tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Jechał na lawecie, ścigają go za przekroczenie prędkości. "Niezły dowcip" czy "nękanie"? Doniesienie

Jechał na lawecie, ścigają go za przekroczenie prędkości. "Niezły dowcip" czy "nękanie"? Doniesienie
Foto: Straż Miejska w Czersku | Video: tvn24 Straż miejska nie odpuszcza

Właściciel audi dostał zdjęcie z fotoradaru i żądanie wskazania kierowcy swojego samochodu, który przekroczył dozwoloną prędkość. Problem w tym, że jego auto było zepsute i wieziono je na lawecie. Sprawą zajmie się sąd. - Niezły dowcip ktoś sobie zrobił - komentuje Piotr Daniluk, właściciel przewożonego auta i zapowiada skierowanie sprawy do prokuratury.

Zdjęcie wykonano w miejscowości Łąg (woj. pomorskie) pod koniec sierpnia ubiegłego roku, ale właściciel audi dopiero teraz odebrał wezwanie. Przenośny fotoradar straży miejskiej z Czerska zarejestrował lawetę, która przekroczyła dozwoloną prędkość o 23 km/h.

"Samochód nie uczestniczył w ruchu"

Laweta nie była zarejestrowana w Polsce, miała zagraniczną rejestrację.

- To nie jest tak, że jej numery były nieczytelne. Strażnicy je znają, bo mi również je przekazali - opisuje w rozmowie z tvn24.pl Piotr Daniluk, właściciel samochodu przewożonego na przyczepie.

Ale to kierowca wiezionego samochodu otrzymał zdjęcie z fotoradaru wraz z żądaniem wskazania kierowcy.

- To jakiś absurd! - oburza się Piotr. - Auto było zepsute, nie dało się nim jechać. Nie było w nim kierowcy, dlatego nie mam kogo wskazywać. Nawet gdybym to zrobił, to nie ma podstaw do ukarania, bo mój samochód nie uczestniczył w ruchu drogowym - dodaje.

"Niezły dowcip ktoś sobie zrobił"

Piotr Daniluk w rozmowie z TVN24 zapowiada, że sprawy nie odpuści.

- Niezły dowcip ktoś sobie zrobił - mówi Daniluk. - Chcą mi przypisać przekroczenie prędkości pojazdu jadącego na lawecie. Więc nie wiem czy sugerują, że być może mój samochód za szybko wjeżdżał na lawetę. Być może laweta stała i samochód wjechał na nią akurat w miejscu, w którym stał fotoradar - dodaje.

- Zdecydowałem, że po powrocie do domu złożę sprawę do prokuratury. Niech się prokuratura tym zajmie, bo forma którą przyjęli strażnicy miejscy to jest forma nękania obywateli - zapewnia.

Lawetą do sądu?

Właściciel wyjaśnia, że samochód zepsuł się na autostradzie w Danii. Został zabrany stamtąd przez ubezpieczyciela i na lawecie wracał do Polski. Tutaj został przetransportowany do warsztatu, gdzie go naprawiono.

- Skontaktowałem się ze strażą miejską i napisałem, że mój samochód nie był uczestnikiem ruchu i jego użytkownik nie może odpowiadać za wykroczenie - relacjonuje Piotr.

- Zatem sprawa zostanie skierowana na drogę sądową przeciwko Panu z art. 96 par. 3 kw. (Niewskazanie kierowcy lub użytkownika pojazdu. Grozi za to grzywna do 5 tys. zł - red.) - miał mu odpowiedzieć krótko komendant straży miejskiej.

Komendant: nie pamiętam. Strażnik: "coś było na rzeczy"

Sami strażnicy miejscy z Czerska sprawy na razie nie komentują. Komendant w rozmowie z tvn24.pl stwierdził tylko, że nie zna sprawy.

- Rejestrujemy mnóstwo wykroczeń, tej sprawy akurat nie pamiętam - uciął Jarosław Szwil.

Reporterowi TVN24 udało się porozmawiać z jednym z czerskich strażników. Najpierw wymownie milczał, potem stwierdził, że nie zna tej sprawy, ale jeśli trafiła do sądu "to coś tam musiało być".

- Nie jestem w temacie, ale myślę, że ta sprawa nie wyglądała tak jak pan ją przedstawia. Musiało dojść do nieporozumienia, chociaż jak sprawa jest w sądzie to coś musiało być na rzeczy. Nie będę się więcej wypowiadał w tej kwestii  - powiedział funkcjonariusz straży miejskiej w rozmowie z reporterem Adamem Kasprzykiem.

"To nadgorliwość"

Burmistrz Czerska wydawał się dość zaskoczony, kiedy reporter TVN 24 opowiedział mu o sprawie. Zapewnił, że porozmawia o sprawie z komendantem. – To jest jakaś nieprawidłowość i nadgorliwość komendanta. To niezgodne z moimi ustaleniami ze strażą – mówił Marek Jankowski, burmistrz Czerska.

Jankowski powiedział także, że jeśli sprawa okaże się rzeczywiście absurdalna to wyciągnie konsekwencje wobec komendanta.

Oglądaj
Burmistrz wyjaśni sprawę z komendantem
Wideo: TVN 24 Pomorze Burmistrz wyjaśni sprawę z komendantem

 • Pan Piotr dostał wezwanie mimo, że jego samochód jechał na lawecie
  Fot. Straż Miejska Czersk
  Pan Piotr dostał wezwanie mimo, że jego samochód jechał na lawecie
 • Właściciel audi ma wskazać kierowcę lub użytkownika
  Fot. Straż Miejska Czersk
  Właściciel audi ma wskazać kierowcę lub użytkownika
 • Prędkość przekroczyła laweta, ale zdjęcie dostał właściciel audi
  Fot. Zdjęcie z fotoradaru
  Prędkość przekroczyła laweta, ale zdjęcie dostał właściciel audi
 • Pan Piotr dostał wezwanie mimo, że jego samochód jechał na lawecie
 • Właściciel audi ma wskazać kierowcę lub użytkownika
 • Prędkość przekroczyła laweta, ale zdjęcie dostał właściciel audi

Tutaj zrobiono zdjęcie fotoradarem:

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Jeśli  chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, pokazać go w niekonwencjonalny sposób - czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Dowiedz się więcej...

Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Pozostałe informacje