Protesty nie pomogły. Prezydent: sprawa wysp jest zakończona

Wysp nie można oddać
Wysp nie można oddać
Google Earth Pro
Tiran i Sanafir mają zostać przekazane Arabii Saudyjskiej Google Earth Pro

Prezydent Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi ratyfikował umowę o przekazaniu Arabii Saudyjskiej niezamieszkanych wysp Tiran i Sanafir leżących na Morzu Czerwonym - oświadczył w sobotę egipski rząd. Porozumienie w tej sprawie wzbudziło krytykę i protesty.

Ratyfikacja dokumentu przez prezydenta oznacza wejście w życie umowy o retrocesji (zwrocie) wysp, zatwierdzonej przez egipski rząd podczas ubiegłorocznej wizyty w Kairze saudyjskiego króla Salmana. Przekazanie wysp może jednak zostać opóźnione lub zablokowane przez spór prawniczy.

Batalia sądowa

W środę egipski sąd konstytucyjny tymczasowo wstrzymał wszystkie orzeczenia sądów dotyczące przekazania wysp. Zamierza przeprowadzić dochodzenie, który sąd ma konstytucyjne prawo do wydawania wyroków w tej sprawie.

Od ogłoszenia decyzji o przekazaniu wysp dwa sądy administracyjne orzekły o nieważności umowy, wskazując na suwerenne prawo Egiptu do dysponowania terytorium. Trzeci sąd zawyrokował jednak, że umowa może dojść do skutku i stwierdził, że dwa pozostałe nie mają prawa do wydawania wyroków w tej sprawie. Na wniosek rządu egipski sąd konstytucyjny rozpocznie w przyszłym tygodniu postępowanie sprawdzające, by ustalić, orzecznictwo którego z sądów jest wiążące i czy nie zostały naruszone prerogatywy władzy legislacyjnej i wykonawczej. Sąd konstytucyjny bada jedynie spór prawniczy między sądami, nie sprawdza zgodności z konstytucją samej umowy o przekazaniu wysp.

Wyspy Tiran oraz Sanafir znów przedmiotem sporu

Sprawa wysp "zakończona"

Prezydent Sisi powiedział we wtorek, że sprawa wysp "jest zakończona", a "rząd nie ma nic do ukrycia", nawiązując do zarzutów o przekazaniu wysp w zamian za finansowe wsparcie saudyjskie. Arabia Saudyjska jest jednym z głównych państw niosących pomoc Egiptowi. Rijad wpompowuje miliardy dolarów w inwestycje w celu podniesienia słabej egipskiej gospodarki.

Porozumienie między obu krajami w tej sprawie wzbudziło krytykę i protesty, w trakcie prac w parlamencie doszło do przepychanek i wzajemnych oskarżeń o zdradę narodową. Ostatecznie egipski rząd zgodził się na przekazanie wysp Arabii Saudyjskiej w ubiegłym tygodniu.

Strategiczne położenie

Rząd twierdzi, że wyspy Tiran i Sanafir zostały jedynie przekazane pod zarząd Egiptowi w latach 50. oraz że to rząd i parlament mają prawo zawierać umowy międzynarodowe dotyczące suwerenności kraju.

Przeciwnicy umowy łączą przekazanie wysp z finansowym wsparciem ze strony Arabii Saudyjskiej dla Sisiego, zarzucając mu sprzedaż terytorium kraju. Twierdzą, że egipska suwerenność rozciąga się na wyspy od 1906 roku, kiedy to Arabia Saudyjska nawet nie istniała. Wysepki położone w strategicznej zatoce Akaba u wybrzeży półwyspu Synaj zostały oddane w użytkowanie Egiptowi, aby umożliwić stałą obecność sił międzynarodowych strzegących pokoju pomiędzy Izraelem i Egiptem. Tiran (o powierzchni 80 km kwadratowych) znajduje się w największym przewężeniu cieśniny stanowiącej ważne połączenie dla portów jordańskich oraz izraelskich. Wyspa zamieszkiwana jest wyłącznie przez amerykańskich oraz egipskich żołnierzy. Wstęp na Tiran oraz wyspę Sanafir (o powierzchni 32 km kwadratowych) jest zabroniony.

Autor: kg//rzw / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Wikpedia | Marc Ryckaert