"Zegarmistrz światła" dba o leciwy zegar

"Zegarmistrz światła" dba o miejski zegar
"Zegarmistrz światła" dba o miejski zegar
D.Rudnicki/O.Bierut | TVN 24 Wrocław
Pan Zbyszek przy pracyD.Rudnicki/O.Bierut | TVN 24 Wrocław

Pierwszy zegar pojawił się na wrocławskim ratuszu jeszcze w XIV wieku. Dzisiaj oglądamy kolejną jego wersję, z renesansową tarczą. Z wrocławskim zegarem związana jest śmierć co najmniej dwóch osób. Urządzenie ma swojego opiekuna.

Pierwsza wzmianka o wrocławskim zegarze pochodzi z XIV wieku. W piśmie z 1362 roku mistrz kowalski Petzold zobowiązuje się doglądać miejskiego czasomierza aż do śmierci. Pezold był opiekunem zegara zaledwie pięć lat, bo zmarł już w 1367 roku.

Przemiany zegara

W 1558 roku, po podwyższeniu wieży ratuszowej, rada miejska Wrocławia rozpoczęła starania o budowę nowego urządzenia. Prawdopodobnie udało się tego dokonać 10 lat później. Wkrótce nowy zegar potrzebował przeróbek.

- Pierwsze tarcze zegara zmieniono w związku z przejściem na rachubę 12-godzinną. Dekretem z 24 lipca 1580 roku rada miejska ogłosiła przejście na system obowiązujący do dziś. Tarcze przystosowano do nowego sposobu liczenia godzin. Zdemontowano cyfry arabskie i zamontowano rzymskie. I te renesansowe cyferblaty służą wrocławianom do dziś - mówi Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego Wrocławia.

Jak dodaje historyk, w renesansie czas ludziom płynął nieco wolniej, dlatego na tarczy jest tylko jedna wskazówka, pokazująca wyłącznie godzinę. Księżyc po drugiej stronie wskazówki jest tylko przeciwwagą.

Zgarnął krocie za naprawy

Zegar stale wymagał napraw, dlatego stworzono wówczas stanowisko miejskiego zegarmistrza. Osoba odpowiedzialna za poprawne działanie zegara, oprócz remontów, dokonywała również konserwacji i wymiany zużytych części.

Mimo opieki specjalistów w XVIII wieku stan czasomierza znacznie się pogorszył. Świadczą o tym mnożące się rachunki w budżecie miasta. Kosztowne naprawy zlecono zegarmistrzowi Johanowi Friedreichowi Schöpke. W 1759 roku naprawił on zawieszenie dzwonu kwadransowego. Dwa lata później musiał poprawić koła zębate mechanizmów, a w 1765 i 1769 roku wykonać remonty generalne. W sumie za naprawy otrzymał z miejskiej kasy 283 talary.

Kolejnym opiekunem miejskiego czasomierza był Conrad Josias Panckow, który przejął urząd w 1780 r. Zegarmistrz oczyścił zegar i wymienił zużyte łożyska. Dostał za to 15 talarów wynagrodzenia.

Jak wichura zniszczyła zegar

Potem zmieniono jeszcze napęd zegara, ale wciąż wymagał napraw. W lipcu 1782 roku szalejąca we Wrocławiu wichura wyłamała okno, które, wpadając do środka wieży, uszkodziło wahadło zegara.

Po kolejnych reperacjach miejska rada powołała specjalną komisję, która z pomocą dwóch ekspertów - Joahima Augusta Bancka i Friederika Wiesnera - zdecydowała, że należy wybudować nowy miejski zegar.

Nowy czasomierz zaprojektował Johann Gottlieb Klose, o czym świadczy sygnatura na korpusie urządzenia. Całą konstrukcję złożył prawdopodobnie w 1801 roku.

Niemcy się pomylili

W 1939 roku na tarczy zegara pojawiły się symbole czterech pór roku, które przez propagandę Trzeciej Rzeszy określane były mianem starogermańskich. W istocie były to mało znane symbole staroegipskie.

Ścięty za znieważenie zegara

Po wojnie zegar został uruchomiony dopiero w 1948 roku, a o jego konserwację dbało sześciu zegarmistrzów. Codziennie każdy musiał wejść na górę i nakręcić zegar.

- Jeden zakończył tragicznie swoją pracę, bo zmarł przy mechanizmie wieżowym. Prawdopodobnie na zawał serca - wyjaśnia Maciej Łagiewski. - Próbował nawet kogoś zawiadomić, rzucając przez otwory okienne obuwie i zegarek. Dopiero, gdy ktoś znalazł jego rzeczy, to się zainteresował. Niestety, zegarmistrz już nie żył - dodaje historyk.

Z kolei według źródeł, w 1635 roku nieznany bliżej Polak został za znieważenie zegara ścięty na rynku.

Opisano też przypadki pijanych oficerów austriackich, którzy strzelali do zegara, jak do tarczy. Wojskowych karano za to grzywną, a nawet degradacją.

Wrocławski zegar i jego zegarmistrz

Dziś ratuszowy zegar też ma swojego opiekuna.

- Można powiedzieć, że codziennie zegarmistrz światła musi wdrapać się na górę wieży ratuszowej i nakręcić zegar - uśmiecha się Łagiewski.

- Wiadomo, że to jest rzecz mechaniczna i psuje się. Czasami coś pęknie, coś się złamie, to trzeba sprawdzać - opowiada z kolei Zbigniew Jakilaszek, który od 14 lat dba o miejski czasomierz. - Jak zegar chodzi, to jest przyjemnie. To prosta maszyna. Genialna i niezawodna - dodaje.

Jak mówi, urządzenie dzięki nastawianiu bije wolniej, "bardziej godnie".

Autor: zp,balu/b//mz / Źródło: TVN 24 Wrocław, Klub Miłośników Zegarów i Zegarków

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Wrocław

Pozostałe wiadomości

Po weekendzie na termometrach zobaczymy prawie 30 stopni. Co jeszcze czeka nas w pogodzie? Sprawdź autorską długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: gorący początek tygodnia. Co dalej?

Pogoda na 16 dni: gorący początek tygodnia. Co dalej?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Gdzie jest burza? W niedzielę 19.05 w Polsce raz po raz grzmi. Zjawiska, jakich spodziewamy się w godzinach popołudniowych, mogą być gwałtowne. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Mogą pojawiać się lokalne podtopienia

Gdzie jest burza? Mogą pojawiać się lokalne podtopienia

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Do ostrego starcia między posłem PiS Przemysławem Czarnkiem a liderem Lewicy Robertem Biedroniem doszło w niedzielę w programie "Śniadanie Rymanowskiego". Były minister edukacji nazwał Biedronia "zdegenerowanym człowiekiem". W odpowiedzi poseł Lewicy zarzucił Czarnkowi, że stoi za nim "ideologia nienawiści". Wiceszef MON Paweł Zalewski z Trzeciej Drogi zażądał, by Czarnek przeprosił Biedronia, a następnie w proteście opuścił studio.

Awantura między Biedroniem i Czarnkiem na antenie, wiceminister opuścił studio

Awantura między Biedroniem i Czarnkiem na antenie, wiceminister opuścił studio

Źródło:
PAP, Polsat News

Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia w sprawie śmierci młodego brygadzisty w sortowni odpadów. Na ławie oskarżonych zasiądzie osoba, która w dniu tragicznego wypadku pełniła obowiązki prezesa spółki.

W sortowni śmieci zginął brygadzista, akt oskarżenia wobec "osoby pełniącej obowiązki prezesa spółki"

W sortowni śmieci zginął brygadzista, akt oskarżenia wobec "osoby pełniącej obowiązki prezesa spółki"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Premier Słowacji Robert Fico pozostaje w szpitalu w Bańskiej Bystrzycy. Przedstawiciel tej placówki, Milan Urbani, przekazał dziennikarzom, że "na podstawie porannej konsultacji lekarskiej można stwierdzić, że obecnie stan szefa rządu nie jest już zagrażający życiu". - Jego stan jest w dalszym ciągu bardzo poważny - dodał Ubrani.

Nowe doniesienia o stanie zdrowia premiera Słowacji

Nowe doniesienia o stanie zdrowia premiera Słowacji

Źródło:
Reuters, PAP, TASR

Dwie osoby nie żyją, a pięć uznano za zaginione w wyniku, prawdopodobnie, zderzenia łodzi na Dunaju nieopodal Budapesztu - podały zachodnie agencje.

Media: zderzenie łodzi na Dunaju, nie żyją dwie osoby, pięć zaginęło

Media: zderzenie łodzi na Dunaju, nie żyją dwie osoby, pięć zaginęło

Źródło:
Reuters, ABC News

Do groźnie wyglądającej kolizji doszło w sobotę wieczorem pod Wołominem. Jedno z aut po kolizji wjechało w dom. Na miejscu pojawiły się służby.

