tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

"Wolna Polska, wolne media". Tysiące ludzi na manifestacjach KOD

zobacz więcej wideo »
"Wolna Polska, wolne media". Tysiące ludzi na manifestacjach KOD
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Manifestują m.in. w Warszawie, Gdańsku, Katowicach i Wrocławiu

Pod hasłem "Wolne Media" w wielu miastach w całym kraju odbyły się w sobotę manifestacje Komitetu Obrony Demokracji. Uczestnicy protestowali przeciwko dokonanym ostatnio zmianom w ustawie o radiofonii i telewizji, a w konsekwencji tego w zarządach TVP i Polskiego Radia.

Protestowano m.in. w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Gdańsku, Lublinie, Katowicach, Kielcach, Wrocławiu, Poznaniu, Bydgoszczy, Rzeszowie. Ponadto manifestacje odbyły się w kilku miastach za granicą.

Protestujący trzymali polskie i europejskie flagi oraz transparenty z hasłami: "Ciemny lud niegłupi, TVPiS nie kupi". Skandowano: "Stop psuciu demokracji", "Wolna Polska, wolne media", "Media publiczne, nie ideologiczne".

Według wewnętrznego raportu policji w manifestacji w Warszawie wzięło udział od 7 do 8 tys. osób. Rzecznik ratusza Bartosz Milczarczyk powiedział natomiast, że manifestujących było ponad 20 tys.

 

Oglądaj
Blumsztajn, Kim, Sierakowski, Kurski z KOD-em. "Nie wszyscy Kurscy są do kitu"
Wideo: tvn24 Blumsztajn, Kim, Sierakowski, Kurski z KOD-em. "Nie wszyscy Kurscy są do kitu"

"Oni liczą, że nam się znudzi, że wymiękniemy"

Protest w stolicy rozpoczęło odczytanie listu lidera KOD Mateusza Kijowskiego, który tego dnia był na demonstracji w Łodzi. Jak podkreślił w liście, ustawa medialna podpisana w czwartek przez prezydenta podporządkowuje media publiczne bezpośrednio rządowi. W jego ocenie będą one od tej pory pełnić rolę grubego drutu zamiast bezpiecznika, co w razie uderzenia pioruna może doprowadzić do pożaru.

Przemawiał też redaktor "Gazety Wyborczej" Seweryn Blumsztajn, który mówił, że nie boi się o wolne słowo, ponieważ "zawsze umieliśmy je obronić, kiedyś kręcąc wałkami powielaczy, dzisiaj mamy internet". Publicysta "Gazety Wyborczej" i tygodnika "Polityka" Jacek Żakowski podkreślił, że nie przyszedł bronić mediów państwowych w dotychczasowym kształcie. - My jesteśmy grzesznikami, bo gdybyśmy stanęli na wysokości zadania, Polska wyglądałaby bez porównania lepiej, ale na miejsce grzeszników przychodzą niemoralni, którzy niedoskonały świat chcą zrobić piekłem i na to naszej zgody nie ma - zaznaczył.

Głos zabrał również wicenaczelny "Gazety Wyborczej" Jarosław Kurski, brat nowego prezesa TVP Jacka Kurskiego. Jak mówił, "nie ma zgody, żeby ponure słowo stanu wojennego »weryfikacja« robiło zawrotną karierę". - Oni liczą, że nam się znudzi, że wymiękniemy, ale my nie wymiękniemy. Dziś przyszli po media publiczne, jutro przyjdą po prywatne, a potem po społeczeństwo obywatelskie. Nie pozwolimy na to - przekonywał.

Oglądaj
Jarosław Kurski na manifestacji KOD. "Oni nie mogą nas obrazić"
Wideo: tvn24 Jarosław Kurski na manifestacji KOD. "Oni nie mogą nas obrazić"

Sławomir Sierakowski z "Krytyki Politycznej" pozdrawiał rosyjską telewizję, która transmitowała protest. Według niego z obecnej sytuacji w kraju najbardziej cieszy się rosyjski prezydent Władimir Putin. Jak mówił, nie przyszedł tu tylko dla tych dziennikarzy, których dzisiaj władza wymienia po nazwisku, ale również dla tych, na których za kilka lat wskazywać będzie prezes innej politycznej barwy.

