Szydło: Zniesienie obowiązku szkolnego 6-latków, 8-letnia podstawówka

Szydło: Zniesienie obowiązku szkolnego 6-latków 8-letnia podstawówka
Szydło: Zniesienie obowiązku szkolnego 6-latków, 8-letnia podstawówka
Źródło: tvn24
- Trzeba wrócić do pełnego nauczania historii i klasycznego kanonu lektur - powiedziała premier Beata Szydło podczas swojego expose, zapowiadając zmiany w systemie edukacji.

W Sejmie swoje expose wygłosiła premier Beata Szydło. Wieczorem Sejm będzie głosować nad wnioskiem o wotum zaufania dla nowego rządu.

RELACJA MINUTA PO MINUCIE

Zniesienie obowiązku szkolnego dla 6-latków

Premier Beata Szydło odniosła się do priorytetów swojego rządu w kwestii edukacji.

Zapowiedziała zniesienie obowiązku szkolnego dla 6-latków. - Polscy rodzice będą mieli prawo wyboru, bo lepiej znają swoje dzieci. To rodzice będą decydowali, czy ich dzieci pójdą do szkoły w wieku lat sześciu czy siedmiu - mówiła w Sejmie. Dodała, że ta zmiana zostanie wprowadzona w ciągu pierwszych 100 dni rządu.

8-letnia podstawówka, 4-letnie liceum

- Wrócimy do 8 letnich szkół podstawowych i 4 letnich szkół średnich - powiedziała premier.

Szydło, zwracając się do nauczycieli, uspokajała: "Proszę się nie obawiać". - Naszym nadrzędnym celem będzie wykorzystanie państwa doświadczenia. Te zmiany będą miały charakter ewolucyjny - zapewniła.

Premier zapowiedziała, że zmiany dotyczące powrotu do ośmioletniej szkoły podstawowej i czteroletniego liceum będą wprowadzane w uzgodnieniu z nauczycielami "tak, by zawód nauczyciela zyskał należną mu pozycję i godność, by polskie dzieci były jak najlepiej kształcone i wychowywane przez polską szkołę i by wreszcie rodzice byli partnerami w tym procesie kształcenia swoich dzieci".Jak dodała, jedną z pierwszych decyzji minister edukacji narodowej będzie zlikwidowanie tzw. godzin karcianych. Chodzi o dwie godziny w tygodniu, które każdy nauczyciel, niezależnie od swojego pensum dydaktycznego, czyli obowiązkowego wymiaru lekcji, musi przepracować z uczniami, np. prowadząc zajęcia wyrównawcze.

Klasyczny kanon lektur

Stwierdziła też, że jej rząd będzie dążył do odbiurokratyzowania polskiej szkoły. - Polscy nauczyciele mają mieć godne warunki pracy - dodała.

Szydło powiedziała, że należy wrócić do pełnego nauczania historii oraz klasycznego kanonu lektur. - Życie to nie testy. To wiedzę i postawę powinna kształtować polska szkoła - stwierdziła.

Autor: mart/ja / Źródło: TVN 24/PAP

Czytaj także: