tvnpix
śledź nas na:
  • Google Plus
  • Instagram
  • RSS

"Pierwszy premier Chin był gejem". Nowa książka o słynnym Zhou Enlaiu

"Pierwszy premier Chin był gejem". Nowa książka o słynnym Zhou Enlaiu
Foto: Wikipedia / public domain | Video: Reuters Archive Zhou Enlai był obok Mao Zedonga najważniejszym politykiem komunistycznych Chin

Zhou Enlai - pierwszy premier komunistycznych Chin - choć żonaty, prawdopodobnie był gejem - twierdzi Tsoi Wing-mui, autorka przygotowanej do wydania w Hongkongu książki o tym zmarłym w 1976 roku polityku.

Reuters, który dotarł do fragmentów książki, podkreśla we wtorek, że publikacja ta z pewnością wywoła kontrowersje w Chinach, gdzie partia komunistyczna chętnie przedstawia swych przywódców jako osoby o nienagannej moralności i gdzie homoseksualizm spotyka się z dezaprobatą, choć nie jest oficjalnie zakazany.

"Zhou miał pecha"

W książce "Tajemne życie emocjonalne Zhou Enlaia" Tsoi, która tematyką homoseksualizmu zajmowała się już jako redaktorka liberalnego magazynu politycznego, przeanalizowała dostępne publicznie listy i dzienniki Zhou oraz jego żony Deng Yingchao, przemówienia byłego premiera, jego eseje, poematy, powieści.

Podstawą jej wniosku, że Zhou najprawdopodobniej był gejem, są zapiski wskazujące na jego zauroczenie szkolnym kolegą, a także na dystans emocjonalny dzielący go od żony.

"Zhou Enlai był homoseksualnym politykiem, który miał pecha urodzić się o 100 lat za wcześnie" - napisała autorka.

Prawa ręka Mao Zedonga

Zhou był premierem od przejęcia władzy przez komunistów w Chinach w 1949 roku aż do śmierci. Tsoi twierdzi, wskazując na dzienniki Zhou, że jego homoseksualizm jest ewidentny. Jednak żaden z chińskich naukowców nie zajął się tą kwestią, ponieważ w ogóle nie brano tego pod uwagę.

Reuters zwraca uwagę, że homoseksualizm nie jest w Chinach nielegalny i w wielu dużych miastach istnieją środowiska gejowskie. Są celebryci, otwarcie przyznający się do homoseksualizmu, ale z pewnością żaden z polityków nie powie publicznie, że jest gejem.

Tsoi przypuszcza, że jej książka trafi na indeks w Chinach kontynentalnych, gdzie dyskusje o kontrowersyjnych cechach przywódców, zwłaszcza tak znaczących jak Zhou, są tematem tabu.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (0)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
  • Udostępnij komentarz w:
  • ikona twitter
  • ikona facebook
  • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
Zasady forum
Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pozostałe informacje

Sprawdź, czy zagraża Ci smog

TVN Meteo
Partnerem serwisu jest PhilipsPhilips - partner serwisu

INFORMACJE BIZNESOWE »

Bank centralny krytykuje rządowy plan oszczędzania na emeryturę

Bank centralny krytykuje rządowy plan oszczędzania na emeryturę

Przedłożony projekt ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych jest niedopracowany, jeżeli chodzi o zabezpieczenie interesów uczestników i zapewnienie sprawnego działania systemu - napisał Narodowy Bank Polski w opinii do projektu ustawy. Bank centralny nie jest przekonany do tego, że samo wprowadzenie programu przełoży się na zwiększenie tempa wzrostu gospodarczego Polski. czytaj dalej »

Fidget spinner to już przeszłość? Nowy gadżet może podbić świat!

To coś w rodzaju spinnera, tyle że stacjonarnego. Działanie tego gadżetu to prosta iluzja optyczna. Prosta, ale widowiskowa! Zobacz TOTERAZ.

I w indykach, i w kurczakach. Wyniki antybiotykowej kontroli NIK

80 procent przebadanego drobiu zawierało antybiotyki. Badania w województwie lubuskim to wstęp do ogólnopolskiej kontroli. Zobacz TOTERAZ

INFORMACJE SPORTOWE »

Samoloty Sił Powietrznych Peru (FAP) przelatują nad Costa Verde (Fot. STR/PAP/EPA) czytaj dalej »