tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

KE uruchamia procedurę monitorowania praworządności w Polsce

zobacz więcej wideo »
KE uruchamia procedurę monitorowania praworządności w Polsce
Foto: Mathieu Cugnot / Komisja Europejska | Video: tvn24 Komisja Europejska zajęła się sytuacją w Polsce

Komisja Europejska zdecydowała o wszczęciu procedury ochrony praworządności wobec Polski. - Chcemy upewnić się, że rządy prawa zostaną zachowane - stwierdził wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans, który poinformował o decyzji Komisji. - Nie mamy zamiaru w żaden sposób oskarżać czy wchodzić w polemikę - zaznaczył przy tym, podkreślając otwartość KE na dialog z Polską.

Debata w KE na temat sytuacji w Polsce odbyła się z powodu kontrowersji wywołanych przyjęciem ustaw o Trybunale Konstytucyjnym oraz radiofonii i telewizji. Wyniki dyskusji przedstawił wiceszef Komisji Frans Timmermans.

Komisja zajmie się Polską

- Rządy prawa to jedna z naszych fundamentalnych wartości. Wyrażaliśmy obawy w związku z ostatnimi wydarzeniami w Polsce - mówił Timmermans, podkreślając, że działania podjęte przez nowo wybrany parlament w Polsce wpływają na funkcjonowanie Trybunału Konstytucyjnego.

Dlatego KE zdecydowała się rozpocząć wstępną fazę oceny sytuacji w Polsce. Unijny komisarz zadeklarował, że Brukseli nie interesuje wewnętrzna sytuacja polityczna, ale utrzymanie rządów prawa. - Ich gwarantowanie we wszystkich państwach UE jest jednym z kluczowych zadań Komisji - zaznaczył Timmermans.

Wobec tego Komisja Europejska podjęła jednomyślną decyzję, aby rozpocząć rozmowy z polskim rządem, ustalić fakty i wyjaśnić sytuację. - Właśnie podpisałem list, który zaprasza do dialogu - stwierdził urzędnik.

Timmermans zadeklarował, że jest gotów pojechać w dowolnym terminie do Warszawy, aby rozmawiać z przedstawicielami polskiego rządu o sytuacji. - Naszym celem jest racjonalne rozwiązanie problemów z Polską. Nie mamy zamiaru w żaden sposób oskarżać czy wchodzić w polemikę - zaznaczył komisarz. Dodał, że KE może zająć się ponownie kwestią Polski w połowie marca.

Trzy etapy procedury

Procedura reagowania na systemowe zagrożenia dla rządów prawa istnieje od marca 2014 r. Celem tej procedury jest umożliwienie Komisji Europejskiej dialogu z danym państwem członkowskim, aby zapobiegać "wyraźnemu ryzyku poważnego naruszenia" przez państwo unijne m.in. wartości demokratycznych.

Proces ten składa się z trzech etapów. Pierwszym jest ocena KE, podczas której gromadzone i oceniane są wszystkie informacje dotyczące ewentualnych zagrożeń.

W kolejnym kroku, o ile sprawa nie zostanie załatwiona wcześniej, procedura przewiduje publikację przez KE "zalecenia w sprawie państwa prawnego". To wytyczne, by państwo członkowskie rozwiązało zidentyfikowane problemy w wyznaczonym terminie i poinformowało o tym Brukselę.

W trzecim etapie KE monitoruje działania podjęte w odpowiedzi na jej zalecenia. Jeśli uzna, że nie są one wystarczające, może skorzystać z mechanizmu przewidzianego w art. 7 Traktatu o UE, czyli zwrócić się do Rady o stwierdzenie poważnego ryzyka naruszania wartości UE przez kraj unijny.

Jeśli rząd Polski nie zastosowałby się do sugestii, Bruksela mogła by sięgnąć do artykułu 7 Traktatu UE, czyli zwrócić się do Rady o stwierdzenie poważnego ryzyka naruszania wartości UE przez kraj unijny.

Dopiero później może zostać wszczęta procedura prowadząca do ewentualnych sankcji.

