Pradawny las, róg tura i lokomotywy. Bałtyk odkrywał swoje tajemnice

Pradawne pnie w Rowach
Pradawne pnie w Rowach
TVN 24 Pomorze
Bałtyk uchylił rąbka tajemnicy TVN 24 Pomorze

Bałtyk w tym roku był niezwykle szczodry i podczas sztormów oddawał lub choć na chwilę pokazywał to, co niegdyś pochłonął. Wzburzone fale rozrzuciły drewnianą łódź w Dziwnowie i usłały plażę w Ustce parafiną. Morze odsłoniło też lokomotywy na Półwyspie Helskim czy pradawny las w Rowach. Niespodziewane wizyty złożyły delfiny i wieloryb. A na plażę prosto z morza wtargnął... dzik. Bałtyk w minionym roku potrafił zaskakiwać.

To był absolutny numer jeden. Internauci oszaleli na punkcie pradawnego lasu, który podczas wiosennych sztormów odsłonił Bałtyk na plaży w Rowach. Kilka tysięcy lat temu teren obecnego Słowińskiego Parku Narodowego porastała gęsta puszcza dębowa. Las zniszczył prawdopodobnie potężny pożar. Z czasem jego pozostałości pochłonęło morze i piasek. Słona woda dobrze zakonserwowała to, co zostało z dawnego lasu. Zdjęcia Andrzeja Demczaka, na których widać pnie wyłaniające się z morskiej toni zrobiły prawdziwą furorę.

Wielu internautów chciało zobaczyć "to cudo" sprzed 3 tys. lat na własne oczy. Przypominamy, że to teren ściśle chroniony.

Pnie spowite mgłą:

Pradawne pnie w Rowach
Pradawne pnie w Rowach TVN 24 Pomorze

"Lokomotywy sięgały długim szeregiem w morze"

W minione wakacje turyści w Chałupach mogli być lekko skonsternowani. Zwłaszcza gdy mocząc nogi w morzu, z jednej strony widzieli znak ostrzegający przed wrakami, a z drugiej komin lokomotywy wystający z morza. To pamiątka po II wojnie światowej, kiedy to wycofujący się z półwyspu Niemcy stworzyli pięć barykad z lokomotyw. Znajdowały się one w najwęższym miejscu cypla – między Chałupami a Kuźnicą.

Fale morskie, sztormy i nieustannie przesuwająca się linia brzegowa coraz bardziej zatapiały je w piasku. Według mieszkańców w latach 60. plażowicze widzieli już tylko niewielki fragment wystającej znad wody jednej lokomotywy. Teraz Bałtyk znów o nich przypomniał.

Na fotografiach zrobionych w 1945 r., tuż po wojnie, widać parowozy ustawione w rzędzie.

Półwysep na początku XX wieku
Półwysep na początku XX wiekuMuzeum Kolei Helskich, Wikipedia

CZYTAJ WIĘCEJ W MAGAZYNIE TVN24

Dzik wyłonił się z morza

"Dzik jest dziki, dzik jest zły, dzik ma bardzo ostre kły" - o tym przekonali się plażowicze wypoczywający w Karwi nad Bałtykiem. Doszło tam do niecodziennego, ale i niebezpiecznego zdarzenia. Na plażę pełną ludzi z morza wtargnął... dzik. Zwierzę taranowało ludzi i parawany, kilka osób zostało poranionych. Informację i zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

- Płynął sobie po prostu w morzu. Jak zobaczyłem zwierzę w wodzie, to wsiadłem na skuter, żeby go wyciągnąć, uratować. On jak wyleciał do brzegu, to dostał szału i zaczął taranować ludzi - relacjonował jeden ze świadków.

Plażowicze opowiadali, że zwierzę było agresywne i taranowało ludzi. - Szczerze mówiąc, myślałem, że chodzi o człowieka, który ma taki pseudonim - "dzik". Okazało się, że to był prawdziwy dzik, a po przybyciu na miejsce zastaliśmy mężczyznę z zakrwawioną nogą. Kilka innych osób miało również rany - opowiadał Jarosław Pieper, kierownik kąpieliska w Karwi.

Dzik na plaży taranował ludzi
Dzik na plaży taranował ludzitvn24

"To taki nasz Kowalski"

Prawdziwe skarby można znaleźć też na plaży w Łukęcinie (woj. zachodniopomorskie). Spacerująca tam pani Małgorzata Urbanowicz natknęła się na przedmiot przypominający róg. Kobieta przyniosła go do muzeum, a niecodziennym znaleziskiem zajęli się naukowcy.

