Giertych o swojej inicjatywie: Rodziła się kilka miesięcy, nie przekształci się w partię

Giertych o swojej inicjatywie politycznej
Giertych o swojej inicjatywie politycznej
tvn24
Giertych wraz z innymi politykami utworzył "Instytut Myśli Politycznej" tvn24

Roman Giertych w "Faktach po Faktach" mówił o powołaniu Instytutu Myśli Państwowej. Podkreślał, że przekonał do współpracy polityków, z którymi wcześniej się zwalczał i cieszy się, że to się udało. - Ta inicjatywa rodziła się kilka miesięcy, ale nie przekształci się w partię. Ma za to budować powagę w debacie publicznej - deklarował.

Giertych powiedział, że Instytut chce rozpocząć poważną debatę o istotnych dla Polski sprawach, której obecnie w kraju brakuje.

- Chcemy organizować raz na kwartał konferencje, na których byśmy rozmawiali, w sposób trochę inny niż w Sejmie, czy w debacie telewizyjno-studyjnej - powiedział Giertych.

W jego opinii, dziś w debacie publicznej porusza się tematy trzeciorzędne takie, jak sprawa posłanki Anny Grodzkiej czy Wandy Nowickiej. - A nikt w Polsce nie interesuje się tym, że powołano strefę wolnego handlu między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską - zaznaczył były wicepremier.

Cztery tematy

Wyjaśnił, że członków Instytutu Myśli Państwowej interesują cztery tematy i o nich chcą dyskutować. To - jak wyliczył - kryzys w strefie euro, kryzys demograficzny i polityka prorodzinna, a także obywatelstwo dla tych, którzy żyją na terenie dawnej II RP oraz przesuwanie się ciężaru politycznego z Europy do Azji i miejsce Polski na tej nowej geopolitycznej mapie.

Giertych poinformował, że na niektóre posiedzenia Instytutu będą zapraszani obecni ministrowie. - Może zechcą skorzystać z zaproszenia tak, aby z nimi podyskutować, bo oni realnie tę politykę prowadzą - powiedział były wicepremier.

"Wszyscy mają przeszłość"

Pytany o polityków, którzy tworzą Instytut, a są to m.in. Stefan Niesiołowski, Jacek Żalek, Michał Kamiński, Roman Giertych, Kazimierz Marcinkiewicz i Leszek Moczulski, odpowiedział, że "wszyscy mają przeszłość" polityczną i dlatego są zainteresowani tym, co się dzieje w Polsce.

- Doświadczenie w rozmowie o polityce jest bardzo ważne. Ludziom, którzy nie mają doświadczenia w polityce, ciężko się o niej rozmawia. Taka jest prawda - stwierdził były wicepremier. - Można sobie drwić, że ktoś pełnił ważne funkcje polityczne, ale to jest zaleta. (...) Dziś panuje przekonanie, że wszyscy na polityce się znają, widać to zwłaszcza wśród domorosłych ekspertów, ale potem okazuje się, że jak taki ekspert zostaje posłem, to wypada bardzo źle - dodał.

Zaznaczył jednocześnie, by nie lekceważyć Instytutu, który buduje szerokie spektrum, aczkolwiek o profilu konserwatywnym.

- To są ludzie, którzy wywodzą się z różnych środowisk, uczestniczyli w różnych rządach, często nawzajem się zwalczali - przyznał Giertych.

Dodał, że tak było w przypadku jego samego i Niesiołowskiego. - Byliśmy w konkurencyjnych ugrupowaniach. To samo dotyczy Michała Kamińskiego i mnie czy innych osób, które tam występują (w Instytucie - red.) - powiedział Giertych.

Pytany, czy długo musiał przekonywać Niesiołowskiego, by się do niego przyłączył, nie chciał tego ujawnić. - Nie chcę zdradzać tajemnicy związanych z kulisami rozmów, które doprowadziły do powstania (Instytutu - red.), cieszę się, że się udało do tego doprowadzić - zastrzegł Giertych, dodając, że w sumie rozmowy ws. inicjatywy trwały kilka miesięcy.

