tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

"Blackstar" numerem jeden w USA. To pierwszy taki sukces w karierze Bowiego

"Blackstar" numerem jeden w USA. To pierwszy taki sukces w karierze Bowiego
Foto: Sony Music Poland Ostatnia płyta Davida Bowiego trafiła na szczyt zestawienia w USA. Jak wielu uważa, album jest listem pożegnalnym artysty

Ostatni album Davida Bowiego debiutuje na szczycie amerykańskiego zestawienia "Billboard 200". "Blackstar" jest jedynym wydawnictwem muzycznej legendy, które trafiło na pierwsze miejsce listy.

Premiera najnowszej płyty Davida Bowiego "Blackstar" miała miejsce 8 stycznia, zaledwie dwa dni przed nagłą śmiercią artysty. Tylko w USA od tego czasu sprzedano 181 tys. egzemplarzy albumu, dzięki czemu stał się numerem jeden zestawienia "Billboard 200" (lista najlepiej sprzedających się albumów w USA w danym tygodniu). Jak podaje CNN, powołując się na zestawienie Nielsen Group, sprzedano 174 tys. fizycznych egzemplarzy płyty oraz 7 tys. w internecie.

Album Bowiego wyprzedził najnowszą płytę Adele "25". Jest to pierwsze wydawnictwo Brytyjczyka, które stało się numerem jeden w USA. Najlepszym dotychczasowym wynikiem Bowiego było drugie miejsce albumu "The Next Day" w 2013 r. (85 tys. egzemplarzy w pierwszym tygodniu sprzedaży).

Pierwszy od czasu Jacksona

"Blackstar" jest pierwszym albumem, który na szczyt zestawienia trafił po śmierci artysty, od czasu ścieżki do filmu "This Is It" Michaela Jacksona, która numerem jeden stała się w listopadzie 2009 r.

Na amerykańskiej liście z zeszłego tygodnia pojawiło się w sumie dziewięć albumów Bowiego. Na 4. miejscu pojawił się krążek "Best of Bowie" a na 21. - "The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders From Mars".

W zeszłym tygodniu aż 19 albumów Bowiego trafiło na zestawienie najlepszych płyt Wielkiej Brytanii po tym, jak fani sięgnęli po klasyczne już wydawnictwa artysty.

 

Źródło: Sony Music Poland Okładka albumu Davida Bowiego "Blackstar"

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Pozostałe informacje