Szybko okazało się, że to nie róg, a możdżeń tura. - Oprócz tego zachował się fragment czaszki. Jest to niezwykle interesujące, bo takie okazy zdarzają się rzadko. W dodatku, jak wiemy, tury występowały w całej Europie, ale wyginęły w XVII w. Moim zdaniem ten róg należał do naszego rodzimego tura, takiego naszego "Kowalskiego" - mówił Grzegorz Kurka, dyrektor Muzeum Ziemi Kamieńskiej.

Możdżeń ma 45 cm długości, a waży 3,5 kg. Skąd się tutaj wziął? Możliwe, że tur padł w pobliżu klifu. Ten podmywało później morze i tak możdżeń znalazł się w wodzie. Jest zachowany w dobrym stanie, ale na jego powierzchni są mocne wyświecenia, które świadczą o tym, że długo był narażony na działanie erozji wodnej.

Ostatni przedstawiciel tura padł śmiercią naturalną w XVII wieku na Mazowszu w 1627 roku.

Możdżeń tura Muzeum Ziemii Kamieńskiej

Białe bryły na plaży. To nie lód?

W grudniu plaża w Lubiatowie, Stilo i Ustce zrobiła się biała. Niestety nie było to dzieło mrozu czy wyczekiwanych opadów śniegu. Białe bryłki wyrzuciło na plażę morze. Okazało się, że to parafina, która mogła się wytrącić podczas czyszczenia zbiornika statku na Bałtyku.

Parafina usłała plażę na odcinku 9 km. Służby sprzątały ją przez trzy dni. Efekt? Zebrano 23 tony parafiny do utylizacji.

Parafina nie jest niebezpieczna i nie pierwszy raz "wylądowała" na bałtyckich plażach. Ale taka ilość zaskoczyła nawet inspektorów. - Zazwyczaj mówimy tutaj o maksymalnie kilkunastu tonach substancji. 23 tony to rekordowa ilość w ostatnim czasie - mówi Leszek Czerwiński, szef ochrony środowiska morskiego w Urzędzie Morskim w Lubiatowie.

Zdjęcia i filmik z białymi bryłkami przesłał na Kontakt24 nasz Czytelnik:

Bryły na plaży (filmik archiwalny)
Bryły na plaży (filmik archiwalny)Jarosław | Kontakt24

Wróciły na brzeg

Bałtyk oddał też kilka wraków. Turyści podziwiali m.in. drewnianą łódź z XIX w., która pojawiła się w Międzywodziu (woj. zachodniopomorskie). W grudniu specjaliści z Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej przygotowali szczegółową dokumentację łodzi. Wszystko po to, żeby można było zakonserwować poszczególne elementy i odtworzyć całą łódź. Wzburzone morze rozrzuciło drewniane fragmenty na odcinku 150 m.

Ekipa TVN24 obserwowała prace muzealników:

Wyciągają wrak z wody
Wyciągają wrak z wody TVN24 Szczecin

Nie gorsze jest Sztutowo. Na tamtejszej plaży Bałtyk odsłonił dwie aż dwie łodzie. Jedna prawdopodobnie pochodzi jeszcze z czasów II wojny światowej. Metalowa, dość dobrze zachowana jednostka liczy 20 m długości i 4 m szerokości. W znacznej gorszym stanie jest druga jednostka. - To drewniana łódź. Trudno ocenić, ile liczy lat. Zachowały się z niej tylko elementy silnika i metalowych rurek - opowiada Marcin Mikołajczak z Fundacji Latebra, która bada wybrzeże w okolicy Mierzei Wiślanej.

Obie łodzie znajdują się 5-10 m od linii brzegowej. Wkrótce Urząd Morski ma ogłosić przetarg na wyciągnięcie tych jednostek.

Zobacz łodzie ze Sztutowa:

Łodzie w Sztutowie
Łodzie w Sztutowie zulawyimierzeja.pl

Dwumetrowy miecznik

W Bałtyku nie zabrakło też tropikalnych gości. Ta wizyta niestety nie skończyła się najlepiej. W sierpniu na plaży w Dźwirzynie (woj. zachodniopomorskie) pojawił się ponad dwumetrowy miecznik. Ta oceaniczna ryba rzadko bywa w Bałtyku. Ma ona charakterystyczny wygląd - może przypominać tuńczyka. Dorodny i dobrze zachowany osobnik trafił na badania do Stacji Morskiej.