"Nie będzie partii"

Zapewnił, że Instytutu Myśli Państwowej nie przekształci się w partię.

- Nie będzie żadnej partii, myśmy to przedstawili w deklaracji. Nie jest to pomysł na partię polityczną, i w partię się to nie przekształci - oświadczył Giertych. - Nie oznacza to jednak, że ludzie z Instytutu nie będą chcieli być aktywni w bieżącej polityce, tego nie można wykluczyć i nikomu zakazać - dodał.

Think-tank Giertycha

W deklaracji Instytutu czytamy, że to "porozumienie promujące nowe idee dla Polski, analizujące zmiany zachodzące w świecie współczesnym i formułujące konkretne propozycje rozwiązań ustrojowych, społecznych, politycznych i ekonomicznych".

Współpracować z Instytutem mają ośrodki akademickie i biznesowe.

"Zamierzamy dzielić się z Polakami wynikami naszych prac tak, jak to czynią profesjonalne think-tanki. Zapraszamy wszystkich do współpracy, bez względu na orientację polityczną, czy sympatie partyjne. Nie jesteśmy i nie chcemy być zalążkiem nowej partii, ani przybudówką dla partii istniejących. Instytut Myśli Państwowej to inicjatywa ponadpartyjna o szerszych niż polityka celach i zadaniach. Niektórych ważnych spraw nie da się zrealizować siłami jednej, dużej nawet partii politycznej" - czytamy w deklaracji.

Autor: mac//kdj/k / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Pozostałe wiadomości

Po kilku dniach z arktycznym powietrzem wreszcie się od niego uwolnimy. Na horyzoncie widać koniec przymrozków. Co jeszcze przyniosą nadchodzące dwa tygodnie maja w pogodzie? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: zwrot będzie odczuwalny

Pogoda na 16 dni: zwrot będzie odczuwalny

Źródło:
tvnmeteo.pl

Kolejny pożar w Warszawie. Pali się hałda śmieci na Mokotowie. Na miejscu działają strażacy.

Znów słup dymu nad Warszawą

Znów słup dymu nad Warszawą

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pożar wybuchł w niedzielę nad ranem w centrum handlowym Marywilska 44 na warszawskiej Białołęce. Zawalił się dach. Komendant główny PSP nadbrygadier Mariusz Feltynowski mówił, że to "bardzo dziwna sytuacja", że po 11 minutach od zgłoszenia do straży pożarnej większość hali była objęta pożarem. Oto najważniejsze informacje i pytania, na które wciąż nie ma odpowiedzi.

Pożar centrum handlowego w Warszawie. Co wiemy, a czego nie wiemy do tej pory

Pożar centrum handlowego w Warszawie. Co wiemy, a czego nie wiemy do tej pory

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

27-latek wszedł podczas akcji gaśniczej na ogrodzony teren wokół płonącego centrum handlowego Marywilska 44. Na zdjęciach z miejsca zdarzenia opublikowanych przez Polską Agencję Prasową widać, jakby mężczyzna mierzył do ludzi z przedmiotu przypominającego broń. Policja poinformowała, że była to plastikowa atrapa, a zachowanie 27-latka wynikało prawdopodobnie z silnych emocji.

Mężczyzna z przedmiotem przypominającym broń wdarł się na teren płonącego centrum

Mężczyzna z przedmiotem przypominającym broń wdarł się na teren płonącego centrum

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Nad ranem wybuchł pożar w kompleksie handlowym przy ulicy Marywilskiej. Ogień objął ponad 80 procent hali. W powietrzu unosił się czarny, gryzący dym. Nikt nie odniósł obrażeń. W wyniku pożaru wiele osób straciło pracę i środki do życia.

