nie doczekały wyroku. Zmarły dwa lata temu.

Sędziowie dokończyli jednak postępowanie i uznali, że pomoc w odebraniu życia kobietom się należała. W 1993 r. w Sądzie Najwyższym zasiadała sędzia, która obecnie przewodzi konsylium 9 osób. Wtedy zagłosowała przeciwko możliwości dokonania eutanazji i to jej głos przeważył. 22 lata temu czterech sędziów chciało bowiem dać ówczesnemu powodowi prawo do śmierci, a pięciu było przeciwnych.

W piątek wszystkich dziewięciu sędziów było zgodnych.

Decyzję Sądu Najwyższego mógłby teoretycznie odrzucić parlament w Ottawie, ale jego deputowani nie zwykli podważać decyzji wymiaru sprawiedliwości na najwyższym szczeblu. Parlament ma 12 miesięcy na wprowadzenie prawa do dziennika ustaw.

Autor: adso/ja/kwoj / Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock