tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

"Jack Strong". Pasikowski nakręci film o płk. Kuklińskim

"Jack Strong". Pasikowski nakręci film o płk. Kuklińskim
Foto: TVN 24 Kukliński pojawi się na ekranie. Kto go zagra dowiemy się w styczniu

Już w styczniu ruszają zdjęcia do filmu "Jack Strong", którego reżyserem i autorem scenariusza jest Władysław Pasikowski. Film opowie historię płk. Ryszarda Kuklińskiego opartą na nieznanych do tej pory aktach IPN i dokumentach CIA, z którą pułkownik współpracował.

"Jack Strong" (pseudonim operacyjny Kuklińskiego w CIA) będzie filmem sensacyjnym opowiadającym z pewnością jedną z najbardziej fascynujących historii szpiegowskich czasu zimnej wojny.

W oparciu o akta IPN i CIA

Obraz w reżyserii Władysława Pasikowskiego ("Kroll", "Psy", "Słodko-gorzki", "Pokłosie") opowie o płk. Kuklińskim, który w latach 1971-1981 przekazał na Zachód ponad 40 tys. stron niejawnych dokumentów dotyczących Polski, ZSRR i Układu Warszawskiego, m.in. tych, mówiących o planach wprowadzenia stanu wojennego, rozmieszczenia baz lotnictwa na terenie Polski i NRD oraz planów użycia przez Kreml broni nuklearnej w wypadku rozpoczęcia wojny.

Jak informują producenci, przygotowania do filmu trwają już kilka lat. Scenariusz powstał na podstawie nieznanych dotąd materiałów z archiwów IPN, dokumentów operacyjnych CIA oraz relacji żyjących świadków historii m.in. Davida Fordena – oficera prowadzącego pułkownika Kuklińskiego ze strony CIA.

Informacje o obsadzie aktorskiej zostaną podane do wiadomości na początku stycznia 2013. Producentem filmu jest Scorpio Studio, koproducentami – ITI Cinema oraz Orange Polska.

Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Dystrybucją filmu zajmie się ITI Cinema.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Pozostałe informacje