tvnpix
śledź nas na:
 • Google Plus
 • Instagram
 • RSS

Komisja prawna Rady Europy "wzywa Rosję do przekazania wraku Tu-154"

zobacz więcej wideo »
Komisja prawna Rady Europy "wzywa Rosję do przekazania wraku Tu-154"
 • Szef MSZ do ambasadora Rosji: oczekuję zwrotu wraku tupolewaSzef MSZ do ambasadora Rosji: oczekuję zwrotu wraku tupolewa
 • Nagranie sprzed wylotu rządowego tupolewaNagranie sprzed wylotu rządowego tupolewa
 • "Wiele wydarzeń wskazuje na to, że doszło do wybuchu na pokladzie Tupolewa""Wiele wydarzeń wskazuje na to, że doszło do wybuchu na...
 • Macierewicz: moment eksplozji na pokładzie tupolewa został zidentyfikowanyMacierewicz: moment eksplozji na pokładzie tupolewa został...
Foto: Wojciech Pacewicz/PAP | Video: tvn24 Autorem rezolucji, w której zawarto wezwanie do zwrotu wraku, jest holenderski parlamentarzysta. Na nagraniu: szef polskiego MSZ o zwrocie wraku (08.02.2018)

Komisja prawna Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy poparła na poniedziałkowym posiedzeniu w Strasburgu projekt rezolucji w sprawie katastrofy smoleńskiej, w którym znalazło się żądanie zwrotu Polsce przez Rosję wraku samolotu Tu-154M. Dokument wskazuje, że ciągłe odmowy Moskwy są nadużyciem prawa.

Autorem przegłosowanego dokumentu jest holenderski parlamentarzysta Pieter Omtzigt z Europejskiej Partii Ludowej. Prace nad rezolucją trwały od kilku lat. W październiku 2014 roku projekt został zgłoszony do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Podpisało się pod nim wówczas ponad 40 parlamentarzystów Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, głównie z grupy Europejskich Konserwatystów, w tym politycy Prawa i Sprawiedliwości. Następnie trafił do komisji prawnej i praw człowieka, która właśnie go przyjęła.

"Zgromadzenie wzywa Rosję do przekazania wraku polskiego samolotu"

Jednym z wnioskodawców dokumentu był poseł Prawa i Sprawiedliwości Arkadiusz Mularczyk.

- Przyjęcie tej rezolucji to duży sukces, bo wniosek był procedowany przez niemal trzy lata. Dwukrotnie dochodziło do zmiany sprawozdawców, Rosja odmawiała współpracy, nie wpuściła sprawozdawcy Pietera Omtzigta jako obserwatora, w związku z tym przygotował on rezolucję na podstawię materiałów, które zebrał i opinii ekspertów prawa międzynarodowego, Brytyjczyka i Hiszpana - powiedział Mularczyk.

Podczas poniedziałkowego posiedzenia zgłoszony został też wniosek, żeby raport został przyjęty przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy. Mularczyk podkreśla, że głosowanie na komisji jest dobrym prognostykiem przed ewentualnym przyjęciem raportu przez całe Zgromadzenie Parlamentarne.

- To będzie pierwszy dokument o charakterze międzynarodowym, który będzie dawał Polsce i społeczności międzynarodowej mocny mandat do domagania się zwrotu wraku, czarnych skrzynek i innych dowodów z Rosji - stwierdził polityk.

Macierewicz: Rosja musi się zastosować do stanowiska komisji

- Rosja musi się tego posłuchać, co nie znaczy, że natychmiast się posłucha - ocenił były szef MON Antoni Macierewicz, odnosząc się do prac nad rezolucją.

Jego zdaniem, jest to stanowisko międzynarodowej opinii publicznej, "jednego z najważniejszych wspólnych organów, do którego wchodzą także te państwa europejskie, które nie wchodzą w skład Unii Europejskiej".

Według niego "to jest jednolite stanowisko całej międzynarodowej opinii publicznej".

Apel do Moskwy

"Zgromadzenie wzywa Rosję do przekazania wraku polskiego samolotu Tu-154 odpowiednim władzom polskim bez dalszej zwłoki, w bliskiej współpracy z polskimi ekspertami i w sposób, który nie spowoduje dalszego pogorszenia się stanu potencjalnych dowodów" - czytamy w rezolucji.

W dokumencie wezwano też, by do czasu, aż się to stanie odpowiednio zabezpieczyć wrak w sposób ustalony z polskimi specjalistami. Zaapelowano także do Moskwy, by powstrzymała dalsze działania w miejscu katastrofy, które można by uznać za zbezczeszczenie tego miejsca.

W rezolucji przypomniano, że lot do Smoleńska w 2010 roku był związany z 70. rocznicą zbrodni katyńskiej, a na pokładzie było 96 pasażerów, w tym prezydent Lech Kaczyński. Zwrócono też uwagę, że choć Polska mogła kierować śledztwem, zdecydowano, że będzie je prowadził rosyjski Komitet Śledczy przy udziale polskich ekspertów. Wskazano też, że Polska i Rosja zgodziły się, że dochodzenie będzie prowadzone zgodnie z konwencją chicagowską, która normalnie odnosi się do lotnictwa cywilnego, pomimo faktu, że Tu-154 był zarejestrowany jako samolot państwowy.

Następnie w dokumencie przytoczono konkluzje zarówno z rosyjskiego, jak i polskiego raportu po katastrofie wskazując na różnice w nich zawarte dotyczące między innymi odpowiedzialności za ten wypadek. Rosjanie obarczyli nim załogę, a raport polski zwraca uwagę także na rolę kontrolerów lotu. Sprawozdanie odnotowuje również powstanie podkomisji smoleńskiej, która oceniła, że samolot został "zniszczony w wyniku kilku eksplozji".

