Czarnecki i Liberadzki wiceszefami Parlamentu Europejskiego

[object Object]
Czarnecki i Liberadzki wybrani w głosowaniu na wiceszefów PEtvn24
wideo 2/4

Zasiadający we frakcji socjalistów europoseł SLD Bogusław Liberadzki, a także reprezentant konserwatystów Ryszard Czarnecki (PiS) zostali wybrani na stanowiska wiceprzewodniczących Parlamentu Europejskiego. Polacy znajdą się w gronie 14 wiceprzewodniczących PE.

Ryszard Czarnecki będzie gościem "Faktów z zagranicy" TVN24 BiS o godz. 19.55.

W przypadku eurodeputowanego PiS wybór oznacza odnowienie mandatu na kolejne dwa i pół roku. Czarnecki zwycięstwem pochwalił się na Twitterze.

"Bardzo się cieszę, że jestem pierwszym Polakiem w historii od naszego wejścia do UE w 2004 roku, który uzyskał reelekcję gdy chodzi o dotychczasowych komisarzy jak Hubner, Lewandowski, przewodniczących i wiceprzewodniczących PE jak Buzek, Onyszkiewicz, Siwiec, Bielan, Saryusz-Wolski. Jestem jedynym Polakiem, któremu udało się uzyskać ponowny wybór. Szósty wynik wśród 15 kandydatów jest fantastyczny, bo doceniono moją 2,5-letnią ciężką pracę" - napisał Czarnecki w komunikacie wysłanym do mediów.

I oświadczył: "Obaliliśmy mit o izolacji międzynarodowej Polski. Skoro Jacek Protasiewicz z rządzącej wtedy PO w 2012 roku uzyskał 204 głosy a ja dziś 328, to najlepiej to świadczy, że Polska po dobrej zmianie ma silną pozycję międzynarodową. Poprawiłem także mój wynik z 2014 roku (wtedy 282 głosy, dziś 328), a więc jest przyrost o blisko 50 głosów".

Drugim wiceprzewodniczącym z Polski jest Bogusław Liberadzki, który uzyskał drugi najlepszy wynik w głosowaniu. Zagłosowało na niego 378 deputowanych.

Socjaliści wystawili go, bo w związku z przegranymi wyborami na szefa PE mogli obsadzić większą liczbę wiceprzewodniczących w tej instytucji.

Polska będzie miała teraz dwóch przedstawicieli w 14-osobowym składzie wiceprzewodniczących PE. Do tej pory jedynym reprezentantem Polski w tym gronie był Czarnecki.

10 przewodniczących już wybranych

W pierwszej turze głosowania wyłoniono 10 wiceprzewodniczących. Oprócz Polaków wiceszefami PE zostali: Mairead McGuinness (466 głosów), David Sassoli (377), Rainer Wieland (336), Sylvie Guillaume (335), Ramón Luis Valcarcel (323), Evelyne Gebhardt (315), Pavel Telička (313) i Ildikó Gall-Pelcz (310).

W drugiej turze głosowania, które zostanie przeprowadzone po południu, deputowani wybiorą jeszcze czterech wiceprzewodniczących.

14 wiceprzewodniczących

Po wybraniu we wtorek przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, posłowie wybierają w środę 14 wiceprzewodniczących. Zgłoszono w sumie 15 kandydatów. Głosowanie jest tajne.

Aby zostać wybranym, każdy z kandydatów musi uzyskać bezwzględną większość ważnie oddanych głosów w pierwszej lub drugiej turze głosowania. W wyniku trzeciej tury kandydaci, którzy zdobędą najwięcej głosów, zajmą miejsca nieobsadzone w dwóch poprzednich turach.

Oto wszyscy zgłoszeni kandydaci:

Europejska Partia Ludowa: Ildikó Gall-Pelcz Mairead McGuinness Ramón Luis Valcarcel Rainer Wieland Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim Evelyne Gebhardt Sylvie Guillaume Bogusław Liberadzki Ioan Mircea Pasçu David Sassoli Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy Ryszard Czarnecki Grupa Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy Alexander Graf Lambsdorff Pavel Telička Zjednoczona Lewica Europejska – Nordycka Zielona Lewica Dimitrios Papadimoulis Grupa Zielonych /EFA Ulrike Lunacek

Autor: pk\mtom / Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: EP/Dominique Hommel

Tagi:
Raporty: