"Historyczny policzek dla Kaczyńskiego". Zagraniczne media po reelekcji Tuska

"Historyczny policzek dla Kaczyńskiego". Zagraniczne media po reelekcji Tuska
"Historyczny policzek dla Kaczyńskiego". Zagraniczne media po reelekcji Tuska
TVN24 BiS
Media o wyborze TuskaTVN24 BiS

Europejskie media komentują wybór Donalda Tuska na drugą kadencję jako szefa Rady Europejskiej przy sprzeciwie Polski. W niemieckiej prasie można przeczytać, że "taki sygnał był potrzebny, żeby odstraszyć potencjalnych szantażystów pokroju Kaczyńskiego".

Tusk został w czwartek ponownie wybrany na szefa Rady Europejskiej. W trakcie szczytu UE w Brukseli odbyło się głosowanie, w którym - jak poinformowały unijne źródła - przeciw wyborowi Tuska była tylko premier Beata Szydło, pozostali przywódcy poparli go. Sprzeciw Polski i ponowny wybór byłego polskiego premiera jest szeroko komentowany w europejskich mediach.

"9 marca zapisze się jako kamień milowy w historii Europy, jako dzień, w którym Unia Europejska odzyskała swoją zdolność do działania. Kaczyńskiemu niech będą dzięki" - pisze komentator "Der Tagesspiegel". W tekście opisuje historię szczytu, wspomina też o prezydencie USA Donaldzie Trumpie. Pisze, że Kaczyński i Trump nie mają zbyt dobrego mniemania o Unii Europejskiej, ale "każdy z nich na swój sposób przyczynił się do tego, że Europa zrobi ogromny krok naprzód".

"27 do jednego"

"27 do 1 to jednoznaczny wynik głosowania w Radzie Europejskiej" - pisze bawarski dziennik "Munchner Merkur". "To historyczny policzek, tylko nie dla Polski, ale dla człowieka, który sądził, że będzie mógł złamać opór Europy. Bardzo to przykre, że sprawy musiały zajść tak daleko, ale taki sygnał z grona uczestników szczytu był potrzebny, żeby odstraszyć potencjalnych szantażystów pokroju Kaczyńskiego" - czytamy.

"Financial Times" pisze o Tusku, że to dobry kandydat na ciężkie czasy, a także, że będzie on walczył o wspólne stanowisko całej Unii Europejskiej.

"Polska izolowana w Unii"

BBC News podkreśla, że polski rząd przegrał to głosowanie. "Polska okazała się bardzo izolowaną w Unii Europejskiej" - czytamy na portalu. BBC dodaje, że działanie rządu Beaty Szydło "zepsuło atmosferę" przed 60. rocznicą podpisania Traktatów Rzymskich. "Jedność UE jest tematem rozmów (na szczycie unijnym - red.) w piątek. Polski wybuch to przyćmił" - czytamy.

"Szef rządzącego w Polsce eurosceptycznego Prawa i Sprawiedliwości skorzystał z reelekcji Tuska, aby zaatakować Unię Europejską za bycie 'zdominowaną przez Niemcy' i oskarżać przywódców Wspólnoty o złamanie zasad poprzez wymuszenie wyboru Tuska" - pisze "The Independent".

Walka "starej" Unii z polskim rządem

Wybór Tuska komentują także najważniejsze media włoskie. "La Repubblica" pisze o zwycięstwie państw założycieli UE w poważnej walce z Polską, "bezkonkurencyjne najważniejszym i kluczowym krajem wschodniej części Unii Europejskiej i NATO". "To walka, które łamie praktykę jednogłośnych decyzji i naprawdę nie jest obiecująca dla przyszłości stosunków między pierwszymi państwami Unii Europejskiej a jej wschodnią częścią".

"Corriere della Sera" i "Il Messagero" podkreślają, że jedynym państwem, które sprzeciwiło się wyborowi Donalda Tuska była właśnie Polska.

"Afera typowo polska"

Wojnę polsko-polską komentują też media we Francji. "Ta afera jest typowo polska w przeciwieństwie tego, jak było z wyborem Jean-Claude'a Junckera w 2014 roku. To głosowanie udaremniło warszawski plan, konfrontacji Zachodu i Wschodu Europy nie było, bo nawet partnerzy Polski z Grupy Wyszehradzkiej sprzeciwili się Beacie Szydło" - pisze "Le Figaro".

Francuska prasa o wyborze Tuska
Francuska prasa o wyborze TuskaTVN24 BiS

"Fanatyczny" sprzeciw Polski

Czeski liberalny dziennik "Lidove Noviny" skrytykował w piątek jako "fanatyczny" sprzeciw polskiego rządu wobec wyboru Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej. "Każdy zna mit walczących szablami z czołgami Wehrmachtu Polaków. Symbolizuje on polski etos, by podejmować walkę w każdych warunkach, także wtedy, gdy z racjonalnego punktu widzenia jest już przegrana. Czy jest to naprawdę tylko mit? (...) To, że w Polsce konserwatywny rząd ma absolutną większość, to sprawa Polski. Polskim zagadnieniem są także ideologiczne czystki w administracji państwowej czy nawet w kierownictwie sił zbrojnych" - piszą "Lidove Noviny". "Teraz jednak rząd w Warszawie przeniósł swe spory na forum Unii Europejskiej. W szantażujący sposób upierał się przy swym własnym przegranym z góry kandydacie przeciwko szeroko uznanemu Tuskowi. Przyczynił się w ten sposób do tworzenia obrazu niezdolnej od działania UE. I jest to dokładnie to, co ten rząd zawsze zarzuca wspólnocie. Nasuwa się faktycznie pytanie, gdzie przebiega granica między przegrywaniem z góry a fanatyzmem" - wskazuje czeski dziennik.

Autor: kło//rzw/jb / Źródło: TVN24 BiS, Tagesspiegel, BBC News, Financial Times, Munchner Merkur, The Independent,PAP

Źródło zdjęcia głównego: BBC News, La Repubblica, ft.com, Corriere della Sera

Tagi:
Raporty: