tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Kierujący ruchem wyłączył system? Niemieckie media o przyczynach katastrofy

zobacz więcej wideo »
Kierujący ruchem wyłączył system? Niemieckie media o przyczynach katastrofy
  • "Nieoficjalnie: coraz więcej wskazuje na winę kierującego ruchem""Nieoficjalnie: coraz więcej wskazuje na winę kierującego ruchem"
  • Zderzenie pociągów w Bawarii. Maszyniści zobaczyli się w ostatniej chwiliZderzenie pociągów w Bawarii. Maszyniści zobaczyli się w...
  • "Akcja ratunkowa nadal trwa, we wrakach są uwięzieni ludzie""Akcja ratunkowa nadal trwa, we wrakach są uwięzieni ludzie"
  • Czołowe zderzenie pociągów w południowych NiemczechCzołowe zderzenie pociągów w południowych Niemczech
Foto: Fakty TVN | Video: tvn24 W katastrofie w Bawarii zginęło co najmniej 10 osób

Według wstępnych ustaleń, przyczyną wtorkowej katastrofy kolejowej w Bawarii, w której zginęło co najmniej 10 osób, był błąd ludzki - poinformowała niemiecka agencja dpa, powołując się na wiarygodne źródło. Według nieoficjalnych informacji, zawinić mógł kierujący ruchem.

Do czołowego zderzenia dwóch podmiejskich pociągów doszło ok. godz. 6.45 na jednotorowej zelektryfikowanej linii między położonymi na południowy wschód od Monachium miastami Holzkirchen i Rosenheim. Oba wagony prowadzące wbiły się w siebie nawzajem, a jeden ze składów wypadł z szyn. Miejsce wypadku znajduje się na zakręcie toru, w pobliżu miasta Bad Aibling.

Jak podaje niemiecka agencja dpa, przyczyną wypadku był błąd ludzki.

Co najmniej 10 ofiar

W katastrofie zginęło co najmniej 10 ludzi, w tym obaj maszyniści i obaj konduktorzy. 18 osób odniosło ciężkie obrażenia, a 63 lżejsze. Jedna osoba jest nadal uważana za zaginioną. Pracę ekip ratowniczych komplikowała trudna dostępność terenu, gdyż w miejscu zderzenia tor przebiega po porośniętej lasem krawędzi skarpy, opadającej ku rzecze Mangfall.

Jak się wskazuje, liczba ofiar mogłaby być większa gdyby nie to, że wypadek wydarzył się w czasie ferii szkolnych.

Według administracji kolejowej, maksymalna dozwolona prędkość pociągów na tym odcinku wynosi 100 kilometrów na godzinę. W wypadku uczestniczyły pociągi Meridian, obsługujące komunikację pasażerską między Monachium i Rosenheim. Właścicielem Meridian jest francuska spółka kolejowa Transdev.

Oglądaj
Zderzenie pociągów w Bawarii. Maszyniści zobaczyli się w ostatniej chwili
Wideo: Fakty TVN Zderzenie pociągów w Bawarii. Maszyniści zobaczyli się w ostatniej chwili

Winny kierujący ruchem?

Kanclerz Niemiec Angela Merkel wyraziła współczucie rodzinom ofiar śmiertelnych oraz podkreśliła, że myślami jest z rannymi w katastrofie. Podziękowała służbom ratowniczym i wyraziła przekonanie, że przyczyna zderzenia pociągów zostanie wyjaśniona.

Minister transportu Niemiec Alexander Dobrindt powiedział dziennikarzom, że nie wiadomo jeszcze, dlaczego nie zadziałał zainstalowany na tej trasie automatyczny system bezpieczeństwa, który powinien zatrzymać zmierzające ku sobie pociągi.

Według przedstawiciela niemieckich kolei (Deutsche Bahn) system ten kontrolowano tam zaledwie tydzień temu i nie stwierdzono żadnych nieprawidłowości.

Jak informował z miejsca katastrofy reporter TVN24 Michał Tracz, według nieoficjalnych informacji niemieckich mediów, powołujących się na urząd kolejnictwa, coraz więcej wskazuje na to, że winę ponosi kierujący ruchem.

- Jeden z pociągów był spóźniony, dlatego kierujący ruchem miał wyłączyć na chwilę system automatycznego hamowania, by przepuścić pociąg z naprzeciwka - relacjonował. - Świadkowie widzieli również, jak machał flagą, czyli pokazywał, że można jechać - dodał reporter TVN24 z Bad Aibling.

Tragiczna katastrofa

Była to najtragiczniejsza w skutkach katastrofa kolejowa w Niemczech od stycznia 2011 roku, kiedy w zderzeniu pociągu podmiejskiego z towarowym w Saksonii-Anhalcie zginęło 10 ludzi. W Bawarii więcej ofiar śmiertelnych - 41 - pochłonęła katastrofa w 1975 roku, gdy na jednotorowej linii w miejscowości Warngau na południe od Monachium zderzyły się czołowo dwa pociągi pospieszne.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Pozostałe informacje