Była szefowa stacji radiowych TOK FM i RDC Ewa Wanat zwróciła się do dziennikarzy mediów publicznych: - Nie dajcie się więcej gwałcić, nie dajcie sobie łamać kręgosłupów.

Według niej gdyby dziennikarze zastrajkowali, sytuacja wyglądałaby inaczej. Zaapelowała do ekspertów i komentatorów o nieprzychodzenie do mediów publicznych, a do odbiorców o niewłączanie kanałów mediów publicznych.

Oglądaj
"Nie można dzielić ludzi". Ludzie manifestują w Warszawie
Wideo: tvn24 "Nie można dzielić ludzi". Ludzie manifestują w Warszawie


 

Pół tysiąca łodzian na ulicach

Przeciw "zawłaszczeniu mediów" protestowali uczestnicy manifestacji w Łodzi, w tym Kijowski. W łódzkim proteście wzięło udział około 500 osób. Został zorganizowany na parkingu przed siedzibą regionalnej TVP, dlatego - co zaznaczyli organizatorzy - miał charakter kilkunastominutowego happeningu, w czasie którego odśpiewano hymn.

- Chcemy mówić o tym, że media są już zawłaszczone, widzimy zmiany zachodzące w mediach publicznych po wprowadzeniu ustawy - mówił Kijowski. Poinformował też, że we wtorek KOD złoży u marszałka Sejmu obywatelską inicjatywę ustawodawczą w sprawie Trybunału Konstytucyjnego.

Zdaniem uczestniczącego w łódzkiej manifestacji posła Stefana Niesiołowskiego (PO) w Polsce przywracana jest cenzura. - Ja siedziałem w więzieniu za to, żeby cenzury w Polsce nie było i dlatego tu jestem - podkreślił.

Oglądaj
Manifestacje w kilkunastu miastach. KOD protestuje w sprawie mediów publicznych
Wideo: tvn24 Manifestacje w kilkunastu miastach. KOD protestuje w sprawie mediów publicznych

Incydent w Łodzi

Protest zakłóciła kilkuosobowa grupa narodowców, którzy m.in. wznosili okrzyki w kierunku Kijowskiego i wyrwali z ręki jednej z uczestniczek egzemplarz Konstytucji. Zostali wylegitymowani przez policję.

- Niestety nie wszystkim podoba się demokracja, nie wszystkim na niej zależy, są tacy, którzy chcieliby narzucić innym swój sposób życia - skomentował to zdarzenie lider KOD.

 

Oglądaj
Mateusz Kijowski brał udział w manifestacji w Łodzi
Wideo: tvn24 Mateusz Kijowski brał udział w manifestacji w Łodzi

 

"Wolne media naszym tlenem"

W Poznaniu uczestnicy demonstracji przynieśli flagi Polski i UE, tęczowe flagi oraz transparenty z napisami: "Wasze media to komedia", "PiS - nie, peace - tak", "Wolne media naszym tlenem, ich upadku genem", "To się wam nie duda, możecie nam skaczyć". Skandowano: "wolna Polska", "wolne media". Wśród zebranych byli m.in. politycy Nowoczesnej i PO, a także prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak. Według policji w zgromadzeniu wzięło udział ok. 5 tys. osób.

Kilkuset zwolenników KOD manifestowało na szczecińskich Jasnych Błoniach. Zebrani przynieśli ze sobą flagi biało-czerwone i unijne. Mieli transparenty z napisem "Wolne media", niektórzy założyli chirurgiczne maseczki, jako symbol "zamykania ust".

"Quo Vadis rządzie?"

Ok 200 osób zgromadziło się na pikiecie w Kielcach. Wiele z nich trzymało w rękach flagi narodowe i unijne, także tabliczki z hasłami: "Quo Vadis rządzie?", "TVP Kultura umarła, nadchodzi TVP Fronda".

