tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Sondaż: Platforma "o włos" przed PiS

Sondaż: Platforma "o włos" przed PiS
Foto: TVN 24 PO, PiS i długo, długo nic...

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w nadchodzącą niedzielę, wygrałaby w nich Platforma Obywatelska "o włos" wyprzedzając Prawo i Sprawiedliwość. Na PO swoje głosy oddałoby 32 proc. obywateli, a na PiS 31 proc. Kolejne partie od tej dwójki dzieli już przepaść - wynika z sondażu SMG/KRC dla "Faktów TVN".

Sojusz Lewicy Demokratycznej może liczyć na 9-proc. poparcie, Ruch Palikota na 7-proc poparcie, a do Sejmu weszłoby jeszcze Polskie Stronnictwo Ludowe (6 proc.).

Inne partie, w tym Solidarna Polska i Polska Jest Najważniejsza, znalazłyby się poza parlamentem z poparciem wynoszącym ok. 1 proc.

PO dla kobiet, młodzi też dla Palikota

Na pytanie ankietujących, czy w sytuacji, w której wybory odbyłyby się 10 marca, pytani w ogóle wzięliby w nich udział, 48 proc. odpowiedziało "tak", a "na pewno nie" 31 proc. Co piąty pytany (21 proc.) tego "jeszcze nie wiedział".

Na PO zagłosowałoby 39 proc. kobiet i 26 proc. mężczyzn. Na PiS 33 proc. kobiet i 29 proc. mężczyzn. SLD cieszy się obecnie 10-proc. poparciem wśród pań i nieco niższym (8 proc.) u mężczyzn. Ruch Palikota przekonuje do siebie dwa razy mniej kobiet i nieznacznie więcej mężczyzn (9 proc.) od partii Leszka Millera.

Platforma jest tradycyjnie najpopularniejsza wśród najmłodszych wyborców. W grupie wiekowej 18-24 lata zdobyłaby 28 proc. głosów, a w grupie 25-34 lata - 40 proc. PiS może liczyć na kolejno 19 proc. i 24 proc. poparcia w tych grupach demograficznych. Drugą siłą polityczną w kraju w grupie 18-24 lata jest Ruch Palikota, na który swój głos oddałaby co piąta (20 proc.) młoda osoba.

PiS ma przewagę nad PO tylko wśród ludności wiejskiej i żyjącej w małych miastach (38 proc. w stosunku do 32 proc. poparcia), a w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców lepiej wypadłaby partia Donalda Tuska (od 25 do 38 proc. poparcia).

Szacowana frekwencja w wyborach wyniosłaby 45 proc.

Sondaż został zrealizowany przez MillwardBrown SMG/KRC w dn. 5 marca metodą CATI EXPRESS telefonicznie na grupie 1009 osób w wieku 18 lat lub starszych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Dowiedz się więcej...

Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Pozostałe informacje