Byli więźniowie, narkomani i zwykli ludzie w jednym bloku. Urzędnicy utracili kontrolę

"Blisko Ludzi": olsztyński dom zły
"Blisko Ludzi": olsztyński dom zły
tvn24
Blisko Ludzi: olsztyński dom złytvn24

Miejscy urzędnicy postanowili zebrać w jednym bloku socjalnym byłych więźniów, osoby nadużywające alkoholu, narkomanów wyeksmitowanych z mieszkań za naruszanie porządku, a także ludzi, którzy stracili mieszkania za niepłacenie czynszu. Nagromadzenie w jednym miejscu "osób z przeszłością" doprowadziło do powstania tam getta, nad którym urzędnicy stracili kontrolę. Materiał programu "Blisko Ludzi".

- Jest to właściwie taki horror w środku miasta. Bloczysko brudne, zaniedbane, śmierdzące, w którym giną ludzie - mówi jedna z byłych mieszkanek owianego złą sławą olsztyńskiego "samotniaka".

Awantury, pobicia, włamania i kradzieże. Codzienne libacje alkoholowe, pożary, a nawet zabójstwa - tak wygląda rzeczywistość w jednym z komunalno-socjalnym bloku w samym sercu Olsztyna. Na korytarzach bardzo często można usłyszeć wyzwiska czy groźby karalne. Do tego agresja i niechęć wobec kogokolwiek z zewnątrz. Bohaterka reportażu Tomasza Pasiuta - jedna z byłych mieszkanek „samotniaka” - opowiedziała o koszmarze, jaki tam ma miejsce. Kobieta kilka lat temu wróciła ze studiów zagranicą i nie mogła znaleźć pracy. Popadła w konflikt z rodziną, dlatego trafiła do jednego z mieszkań socjalnych. Tu, codziennie była świadkiem awantur, kłótni, a nawet napadu. - Wyważył mi o dwunastej w nocy drzwi. Wtargnął zamaskowany osobnik, dostałam dwa mocne ciosy z góry pięścią w głowę. W tył głowy. Przeżyłam - opowiedziała kobieta.

Morderstwa, pożary, zmumifikowane zwłoki

Takiego szczęścia nie miało wielu innych mieszkańców tego budynku. Kilka lat temu w jednym z mieszkań brutalnie skopano człowieka. Nie przeżył. W 2010 roku jedna z mieszkanek została zamordowana nożem w swoim mieszkaniu. W ostatnich latach prokuratura prowadziła ponad 20 postępowań dotyczących ujawnienia zwłok w tym budynku. Trzy miesiące temu, w wywołanym podczas libacji pożarze zginęły trzy osoby. Tuż po pożarze, w mieszkaniu obok dokonano makabrycznego odkrycia. - Już prawie tam nic nie było. Kości, skóra, to wszystko… Do okna ciężko było dojść, taki smród był, ale jak doszliśmy do okna, wracałem właśnie i znalazłem to ciało - opowiedział Krzysztof, jeden z robotników sprawdzających stan sąsiednich mieszkań. Jak się okazało, było to zmumifikowane ciało mężczyzny, które ważyło osiem kilogramów. Według biegłych, mogło leżeć tam kilka lat. - Pod szmatami jakimiś tam, nie wiadomo, co to było - opisywał robotnik. - Na początku nie wiedziałem, że to jest człowiek w ogóle. Dopiero wyraz jakiś twarzy, taki stary, palce było widać - dodał.

Gdyby nie pożar, prawdopodobnie nigdy nie odkryto by tego ciała - nikt tam nie zwraca uwagi na smród, zanieczyszczenia i stan budynku. - Tam nie wiadomo było, w każdym momencie można było zginąć. W jednej ręce chodziła z gazem pieprzowym, a w drugiej z telefonem - opowiadała była mieszkanka bloku.

"Blisko Ludzi": rozmowa z prof. Januszem Czapińskim
"Blisko Ludzi": rozmowa z prof. Januszem Czapińskim tvn24

Bezradność urzędników

Problem "samotniaka" narasta od lat 90., kiedy urzędnicy zaczęli kwaterować w tym jednym budynku ludzi z tzw. środowisk patologicznych (alkoholików, narkomanów, byłych więźniów). Wkrótce kryminaliści przejęli kontrolę nad budynkiem, zamieniając życie spokojnych, ale ubogich mieszkańców w koszmar. Policjanci interweniują tutaj niemal codziennie, a przedstawiciele miejskiej komendy potwierdzają, że jest to wyjątkowo niebezpieczne miejsce z rekordową liczbą interwencji. - W ciągu ostatnich trzech lat interweniowaliśmy w tym miejscu ponad 400 razy - tłumaczy podkom. Mariola Plichta, Komenda Miejska Policji w Olsztynie. Miasto straciło kontrolę nad własnym budynkiem. — Panie redaktorze, ale co pan proponuje, żeby zrobić z tymi ludźmi, którzy się źle zachowują? Bo ja dzisiaj nie mam pomysłu - stwierdza bezradnie Zbigniew Karpowicz, dyrektor Zakładu Lokali i Budynków Komunalnych w Olsztynie. Równie bezradny pozostaje olsztyński Miejski Ośrodek Opieki Społecznej, którego przedstawicielka wyraziła nadzieję, że może już nic złego się w "samotniaku" nie wydarzy. Urzędnicy zapowiadają, że jeszcze w tym roku dojdzie do remontu "samotniaka", a z 200 mieszkań zostanie tylko połowa. Najbardziej niebezpieczni mieszkańcy dostaną nakaz eksmisji i zostaną przeniesieni do innych miejskich mieszkań. Po emisji reportażu Tomasza Pasiuta, w studiu miała miejsce rozmowa z prof. Januszem Czapińskim, psychologiem społecznym.

Cały odcinek programu "Blisko ludzi" z 5 marca
Cały odcinek programu "Blisko ludzi" z 5 marcatvn24

Autor: twr/kk / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości

Proboszcz parafii w Potoku Wielkim (woj. lubelskie) ks. Artur Dyjak miał przepraszać wiernych za zgorszenie, które - jak twierdził - wywołała posłanka KO Marta Wcisło przez swoją obecność tuż przy ołtarzu podczas mszy w kościele. Posłanka jest oburzona, że w świątyni użyty został język nienawiści.

Ksiądz w kazaniu miał mówić o posłance KO i "skandalu". Ta nazywa to językiem nienawiści

Ksiądz w kazaniu miał mówić o posłance KO i "skandalu". Ta nazywa to językiem nienawiści

Źródło:
tvn24.pl

Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wstrzymaniu w obrocie leku Viglita, stosowanego przy leczeniu cukrzycy. Powodem jest stwierdzenie wady jakościowej. 

Lek na cukrzycę wstrzymany w obrocie

Lek na cukrzycę wstrzymany w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

W wyniku spożycia zatrutego piwa w kilku miejscowościach w południowej Zambii zmarło co najmniej 10 osób, a wiele trafiło do szpitala - poinformowała w piątek zambijska policja. Do produkcji piwa wykorzystano alkohol metylowy i pastę do butów.

Pasta do butów w piwie. Nie żyje co najmniej 10 osób

Pasta do butów w piwie. Nie żyje co najmniej 10 osób

Źródło:
PAP

Kancelaria prezydent Zuzany Czaputovej rozesłała w piątek do przewodniczących parlamentarnych partii politycznych zaproszenie na zaplanowane na wtorek spotkanie z prezydentem-elektem Peterem Pellegrinim. Czaputova i Pellegrini chcą wspólnego oświadczenia o odrzuceniu nienawiści. Dwie partie koalicji nie potwierdziły udziału w tym spotkaniu.

Spotkanie prezydent Słowacji i prezydenta-elekta z liderami partii zagrożone. "A co ja mam wspólnego z Czaputovą?"

Spotkanie prezydent Słowacji i prezydenta-elekta z liderami partii zagrożone. "A co ja mam wspólnego z Czaputovą?"

Źródło:
PAP

W polskich lasach panują ekstremalnie niebezpieczne warunki pożarowe. W piątek strażacy walczyli z trzema rozległymi pożarami lasu i wieloma mniejszymi, a prognozy wskazują, że sobota również może być niebezpieczna. W części kraju nadal obowiązuje także alert RCB.

Lepiej zrezygnować z leśnych wycieczek. Ekstremalne zagrożenie pożarowe

Lepiej zrezygnować z leśnych wycieczek. Ekstremalne zagrożenie pożarowe

Źródło:
IBL, IMGW, tvnmeteo.pl, PAP, KG PSP

W czwartek wieczorem siły izraelskie odzyskały ciała trojga zakładników ze Strefy Gazy - powiedział w piątek rzecznik izraelskiej armii Daniel Hagari. Według Izraela Hamas w Strefie Gazy nadal przetrzymuje około 100 żywych zakładników oraz ciała około 30 porwanych osób.

Izraelska armia odzyskała ciała trojga zakładników

Izraelska armia odzyskała ciała trojga zakładników

Źródło:
BBC, PAP

Sąd federalny w San Francisco skazał w piątek Davida DePape'a na 30 lat więzienia za próbę porwania w 2022 roku ówczesnej przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi i zranienie jej męża. Prokuratorzy żądali kary 40 lat więzienia.

Chciał porwać Nancy Pelosi, zaatakował jej męża. David DePape skazany

Chciał porwać Nancy Pelosi, zaatakował jej męża. David DePape skazany

Źródło:
PAP

815 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Ukraińska armia wzmacnia obronę przygranicznych rejonów obwodu charkowskiego. Rosyjskie straty na tym kierunku w ciągu doby wyniosły 133 zabitych - informuje portal Interfax Ukraina, cytując piątkowy raport Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy. Co wydarzyło się w Ukrainie w ostatnich godzinach.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne przed burzami. Gwałtowna aura spodziewana jest w większości województw, a miejscami porywy wiatru mogą sięgnąć 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie może być groźnie.

Zagrzmi, może spaść grad. Ostrzeżenia IMGW

Zagrzmi, może spaść grad. Ostrzeżenia IMGW

Źródło:
IMGW

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie działalności Mikołaja Pawlaka nie zostało jeszcze złożone, natomiast różne rzeczy mogą się wydarzyć - przyznała Rzeczniczka Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak, mówiąc o działalności swojego poprzednika. W "#BezKitu" przekazała też, że prawdziwe są informacje na temat zakupu bardzo drogich samochodów przez biuro RPD za czasów Pawlaka. Mówiła też o rzeczach koniecznych do zrobienia w zakresie walki z kryzysem zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

Będzie zawiadomienie do prokuratury na byłego Rzecznika Praw Dziecka? "Analizuję materiał. Nie wykluczam"

Będzie zawiadomienie do prokuratury na byłego Rzecznika Praw Dziecka? "Analizuję materiał. Nie wykluczam"

Źródło:
TVN24

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W efekcie kumulacja rośnie do 320 milionów złotych. Odnotowano cztery wygrane drugiego stopnia - w Niemczech i Danii. W Polsce padła wygrana trzeciego stopnia.

Wyniki Eurojackpot z 17 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 17 maja 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Polska gospodarka nie jest przygotowana na przyjęcie wspólnej waluty. W Ministerstwie Finansów nie toczą się prace nad przyjęciem euro – powiedział minister finansów Andrzej Domański w piątek podczas wystąpienia w mediach społecznościowych Koalicji Obywatelskiej. Przekazał też, że od stycznia mniejszy będzie tak zwany podatek Belki.

Minister: podatek będzie obniżony od 1 stycznia

Minister: podatek będzie obniżony od 1 stycznia

Źródło:
PAP

Niemal 10 milionów złotych - tyle wynosi suma roszczeń w sprawach przeciwko Telewizji Polskiej za materiały wyemitowane w latach 2016-2023 z powództwa osób i instytucji o naruszenie dóbr osobistych - poinformowano w komunikacie TVP.

"To cena, jaką spółka zapłaci za szkodliwą działalność Kurskiego". Podano kwotę

"To cena, jaką spółka zapłaci za szkodliwą działalność Kurskiego". Podano kwotę

Źródło:
PAP

Zignorował znak stop na przejeździe kolejowym i ciągnikiem lamborghini wjechał wprost przed pociąg. Został zabrany do szpitala, ale nie odniósł poważniejszych obrażeń. Wśród pasażerów pociągu nie było rannych.

W ciągnik lamborghini uderzył pociąg

W ciągnik lamborghini uderzył pociąg

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez przewodniczącą nowej Krajowej Rady Sądownictwa Dagmarę Pawełczyk-Woicką - dowiedziała się TVN24. Zawiadomienie w tej sprawie złożył gliwicki sędzia Paweł Strumiński.

Jest śledztwo w sprawie szefowej neoKRS

Jest śledztwo w sprawie szefowej neoKRS

Źródło:
TVN24, OKO.press

Nastoletnia dziewczynka urodziła dziecko w czasie wycieczki szkolnej w południowej Polsce. Matka oraz noworodek zostali przewiezieni do szpitala. Dziewczynka ma mniej niż 15 lat. Ojcem również jest nastolatek.

Nieletnia urodziła dziecko na wycieczce szkolnej. Ojcem również nieletni

Nieletnia urodziła dziecko na wycieczce szkolnej. Ojcem również nieletni

Źródło:
tvn24.pl

Wszedł na pomnik smoleński i zagroził detonacją ładunku wybuchowego. Postawił wówczas na nogi setki policjantów. Śledztwo w tej sprawie już się zakończyło. O skierowaniu do sądu aktu oskarżenia poinformował Szymon Banna, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Wszedł na pomnik smoleński, groził detonacją bomby. Koniec śledztwa

Wszedł na pomnik smoleński, groził detonacją bomby. Koniec śledztwa

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Europejczycy sobie budowali i budują całkiem nowy system polityczny. System integracji, który nie jest imperium i nie jest państwem narodowym, a który służy obywatelom i funkcjonuje bardzo dobrze - mówił o Unii Europejskiej prof. Timothy Snyder z Uniwersytetu Yale. Podkreślał też, że "my jesteśmy dłużnikami (Ukraińców - red.), nie odwrotnie". - Rosja stoi na przeszkodzie lepszej ukraińskiej przeszłości - mówił historyk w rozmowie z dziennikarzem TVN24 BiS Janem Niedziałkiem.

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Źródło:
TVN24 BiS

W piątek przyznano nagrody imienia Janusza Korczaka 2024. Wśród laureatów znalazła się między innymi Justyna Suchecka z redakcji tvn24.pl. "Jestem bardzo dumna i wzruszona, że mogę się znaleźć w takiej drużynie" - napisała dziennikarka.

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Źródło:
tvn24.pl, Głos Nauczycielski

Przestroga, dobra rozrywka, a jednocześnie film wartościowy artystycznie. Aktorzy filmu "Furiosa: Saga Mad Max" opowiedzieli Ewelinie Witenberg o nowej produkcji ze słynnej serii i o pracy na planie. Anya Taylor-Joy mówiła między innymi o współczuciu dla swojej bohaterki, a Chris Hemsworth o frustracji związanej z kilkugodzinną charakteryzacją.

Anya Taylor-Joy i Chris Hemsworth w TVN24 o nowym "Mad Maxie". "Rozrywka i wartościowy artystycznie film"

Anya Taylor-Joy i Chris Hemsworth w TVN24 o nowym "Mad Maxie". "Rozrywka i wartościowy artystycznie film"

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl