tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Jest ugoda. 26 milionów złotych odszkodowania dla fundacji o. Rydzyka

Jest ugoda. 26 milionów złotych odszkodowania dla fundacji o. Rydzyka
Foto: Pawel Skraba / East News / REPORTER / tvn24 | Video: tvn24 Sprawa dotyczy dotacji odebranej kilka lat temu

Fundacja Lux Veritatis o. Tadeusza Rydzyka otrzyma ponad 26 mln złotych odszkodowania wraz z odsetkami za cofnięcie dofinansowania dla projektu geotermii toruńskiej. Tak w poniedziałek zdecydował warszawski Sąd Okręgowy, który zaakceptował ugodę pomiędzy fundacją a Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Sędzia Mariusz Solka ocenił w poniedziałek, że fundusz nie miał merytorycznych powodów do wypowiedzenia umowy dotacji. - Wypowiedzenie miało charakter stricte pozamerytoryczny - podkreślił.

Jak mówił, wypowiedzenie miało na celu obejście prawa i było sprzeczne z zasadami współżycia społecznego. Sędzia zaznaczył, że fundacja składała wyjaśnienia i odpowiednie dokumenty na żądanie funduszu.

- Jesteśmy zadowoleni, że po tylu latach sprawa się zakończyła, mamy ogromną satysfakcję z orzeczenia sądu, który potwierdził w pełnej rozciągłości, że fundacja była pokrzywdzona, a działania NFOŚiGW były polityczne, a nie merytoryczne - komentowała w rozmowie z dziennikarzami Lidia Kochanowicz, dyrektor finansowa Fundacji Lux Veritatis.

Przedstawiciele NFOŚiGW, obecni w poniedziałek w sądzie, nie chcieli komentować sprawy. Fundusz ma wydać komunikat.

Odebrana po kilku miesiącach

Pierwotnie decyzja o przyznaniu dotacji w wysokości 27 mln złotych na rzecz fundacji Lux Veritatis zapadła w 2007 r., na dzień przed zaprzysiężeniem pierwszego rządu Donalda Tuska. Nowe kierownictwo Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej cofnęło później tę dotację.

Powodem były wątpliwości dotyczące praw własności nieruchomości, stanowiących zabezpieczenie dla wypłaty dotacji.

W związku z cofnięciem decyzji fundacja pozwała fundusz - proces w tej sprawie ruszył w listopadzie 2009 r.

Po zmianie władz funduszu w grudniu ub. roku obie strony rozpoczęły rozmowy w sprawie ugody, celem której miało być przyznanie odszkodowania. Nowym prezesem funduszu jest Kazimierz Kujda, który kierował tą instytucją w czasach, kiedy dotację przyznano fundacji o. Rydzyka.

W związku z zawarciem ugody, sąd umorzył w poniedziałek postępowanie w tej sprawie.

Geotermia w Toruniu

Odwierty wykonano na terenie o powierzchni 22 hektarów, który znajduje się niedaleko Wisły. Obecnie znajduje się tam Wyższa Szkoła Kultury Medialnej i Społecznej, należący do niej akademik, w którym mieszka prawie pół tysiąca studentów, oraz kościół. W przyszłości ma tam powstać także hotel, aquapark i centrum SPA - wszystko zasilane przez ciepłą wodę pochodzącą ze źródeł geotermalnych.

Energia pozyskiwana ze źródeł ma także służyć od ogrzewania mieszkań - z szacunków fundacji wynika, że miałoby jej wystarczyć nawet dla 40 tys. mieszkań.

Zobacz materiał "Czarno na białym" TVN24 o geotermalnej inwestycji o. Rydzyka:

Oglądaj
Polityczne źródła
Wideo: tvn24 Polityczne źródła

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka
Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Pozostałe informacje