Miała osiem boksów. Zostało jej 100 złotych. "Nie ma, nie ma nic"

Miała osiem boksów. Zostało jej 100 złotych. "Nie ma, nie ma nic"

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Gruzini chcą coś przekazać PiS-owi - napisał w niedzielę w mediach społecznościowych premier Donald Tusk. Szef rządu opublikował także zdjęcie mężczyzny, który podczas demonstracji w Gruzji trzymał w rękach transparent z hasłem: "Nie dla Rosji, tak dla Europy".

Masowe protesty w Gruzji. "Chcą coś przekazać PiS-owi"

Masowe protesty w Gruzji. "Chcą coś przekazać PiS-owi"

Źródło:
PAP

Sobotni protest w Tbilisi przeciw ustawie o "agentach zagranicznych" był największą demonstracją we współczesnej historii Gruzji – podały gruzińskie media, powołując się na analizę nagrań z drona metodą Mapchecking. Na ulice wyszło w tym dniu od 200 do 300 tysięcy ludzi. W czasie rewolucji róż w listopadzie 2003 roku, która obaliła ówczesnego prezydenta Eduarda Szewardnadzego, protestowało ponad 50 tysięcy ludzi.

Media: na ulice Tbilisi wyszła rekordowa liczba protestujących

Media: na ulice Tbilisi wyszła rekordowa liczba protestujących

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Zmarł Richard Slayman, pierwszy biorca przeszczepu genetycznie zmodyfikowanej nerki świni - podała w niedzielę agencja AP. Mężczyzna przeszedł operację dwa miesiące temu. Zespół, który operował Amerykanina zapewnił, że nic nie wskazuje na to, aby przyczyną zgonu był przeszczep.

Był pierwszym człowiekiem, który przeszedł taką operację. Zmarł dwa miesiące po przeszczepie

Był pierwszym człowiekiem, który przeszedł taką operację. Zmarł dwa miesiące po przeszczepie

Źródło:
PAP

Część dziesięciopiętrowego bloku mieszkalnego zawaliła się w niedzielę w Biełgorodzie w Rosji, nieopodal granicy z Ukrainą. Komitet Śledczy Rosji potwierdził, że są ranni i ofiary śmiertelne. Gubernator obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow oskarżył o atak Ukrainę.

Część bloku mieszkalnego runęła w Biełgorodzie. Są ofiary śmiertelne

Część bloku mieszkalnego runęła w Biełgorodzie. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
PAP

Kolejna noc także będzie z przymrozkami. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia przed tym pogodowym zagrożeniem. Przy gruncie temperatura może spaść nawet do -4 stopni Celsjusza.

IMGW ostrzega w 12 województwach

IMGW ostrzega w 12 województwach

Źródło:
IMGW

Po przyjeździe strażaków na miejsce okazało się, że już ponad dwie trzecie centrum handlowego przy ulicy Marywilskiej na warszawskiej Białołęce jest objęte pożarem. To bardzo dziwna sytuacja, że po 11 minutach była taka powierzchnia pożarem objęta - mówił na konferencji prasowej komendant główny PSP nadbrygadier Mariusz Feltynowski.

Strażacy pojawili się po 11 minutach, płonęła większość budynku. "Bardzo dziwna sytuacja"

Strażacy pojawili się po 11 minutach, płonęła większość budynku. "Bardzo dziwna sytuacja"

Źródło:
TVN24

Kompleks handlowy Marywilska 44 na warszawskiej Białołęce stanął w płomieniach. Ogień ogarnął 80 procent hali. Na miejscu działania prowadzi kilkadziesiąt zastępów straży pożarnej. Pożar w momencie kulminacyjnym uchwycono na nagraniu z drona. Na innym wideo, zarejestrowanym z bliska przez reportera TVN Warszawa, widać kłęby gęstego czarnego dymu unoszące się nad kompleksem.