W pikiecie brali udział m.in. przedstawiciele SLD, PO i Nowoczesnej z regionu. Protestujący symbolicznie na kilka minut zakleili usta taśmami. W manifestacji uczestniczyła wnuczka autora Trylogii, 89-letnia Jadwiga Sienkiewicz. - Nie lubię za dużo mówić, bo zawsze można inteligentnie milczeć. Ale to co się dzieje, mnie przeraża, bo władze wielu słów absolutnie nie rozumieją - co to jest solidarność, demokracja – powiedziała.

 
 

Oglądaj
KOD na ulicach. Ludzie manifestują w całej Polsce
Wideo: tvn24 KOD na ulicach. Ludzie manifestują w całej Polsce

 

Demonstracje ONR

Ok. 400 zwolenników KOD demonstrowało w Bielsku-Białej po hasłem "Kręcą nas wolne media". Skandowali m.in. "Demokracja jak powietrze", a na transparentach widniało m.in. hasło "Solidarność naszą bronią" oraz wizerunek prezydenta RP z podpisem "Człowiek z plasteliny". Kontrpikietę zorganizowało ok. 40 młodych osób z ONR. Trzymali transparent z hasłem: "Tatuś z ZOMO, synek w KODzie, demokracja zawsze w modzie".

KOD zorganizował demonstrację także w Koninie. Uczestnicy zgromadzenia trzymali kartki z literami składającymi się na napis: "stop cenzurze".

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Dowiedz się więcej...

Komentarze (582)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
bognal47

Dlaczego KOD nie wyprowadzil ludzi na ulice widocznie załował pieniedzy dla wolontarioszu WOŚP gadac potrafi byle kto a do pomocy to juz chetnych brak

  • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
      1
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        1
      • zgłoś naruszenie
      zamknij
      Lotnik78
      Lotnik78

      Ponieważ KOD nie jest inicjatywą obywatelską, tylko sztucznym tworem stworzonym przez ludzi oderwanych od koryta i w zasadzie oni sami chodzą sobie pokrzyczeć. A ludzie i tak mają ich nie powiem gdzie.

      • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
          0
        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
            0
          • zgłoś naruszenie
          zamknij
          ja_toja7423

          Demokracja to jest to, że PIS bez problemu objął władzę, gdy wygrał wybory. Gdy PIS opanuje Trybunał, zniesie wolność mediów, niezależność sądów itd., możecie zapomnieć o wolnych wyborach. Będzie jak na Białorusi.

          • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
              2
            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                2
              • zgłoś naruszenie
              zamknij
              Lotnik78
              Lotnik78

              To nie ma znaczenia , ponieważ każdy rząd , który obejmuje władzę robi dokładnie to samo. Co do TK to on nigdy nie będzie wiarygodny ponieważ nie wybiera go naród tylko parlament. Przypomnijcie sobie jak za PO służby specjalne weszły do redakcji jednej z gazet (afera taśmowa) i chcieli redaktorowi zabrać laptop.

              • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                  0
                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                    0
                  • zgłoś naruszenie
                  zamknij
                  marta Warszawa

                  Pytanie fundamentalne brzmi -czy Grupa Bilderberg pojęła jakieś decyzje w sprawie Polski, jakie to decyzję i jakie możliwości ma Polska by bronic swojej suwerenności ?

                  • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                      2
                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                        4
                      • zgłoś naruszenie
                      zamknij
                      Lotnik78
                      Lotnik78

                      Grupa Bilderberg (http://www.tvn24.pl) miała plany wobec Polski tylko wygrał Pis i plany poszły się ......... . Dlatego mamy teraz atak na nasz kraj .

