tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Manifestacja w Bielsku-Białej. "Nie chcemy znowu schodzić pod ziemię"

Manifestacja w Bielsku-Białej. "Nie chcemy znowu schodzić pod ziemię"
Foto: Dariusz Paczkowski | Video: Dariusz Paczkowski Ponad 500 osób na manifestacji w Bielsku-Białej

Ponad 500 osób zebrało się na pl. Chrobrego w Bielsku-Białej, by zademonstrować przeciwko poczynaniom obecnej władzy. - To była próba policzenia, ilu nas jest - mówi ekolog Jacek Bożek.

Manifestacje Komitetu Obrony Demokracji odbyły się w Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Szczecinie. Głosów sprzeciwu wobec poczynań rządów nie zabrakło w województwie śląskim.

Mieszkańcy stolicy Podbeskidzia i okolic spotkali się w centrum na pl. Chrobrego. Skandowali: "Wolność, równość, demokracja", "Solidarność naszą bronią!", "Nie trać głowy, wspieraj KODy!". Nikt nie zakłócał demonstracji.

- Cieszę się, że było pokojowo, bez nienawiści, narzekania, dowalanek i że oprócz starych opozycjonistów, przyszli również ludzie młodzi, to znaczy około 30. - mówi Dariusz Paczkowski, działacz społeczny z Żywca, grafficiarz, performer, animator życia kulturalnego, koordynator ogólnopolskich akcji na rzecz demokracji i praw człowieka, obecnie jeden z prezesów Fundacji Klamra.

- Trzeba stanąć w obronie społeczeństwa obywatelskiego, bo każdego dnia tracimy wolności. Nowa władza nie łączy ludzi różnych poglądów. Dzisiaj usłyszeliśmy, że jesteśmy gorszym sortem. A oni pokazują, że za wszelką cenę nie oddadzą raz zdobytej władzy - dodaje Paczkowski.

- Jak zakładałem mój klub, działałem pod ziemią. Nie chcę znów schodzić pod ziemię. Mam swoje lata i chcę bronić zwierząt i przyrody w demokratycznych warunkach - mówi Jacek Bożek, ekolog z klubu Gaja w Wilkowicach pod Bielskiem.

Obaj przyznają, że manifestacja niekoniecznie coś zmieni, ale pokaże, ilu ludzi nie popiera obecnej władzy.

- Tak naprawdę jesteśmy większością, tylko próbuje się nas spychać - twierdzi Paczkowski.

- Ale wszystko zmierza w bardzo złym kierunku. Ja zawsze jako działacz społeczny musiałem rozmawiać z ludźmi o rożnych poglądach, to jedyna droga do zmian na lepsze. Teraz zaczyna brakować tej rozmowy - dodaje Bożek.

Na pl. Chrobrego zebrało się w południe ponad 500 osób. Manifestacja trwała około półtorej godziny.

Ponad 500 osób manifestowało w Bielsku-Białej

Jeśli chcielibyście nas zainteresować tematem związanym z Waszym regionem, czekamy na Wasze sygnały/materiały. Piszcie na Kontakt24@tvn.pl

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka
Trwa cisza referendalna, która zakończy się w niedzielę o godz. 21. W tym czasie forum będzie wyłączone.

Pozostałe informacje