Pożar centrum handlowego na Białołęce. Tak wyglądał w momencie kulminacyjnym

Pożar centrum handlowego na Białołęce. Tak wyglądał w momencie kulminacyjnym

Źródło:
TVN24

Miasto nigdy nie miało w planach sprzedaży działki przy Marywilskiej 44. Teren jest szeroki, objęty wielorakimi roszczeniami dawnych właścicieli - powiedział wiceprezydent Warszawy Tomasz Bratek o działce, na której stała hala targowa, która spłonęła w niedzielę.

Rozległy teren i liczne roszczenia. "Miasto nigdy nie miało w planach sprzedaży tej działki"

Rozległy teren i liczne roszczenia. "Miasto nigdy nie miało w planach sprzedaży tej działki"

Źródło:
PAP

Pytania internautów, w tym posłanki PiS, wzbudził widok radiowozu polsko-niemieckiego patrolu policji. Niektórzy łączyli jego obecność z piątkowym protestem rolników. To nie był patrol - wyjaśnia policja i tłumaczy, dlaczego pojazd znalazł się w Warszawie.

Polsko-niemiecki wóz w Warszawie. "Czy to początek niemieckiej jurysdykcji w stolicy?" Nie

Polsko-niemiecki wóz w Warszawie. "Czy to początek niemieckiej jurysdykcji w stolicy?" Nie

Źródło:
Konkret24

Beata Szydło powiedziała, że ten szpieg działał już od ośmiu lat. Nie wiem, skąd ona ma taką wiedzę. Czy miała ją, kiedy była premierem, czy posiada ją teraz? Jeżeli teraz, to w jaki sposób? Powinna ją przesłuchać prokuratura - powiedział w "Kawie na ławę" wiceszef MSZ Andrzej Szejna, komentując sprawę sędziego Tomasza Szmydta. Stanisław Tyszka z Konfederacji stwierdził, że to "zdrajca o unikalnej wiedzy". Zwrócił uwagę, że Szmydt "od 2012 roku sprawował funkcję, która rodzi podejrzenia, że mogła być w zakresie zainteresowania obcych wywiadów". 

"Jego pierwszym zadaniem było podważanie zaufania do wymiaru sprawiedliwości"

"Jego pierwszym zadaniem było podważanie zaufania do wymiaru sprawiedliwości"

Źródło:
TVN24

Zorza polarna znów pojawiła się na polskim niebie. Szczególnie dobrze była widoczna na północy kraju. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy zdjęcia tego zjawiska.

Za nami kolejna noc z zorzą polarną

Za nami kolejna noc z zorzą polarną

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Wydział Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych organizuje aukcję "Private Case. Artystki i Artyści dla kobiet w Ukrainie". Do 22 maja można licytować 15 przedmiotów, między innymi ozdobione skrzyneczki, które służyły do przewozu amunicji w Ukrainie. Środki przeznaczone będą na walkę z kryzysem menstruacyjnym w Ukrainie oraz inne środki, niezbędne do życia.

Aukcja Akademii Sztuk Pięknych dla ukraińskich kobiet

Aukcja Akademii Sztuk Pięknych dla ukraińskich kobiet

Źródło:
tvn24.pl

TVN24 znalazła się na czele rankingu najbardziej opiniotwórczych stacji telewizyjnych dekady - wynika z analizy Instytutu Monitorowania Mediów (IMM). Stacja była cytowana 181,8 tysiąca razy w latach 2014-2023.

TVN24 najbardziej opiniotwórczą stacją telewizyjną dekady

TVN24 najbardziej opiniotwórczą stacją telewizyjną dekady

Źródło:
tvn24.pl

Już 11 czerwca platforma streamingowa Max zadebiutuje w Polsce. Czym będzie się różnić od HBO Max, które zastąpi? Jakie pakiety będą dostępne w jej ramach? Jakie tytuły zostaną dodane do jej biblioteki? Wyjaśniamy.  

Max nadchodzi. 5 rzeczy, które trzeba wiedzieć o nowej platformie  

Max nadchodzi. 5 rzeczy, które trzeba wiedzieć o nowej platformie  

Źródło:
TVN24.pl