Rozmowa o Polsce

Temat Polski nie był ani jedynym, ani pierwszym punktem spotkania komisarzy. Kwestia ta została wpisana do planu obrad pod numerem 3. Członkowie KE rozmawiali m.in. o kwestii podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę w zeszłym tygodniu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji oraz sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego.

Jak wynikało z planu debaty, po rozpoczęciu debaty przez Jean-Claude'a Junckera, który w swoich ostatnich wypowiedziach tonuje atmosferę wokół Polski i powściąga innych unijnych urzędników, wystąpili główni krytycy poczynań polskich władz. Pierwszy miał być wiceszef KE, komisarz ds. rządów prawa Frans Timmermans, a później komisarz ds. cyfryzacji i społeczeństwa Guenther Oettinger.

Później wystąpiła komisarz ds. sprawiedliwości Vera Jourova i na końcu Elżbieta Bieńkowska, czyli komisarz ds. rynku wewnętrznego.

Oglądaj
Punkt numer 3. Polska na stole Komisji Europejskiej
Wideo: tvn24 Punkt numer 3. Polska na stole Komisji Europejskiej

Debata także w europarlamencie

Debata na temat Polski odbędzie się też w Parlamencie Europejskim. Pierwotnie planowana na najbliższy wtorek, została przesunięta na dzień następny - informują TVN24 źródła we frakcji socjalistów. Przesunięcie nastąpiło na prośbę Holendrów, którzy właśnie w środę przejmują prezydencję unijną.

Socjaliści wycofują się także z wniosku o zakończenie debaty rezolucją.

Pierwsza taka debata

Debata KE o sytuacji w Polsce w kontekście ewentualnego uruchomienia procedury ws. systemowych zagrożeń dla państwa prawa jest pierwszą tego rodzaju od czasu przyjęcia w marcu 2014 r. ram prawnych dotyczących "ochrony państwa prawnego w UE".

Ustanowienie tego mechanizmu było wówczas reakcją na przeprowadzane przez premiera Viktora Orbana zmiany na Węgrzech. KE nie miała bowiem wcześniej oficjalnych narzędzi, by wyrazić swój sprzeciw wobec reform w mediach czy przede wszystkim w wymiarze sprawiedliwości, jakie wprowadzali rządzący w Budapeszcie.

Orientacyjny charakter debaty

Urzędnicy unijni zapewniali wcześniej, że debata KE ma charakter orientacyjny i nie oznacza pierwszego kroku w istniejącej od marca 2014 r. procedurze ochrony praworządności w UE.

Celem miało być przede wszystkim uporządkowanie dyskusji na temat Polski, a także rozpoczęcie rzeczywistego dialogu z polskim rządem i wyjaśnienie, dlaczego wprowadzane ustawy budzą tak wielkie emocje. Jak dotąd - ocenił w rozmowie PAP pragnący zachować anonimowość urzędnik - takiego rzeczywistego dialogu nie było; kontakty miały formę wymiany listów, a także komentarzy na łamach mediów.

List od Timmermansa

Pierwszy list sygnalizujący zaniepokojenie sytuacją w Polsce został wysłany do Warszawy 23 grudnia przez pierwszego wiceprzewodniczącego KE Fransa Timmermansa. Dotyczył reformy Trybunału Konstytucyjnego. Timmermans wezwał do nieprzyjmowania ustawy o TK do czasu wyjaśnienia wątpliwości, a także zasugerował m.in., by polski rząd zwrócił się o opinię w tej sprawie do Komisji Weneckiej Rady Europy, co też rząd w Warszawie uczynił.

W poniedziałek odpowiedź wysłał Timmermansowi polski minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Napisał m.in., że list ws. zmian w TK odebrał jako "próbę nacisku na demokratycznie wybrany parlament i rząd". Troską polskiego rządu jest zapewnienie właściwego funkcjonowania TK i jego pluralizmu - podkreślił Ziobro.

Z kolei w miniony piątek do Brukseli nadeszła odpowiedź Polski na list Timmermansa z 30 grudnia dotyczący ustawy medialnej. Wiceprzewodniczący KE poprosił w nim o wykazanie, jak przepisy unijne mówiące o konieczności promowania pluralizmu w mediach były uwzględniane w przygotowywaniu ustawy.

