tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

Szpitale przejmują nocną pomoc. W Opolu zmiana tylko teoretyczna

Szpitale przejmują nocną pomoc. W Opolu zmiana tylko teoretyczna
Foto: tvn24 | Video: Marek Nowicki / Fakty TVN Materiał "Faktów" TVN z dnia 29.09.17

Mieszkańcom Opola nocna i świąteczna pomoc medyczna od piątku udzielana jest w Szpitalu Wojewódzkim przy ulicy Katowickiej. Nadal, jako podwykonawca, świadczy ją ta sama prywatna firma. Mimo że stworzenie sieci szpitali miało przekazać te obowiązki lecznicom publicznym.

Stworzenie sieci szpitali w założeniu ma poprawić jakość świadczonej opieki. Placówki będące w sieci mają dostawać 10 procent więcej pieniędzy niż dotychczas. Ale wiąże się to również z dodatkowymi obowiązkami. Jak na przykład przyjmowanie pacjentów w ramach nocnej i świątecznej opieki medycznej.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł wskazywał, że nowe rozwiązanie ma obniżyć napór na izby przyjęć i szpitalne oddziały ratunkowe. - Dla pacjentów to szansa na to, że jakość ich opieki się poprawi, że bezpieczeństwo pacjentów wzrośnie - mówił.

Czas zweryfikuje, czy będzie tak jak zapewnia przedstawiciel rządu. Jak na razie dochodzi jednak do dziwnych i pokrętnych sytuacji. Jak ta w Opolu na przykład.

Zmiana teoretyczna

Jak poinformowała rzeczniczka opolskiego NFZ Barbara Pawlos, już w piątek od godziny 18 pacjenci korzystający do tej pory z punktu przy ulicy Krakowskiej, będą przyjmowani w pomieszczeniach poradni urazowo-ortopedycznej Szpitala Wojewódzkiego przy ulicy Katowickiej.

Na Krakowskiej usługi zapewniała prywatna firma Optima. Po zmianach resortu, świąteczną i nocną pomoc w mieście świadczyć miały trzy szpitale umieszczone w sieci: Centrum Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii, Szpital Neuropsychiatryczny, oraz wspomniany już Wojewódzki.

Problem w tym, że dwa pierwsze - z racji na swoje specjalizacje - w ogóle nie mają możliwości, aby taką pomoc zapewnić. Dlatego podpisały porozumienie z Wojewódzkim. Tyle, że ten też nie jest gotowy, aby zagwarantować taką pomoc. Trzeba było poszukać podwykonawcy.

- Przeprowadziliśmy zgodnie z przepisami konkurs. Procedura trwała, ale wpłynęła tylko jedna oferta. Podpisaliśmy umowę z prywatną firmą - mówi Renata Ruman-Dzido, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Opolu.

I w tym miejscu koło się domyka, ponieważ wygrała firma... Optima. Dokładnie ta sama, która dotychczas świadczyła w Opolu takie usługi. Te same pielęgniarki, ci sami lekarze, ta sama ekipa przeprowadziła się po prostu do innego miejsca. Oprócz nowej lokalizacji, dla pacjentów wszystko zostaje po staremu.

Garść informacji

Od 29 września do 2 października pod numerem 77 40 20 182 działa całodobowa infolinia, na której pacjenci będą mieli możliwość uzyskania informacji dotyczącej miejsc udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej na Opolszczyźnie.

Opolski NFZ przygotował także kampanię informacyjną dotyczącą funkcjonowania nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej na terenie województwa.

W ramach akcji od 25 września plakaty dotyczące miejsc udzielania świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej umieszczono w przychodniach w Opolu (ponieważ w Opolu ulega zmianie miejsce udzielania świadczeń) oraz we wszystkich szpitalach. Dodatkowo przekazano informacje wraz z plakatem do aptek, samorządów oraz służbom wojewody.

Również lokalne media od początku tygodnia sukcesywnie przekazują informacje o zmianie miejsca udzielania świadczeń na terenie Opola. W niedzielę po mszach św. w parafiach Opola zostanie przekazana informacja o zmianie miejsca udzielania świadczeń. Oddział NFZ przekazał także 25 tysięcy ulotek informacyjnych do rozprowadzenia w piątkowym wydaniu największego dziennika regionalnego.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE BIZNESOWE »

Miasta najbardziej pożądane przez specjalistów. Brexit miesza w rankingu

Miasta najbardziej pożądane przez specjalistów. Brexit miesza w rankingu

Aż 74 procent pracowników przeprowadziłoby się do innego miasta w przypadku otrzymania atrakcyjnej oferty pracy. Tak wynika z siódmej edycji badania firmy rekrutacyjnej Antal "Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy". Na pierwsze miejsce najbardziej pożądanych miast awansowała Warszawa. czytaj dalej »

INFORMACJE SPORTOWE »

Burza w polskim narciarstwie alpejskim

Burza w polskim narciarstwie alpejskim

Zimowe igrzyska nadciągają wielkimi krokami, a w polskim narciarstwie alpejskim awantura trwa na całego. Wciąż nie wiadomo, kto ma reprezentować narodowe barwy na olimpijskim stoku w sporcie, w którym Biało-Czerwoni nie odgrywają żadnej z poważnych ról. zobacz więcej »

Przenośny dom

Przeprowadzka wraz z domem? Nie ma problemu! Zobacz TOTERAZ.

Novak Djokovic odpoczywa między setami na turnieju Australian Open. (Lukas Coch / PAP / EPA) czytaj dalej »