Martwy miecznik
Martwy miecznik Maciej S., Eliza | Kontakt24

Badania w Stacji Morskiej:

Miecznik dotarł do Stacji Moreskiej w Helu
Miecznik dotarł do Stacji Moreskiej w HeluAdam Adamski | Stacja Morska im prof. Krzysztofa Skóry Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego

"Żwawy delfin"

Jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia do Bałtyku wpadł z wizytą delfin. Żwawy i chętny do zabawy ssak wypłynął na spotkanie wędkarzom zaledwie kilka mil od Władysławowa. Przez niemal pół godziny płynął tuż przy burcie z prędkością 15-17 węzłów. Nie tylko dotrzymywał kroku wędkarzom, ale wręcz próbował się z nimi ścigać.

Stacja Morska UG w Helu potwierdziła, że na nagraniu wędkarzy widać delfina, choć specjaliści nie są w stanie dokładnie określić, czy to delfin butlonosy, czy białonosy. - Jest w dobrej kondycji. Po jego wymiarach można stwierdzić, że to chyba dość młody osobnik. Chętnie się bawi i raczej nic mu nie dolega. Wykorzystuje nawet podwodną falę pod łodzią, żeby płynąć - opowiada Iwona Pawliczka, szefowa Stacji Morskiej UG w Helu.

Zobacz, jak ścigał się z wędkarzami:

Delfin w Bałtyku
Delfin w Bałtyku Leszek Lewandowski | Marinero Wędkarstwo Morskie

"Widzieliśmy jeszcze gejzery wody"

Znacznie częściej niż delfiny w Zatoce Gdańskiej pojawiają się wieloryby. Tak też stało się w tym roku. W lipcu widziano go po raz pierwszy w pobliżu basenu portowego w Gdyni. Wypatrzyli go marynarze.

Marynarze wypatrzyli wieloryba
Marynarze wypatrzyli wieloryba Marynarka Wojenna

Kilka dni później zaprezentował się w pełnej okazałości załodze żaglowca Generał Zaruski, która brała udział w żeglarskim święcie Baltic Sail. – Byłem pod pokładem, kiedy usłyszałem krzyki: „wieloryb”, „wieloryb”. Najpierw myślałem, że coś im się w głowach poprzestawiało. Ale potem wyszedłem na pokład i on rzeczywiście pływał niedaleko. Widzieliśmy, jak przetaczał się nad wodą – opowiadał kpt. Jerzy Jaszczuk.

Zobacz, jak ratowali wieloryba:

Tak ratowali wieloryba
Tak ratowali wieloryba MOSG Gdańsk

Wkrótce humbak zaplątał się w sieci rybackie na wysokości plaży Gdańsk-Westerplatte. Sam by sobie nie poradził. Na szczęście pomogli rybacy, strażacy, Straż Graniczna oraz pracownicy Stacji Morskiej UG w Helu. Po 40 minutach udało się uwolnić wieloryba. Cały i zdrowy ruszył znów na zatokę.

– Widzieliśmy jeszcze gejzery wody. Oddalił się w kierunku Helu – dodaje Andrzej Juźwiak, rzecznik Straży Granicznej w Gdańsku.

Znaleźliście jakieś nadmorskie "skarby". Zauważyliście na plaży coś nietypowego i chcecie się pochwalić? Piszcie na Kontakt24@tvn.pl.

Autor: Aleksandra Arendt / Źródło: TVN24 Pomorze

Źródło zdjęcia głównego: TVN24/Kontakt/ Marinero/Muzeum Historii Ziemii Kamieńskiej

Pozostałe wiadomości

Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 50 w miejscowości Zawiszyn. Kierowca ciężarówki wyprzedzał, gdy z przeciwka jechał samochód osobowy. Gdyby kierujący autem nie zjechał z jezdni w ostatniej chwili, doszłoby do tragedii.

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Ciężarówką wyprzedzał "na czołówkę". Nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W czwartek późnym wieczorem na niebie nad Polską można było zobaczyć nietypowe zjawisko. Była to rozległa, jasna chmura, kierująca się na północ. Jej zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24. Pojawiły się pytania na temat tego, co mogło być przyczyną tego widoku.

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Tajemnicze światło na niebie. Co leciało nad Polską

Źródło:
"Z głową w gwiazdach", tvnmeteo.pl, Kontakt 24

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na pogodę w czasie długiego majowego weekendu w Polsce nie możemy narzekać. Po nim jednak czeka nas zmiana. Jak mówił na antenie TVN24 prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski, temperatura zacznie spadać, a nocami w połowie przyszłego tygodnia niewykluczone są nawet przygruntowe przymrozki.

Zimni ogrodnicy przyjdą wcześniej

Zimni ogrodnicy przyjdą wcześniej

Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl

Policjanci z Wałbrzycha (woj. dolnośląskie) zatrzymali 30-latka, który ukradł z cmentarza 31 metalowych figurek przedstawiających Chrystusa. Mężczyzna zwrócił uwagę policyjnego patrolu, kiedy zaśmiecał łuskami słonecznika przystanek autobusowy.

Z cmentarza zniknęły figurki Chrystusa. Złodziej wpadł przez skubanie słonecznika

Z cmentarza zniknęły figurki Chrystusa. Złodziej wpadł przez skubanie słonecznika

Źródło:
tvn24.pl, Policja Dolnośląska, PAP

Prezydent Andrzej Duda w piątek rano wręczył akty mianowania na stanowisko dowódcy generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych Markowi Sokołowskiemu oraz na stanowisko dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej Krzysztofowi Stańczykowi. Nadał także jeden stopień generała Wojska Polskiego. W uroczystości uczestniczył wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz.

Prezydent wręczył nominacje dowódcze

Prezydent wręczył nominacje dowódcze

Źródło:
TVN24, PAP

Sekretarz stanu USA Antony Blinken złożył Polakom życzenia z okazji Dnia Konstytucji. "Już 233 lata temu, gdy Polska przyjęła pierwszą nowoczesną konstytucję w Europie, przyjaźń między naszymi narodami była dobrze ugruntowana" - napisał w oświadczeniu, które zostało zamieszczone w piątek na stronie amerykańskiego resortu dyplomacji.

Szef amerykańskiej dyplomacji złożył Polsce życzenia. "Ta przyjaźń nigdy nie była tak solidna"

Szef amerykańskiej dyplomacji złożył Polsce życzenia. "Ta przyjaźń nigdy nie była tak solidna"

Źródło:
PAP
"Jeśli Donald Tusk nie poprze naszych postulatów, protestów będzie więcej"

"Jeśli Donald Tusk nie poprze naszych postulatów, protestów będzie więcej"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Powstaje szczepionka, która ma zapobiegać nawrotom czerniaka. Ciekawe jest to, dlaczego powstaje tak szybko i jak przyczyniła się do tego pandemia. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Szczepionka na czerniaka z nowotworu. "Tylko 8 procent chorych miało nawroty"

Szczepionka na czerniaka z nowotworu. "Tylko 8 procent chorych miało nawroty"

Źródło:
TVN24

Polska znalazła się na 47. miejscu w najnowszym Światowym Indeksie Wolności Prasy 2024 przygotowanym przez Reporterów Bez Granic. Awansowała o 10 pozycji w porównaniu z ubiegłym rokiem. Nadal jednak jest w grupie krajów "problematycznych".

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy

Polska awansowała w światowym rankingu wolności prasy

Źródło:
PAP

Generał Wadym Skibicki, zastępca szefa ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) powiedział w opublikowanym w czwartek wywiadzie, że nie widzi możliwości zakończenia wojny z Rosją wyłącznie poprzez zwycięstwo na polu bitwy, a jego kraj może być zmuszony do negocjacji.

Wiceszef ukraińskiego wywiadu: Ukraina może być zmuszona do negocjacji z Rosją

Wiceszef ukraińskiego wywiadu: Ukraina może być zmuszona do negocjacji z Rosją

Źródło:
PAP

Nowelizacja rozporządzenia ministra edukacji w sprawie oceniania uczniów była jednym z tematów poruszonych podczas posiedzenia Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Zgodnie ze zmianami ocena roczna lub końcowa klasyfikacyjna z religii i etyki nie będzie wliczana do średniej ocen na świadectwie szkolnym. Biskupi obradujący na Jasnej Górze zaapelowali o "dialog" i wyrazili "zaniepokojenie".

