tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Nie żyje twórca Żwirka i Muchomorka. Zdeněk Smetana miał 90 lat

Nie żyje twórca Żwirka i Muchomorka. 
Zdeněk Smetana miał 90 lat
Żwirek i Muchomorek to prawdopodobnie najpopularniejsze postacie stworzone przez Smetanę

W wieku 90 lat zmarł Zdeněk Smetana, czeski animator, reżyser i autor bajek dla dzieci. W Polsce popularność zdobył przede wszystkim postaciami Żwirka i Muchomorka czy Wodnika Szuwarka.

Urodzony w 1925 roku w Pradze Smetana należał do najwybitniejszych czeskich animatorów i twórców bajek dla dzieci. O śmierci artysty poinformowała czeska agencja CTK, powołując się na członków rodziny artysty.

Jego „Bajki z mchu i paproci” czy „Wodnik Szuwarek” przyniosły mu międzynarodowy rozgłos. Jednak w jego dorobku znajduje się bardzo wiele innych postaci, które stworzył dla telewizji w byłej Czechosłowacji.

„Bajki z mchu i paproci”, które opowiadają o dwóch skrzatach Żwirku i Muchomorku, pokazywane były w  telewizjach wielu krajów. W dorobku Smetana miał ponad 50 nagród krajowych i zagranicznych, w tym nagrodę BAFTA oraz berlińskiego Złotego Niedźwiedzia.

Znany był także jako ilustrator książek dla dzieci. Pod koniec lat 80. wyraźnie zmniejszył swą artystyczną aktywność, poświęcając się głównie twórczości graficznej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Pozostałe informacje