tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Prezydent pisze do Antoniego Macierewicza. Jest odpowiedź MON

zobacz więcej wideo »
Prezydent pisze do Antoniego Macierewicza. Jest odpowiedź MON
 • MON: Odpowiedzieliśmy na pytania prezydenta DudyMON: Odpowiedzieliśmy na pytania prezydenta Dudy
 • Prezydent wysłał list do Macierewicza. KomentarzePrezydent wysłał list do Macierewicza. Komentarze
 • O brak attache wojskowego w Waszyngtonie korespondent "Faktów" TVN Marcin Wrona pytał Witolda WaszczykowskiegoO brak attache wojskowego w Waszyngtonie korespondent "Faktów"...
Foto: Mateusz Włodarczyk/Forum | Video: tvn24 Prezydent nawiązuje w liście do ustaleń ubiegłorocznego szczytu NATO

Prezydent Andrzej Duda oczekuje wyjaśnień od ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza w sprawie braku obsady stanowisk attache obrony w kluczowych państwach oraz stopnia zaawansowania prac nad utworzeniem Dowództwa Wielonarodowej Dywizji w Elblągu - wynika z treści listu prezydenta do szefa MON, do którego dotarł reporter "Faktów" TVN Krzysztof Skórzyński. Wieczorem w poniedziałek resort wydał komunikat w tej sprawie.

Jak poinformował tvn24.pl w poniedziałek po południu dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Marek Magierowski, list został skierowany do Ministerstwa Obrony Narodowej w zeszły czwartek.

Magierowski powiedział, że prezydent jako Zwierzchnik Sił Zbrojnych śledzi to, co dzieje się w Ministerstwie Obrony Narodowej oraz zachodzące tam zmiany. Dodał, że prezydent zwrócił przede wszystkim uwagę na brak obsadzenia stanowisk attache obrony w kluczowych państwach i uznał, że poprosi ministra Antoniego Macierewicza o wyjaśnienia.

Magierowski powiedział, że prezydent liczy, iż szef MON odpowie na list i podejmie odpowiednie działania.

Kilka godzin później, w poniedziałek późnym wieczorem, ministerstwo wydało w tej sprawie zdawkowy komunikat. Stwierdzono w nim, że odpowiedzi na pytania prezydenta wysłano w poniedziałek 20 marca. Nie ujawniono jednak ich treści.

"Oczekuję podjęcia stosownych działań"

W liście, do którego dotarł reporter "Faktów" TVN Krzysztof Skórzyński, prezydent Andrzej Duda zwrócił uwagę, że ubiegłoroczny szczyt NATO w Warszawie przyniósł ważne ustalenia mające bezpośredni wpływ na podniesienie stanu bezpieczeństwa Polski i proces ich implementacji wkracza w decydującą fazę.

W tym kontekście - jak napisał prezydent - jego "wątpliwości jako Zwierzchnika Sił Zbrojnych budzi utrzymujący się od dłuższego czasu brak obsady stanowisk attache obrony w kluczowych państwach Sojuszu (Północnoatlantyckiego - red.) bezpośrednio zaangażowanych w ten proces". "Dotyczy to przede wszystkich ataszatów w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Ponadto, z podobną sytuacją mamy do czynienia między innymi w Szwecji, Bułgarii, a nawet na Ukrainie, której wspieranie w przeciwstawieniu się rosyjskiej agresji leży w polskim interesie narodowym - napisał prezydent.

Oczekuje od ministra "niezwłocznego podjęcia stosownych działań w celu rozwiązania tej sytuacji".

O braku obsadzenia stanowisk attache wojskowych w kluczowych krajach członkowskich NATO pisali w lipcu zeszłego roku dziennikarze śledczy tvn24.pl.

Prezydent oczekuje także wyczerpującej informacji dotyczących "stopnia zaawansowania prac nad utworzeniem Dowództwa Wielonarodowej Dywizji w Elblągu i przewidywanych terminów osiągnięcia przez nią wstępnych zdolności i pełnej gotowości".

Duda zwrócił w liście uwagę, że utworzenie dowództwa zapowiedziano na szczycie NATO w Warszawie: "Jest to zadanie tym bardziej pilne, gdyż zgodnie z przyjętym harmonogramem dowództwo ma osiągnąć wstępne zdolności do końca czerwca 2017, a pełną gotowość do końca 2018 roku".

Z pytaniami o list prezydenta zwróciliśmy się do Ministerstwa Obrony Narodowej. Do czasu publikacji nie uzyskaliśmy odpowiedzi.

Bataliony NATO na wschodniej flance

Na szczycie NATO w Warszawie w lipcu 2016 roku sojusznicy potwierdzili decyzję o "wzmocnionej wysuniętej obecności wojskowej" na wschodniej flance Sojuszu przez rozmieszczenie czterech batalionowych grup bojowych w Polsce, Estonii, na Litwie i Łotwie.

