tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Prezydent pisze do Antoniego Macierewicza. Jest odpowiedź MON

zobacz więcej wideo »
Prezydent pisze do Antoniego Macierewicza. Jest odpowiedź MON
 • MON: Odpowiedzieliśmy na pytania prezydenta DudyMON: Odpowiedzieliśmy na pytania prezydenta Dudy
 • Prezydent wysłał list do Macierewicza. KomentarzePrezydent wysłał list do Macierewicza. Komentarze
 • O brak attache wojskowego w Waszyngtonie korespondent "Faktów" TVN Marcin Wrona pytał Witolda WaszczykowskiegoO brak attache wojskowego w Waszyngtonie korespondent "Faktów"...
Foto: Mateusz Włodarczyk/Forum | Video: tvn24 Prezydent nawiązuje w liście do ustaleń ubiegłorocznego szczytu NATO

Prezydent Andrzej Duda oczekuje wyjaśnień od ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza w sprawie braku obsady stanowisk attache obrony w kluczowych państwach oraz stopnia zaawansowania prac nad utworzeniem Dowództwa Wielonarodowej Dywizji w Elblągu - wynika z treści listu prezydenta do szefa MON, do którego dotarł reporter "Faktów" TVN Krzysztof Skórzyński. Wieczorem w poniedziałek resort wydał komunikat w tej sprawie.

Jak poinformował tvn24.pl w poniedziałek po południu dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski, list został skierowany do Ministerstwa Obrony Narodowej w zeszły czwartek.

Magierowski powiedział, że prezydent jako Zwierzchnik Sił Zbrojnych śledzi to, co dzieje się w Ministerstwie Obrony Narodowej oraz zachodzące tam zmiany. Dodał, że prezydent zwrócił przede wszystkim uwagę na brak obsadzenia stanowisk attache obrony w kluczowych państwach i uznał, że poprosi ministra Antoniego Macierewicza o wyjaśnienia.

Magierowski powiedział, że prezydent liczy, iż szef MON odpowie na list i podejmie odpowiednie działania.

Kilka godzin później, w poniedziałek późnym wieczorem, ministerstwo wydało w tej sprawie zdawkowy komunikat. Stwierdzono w nim, że odpowiedzi na pytania prezydenta wysłano w poniedziałek 20 marca. Nie ujawniono jednak ich treści.

"Oczekuję podjęcia stosownych działań"

W liście, do którego dotarł reporter "Faktów" TVN Krzysztof Skórzyński, prezydent Andrzej Duda zwrócił uwagę, że ubiegłoroczny szczyt NATO w Warszawie przyniósł ważne ustalenia mające bezpośredni wpływ na podniesienie stanu bezpieczeństwa Polski i proces ich implementacji wkracza w decydującą fazę.

W tym kontekście - jak napisał prezydent - jego "wątpliwości jako Zwierzchnika Sił Zbrojnych budzi utrzymujący się od dłuższego czasu brak obsady stanowisk attache obrony w kluczowych państwach Sojuszu (Północnoatlantyckiego - red.) bezpośrednio zaangażowanych w ten proces". "Dotyczy to przede wszystkich ataszatów w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Ponadto, z podobną sytuacją mamy do czynienia między innymi w Szwecji, Bułgarii, a nawet na Ukrainie, której wspieranie w przeciwstawieniu się rosyjskiej agresji leży w polskim interesie narodowym - napisał prezydent.

Oczekuje od ministra "niezwłocznego podjęcia stosownych działań w celu rozwiązania tej sytuacji".

O braku obsadzenia stanowisk attache wojskowych w kluczowych krajach członkowskich NATO pisali w lipcu zeszłego roku dziennikarze śledczy tvn24.pl.

Prezydent oczekuje także wyczerpującej informacji dotyczących "stopnia zaawansowania prac nad utworzeniem Dowództwa Wielonarodowej Dywizji w Elblągu i przewidywanych terminów osiągnięcia przez nią wstępnych zdolności i pełnej gotowości".

Duda zwrócił w liście uwagę, że utworzenie dowództwa zapowiedziano na szczycie NATO w Warszawie: "Jest to zadanie tym bardziej pilne, gdyż zgodnie z przyjętym harmonogramem dowództwo ma osiągnąć wstępne zdolności do końca czerwca 2017, a pełną gotowość do końca 2018 roku".

