tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Ziobro anonimizuje. Kuchciński "uprzejmie zwraca". Wciąż nie wiadomo kto poparł kandydatów do KRS

zobacz więcej wideo »
Ziobro anonimizuje. Kuchciński "uprzejmie zwraca". Wciąż nie wiadomo kto poparł kandydatów do KRS
 • Kontrowersje wokół kandydatów do nowej KRS. "To jest kuriozalne"Kontrowersje wokół kandydatów do nowej KRS. "To jest kuriozalne"
 • Kukiz: listę kandydatów do KRS ustalili nasi posłowieKukiz: listę kandydatów do KRS ustalili nasi posłowie
 • "Ziobro wprowadził do KRS swoich rekomendowanych""Ziobro wprowadził do KRS swoich rekomendowanych"
 • "Bez żadnego trybu". Członkowie KRS zaproszeni na spotkanie"Bez żadnego trybu". Członkowie KRS zaproszeni na spotkanie
 • "Z tego, co mi wiadomo, to nie jest zwołanie KRS, tylko spotkanie z nowo wybranymi członkami KRS""Z tego, co mi wiadomo, to nie jest zwołanie KRS, tylko...
 • Tajemnicze spotkanie sędziów KRS. "Charakter tego spotkania jest bardziej szkoleniowy"Tajemnicze spotkanie sędziów KRS. "Charakter tego spotkania...
 • Spór o spotkanie członków nowej KRSSpór o spotkanie członków nowej KRS
 • Mitera: list części członków KRS do prezes GersdorfMitera: list części członków KRS do prezes Gersdorf
 • Nieformalne spotkanie członków KRSNieformalne spotkanie członków KRS
 • Grupa członków KRS wystosowała list do GersdorfGrupa członków KRS wystosowała list do Gersdorf
 • Sędzia Mitera rzecznikiem KRS? "Rozważę"Sędzia Mitera rzecznikiem KRS? "Rozważę"
 • List do prezes Gersdorf w sprawie posiedzenia KRSList do prezes Gersdorf w sprawie posiedzenia KRS
 • Zwołanie pierwszego posiedzenia KRS. Komisja poparła poprawkęZwołanie pierwszego posiedzenia KRS. Komisja poparła poprawkę
Foto: Rafał Guz/PAP | Video: Fakty TVN Część sędziów w nowej KRS ma związki ze Zbigniewem Ziobrą | Fakty TVN 13.02.2018

Puste strony, na których są tylko pieczęcie i numery porządkowe. W ten sposób minister sprawiedliwości udzielił informacji publicznej o tym, kto poparł kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

Ujawnienia list poparcia kandydatów do nowej KRS domagała się fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju.  Jednym z obszarów działania FOR jest obserwowanie działania wymiaru sprawiedliwości i praca na rzecz jawności życia publicznego. Fundację założył twórca polskich przemian gospodarczych prof. Leszek Balcerowicz.

Przypomnijmy, na mocy zmienionej ustawy o KRS piętnaścioro sędziów do tego konstytucyjnego organu państwa stojącego na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów po raz pierwszy w historii wybrali politycy, a nie sędziowie. Sejm uczynił to 6 marca br.

Zanim do tego doszło, na mocy nowych przepisów kandydatów zgłaszały grupy co najmniej 25 sędziów lub co najmniej 2000 obywateli. Większość zgłosili sędziowie. Nie wiadomo jednak którzy konkretnie. Ich nazwiska nie zostały dotąd podane do publicznej wiadomości.

Kto i dlaczego walczy o ujawnienie dokumentów

Marszałek Sejmu konsekwentnie odmawiał ujawnienia list poparcia kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. Powoływał się na obowiązującą od początku tego roku ustawę o KRS, która przewidywała podanie do publicznej wiadomości informacji o kandydatach, lecz z wyłączeniem załączników. Listy poparcia są właśnie jednym z załączników.

Przypomnijmy, że prezydencki projekt, na podstawie którego Sejm uchwalił ustawę o nowej KRS, zakładał pełną jawność. Poprawkę zabraniającą podawania do publicznej wiadomości list poparcia posłowie wprowadzili w czasie prac w komisjach na wniosek Waldemara Budy z Prawa i Sprawiedliwości.

Jednak niezależnie od nowej ustawy o KRS, obowiązuje inna ustawa - o dostępie do informacji publicznej. Stanowi ona, że wszystko co robią władze, a nie jest objęte tajemnicą chronioną ustawą, jest jawne. Informacji publicznej może zaś żądać każdy.