W odpowiedzi podsekretarz stanu w MSZ Aleksander Stępkowski zaznaczył, że "Polska w pełni uznaje wolność i pluralizm mediów, traktując je jako kluczowy element pluralistycznego społeczeństwa". Wskazał też, że ustawa nie jest aktem wykonawczym dla unijnej dyrektywy o usługach audiowizualnych.

Oglądaj
Precedensowa debata KE. Zacznie Juncker, skończy Bieńkowska
Wideo: TVN 24 Precedensowa debata KE. Zacznie Juncker, skończy Bieńkowska

Krytyka ze strony polityków unijnych

Atmosferę podgrzały dodatkowo krytyczne wypowiedzi niektórych unijnych polityków na temat działań polskiego rządu, w tym szefa europarlamentu Martina Schulza oraz komisarza UE ds. gospodarki cyfrowej Guenthera Oettingera. Ten ostatni zapowiedział nawet na łamach niemieckiej gazety "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung", że opowie się za objęciem Polski nadzorem KE.

Od kilku dni urzędnicy w Komisji starają się uspokajać ton dyskusji o Polsce. Przewodniczący KE Jean-Claude Juncker oświadczył w miniony czwartek w Amsterdamie, że żadnej nagonki na Polskę nie ma, a KE chce przyjacielskiego i konstruktywnego dialogu z nowym polskim rządem.

Według nieoficjalnych informacji Juncker miał też zwrócić uwagę Oettingerowi, że takie wypowiedzi jak ta na łamach "FAS" nie powinny mieć miejsca.

Juncker przeciwny procedurze przeciwko Polsce

Jak twierdziły unijne źródła, sam Juncker nie jest zwolennikiem otwierania procedury przeciwko Polsce między innymi dlatego, że uważa ją za zbyt ważny dla UE kraj, a sytuacja wewnętrzna w Unii jest już i tak bardzo skomplikowana - choćby z uwagi na kryzys migracyjny.

Podobne stanowisko mają także komisarze z krajów Europy Środkowej i Wschodniej, zaś bardziej krytycznie na sytuację w Polsce patrzą Skandynawowie, komisarze z Belgii i Holandii - twierdziły źródła UE.

- Nie jestem w stanie przesądzić, w jakim kierunku potoczy się debata komisarzy w środę, ale dziś jest tendencja, by nawiązać dialog z polskim rządem - powiedział jeszcze w poniedziałek wysokiej rangi unijny urzędnik.

Komentarze po decyzji KE »

Oglądaj
Komentarze po decyzji KE ws. Polski
Wideo: tvn24 Komorowski skomentował politykę zagraniczną rządu

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Polska pod lupą KE

Konflikt wokół TK

Komentarze (373)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Bl0to
Bl0to

Trzeba nie dopuscic by w Polsce byla znow neokomuna.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   1
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    1
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   Bl0to
   Bl0to

   Polska neokomunie mówi stanowcze nie.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     1
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      1
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     alex_pisarek
     alex_pisarek

     Ja właśnie uruchomiłem procedurę robienia herbaty. Ma dokładnie takie samo znaczenie...

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       3
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       marta Warszawa

       ,,Mimo wielu sankcji nałożonych przez Zachód na Rosję, niemieccy politycy jak zwykle postanowili wyłamać się z międzynarodowych postanowień. Pojechali do Rosji, gdzie przez pięć dni będą w przyjacielskiej atmosferze obradować w ramach niemiecko-rosyjskiej grupy parlamentarnej'' - Polaków nie zrobicie w balona

       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
         4
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
          0
         • zgłoś naruszenie
         zamknij
         EmigrantJ23
         EmigrantJ23

         Na temat Nord Stream 2 minister Gabriel juz debatuje w Brukseli

         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
           2
          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
           • zgłoś naruszenie
           zamknij
           Chrabia Bul
           Chrabia Bul

           Puścić europarlamentarzystom taśmy z Sowa&Przyjaciele - niech sobie wyrobią zdanie na temat wrzeszczących o łamaniu demokracji.

