"Pierwszy premier Chin był gejem". Nowa książka o słynnym Zhou Enlaiu

Zhou Enlai z wizytą w Hanoi
Zhou Enlai z wizytą w Hanoi
Reuters Archive
Zhou Enlai był obok Mao Zedonga najważniejszym politykiem komunistycznych ChinReuters Archive

Zhou Enlai - pierwszy premier komunistycznych Chin - choć żonaty, prawdopodobnie był gejem - twierdzi Tsoi Wing-mui, autorka przygotowanej do wydania w Hongkongu książki o tym zmarłym w 1976 roku polityku.

Reuters, który dotarł do fragmentów książki, podkreśla we wtorek, że publikacja ta z pewnością wywoła kontrowersje w Chinach, gdzie partia komunistyczna chętnie przedstawia swych przywódców jako osoby o nienagannej moralności i gdzie homoseksualizm spotyka się z dezaprobatą, choć nie jest oficjalnie zakazany.

"Zhou miał pecha"

W książce "Tajemne życie emocjonalne Zhou Enlaia" Tsoi, która tematyką homoseksualizmu zajmowała się już jako redaktorka liberalnego magazynu politycznego, przeanalizowała dostępne publicznie listy i dzienniki Zhou oraz jego żony Deng Yingchao, przemówienia byłego premiera, jego eseje, poematy, powieści.

Podstawą jej wniosku, że Zhou najprawdopodobniej był gejem, są zapiski wskazujące na jego zauroczenie szkolnym kolegą, a także na dystans emocjonalny dzielący go od żony.

"Zhou Enlai był homoseksualnym politykiem, który miał pecha urodzić się o 100 lat za wcześnie" - napisała autorka.

Prawa ręka Mao Zedonga

Zhou był premierem od przejęcia władzy przez komunistów w Chinach w 1949 roku aż do śmierci. Tsoi twierdzi, wskazując na dzienniki Zhou, że jego homoseksualizm jest ewidentny. Jednak żaden z chińskich naukowców nie zajął się tą kwestią, ponieważ w ogóle nie brano tego pod uwagę.

Reuters zwraca uwagę, że homoseksualizm nie jest w Chinach nielegalny i w wielu dużych miastach istnieją środowiska gejowskie. Są celebryci, otwarcie przyznający się do homoseksualizmu, ale z pewnością żaden z polityków nie powie publicznie, że jest gejem.

Tsoi przypuszcza, że jej książka trafi na indeks w Chinach kontynentalnych, gdzie dyskusje o kontrowersyjnych cechach przywódców, zwłaszcza tak znaczących jak Zhou, są tematem tabu.

Autor: mm\mtom / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: public domain | Wikipedia