Informacji na temat tego kto zgłosił kandydatów do nowej KRS zażądało właśnie Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Ministerstwo pokazuje dokumenty po "koniecznej anonimizacji"

W środę 11 kwietnia FOR otrzymało z Ministerstwa Sprawiedliwości dokumenty - "skan korespondencji pomiędzy Marszałkiem Sejmu RP a Ministrem Sprawiedliwości w sprawie potwierdzenia statusu sędziego osób, które poparły kandydatów na członków Krajowej Rady Sądownictwa" - głosi pismo przewodnie.

"Niektóre dokumenty zostały poddane koniecznej anonimizacji" - zastrzega na wstępie zastępca dyrektora Biura Ministra Sprawiedliwości Rafał Drzewiecki.

"Konieczna anonimizacja" doprowadziła do tego, że FOR zamiast list poparcia otrzymała zestaw praktycznie pustych kartek. W taki sposób Ministerstwo Sprawiedliwości udzieliło informacji publicznej.

Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości / Forum Obywatelskiego Rozwoju Informacja publiczna według Ministerstwa Sprawiedliwości str. 1

Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości / Forum Obywatelskiego Rozwoju Informacja publiczna według Ministerstwa Sprawiedliwości str. 2

Jedyne czego można się dowiedzieć z tak sporządzonej informacji publicznej jest to, że minister sprawiedliwości zaświadczył, iż osoby popierające kandydatów do nowej KRS, to naprawdę sędziowie. Druga konkretna informacja wynikająca z tych wyczyszczonych list, to liczby sędziów, którzy poparli kandydatów. Nie wiadomo jednak czy każdego z kandydatów poparli różni, czy ci sami sędziowie.

Liczba podpisów poparcia pod poszczególnymi kandydaturami przedstawia się więc następująco:

Rafał Puchalski - 25

Paweł Styrna - 26

Mariusz Witkowski - 31

Jędrzej Kondek - 29

Joanna Kołodziej-Michałowicz - 30

Marek Jaskulski - 28

Jarosław Dudzicz - 38

Grzegorz Furmankiewicz - 27

Dariusz Drajewicz - 25

Teresa Kurcyusz-Furmanik - 32

Ewa Łąpińska - 29

Zbigniew Łupina - 57

Leszek Mazur - 40

Maciej Mitera - 25

Maciej Nawacki - 28

Dagmara Pawełczyk-Woicka - 28

Robert Pelewicz - 28

Przypomnijmy, że Teresę Kurcyusz-Furmanik, oprócz sędziów, poparło również 4998 obywateli.

Kilkoro sędziów, którzy złożyli podpisy pod kandydaturą Macieja Nawackiego, oświadczyło potem, że wycofuje swoje poparcie. Marszałek Sejmu uznał jednak, że raz złożonego podpisu wycofać nie można i uwzględnił kandydaturę sędziego Nawackiego.

Ta sama grupa czy różni sędziowie?

Ujawnienia nazwisk sędziów, którzy poparli kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa konsekwentnie domagają się opozycja i organizacje pozarządowe. Ich zdaniem, podanie nazwisk sędziów do publicznej wiadomości raz na zawsze rozwiałoby wątpliwości czy kandydaci cieszą się autentycznym poparciem środowiska, czy też ci sami sędziowie popierali większość lub wszystkich kandydatów.

Podejrzenia, że ta sama grupa sędziów popierała wielu lub wszystkich kandydatów zaczęły być wyrażane po tym, jak okazało się, że do nowej KRS kandydują sędziowie bezpośrednio lub pośrednio zależni od ministra sprawiedliwości. Wśród sędziów - członków nowej KRS - są bowiem prezesi sądów nominowani przez Zbigniewa Ziobrę, są sędziowie delegowani do pracy w Ministerstwie Sprawiedliwości za kadencji obecnego ministra, lub sędziowie, których pełnomocnikami są podwładni Zbigniewa Ziobry.

Z pozbawionej nazwisk informacji Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że kandydatów do KRS popierało od 57 indywidualnych sędziów (zakładając skrajnie, że ta sama grupa popierała wszystkich) do 526 (przy założeniu, że żaden z popierających nie złożył więcej niż jednego podpisu).

Wśród popierających są zarówno sędziowie sądów powszechnych, jak i administracyjnych. Z dokumentacji wynika bowiem, że minister zwracał się do prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego o potwierdzenie statusu zawodowego niektórych z nich.
Forum zapowiada skargę do sądu

Patryk Wachowiec z FOR, który występował o udostępnienie informacji o sędziach popierających kandydatów do nowej Krajowej Rady uważa, że unik wykonany przez Zbigniewa Ziobrę jest niezgodny z prawem.