           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
             5
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
              0
             • zgłoś naruszenie
             zamknij
             Danek1

             Kaczyński chciał wprowadzić dyktaturę posługując się innymi (Prezydent Duda, Premier Szydło), sam nie ponosząc żadnych konsekwencji, jednak nie przewidział jednego, że UE pokrzyżuje jego plany i nie pozwoli. Brawo Unia, broń nas przed takim dyktatem i deptaniem demokracji

             • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
               0
              • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                0
               • zgłoś naruszenie
               zamknij
               Bl0to
               Bl0to

               Brawo Unio! Polski Naród dziękuje ci za to, że będziesz patrzeć na ręce osób o noekomunistycznych zapędach! Nie chcemy być w ZSRR, a w Europie.

               • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                 1
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                  3
                 • zgłoś naruszenie
                 zamknij
                 marcowa kometa
                 marcowa kometa

                 praworządnością w Niemczech powinni się zająć skoro tak pilnują praworządności... rządząca tam koalicja pilnuje już chyba wszystkiego, włącznie z tym czy ofiary pseudo-uchodzców mają zamknięte usta...

                 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                   6
                  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    4
                   • zgłoś naruszenie
                   zamknij
                   One life One death
                   One life One death

                   Czytając tu wiele wypowiedzi ,głównie zwolenników rządu ,uważam ,że ci ludzie nie maja pojęcia ,albo nie zdają sobie sprawy w jakich strukturach Państwa żyją . Co Po wstąpieniu do UE Polskę zobowiązuje ! To już nie jest "Wolność Tomku w swoim domku" ! Pobudka ludzie z komuny.

                   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                     4
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                      2
                     • zgłoś naruszenie
                     zamknij
                     Bl0to
                     Bl0to
                     • One life One death:
                     • Czytając tu wiele wypowiedzi ,głównie zwolenników rządu ,uważam ,że ci ludzie nie maja pojęcia ,albo nie zdają sobie sprawy w jakich strukturach Państwa żyją . Co Po wstąpieniu do UE Polskę zobowiązuje ! To już nie jest "Wolność Tomku w swoim domku" ! Pobudka ludzie z komuny.
                     • rozwiń

                     Widać, że dziś firmy dające pozytywne wpisy na zlecenie pro-rząd za pieniądze mają pełne ręce roboty. Niestety Polska neokomunie mówi nie.

                     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                       2
                      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                        0
                       • zgłoś naruszenie
                       zamknij
                       Redback
                       Redback

                       Nie wiem w jakim jesteś wieku. Zakładając że dorosłym. Z komuny też mieszkaliśmy w "pewnych" strukturach. Była spora liczba osób której PZPR pasowało. Nawet do tej pory miło tamten czas wspominają. Więc nie musisz wywoływać "wilka z lasu" Ci z komuny już od dawna nie śpią i dzialają w UE.

                       • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                         1
                        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                          0
                         • zgłoś naruszenie
                         zamknij
                         wspólnota
                         • One life One death:
                         • Czytając tu wiele wypowiedzi ,głównie zwolenników rządu ,uważam ,że ci ludzie nie maja pojęcia ,albo nie zdają sobie sprawy w jakich strukturach Państwa żyją . Co Po wstąpieniu do UE Polskę zobowiązuje ! To już nie jest "Wolność Tomku w swoim domku" ! Pobudka ludzie z komuny.
                         • rozwiń

                         Kaczyński podłączył się do Solidarności nie dlatego, żeby wprowadzić w Polsce demokrację, ale, żeby odebrać władzę PZPR. Demokracja to był niechciany wypadek przy pracy. Teraz, razem z Solidarnością wracają do planu, który od początku mieli. Chcą rządzić w imieniu ludu pracującego miast i wsi. Gwarancje praw obywatelskich wypracowane rozwiń

                         • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                           0
                          • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                            0
                           • zgłoś naruszenie
                           zamknij
                           Pulpie
                           Pulpie

                           Jesteśmy "królikiem doświadczalnym" dla Unii w kwestii wdrażania tego typu procedury ...obydwie strony zamarły w oczekiwaniu.

                           • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                             2
                            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                              0
                             • zgłoś naruszenie
                             zamknij
                             Więcej komentarzy - rozwiń
                             Zasady forum
                             Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

                             Pozostałe informacje