                      • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                          0
                        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                            0
                          • zgłoś naruszenie
                          zamknij
                          irekwj
                          irekwj

                          Jarosław jest wielki i jest tylko jeden

                          • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                              3
                            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                0
                              • zgłoś naruszenie
                              zamknij
                              Bl0to
                              Bl0to

                              Propozycja strajku w mediach publicznym jest bardzo dobrym rozwiązaniem.Niech każdy weźmie dzień urlopu na żądanie w celu odpolitycznienia tych struktur. Inaczej będzie jak w Korei Płn i Rosji Putina. Tan nam dopomóż Bóg.

                              • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                  2
                                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                    2
                                  • zgłoś naruszenie
                                  zamknij
                                  Tadek_Grzybek
                                  Tadek_Grzybek

                                  Trole z pis nie potrafią nawet poprawnie pisać z nerwów . Bo kto atakuje pis ten obraża Polskę i jej królową z ojcem Rydzykiem zawsze Maryja

                                  • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                      3
                                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                        2
                                      • zgłoś naruszenie
                                      zamknij
                                      irekwj
                                      irekwj

                                      oglądałem Info rządowe dzisiaj. Tak mi wyszło, że prowadzący ma kupę kredytu do spłacenia, albo taki kredyt próbuje szybko wziąć.

                                      • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                          2
                                        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                            1
                                          • zgłoś naruszenie
                                          zamknij
                                          Bl0to
                                          Bl0to
                                          • irekwj:
                                          • oglądałem Info rządowe dzisiaj. Tak mi wyszło, że prowadzący ma kupę kredytu do spłacenia, albo taki kredyt próbuje szybko wziąć.
                                          • rozwiń

                                          No przeciez duda obiecal je splacic po kursie z umowy, czy tez kolejne klamstwo wyborcze jakich juz wiele sie dopuscil?

                                          • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                              2
                                            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                                0
                                              • zgłoś naruszenie
                                              zamknij
                                              Tusku gdzie nasze 200mld z OFE

                                              Coraz mnie ludzi na manifestacjach KOD. Majdanu w sprawie programu Lisa nie będzie.

                                              • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                                  2
                                                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                                    13
                                                  • zgłoś naruszenie
                                                  zamknij
                                                  lot
                                                  lot

                                                  Bredzisz.

                                                  • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                                      1
                                                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                                        1
                                                      • zgłoś naruszenie
                                                      zamknij
                                                      Lotnik78
                                                      Lotnik78

                                                      Pewnie , że nie będzie majdanu.

                                                      • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                                          0
                                                        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                                            0
                                                          • zgłoś naruszenie
                                                          zamknij
                                                          Pulpie
                                                          Pulpie

                                                          KOD i protesty muszą bardzo wkurzać Kaczyńskiego bo po każdych demonstracjach wszystkie trolle pisowskie pracują tu ze zdwojoną siłą :))

                                                          • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                                              12
                                                            • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                                                3
                                                              • zgłoś naruszenie
                                                              zamknij
                                                              rlph

                                                              na pewno go wkurzaja, bo myslal, ze mozna nami manipulowac jak Wegrami. W pewnym sensie ma racje, bo zmanipulowal tylu Polakow, ktorzy na Pis zaglosowali; naprawcie swoj blad teraz, bo bedzie za pozno

                                                              • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                                                  9
                                                                • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                                                    1
                                                                  • zgłoś naruszenie
                                                                  zamknij
                                                                  michal_cichocki

                                                                  nie lubię pisu i parzę trzeźwym okiem. I jakoś dostrzegam tę samą ilość trolli z pis co PO :D

                                                                  • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                                                      2
                                                                    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                                                        7
                                                                      • zgłoś naruszenie
                                                                      zamknij
                                                                      Arikarin
                                                                      Arikarin

                                                                      W Katowicach funkcjonariusze prewencji lali po twarzach protestantów w radiowozie !!!!!!

                                                                      • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
                                                                          4
                                                                        • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
                                                                            4
                                                                          • zgłoś naruszenie
                                                                          zamknij
                                                                          Więcej komentarzy - rozwiń
                                                                          Zasady forum
                                                                          Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

                                                                          Pozostałe informacje