tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Szczyt NATO w Warszawie

Prezydent: senatorowie uśmiechali się, bo podobny spór jest w USA

Prezydent: senatorowie uśmiechali się, bo podobny spór jest w USA
Foto: KPRP | Video: tvn24 Prezydent Duda spotkał się m.in. z senator Barbarą Mikulski

- O sytuacji bezpieczeństwa. Wiadomo, które regiony są dzisiaj tymi najbardziej, z tego punktu widzenia, wrażliwymi. I rozmawialiśmy oczywiście w perspektywie szczytu NATO, który mamy w tym roku w Warszawie - powiedział prezydent Andrzej Duda pytany o tematy sobotniej rozmowy z amerykańskimi senatorami.

Do nieformalnego spotkania, które trwało ok. dwóch godzin, doszło w jednej z restauracji przy Rynku Głównym w Krakowie.

Ze strony amerykańskiej uczestniczyło w nim pięcioro senatorów przebywających z wizytą w Polsce: demokraci senator polskiego pochodzenia Barbara Mikulski i Mark Warner, dwóch republikanów - Daniel Coats i Richard M. Burr oraz senator niezależny Angus King Jr.

"Senatorowie tylko się uśmiechali"

- Bardzo dobre spotkanie, miła atmosfera. Senatorowie przyjechali, by zapoznać się z sytuacją bezpieczeństwa w przestrzeni środkowoeuropejskiej, nie tylko polskiej. I o tym rozmawialiśmy: jaka jest sytuacja, jakie są potencjalne zagrożenia, jakie są nasze plany, jeśli chodzi o tematykę szczytu NATO, który ma się odbyć w Warszawie - powiedział Andrzej Duda.

Przed restauracją, gdzie politycy spotkali się na kolacji, Komitet Obrony Demokracji zorganizował pikietę. Prezydent podkreślił jednak, że Amerykanie nie pytali o sytuację wewnętrzną Polski.

- Senatorowie nie byli tymi sprawami zainteresowani. Uśmiechali się tylko i mówili, że podobny spór (konstytucyjny - red.) jest w tej chwili w Stanach Zjednoczonych. Widać takie rzeczy dzieją się w demokracjach, także w amerykańskiej - stwierdził.

 

Oglądaj
Prawie dwie godziny rozmów. Prezydent spotkał się z senatorami USA
Wideo: tvn24 Prawie dwie godziny rozmów. Prezydent spotkał się z senatorami USA

Także Adam Kwiatkowski, szef gabinetu prezydenta, przekonywał wcześniej w "Kawie na ławę", że "z jego informacji" wynika, iż amerykańscy senatorowie na spotkaniu z prezydentem nie pytali konstytucję i Trybunał Konstytucyjny.

- Z moich informacji wynika, że ta rozmowa była rozmową o partnerstwie, o relacjach Polski ze Stanami Zjednoczonymi, o zbliżającym się szczycie NATO, o wizycie pana prezydenta w Waszyngtonie, która nas tuż po świętach czeka - mówił Kwiatkowski.

Oglądaj
Szef gabinetu prezydenta: nie było rozmowy o Trybunale Konstytucyjnym
Wideo: tvn24 Szef gabinetu prezydenta: nie było rozmowy o Trybunale Konstytucyjnym

"To była wymiana opinii"

W sobotę wieczorem prezydencki minister Krzysztof Szczerski ocenił, że było to "znakomite spotkanie", które dotyczyło kwestii bezpieczeństwa, polityki wschodniej, partnerstwa polsko-amerykańskiego w zakresie bezpieczeństwa i polityki międzynarodowej.

- To były główne tematy. Cały wieczór spędziliśmy na dyskusjach o dużych geopolitycznych wyzwaniach związanych z bezpieczeństwem międzynarodowym - relacjonował Szczerski. - To była wymiana opinii między senatorami amerykańskimi i panem prezydentem: długa, dobra rozmowa o polityce międzynarodowej.

Członkowie amerykańskiej delegacji nie rozmawiali z dziennikarzami. Na wcześniejszym sobotnim briefingu w Budapeszcie Szczerski mówił, że spotkanie odbywa się na prośbę senatorów.

Na prezydenta Dudę i amerykańskich senatorów czekała przed restauracją kilkunastoosobowa grupa demonstrantów z KOD, którzy trzymali egzemplarze konstytucji przepasane czarnymi wstążkami. Skandowali m.in. "Konstytucja" i "Constitution".

Oglądaj
Demonstracja KOD przed restauracją w Krakowie
Wideo: tvn24 Demonstracja KOD przed restauracją w Krakowie

Cimoszewicz: przyjechali wybadać rząd

Gość programu "Horyzont" TVN24 Włodzimierz Cimoszewicz skomentował wizytę senatorów.

- Ja zajmowałem się sprawami zagranicznymi w polskim Senacie przez ostatnie 8 lat i nie przypominam sobie podobnego wydarzenia, by przyjechała do nas spora grupa senatorów amerykańskich - powiedział Cimoszewicz. Podkreślił, że nikt nie wie, czym się interesują i po co przyjechali. - Jest dosyć wymowne, że nie mają spotkania z senatorami polskimi - stwierdził. I dodał: - Charakterystyczne jest, że wszyscy są z komisji ds. wywiadu.

Zdaniem Cimoszewicza, senatorowie przyjechali zorientować się "co się w Polsce dzieje w sensie wewnętrznym".

Źródło: KPRP Prezydent Andrzej Duda spotkał się w sobotę z senatorami

Wieliczka i Oświęcim

Senatorowie wylądowali w Krakowie w sobotę rano. Najpierw udali się autokarem do Oświęcimia, potem zwiedzali kopalnię soli w Wieliczce.

W sobotę wieczorem przyjechali do Krakowa, gdzie spotkali się z prezydentem.

W środę prezydencki minister mówił PAP, że strona polska traktuje spotkanie jako element przygotowania do wizyty prezydenta Dudy w Waszyngtonie. Prezydent pod koniec marca udaje się do USA, gdzie m.in. weźmie udział w IV Szczycie Bezpieczeństwa Nuklearnego w Waszyngtonie. Z kolei w lipcu w Warszawie odbędzie się szczyt NATO.

Oglądaj
Cimoszewicz: senatorowie chcą zorientować się, co dzieje się w Polsce
Wideo: tvn24 Cimoszewicz: senatorowie chcą zorientować się, co dzieje się w Polsce

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Szczyt NATO w Warszawie

Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Pozostałe informacje