tvnpix tvnpix

Andrzej Elżanowski

Andrzej Elżanowski
Źródło: tvn24 Andrzej Elżanowski

Andrzej Elżanowski– zoolog i paleontolog.Studia odbył na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego (magisterium 1972 z zakresu zoologii). Doktorat z nauk przyrodniczych na UW uzyskał w 1979 (rozprawa: Badania kopalnych embrionów i model ewolucji rozrodu ptaków). Habilitował się w zakresie nauk biologicznych na Uniwersytecie Wrocławskim w 1996 (rozprawa: Mezozoiczna ewolucja i główne linie filogenetyczne ptaków). W latach 1972–1983 asystent i adiunkt na UW, następnie pracował naukowo w Stanach Zjednoczonych i Niemczech (1983–1998). Od 1998 do 2009 kierownik zakładu Zoologii Kręgowców Instytutu Zoologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2003 profesor tytularny. Obecnie pracownik Pracowni Paleozoologii Muzeum i Instytutu Zoologii PAN. Autor kilkudziesięciu prac naukowych, dotyczących w szczególności filogenezy ptaków. Andrzej Elżanowski jest członkiem wielu międzynarodowych stowarzyszeń naukowych oraz komitetów i rad naukowych, m.in. Komitetu Biologii Ewolucyjnej i Teoretycznej PAN oraz Komitetu Narodowego do Spraw Współpracy z Międzynarodową Unią Nauk Biologicznych (IUBS) PAN. Wielokrotnie nagradzany za osiągnięcia naukowe. Od lat działa na polu humanitarnej ochrony zwierząt. Jest członkiem Krajowej Komisji Etycznej ds. Doświadczeń na Zwierzętach. Wegetarianin.

Komentarze (2)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
elzbieta_lewandowska
elzbieta_lewandowska

Jeden z najrozumniejszych umysłów dziedzin , w których jest autorytetem ! Znakomita wiedza , cywilizowana moralność i etyka zawodowa. Dramatem jest , że w tym kraju /A to Polska właśnie !/ - są , w wiekszości prymitywne i cuchnące mamoną kanciarskie interesy. 90 % katolików !!! Pojęcia nie mają o moralności Biblii !

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   0
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   WiktoriaKastor

   Na szczęście jest pewna grupa naukowców, którzy uczciwie potrafią spojrzeć na nasze miejsce i rolę w świecie przyrody. Dla wielu, to, co mówi prof. Andrzej Elżanowski, jest pewnym szokiem, bo nigdy tak na te kwestie nie patrzyli. Tym ważniejszy jest jego głos w dyskusji o prawach zwierząt, o wykonywaniu ustawy o ochronie zwierząt, o wyroku rozwiń

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     0
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Zasady forum
     Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

     Pozostałe informacje