Batalionowe grupy bojowe to wzmocnione, samodzielne bataliony, które w zależności od państwa liczą od kilkuset do ponad tysiąca żołnierzy. Każdy oddział, który trafi na wschodnią flankę w ramach ciągłej, rotacyjnej obecności, będzie wielonarodowy, ale będzie miał państwo ramowe, odpowiedzialne za wystawienie większości sił i dowodzenie całością. W przypadku Polski taką rolę będą pełnić USA, w Estonii – Wielka Brytania, na Litwie – Niemcy, na Łotwie – Kanada (wspomagana przez pododdział pancerny z Polski). Do Polski przyjadą także żołnierze z Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji.

Wszystkie bataliony mają zostać rozmieszczone i być gotowe do działania do końca czerwca. Wielonarodowa batalionowa grupa bojowa NATO, dowodzona przez USA, zostanie rozmieszczona w Orzyszu do 1 kwietnia - podał w poniedziałek jej dowódca, podpułkownik Steven Gventer.

Działania batalionów w Polsce i krajach bałtyckich będą koordynowane przez Dowództwo Wielonarodowej Dywizji, które ma powstać w Elblągu.

Polska zamierza wysłać kompanię czołgów do wielonarodowego batalionu na Łotwie, a także kompanię do Rumunii, gdzie NATO również zwiększa swoją obecność.

Amerykańscy żołnierze w Polsce »

Oglądaj
Żołnierze USA w Polsce
 • Europejskie manewry NATO zakończoneEuropejskie manewry NATO zakończone
 • Ziemniaki przez pół roku. "24 godziny" w TVN24 BiSZiemniaki przez pół roku. "24 godziny" w TVN24 BiS
 • Wyładunek AH-64 Apache z transportowca C-5M GalaxyWyładunek AH-64 Apache z transportowca C-5M Galaxy
 • Wielkie strzelanie w Drawsku PomorskimWielkie strzelanie w Drawsku Pomorskim
 • 30.01.2017 | Polsko-amerykańskie ćwiczenia wojskowe oficjalnie rozpoczęte30.01.2017 | Polsko-amerykańskie ćwiczenia wojskowe oficjalnie...
 • 31.01 | "Mam na imię Rysiek. I am from America"31.01 | "Mam na imię Rysiek. I am from America"
 • Amerykańskie śmigłowce w EuropieAmerykańskie śmigłowce w Europie
 • Gen. Breedlove: cieszę się, że Polska bierze udział w grach wojennychGen. Breedlove: cieszę się, że Polska bierze udział w grach...
 • Amerykańskie czołgi M1 Abrams na polskim poligonieAmerykańskie czołgi M1 Abrams na polskim poligonie
 • Prof. Michta: to bardzo wyraźny sygnał politycznyProf. Michta: to bardzo wyraźny sygnał polityczny
 • Pełczyńska-Nałęcz: Rosja pogodziła się obecnością AmerykanówPełczyńska-Nałęcz: Rosja pogodziła się obecnością Amerykanów
 • Gen. McGuire: amerykańscy żołnierze są dumni z obecności w PolsceGen. McGuire: amerykańscy żołnierze są dumni z obecności w Polsce
 • Macierewicz do żołnierzy USA: jesteście tu, by bronić wolnościMacierewicz do żołnierzy USA: jesteście tu, by bronić wolności
 • Ambasador USA: będziemy zawsze wspólnie z Polską bronić wolnościAmbasador USA: będziemy zawsze wspólnie z Polską bronić wolności
 • Amerykańscy żołnierze powitani w PolsceAmerykańscy żołnierze powitani w Polsce
 • Beata Szydło: to wielki dzień, kiedy możemy przywitać żołnierzy amerykańskichBeata Szydło: to wielki dzień, kiedy możemy przywitać...
Wideo: Fakty TVN Europejskie manewry NATO zakończone

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Pozostałe informacje

INFORMACJE BIZNESOWE »

"Milowy krok" polskiej stoczni. Tradycyjny przemysł odchodzi do lamusa

"Milowy krok" polskiej stoczni. Tradycyjny przemysł odchodzi do lamusa

Położenie stępki pod budowę nowego promu dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej to milowy krok polskiego przemysłu morskiego – mówi dr inż. Andrzej Montwiłł z Akademii Morskiej w Szczecinie. Jego zdaniem odbudowuje się ona na gruzach tradycyjnego przemysłu stoczniowego. czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

Schwarzenegger z Macronem walczą o czyste środowisko

Schwarzenegger z Macronem walczą o czyste środowisko

Były gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger uczestniczył w Paryżu w konferencji zainicjowanej i otwartej przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona, której celem jest zaproponowanie międzynarodowego paktu gwarantującego prawo do życia w czystym i zdrowym środowisku. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Bitwa wodna w Lozannie w Szwajcarii (Fot. VALENTIN FLAURAUD/PAP/EPA) czytaj dalej »