tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

"Nie należy stawiać pomników za życia". Poseł PiS: odebrać lotnisku imię Wałęsy

"Nie należy stawiać pomników za życia".  
Poseł PiS: odebrać lotnisku imię Wałęsy
Foto: TVN24 | Video: TVN24/ Fakty po południu Będzie referendum ws. zmiany patrona Portu Lotniczego w Gdańsku?

- Ta nazwa nie była konsultowana z mieszkańcami - przekonuje pomorski poseł PiS Andrzej Jaworski. Chce, by mieszkańcy Gdańska zdecydowali, czy Lech Wałęsa będzie nadal patronem Portu Lotniczego w Gdańsku. - Wałęsa to jest marka, teczki tego nie zmienią - przekonuje prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Lech Wałęsa został patronem lotniska w Gdańsku w 2004 roku. Tak zdecydowały władze spółki, wśród

nich miasto Gdańsk.

Po opublikowaniu przez IPN teczki z  dowodami domniemanej współpracy byłego prezydenta ze Służbą Bezpieczeństwa pojawiły się głosy, by zmienić patrona gdańskiego lotniska.

- Mówiłem to już kilka lat temu, że nie należy stawiać pomników za życia, zwłaszcza osobom kontrowersyjnym. Po drugie ta nazwa nie była konsultowana z mieszkańcami Gdańska czy Pomorza - powiedział poseł Andrzej Jaworski. Dodał, że była to "decyzja polityczna" polityków Platformy Obywatelskiej.

Zdaniem posła to mieszkańcy Gdańska powinni zdecydować, kto będzie patronem portu lotniczego. - Są różne możliwości. Ankiety, konsultacje, internet. Oddajmy tę decyzję mieszkańcom Gdańska czy Pomorza - zaapelował.

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz uważa, że pomysł ewentualnej zmiany patrona nie ma sensu. Krytykuje też pojawiający się pomysł przeprowadzenia referendum.

- Lech Wałęsa był, jest i będzie najbardziej rozpoznawalnym obywatelem miasta Gdańska. Robienie referendum to tak, jakby zrobić referendum, czy Sierpień 1980 roku odbył się w Gdańsku, a może odbył się w innym mieście Polski czy Europy - podkreślił.

Opozycja krytyczna

Pomysłowi posła Jaworskiego wtórują koledzy z partii. Zdaniem Marka Suskiego w Gdańsku powinno się odbyć referendum w Gdańsku. - Myślę, że to dobry pomysł, żeby obywatele zdecydowali o tym - mówił.

Krytykuje opozycja. Wytyka posłowi Jaworskiemu osobistą rywalizację z obecnym prezydentem Gdańska.

- Niech nie przekłada swoich problemów na problemy mieszkańców Gdańska. Gdańszczanie są dumni z tego, że to lotnisko, bardzo nowoczesne i bardzo sprawne, dzisiaj nosi imię Lecha Wałęsy - powiedziała była premier Ewa Kopacz.

Gdańszczanie podzieleni

Wśród gdańszczan głosy są podzielone.

- Jeżeli jest niewinny, to niech zostanie nazwa. A jeżeli naprawdę zaszkodził dosyć mocno, no to jest dopiero wtedy do dyskutowania - powiedziała w rozmowie z reporterem TVN24 mieszkanka miasta.

- Ja uważam, żeby najpierw wyjaśnił do końca, a potem będziemy zmieniali nazwy - dodał gdańszczanin.

Nawet jeśli doszłoby do referendum w sprawie zmiany patrona lotniska, to jego wynik nie byłby wiążący. Zgodnie z prawem o zmianie patrona musi zdecydować większość trzech czwartych udziałowców spółki.

Biorąc pod uwagę, że miasto Gdańsk i województwo pomorskie mają ponad 60 proc. udziałów, na zmianę nie ma szans. - Nikt w Europie nie zna nazwiska Dudy. Nikt w Europie nie zna nazwiska Kaczyńskiego, a Lecha Wałęsy wszyscy znają. I tak będzie. Lech Wałęsa to jest marka, teczki tego nie zmienią - powiedział prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
Z powodu ciszy referendalnej forum zostało wyłączone

Pozostałe informacje