tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Ranne, głodne i brudne. Skandaliczny transport zwierząt na ubój

Ranne, głodne i brudne. Skandaliczny transport zwierząt na ubój
Video: TVN24 Zwierzęta są transportowane w tragicznych warunkach

Brudne, wycieńczone, ranne, a czasami martwe zanim dotrą do rzeźni. Tak wygląda skandaliczne traktowanie zwierząt przeznaczonych na ubój. Warunki transportu określa prawo unijne, ale niektórzy z tym prawem są na bakier. Materiał programu "Polska i Świat" TVN24.

Transport żywych zwierząt w Polsce jest ściśle regulowany przez prawo unijne. - Najważniejszą kwestią jest czas transportu. Najczęściej transport powyżej 12 godzin musi być przerwany, a zwierzęta wyprowadzone - stwierdził Krzysztof Jażdżewski, zastępca Głównego Lekarza Weterynarii.

Droga przez mękę

Prawo to nie zawsze jest jednak przestrzegane. Bywa, że żywe krowy, świnie lub owce jadą na ubój gdzieś na drugim końcu Europy przez kilkadziesiąt godzin bez żadnej przerwy. Ich ostatnia droga, staje się przez to drogą przez mękę.

Wolontariusze Fundacji VIVA, działającej na rzecz ochrony praw zwierząt trafili na transport jagniąt z Podhala do włoskiej rzeźni. Kilkaset głodnych owiec zostało stłoczonych w jednej naczepie. Miejsca było zdecydowanie mniej niż mówią przepisy. Mimo to, powiatowy lekarz weterynarii uznał, że transport spełnia wszelkie wymogi formalne.

Podobnych sytuacji jest znacznie więcej, alarmują aktywiści. Paweł Artyfikiewicz z Fundacji VIVA nie raz był świadkiem cierpienia transportowanych zwierząt. Niektóre obrazy zostają w pamięci na całe życie.

- Zobaczyliśmy zwierzę, które właściwie było ledwo żywe, ta krowa trzymała jeszcze ledwo głowę podniesioną. Kiedy została przewieziona w miejsce rozładunku, handlarze próbowali ją wyładować przy użyciu prądu, ona spadła z tej rampy. I w tak drastycznej sytuacji Inspekcja Weterynaryjna nie zdecydowała się, żeby takiej krowie humanitarnie skrócić cierpienie - relacjonował  Artyfikiewicz.

Petycja do Ministerstwa

Stąd akcja "Stop transportowi żywych zwierząt". Już drugi raz, w kilkudziesięciu krajach świata - od Kanady po Nową Zelandię protestowano przeciw ich nieludzkiemu traktowaniu. Pikietowano także w Polsce. W 11 miastach zbierano podpisy pod petycją do Ministerstwa Rolnictwa. Petycje podpisało 25 tysięcy osób.

- W tej petycji prosimy ministra rolnictwa, żeby wprowadził ograniczenie transportu zwierząt do 8 godzin - mówiła Małgorzata Szadkowska prezes fundacji CIWF Polska (skrót od ang. Compassion in World Farming).

Rocznie w Europie sprzedaje się blisko 40 milionów żywych świń, krów i owiec. Część zwierząt wywożona jest poza Unię Europejską, gdzie nie obowiązują przepisy dotyczące humanitarnego traktowania zwierząt.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, gdzie powietrze jest najgorsze

Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE BIZNESOWE »

Wielka płyta trzyma cenę. "Pogłoski o śmierci wydają się przesadzone"

Wielka płyta trzyma cenę. "Pogłoski o śmierci wydają się przesadzone"

W ciągu ostatniej dekady mieszkania w blokach z wielkiej płyty traciły na wartości wolniej niż lokale z bardziej współczesnego budownictwa - wynika z analizy przygotowanej przez Open Finance. Pogłoski o śmierci betonowych bloków wydają się więc przesadzone. czytaj dalej »

INFORMACJE ZE ŚWIATA »

"SPD znalazła się w kłopotliwej sytuacji". Schulz u prezydenta

"SPD znalazła się w kłopotliwej sytuacji". Schulz u prezydenta

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier rozmawiał w czwartek w Berlinie z szefem SPD Martinem Schulzem o sytuacji w kraju po zerwaniu rozmów o koalicji rządowej prowadzonych przez CDU, CSU, FDP i Zielonych. Steinmeier chce uniknąć przyspieszonych wyborów. zobacz więcej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Teodorczyk oberwał za trzy zmarnowane setki

Teodorczyk oberwał za trzy zmarnowane setki

Krytyka to mało powiedziane. Na Łukasza Teodorczyka spadły gromy za co najmniej trzy zmarnowane stuprocentowe sytuacje w meczu z Bayernem. "Jeśli jesteś na dnie, to masz dwa rozwiązania: albo się wspinasz, albo zakopujesz. Polak wybrał tę drugą opcję" - piszą w podobnym tonie belgijskie media. "Le Soir". zobacz więcej »

Polak w e-sportowej Formule 1. Jest w 20. najlepszych na świecie

Patryk Krutyj będzie w ten weekend reprezentował Polskę na finale e-sportowych mistrzostw świata. Zobacz TOTERAZ.