"Zaniepokojenie" biskupów w sprawie zmian dotyczących ocen z religii

"Zaniepokojenie" biskupów w sprawie zmian dotyczących ocen z religii

Źródło:
PAP

We wtorek 7 maja rozpoczną się tegoroczne matury. Tego dnia maturzyści przystąpią do pisemnego egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym. Krzysztof Obrębski, wicedyrektor Zespołu Szkół numer 31 imienia Jana Kilińskiego w Warszawie pytany w TVN24, czy to dobry pomysł, żeby jeszcze na ostatnią chwilę uczyć się do matury, radził by jedynie powtórzyć sobie lektury.

Jak wykorzystać ostatnie dni przed maturą? Pedagog o "dwóch grupach"

Jak wykorzystać ostatnie dni przed maturą? Pedagog o "dwóch grupach"

Źródło:
TVN24, PAP

Ostrzeżenia IMGW w części kraju. Synoptycy ostrzegają przed burzami. Zjawiskom mogą towarzyszyć dość intensywne opady deszczu oraz porywisty wiatr. Jak wynika z prognozy zagrożeń, niebezpieczna pogoda spodziewana jest także w kolejnych dniach, już w znacznej większości kraju.

Uwaga, IMGW ostrzega przed burzami. Gdzie zrobi się groźnie

Uwaga, IMGW ostrzega przed burzami. Gdzie zrobi się groźnie

Źródło:
IMGW

Policja pod nadzorem prokuratury wyjaśnia okoliczności śmierci 31-letniej kobiety i dwójki jej małych dzieci w wieku 4 i 5 lat. Do tragedii doszło w powiecie lublinieckim w woj. śląskim. - Na tym etapie wykluczamy udział osób trzecich - przekazał w rozmowie z tvn24.pl aspirant Michał Tomanek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Nie żyje matka i dwoje małych dzieci

Nie żyje matka i dwoje małych dzieci

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W czołowym zderzeniu samochodów na obwodnicy Kłodzka zginęły dwie osoby. Droga w czwartkowy wieczór była całkowicie zablokowana.

Kłodzko. Tragiczny wypadek na obwodnicy, nie żyją dwie osoby

Kłodzko. Tragiczny wypadek na obwodnicy, nie żyją dwie osoby

Źródło:
Telewizja Kłodzka, TVN24

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Parlament Serbii zatwierdził w czwartek nowy rząd z Miloszem Vuczeviciem, byłym ministrem obrony, na czele. W skład gabinetu weszli dwaj politycy objęci sankcjami USA za powiązania z Rosją, korupcję i udział w handlu narkotykami.

Serbia ma nowy rząd. W gabinecie polityk oskarżany o handel narkotykami i kontakty z FSB

Serbia ma nowy rząd. W gabinecie polityk oskarżany o handel narkotykami i kontakty z FSB

Źródło:
PAP

Zdzisław Krasnodębski, od 10 lat europoseł PiS, tym razem nie znalazł się na listach kandydatów tej partii w wyborach do Parlamentu Europejskiego. "Obecnie rozwiązujemy kontrakt" - napisał. Dodał, że w takiej sytuacji będzie mógł "swobodnie formułować swoje opinie o grze zespołu", w którym znajdował się przez dekadę i "o dobrych i złych decyzjach".

"Rozwiązujemy kontrakt". Zdzisław Krasnodębski nie wystartuje z list PiS-u w eurowyborach

"Rozwiązujemy kontrakt". Zdzisław Krasnodębski nie wystartuje z list PiS-u w eurowyborach

Źródło:
tvn24.pl, "Gazeta Wyborcza"

Poseł rządowej narodowo-konserwatywnej partii Finowie, podejrzewany o strzelanie z broni palnej na ulicy przed restauracją w Helsinkach, został wyrzucony z klubu parlamentarnego. Decyzja o wykluczeniu Timo Vornanena była jednomyślna - przekazały w czwartek władze partii.

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Źródło:
PAP

Urazy mózgu są często ignorowane przez sportowców, nawet tych profesjonalnych. Jednak mogą mieć one poważne konsekwencje dla naszego zdrowia i nie chodzi tylko o dotkliwe wstrząśnienie mózgu. Groźne mogą być również mikrourazy. Naukowcy i lekarze przyglądają im się z coraz większą uwagą.

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Mikrourazy mózgu na celowniku lekarzy sportowych. Z pomocą przychodzi technologia

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Nie byłoby politycznych strategii na wybory do Parlamentu Europejskiego, gdyby 20 lat temu nie wydarzyło się to, co dla większości z nas teraz jest oczywistością . Polska stała się częścią Unii Europejskiej. Gdyby nie nasze przystąpienie do wspólnoty, nie byłoby też wielu arcyważnych inwestycji, które, bez unijnej pomocy, w ogóle by nie powstały. Materiał magazynu "Polska i Świat". 

Tak unijne fundusze wpłynęły na naszą rzeczywistość

Tak unijne fundusze wpłynęły na naszą rzeczywistość

Źródło:
TVN24

Premier Donald Tusk skrytykował Mateusza Morawieckiego, który w prorosyjskim węgierskim tygodniku "Mandiner" miał stwierdzić, że "Bruksela stanowi zagrożenie dla demokracji europejskiej". Wcześniej Morawiecki powiedział o Viktorze Orbanie, że jest jego "przyjacielem". Były premier na wpis obecnego szefa rządu zareagował w czwartek wieczorem.

Morawiecki na okładce węgierskiego tygodnika. Wpis Tuska i odpowiedź byłego premiera

Morawiecki na okładce węgierskiego tygodnika. Wpis Tuska i odpowiedź byłego premiera

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

Prezydent skierował do premiera oficjalną informację, że dla podkreślenia znaczenia politycznego naszej prezydencji w Unii Europejskiej należy zorganizować dwa szczyty europejskie - oświadczył w czwartek minister w Kancelarii Prezydenta Wojciech Kolarski. Jak zaznaczył, "polityczna decyzja została wczoraj zakomunikowana".

Pismo prezydenta do premiera. "Decyzja została wczoraj zakomunikowana"

Pismo prezydenta do premiera. "Decyzja została wczoraj zakomunikowana"

Źródło:
TVN24

Jeśli właściciele stacji paliw zwiększą marże na benzynie choć minimalnie, to od poniedziałku pojawią się nowe cenniki - informują eksperci e-petrol. Jednak to zakończenie majówkowych promocji będzie najbardziej odczuwalne dla kierowców.

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Kierowcy mogą głębiej sięgnąć do kieszeni

Źródło:
PAP

Dziesiątki tysięcy ludzi ponownie protestowały w Tbilisi przeciwko forsowanej przez rząd ustawie o zagranicznych agentach, której projekt poprzedniego dnia przeszedł drugie czytanie w parlamencie. Policja użyła gazu i zatrzymała kilka osób - podała agencja AFP.

W Gruzji trwają protesty przeciw ustawie o "obcych wpływach"

W Gruzji trwają protesty przeciw ustawie o "obcych wpływach"

Źródło:
PAP

Terrorystyczna organizacja Hamas przejęła część pierwszego transportu pomocy humanitarnej, która została przywieziona do Strefy Gazy przez nowo otwarte przejście graniczne - przekazał rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller.

Hamas przejął część transportu z pomocą humanitarną dla Strefy Gazy

Hamas przejął część transportu z pomocą humanitarną dla Strefy Gazy

Źródło:
PAP

Delegacja Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego przywiezie do Polski Święty Ogień, który w Wielką Sobotę obrządków wschodnich pojawia się od wieków w bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie. O cudzie ognia i wyjazdach polskiej delegacji opowiada film opublikowany przez stowarzyszenie Bractwo Świętego Ognia, które od 2020 roku zajmuje się organizowaniem tych wyjazdów. W tym roku wierni obrządków wschodnich obchodzą Wielkanoc 5 maja.

Do Jerozolimy po Święty Ogień. "Przez kilka minut nie parzy. Niektórzy obmywają sobie nim twarz"

Do Jerozolimy po Święty Ogień. "Przez kilka minut nie parzy. Niektórzy obmywają sobie nim twarz"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Majówka to czas nie tylko odpoczynku, ale też ciężkiej pracy. Zwłaszcza w ogrodach i na działkach. Schylona sylwetka i intensywne, powtarzalne ruchy mogą prowadzić do kontuzji. Jak działkowcy i ogrodnicy mogą uchronić się na przykład przed syndromem łokcia tenisisty?

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Prace w ogrodzie mogą prowadzić do kontuzji. Eksperci podpowiadają, co robić i czego unikać

Źródło:
Fakty TVN
W ostatniej chwili zabrali ją z drogi do domu pomocy społecznej

W ostatniej chwili zabrali ją z drogi do domu pomocy społecznej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Stacja TVN24 była w kwietniu najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju, osiągając 6,05 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN.

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24