Z pytaniami o list prezydenta zwróciliśmy się do Ministerstwa Obrony Narodowej. Do czasu publikacji nie uzyskaliśmy odpowiedzi.

Bataliony NATO na wschodniej flance

Na szczycie NATO w Warszawie w lipcu 2016 roku sojusznicy potwierdzili decyzję o "wzmocnionej wysuniętej obecności wojskowej" na wschodniej flance Sojuszu przez rozmieszczenie czterech batalionowych grup bojowych w Polsce, Estonii, na Litwie i Łotwie.

Batalionowe grupy bojowe to wzmocnione, samodzielne bataliony, które w zależności od państwa liczą od kilkuset do ponad tysiąca żołnierzy. Każdy oddział, który trafi na wschodnią flankę w ramach ciągłej, rotacyjnej obecności, będzie wielonarodowy, ale będzie miał państwo ramowe, odpowiedzialne za wystawienie większości sił i dowodzenie całością. W przypadku Polski taką rolę będą pełnić USA, w Estonii – Wielka Brytania, na Litwie – Niemcy, na Łotwie – Kanada (wspomagana przez pododdział pancerny z Polski). Do Polski przyjadą także żołnierze z Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji.

Wszystkie bataliony mają zostać rozmieszczone i być gotowe do działania do końca czerwca. Wielonarodowa batalionowa grupa bojowa NATO, dowodzona przez USA, zostanie rozmieszczona w Orzyszu do 1 kwietnia - podał w poniedziałek jej dowódca, podpułkownik Steven Gventer.

Działania batalionów w Polsce i krajach bałtyckich będą koordynowane przez Dowództwo Wielonarodowej Dywizji, które ma powstać w Elblągu.

Polska zamierza wysłać kompanię czołgów do wielonarodowego batalionu na Łotwie, a także kompanię do Rumunii, gdzie NATO również zwiększa swoją obecność.

Amerykańscy żołnierze w Polsce »

Oglądaj
Żołnierze USA w Polsce
 • Ziemniaki przez pół roku. "24 godziny" w TVN24 BiSZiemniaki przez pół roku. "24 godziny" w TVN24 BiS
 • Wyładunek AH-64 Apache z transportowca C-5M GalaxyWyładunek AH-64 Apache z transportowca C-5M Galaxy
 • Wielkie strzelanie w Drawsku PomorskimWielkie strzelanie w Drawsku Pomorskim
 • 30.01.2017 | Polsko-amerykańskie ćwiczenia wojskowe oficjalnie rozpoczęte30.01.2017 | Polsko-amerykańskie ćwiczenia wojskowe oficjalnie...
 • 31.01 | "Mam na imię Rysiek. I am from America"31.01 | "Mam na imię Rysiek. I am from America"
 • Amerykańskie śmigłowce w EuropieAmerykańskie śmigłowce w Europie
 • Gen. Breedlove: cieszę się, że Polska bierze udział w grach wojennychGen. Breedlove: cieszę się, że Polska bierze udział w grach...
 • Amerykańskie czołgi M1 Abrams na polskim poligonieAmerykańskie czołgi M1 Abrams na polskim poligonie
 • Prof. Michta: to bardzo wyraźny sygnał politycznyProf. Michta: to bardzo wyraźny sygnał polityczny
 • Pełczyńska-Nałęcz: Rosja pogodziła się obecnością AmerykanówPełczyńska-Nałęcz: Rosja pogodziła się obecnością Amerykanów
 • Gen. McGuire: amerykańscy żołnierze są dumni z obecności w PolsceGen. McGuire: amerykańscy żołnierze są dumni z obecności w Polsce
 • Macierewicz do żołnierzy USA: jesteście tu, by bronić wolnościMacierewicz do żołnierzy USA: jesteście tu, by bronić wolności
 • Ambasador USA: będziemy zawsze wspólnie z Polską bronić wolnościAmbasador USA: będziemy zawsze wspólnie z Polską bronić wolności
 • Amerykańscy żołnierze powitani w PolsceAmerykańscy żołnierze powitani w Polsce
 • Beata Szydło: to wielki dzień, kiedy możemy przywitać żołnierzy amerykańskichBeata Szydło: to wielki dzień, kiedy możemy przywitać...
Wideo: TVN24 BiS Ziemniaki przez pół roku. "24 godziny" w TVN24 BiS

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Dowiedz się więcej...

Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Pozostałe informacje