tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Szef MON: gotowość bojowa trójnarodowej brygady w przyszłym roku

Szef MON: gotowość bojowa trójnarodowej brygady w przyszłym roku
Foto: Wojciech Pacewicz / PAP | Video: tvn24 Macierewicz z ministrami obrony Litwy i Ukrainy Juozasem Olekasem i gen. Stepanem Połtorakiem

Polsko-litewsko-ukraińska brygada jest bardzo jasnym sygnałem dla wszystkich, którzy chcieliby naruszać pokój w Europie - powiedział w poniedziałek w Lublinie szef MON Antoni Macierewicz. Zapowiedział, że osiągnie ona gotowość operacyjną w przyszłym roku.

Minister uczestniczył w ceremonii rozpoczęcia funkcjonowania wspólnej polsko-litewsko-ukraińskiej brygady w Lublinie i spotkał się z ministrami obrony Litwy i Ukrainy Juozasem Olekasem i gen. Stepanem Połtorakiem.- Meldunki, jakie odebraliśmy, wskazują na dobrą pracę, dobre zgranie wszystkich trzech batalionów i rzeczywiście wielkie szanse, a może nawet pewność, że ta brygada osiągnie gotowość operacyjną w przyszłym roku - powiedział Macierewicz po odebraniu meldunku o wstępnej gotowości brygady.

Dodał, że traktuje współdziałanie w ramach jednostki jako "jedną z zasadniczych form naszej współpracy wojskowej na wschodniej flance NATO". Podkreślił, że brygadę tworzy dwóch członków NATO - Polska i Litwa - oraz Ukraina, będąc "pod presją agresji rosyjskiej".

"Jasny sygnał dla wszystkich, którzy chcieliby naruszać pokój"

Macierewicz przypomniał, że brygada będzie przeznaczona m.in. do udziału w misjach pokojowych ONZ. - Ale też mamy świadomość, że (brygada - red.) jest znakiem, jest symbolem i jest bardzo jasnym sygnałem dla wszystkich, którzy chcieliby naruszać pokój w Europie. Dlatego też przywiązujemy olbrzymią wagę do jak najszybszego osiągnięcia gotowości operacyjnej, a także do wszystkich działań, jakie są podejmowane w trakcie naszej współpracy - powiedział Macierewicz.

Oglądaj
Szef MON: gotowość bojowa trójnarodowej brygady w przyszłym roku
Wideo: tvn24 Szef MON: gotowość bojowa trójnarodowej brygady w przyszłym roku

Przeznaczona do udziału w operacjach pokojowych

Trójnarodowa brygada powstała na mocy umowy międzypaństwowej podpisanej we wrześniu 2014 r.; jest przeznaczona głównie do udziału w operacjach pokojowych. Dowództwo brygady mieści się w Lublinie.Główne zadanie brygady ma polegać na udziale w operacjach pokojowych; celem powołania jednostki jest też zacieśnienie regionalnej współpracy wojskowej i pomoc Ukrainie w reformowaniu jej sił zbrojnych. Brygada ma się też stać bazą do powołania kolejnej grupy bojowej UE. Ma być wykorzystywana w operacjach pod auspicjami ONZ, NATO i UE oraz w ramach doraźnych koalicji zawiązywanych zgodnie z Kartą Narodów Zjednoczonych i umowami między państwami wystawiającymi siły.

Bataliony wydzielane do brygady z Litwy, Polski i Ukrainy pozostaną w dotychczasowych miejscach stałej dyslokacji i podporządkowane będą dowódcy brygady na czas ćwiczeń i misji. Polska skieruje do brygady jeden z batalionów 21. Brygady Strzelców Podhalańskich w Rzeszowie.

Kluczowe stanowiska w brygadzie mają po kolei obsadzać oficerowie z trzech tworzących jednostkę państw.

W 2007 r. w Brukseli szefowie resortów obrony trzech państw postanowili o sformowaniu wspólnego batalionu. Rok później zdecydowano, że będzie to większa jednostka. O powołaniu LITPOLUKRBRIG postanowiono w 2009 roku. Datę podpisania umowy o utworzeniu brygady kilkukrotnie przekładano. W końcu dokument został podpisany w Warszawie we wrześniu 2014 roku.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Dowiedz się więcej...

Z powodu ciszy referendalnej forum zostało wyłączone

Pozostałe informacje