"Nie akceptujemy takich działań i najszybciej, jak to tylko możliwe złożymy kolejną skargę do sądu administracyjnego – po Marszałku Sejmu na Ministra Sprawiedliwości. Wystąpimy również do Prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego o korespondencję z ministrem dotyczącą weryfikacji statusu kilku sędziów popierających kandydatów. Kwestia jawności procedury wyboru sędziów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa nie została ostatecznie zamknięta, a tożsamość podpisujących prędzej czy później ujrzy światło dzienne" - napisał w komentarzu opublikowanym na stronach FOR i w serwisach społecznościowych.

FOR zauważa, że działanie ministra jest podwójnie nielegalne. Bo wymazanie nazwisk z list poparcia powinno nastąpić po decyzji administracyjnej ministra, a decyzji takiej minister nie wydał.

Kuchciński "uprzejmie zwraca"

W pliku pism udostępnionych przez Ministerstwo Sprawiedliwości znajduje się jeszcze inny interesujący dokument.

To list marszałka Marka Kuchcińskiego do ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. W piśmie tym marszałek "uprzejmie zwraca kopie wykazów sędziów popierających zgłoszone kandydatury". Kuchciński tłumaczy, że wykazy sędziów popierających kandydatów "omyłkowo nie zostały wcześniej zwrócone".

Według Forum Obywatelskiego rozwoju "omyłka" w obiegu dokumentów mogła być celowym działaniem. Pismo marszałka nosi datę 27 lutego. Zatem listy poparcia tego dnia były jeszcze w gabinecie Kuchcińskiego, a nie w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Tymczasem, dzień później opozycyjni posłowie Borys Budka (PO) i Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna) podjęli (zapowiedzianą kilka dni wcześniej) poselską interwencję u ministra sprawiedliwości. Sprowadziła się ona do tego, że posłowie poszli do ministerstwa i zażądali pokazania list poparcia dla kandydatów do nowej KRS.

"Podczas interwencji 28 lutego 2018 r., Michał Woś – podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości – poinformował posłów, że poszukiwane dokumenty zostały przesłane do Marszałka Sejmu, a resort nie dokonał ich archiwizacji. Trudno nie uznać działania ministerstwa za celowe i ograniczające uprawnienia posłów. Kierownictwo resortu wiedziało, jakich dokumentów poszukują parlamentarzyści, jednakże pod pozorem ich 'przygotowania' szybko odesłano je do Kancelarii Sejmu" - twierdzi Patryk Wachowiec.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Komentarze (3)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
helga_baum

Wyslijcie te puste kartki do STRASBURGA i panom TIMMERSMANOWI i przewodniczacemu komisji UE.

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   6
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   lightkefir
   lightkefir

   Czyli nie ma dowodu na to, że członkowie KRS zostali wybrani prawidłowo.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     11
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     helga_baum

     Czy pan premier widzial to pismo?To jest lekcewazenie poslow, sejmu i UE,bo przeciez ''podobno'' prowadzicie zmiany'' na ''lepsze''.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       7
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Zasady forum
       Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

       Pozostałe informacje

       Sprawdź, czy zagraża Ci smog

       TVN Meteo

       INFORMACJE BIZNESOWE »

       Han Solo u lekarza. Ministerstwo odpowiada na absurdy RODO w służbie zdrowia

       Han Solo u lekarza. Ministerstwo odpowiada na absurdy RODO w służbie zdrowia

       Muminek, Włóczykij, Han Solo, czy Czubaka - to tylko część pseudonimów pacjentów, którzy mieli wizytę w jednej z przychodni w Wohyniu w województwie lubelskim. Taki pomysł miał na celu uniknięcie naruszenia przepisów o RODO. Jak jednak podkreślił doktor Maciej Kawecki z Ministerstwa Cyfryzacji "stosowanie pseudonimów nie ma uzasadnienia". - Takie listy nie muszą być publicznie dostępne - zauważył gość programu "Biznes dla Ludzi" w TVN24 BiS. czytaj dalej »

       Co sprawia, że goryl podoba się samicom?

       Odpowiedź może być zaskakująca. Zobacz TOTERAZ

       INFORMACJE ZE ŚWIATA »

       "Tchórzliwy czyn". Chamenei oskarża Arabię Saudyjską i ZEA o sfinansowanie ataku

       "Tchórzliwy czyn". Chamenei oskarża Arabię Saudyjską i ZEA o sfinansowanie ataku

       Duchowo-polityczny przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei oświadczył w poniedziałek, że sobotni atak w mieście Ahwaz, w którym zginęło 25 osób, został sfinansowany przez Arabię Saudyjską i Zjednoczone Emiraty Arabskie. zobacz więcej »

       Trawnik wysechł? Pomaluj go

       Amerykańska metoda doskonale sprawdza się podczas suszy. Zobacz TOTERAZ

       INFORMACJE SPORTOWE »

       Bill Cosby wchodzi do budynku sądu. (Tracie van Auken/PAP/EPA) czytaj dalej »