Najpierw uderzył w inne auto, później w dom

Najpierw uderzył w inne auto, później w dom

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Politycy w "Kawie na ławę" w TVN24 rozmawiali o gorącej politycznej atmosferze i polaryzacji między rywalizującymi partiami. - Potrzebny jest spokój, rzeczowa dyskusja, a najbardziej potrzebna jest zgoda narodowa w obliczu zagrożenia - podkreślał Piotr Zgorzelski z Trzeciej Drogi. Anna Maria Żukowska z Lewicy wskazywała, że "w gąszczu wzajemnych oskarżeń umykają nam prawdziwi szpiedzy, tacy jak były sędzia S.". Marcin Horała z PiS przyznał, że podgrzewanie atmosfery w czasie rządów PiS "z perspektywy czasu pewnie nie było potrzebne".

Czy osiem lat podgrzewania atmosfery było potrzebne? Horała: nie, z perspektywy czasu pewnie nie

Czy osiem lat podgrzewania atmosfery było potrzebne? Horała: nie, z perspektywy czasu pewnie nie

Źródło:
TVN24

Mikroplastik został znaleziony w ludzkich i psich jądrach. Badanie amerykańskich naukowców wskazało, że w tkankach męskiego układu rozrodczego mogą gromadzić się spore ilości tworzyw sztucznych. Ich obecność może powodować problemy z płodnością.

Składnik toreb i butelek przenika do jąder

Składnik toreb i butelek przenika do jąder

Źródło:
PAP, UNM

Francuska policja usunęła dziesiątki barykad blokujących główną drogę łączącą lotnisko ze stolicą Nowej Kaledonii, Numeą - podała Agencja Reutera. Zamieszki w terytorium zamorskim Francji na Pacyfiku trwają. Numea "jest w stanie oblężenia" - oznajmiła burmistrzyni Sonia Lagarde.

Barykady wzdłuż drogi usunięte, ale główne miasto nadal "oblężone". Francja ma coraz większy problem na Pacyfiku

Barykady wzdłuż drogi usunięte, ale główne miasto nadal "oblężone". Francja ma coraz większy problem na Pacyfiku

Źródło:
Reuters, PAP, BBC

Chorwacja jest pierwszym krajem Unii Europejskiej, który zdecydował się na powołanie ministerstwa do spraw demografii. - To pokazuje jak pilny jest problem, z którym mierzy się Chorwacja, i który znacząco wpływa na gospodarkę kraju i całe społeczeństwo - mówi profesor Ivan Czipin z Uniwersytetu w Zagrzebiu.

W Chorwacji powstanie resort do walki z kryzysem demograficznym

W Chorwacji powstanie resort do walki z kryzysem demograficznym

Źródło:
PAP

Jest atrakcyjną dziewczyną o szerokich zainteresowaniach - śpiewa, tańczy i projektuje ubrania. Na Instagramie śledzi ją ponad 2,5 miliona osób. Nic dziwnego, że zainteresowali się nią reklamodawcy. Cenią ją za pracowitość, nigdy nie ma gorszego dnia, nie narzeka i nie domaga się podwyżki. To dlatego, że... nie istnieje. Influencerzy stworzeni przez AI? - Widzę potencjał takich rozwiązań w Polsce, ale branża nie wie, jak się za to zabrać - mówi ekspert. Choć zdarzają się wyjątki. 

Mogą sprzedać ci prawie wszystko, choć nie istnieją

Mogą sprzedać ci prawie wszystko, choć nie istnieją

Źródło:
tvn24.pl

Podczas prowadzonego przez wspólnotę mieszkaniową remontu kamienicy przy Kłopotowskiego 38 na warszawskiej Pradze Północ, w przejeździe bramnym zostały odkryte drzwi. - Niezwykłe znalezisko jest bardzo cenne - ocenia stołeczny konserwator zabytków.

Remontowali zabytkową kamienicę. Odkryli zamurowane drzwi

Remontowali zabytkową kamienicę. Odkryli zamurowane drzwi

Źródło:
tvnwarszawa.pl

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W prawie wszystkich województwach niedzielne popołudnie przyniesie burzową aurę. Spodziewane są opady gradu i porywy wiatru sięgające 75 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie może być niebezpiecznie.

IMGW ostrzega. Burze w 15 województwach

IMGW ostrzega. Burze w 15 województwach

Źródło:
IMGW

25-letni mężczyzna, który znajdował się pod gruzami niewielkiego budynku w Dąbrowie Górniczej (Śląskie), nie żyje. W niedzielę doszło tam do pożaru, a także najprawdopodobniej do wybuchu butli z gazem.

Wybuch gazu, wydobyty spod gruzu 25-latek nie żyje

Wybuch gazu, wydobyty spod gruzu 25-latek nie żyje

Źródło:
PAP

Cztery rosyjskie myśliwce Su-25 zostały zestrzelone w ciągu ostatnich dwóch tygodni nad obwodem donieckim - podał portal Ukraińska Prawda, powołując się na doniesienia 110. Samodzielnej Brygady Zmechanizowanej. Dodatkowo w wyniku ataku na lotnisko Belbek, na zaanektowanym Krymie, Rosjanie mieli stracić w weekend dwa samoloty MiG-31 i myśliwiec Su-27. Z niedzielnego raportu sztabu generalnego ukraińskich sił zbrojnych wynika, że od początku agresji zbrojnej armia rosyjska straciła w Ukrainie 354 samolotów i 326 śmigłowców.

Rosja traci kolejne myśliwce. Ukraińcy "nakładają surowe kary"

Rosja traci kolejne myśliwce. Ukraińcy "nakładają surowe kary"

Źródło:
PAP, Ukraińska Prawda, Espreso

Chiny wyprzedziły Rosję pod względem obrotów handlowych z państwami postsowieckimi Azji Środkowej - wynika z analizy przygotowanej przez portal eurasia.net. Zdaniem ekspertów region ten zyskał znaczenie strategiczne dla Pekinu po inwazji na Ukrainę, a także kryzysie logistycznym na Morzu Czerwonym.

Chiny wyprzedziły Rosję w handlu z państwami Azji Środkowej

Chiny wyprzedziły Rosję w handlu z państwami Azji Środkowej

Źródło:
PAP
"Zdziwiła mnie ostatnia wypowiedź Donalda Tuska. Rozbudził strach"

"Zdziwiła mnie ostatnia wypowiedź Donalda Tuska. Rozbudził strach"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Juraj Cintula, który w środę strzelał do premiera Słowacji, został przesłuchany przez prokuraturę. Decyzją sądu trafił już do aresztu tymczasowego. Jak się okazuje, napastnik miał kontakty z prorosyjską grupą paramilitarną Słowaccy Rekruci. Ekipa "Faktów" TVN dotarła do niepublikowanych wcześniej nagrań ze spotkań grupy, na których widać napastnika.

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Juraj Cintula i jego powiązania z prorosyjską, paramilitarną organizacją. "Był tam najważniejszym mówcą"

Źródło:
Fakty TVN

Niemcy zmagają się ze skutkami ulew, które nawiedziły zachodnią część kraju w piątek. W niedzielę służby ratunkowe z kraju związkowego Saary rozpoczęły prace porządkowe w pierwszych gminach. Jak podały lokalne media, w wielu miastach sytuacja wciąż jest trudna.

Taka powódź zdarza się "raz na sto lat". Niemcy szacują szkody

Taka powódź zdarza się "raz na sto lat". Niemcy szacują szkody

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, tagesschau.de, BR24, PAP, wetter.com, SWR

Europejczycy sobie budowali i budują całkiem nowy system polityczny. System integracji, który nie jest imperium i nie jest państwem narodowym, a który służy obywatelom i funkcjonuje bardzo dobrze - mówił o Unii Europejskiej prof. Timothy Snyder z Uniwersytetu Yale. Podkreślał też, że "my jesteśmy dłużnikami (Ukraińców - red.), nie odwrotnie". - Rosja stoi na przeszkodzie lepszej ukraińskiej przeszłości - mówił historyk w rozmowie z dziennikarzem TVN24 BiS Janem Niedziałkiem.

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Snyder: my jesteśmy dłużnikami Ukraińców, nie odwrotnie

Źródło:
TVN24 BiS

W piątek przyznano nagrody imienia Janusza Korczaka 2024. Wśród laureatów znalazła się między innymi Justyna Suchecka z redakcji tvn24.pl. "Jestem bardzo dumna i wzruszona, że mogę się znaleźć w takiej drużynie" - napisała dziennikarka.

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Przyznano Nagrody Korczaka 2024. Wśród laureatów dziennikarka tvn24.pl

Źródło:
tvn24.pl, Głos Nauczycielski

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o filmie "Monster" nagrodzonym w Cannes, który trafił właśnie do kin. Wspomniała o serialu "Diuna: Proroctwo", który zadebiutuje jesienią na platformie MAX. Fragment programu poświęcono także amerykańskiej piosenkarce Billie Eilish i jej nowemu albumowi.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl