tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

"Komisja Wenecka wychodzi na żer"

"Komisja Wenecka wychodzi na żer"
Foto: tvn24 | Video: tvn24 Krystyna Pawłowicz o Komisji Weneckiej

- Opinia Komisji Weneckiej zmierza do zmiany ustroju w Polsce. Z demokratycznego na "trybunalski" - mówiła podczas spotkania w Poznaniu posłanka PiS Krystyna Pawłowicz. Swoje wystąpienie poświęciła krytyce organu doradczego Rady Europy.

- To jest frontalny atak na Sejm, na prezydenta, na rząd. Absolutne pominięcie karygodnych działań Trybunału Konstytucyjnego i Platformy Obywatelskiej. I żądania. Ma prezydent teraz ślubowania przyjąć od tych wszystkich (sędziów - red.). My mamy zmienić ustawę, a Polacy konstytucję, żeby zagwarantować TK efektywność działania. A kto was prosił o to? Komisja Wenecka nie ma prawa do formułowania jakichkolwiek politycznych nakazów, sugestii. Żadnych - mówiła posłanka PiS.

Pawłowicz zarzuciła, że opinia Komisji Weneckiej zmierza do zmiany ustroju w Polsce z demokratycznego na "trybunalski". - Gdyby wykonać zalecenia Komisji Weneckiej, musielibyśmy wielokrotnie łamać konstytucję i zmienić ustrój z demokratycznego - z narodem jako suwerenem, na suwerena sędziów TK - stwierdziła.

Według Pawłowicz Komisja Wenecka jest organem, który "propaguje standardy lewacko-lewicowo-liberalne". - Komisja Wenecka uaktywnia się zawsze wtedy, kiedy w jakimś kraju okresowo zwyciężają partie konserwatywne, narodowe. I wówczas Komisja Wenecka wychodzi na żer - powiedziała Pawłowicz.

- Przesadzona treść i niezwykle agresywny język nie zachowujący żadnego umiaru, wychodzący poza zakres zlecenia pokazuje nam, że Komisja Wenecka żadnych demokratycznych standardów nie broni - oceniła.

Oglądaj
"To frontalny atak na prezydenta i Sejm"
Wideo: tvn24 "To frontalny atak na prezydenta i Sejm"

Opinia Komisji Weneckiej

W wydanym w piątek komunikacie Komisja Wenecka poinformowała, że konkluzją jej opinii na temat Trybunału Konstytucyjnego w Polsce jest to, że "osłabianie efektywności Trybunału podważy demokrację, prawa człowieka i rządy prawa" w Polsce. W opinii mowa jest o tym, że "zarówno poprzednia, jak i obecna większość w polskim parlamencie podjęły niekonstytucyjne działania".

Przewodniczący Komisji Gianni Buquicchio powiedział także, że pierwszą rekomendacją Komisji jest opublikowanie środowego wyroku TK.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Dowiedz się więcej...

Z powodu ciszy referendalnej forum zostało wyłączone

Pozostałe informacje