W rezolucji zwrócono uwagę, że zgodnie z konwencją chicagowską, kraj w którym wydarzył się wypadek jest zobowiązany do zwrotu wraku, gdy tylko zakończone jest techniczne śledztwo dotyczące bezpieczeństwa ruchu, co miało miejsce jeszcze w styczniu 2011 roku. Wskazuje przy tym, że odmowy władz Rosji są nadużyciem prawa i napędzają spekulacje po stronie polskiej, że Moskwa ma coś do ukrycia w tej sprawie.

Rada Europy, z siedzibą w Strasburgu, koncentruje się na kwestiach obrony i szerzenia praw człowieka oraz zasad demokracji parlamentarnej i rządów prawa. Do Rady Europy należy 47 państw. W reakcji na zaanektowanie przez Rosję ukraińskiego Krymu Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy pozbawiło w kwietniu 2014 roku delegację Federacji Rosyjskiej prawa głosu i wyłączyło z wszystkich swoich organów kierowniczych. W odpowiedzi Rosja zawiesiła udział we wszelkich pracach Zgromadzenia Parlamentarnego RE.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Skopiowano do schowka

Dowiedz się więcej...

Komentarze (3)

Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
Zaloguj się, aby dodać komentarz
Dodaj komentarz do artykułu
domyślny avatar
 • Udostępnij komentarz w:
 • ikona twitter
 • ikona facebook
 • ikona google plus
publikuj
Właśnie pojawiły sie nowe () komentarze - pokaż
wolej

A jak trzeba będzie zapłacić za przechowanie i konserwacje

 • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
   1
  • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
    0
   • zgłoś naruszenie
   zamknij
   rogol1

   A do zmiany prezydenta nie wzywaja Rosji?
   Transport wraku bedzie wiele kosztowal
   Pokryc go powinno MON.

   • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
     1
    • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
      0
     • zgłoś naruszenie
     zamknij
     Jaki Naród Taki Kraj

     Holandia potrafiła sprowadzić swój wrak.

     • Tyle osób ocenia komentarz pozytywnieOstatnio ocenili:
       1
      • Tyle osób ocenia komentarz negatywnieOstatnio ocenili:
        0
       • zgłoś naruszenie
       zamknij
       Zasady forum
       Publikowane komentarze sa prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24 nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

       Pozostałe informacje

       Tragedia w Genui »

       Oglądaj
       "Dziś tak nie budujemy mostów podwieszonych"
       • "Dziś tak nie budujemy mostów podwieszonych""Dziś tak nie budujemy mostów podwieszonych"
       • Ratownicy pracują na miejscu katastrofy w GenuiRatownicy pracują na miejscu katastrofy w Genui
       • Runął wiadukt na autostradzieRunął wiadukt na autostradzie
       • W Genui runął fragment wiaduktu. Są zabiciW Genui runął fragment wiaduktu. Są zabici
       • Jacek Pałasiński: Jezdnia w tym miejscu znajdowała się na wysokości 90 metrówJacek Pałasiński: Jezdnia w tym miejscu znajdowała się na...
       • Zamiast drogi, wielka przepaść. Zdjęcia ze śmigłowcaZamiast drogi, wielka przepaść. Zdjęcia ze śmigłowca
       • Akcja ratunkowa po zawaleniu się wiaduktu w GenuiAkcja ratunkowa po zawaleniu się wiaduktu w Genui
       • Marek Lehnert: na wiadukcie znajdowało się około 20 samochodówMarek Lehnert: na wiadukcie znajdowało się około 20 samochodów
       • Zawalił się około 100-metrowy odcinek wiaduktuZawalił się około 100-metrowy odcinek wiaduktu
       • Moment zawalenia się wiaduktu w GenuiMoment zawalenia się wiaduktu w Genui
       • Zawalił się wiadukt nad GenuąZawalił się wiadukt nad Genuą
       "Dziś tak nie budujemy mostów podwieszonych"

       "Nasi bez importu"
       i "naturalizowani zawodnicy". Poseł wyjaśnia, co miał na myśli

       "Serce rośnie. Nasi przed Niemcami i Francją i to bez 'importu'. Brawo!!!" - tak poseł Porozumienia Zbigniew Grygalas skomentował zwycięstwa Polaków na Mistrzostwach Europy w Berlinie. Pod jego internetowym wpisem pojawiły się komentarze zarzucające mu niechęć do imigrantów. "Gdzie jest dla Pana granica, za którą ktoś nie jest importem?" - pytał dziennikarz Paweł Wimmer. "W wielu reprezentacjach są tzw. naturalizowani zawodnicy" - odparł polityk. zobacz więcej »

       Sprawdź, czy zagraża Ci smog

       TVN Meteo

       INFORMACJE ZE ŚWIATA »

       Podpalone samochody 
w szwedzkich miastach. "Było to zorganizowane 
i przygotowane"

       Podpalone samochody
       w szwedzkich miastach. "Było to zorganizowane
       i przygotowane"

       Grupy młodych ludzi podpaliły i zniszczyły w nocy z poniedziałku na wtorek około setki samochodów w Goeteborgu i kilku okolicznych miastach. Premier Szwecji Stefan Loefven oświadczył, że akcja wygląda na zaplanowaną. zobacz więcej »

       INFORMACJE SPORTOWE »

       Ptaki będą sprzątać francuski park rozrywki

       Wyszkolone gawrony za zebrane śmieci dostają smakołyki. W ten sposób w jednym z parków rozrywki we Francji w łatwy sposób ma zmniejszyć się ilość porozrzucanych odpadów. Zobacz TOTERAZ

       Erupcja wulkanu z lotu ptaka

       Erupcja wulkanu z lotu ptaka. Zobacz TOTERAZ.

       Randjel Simonovic podczas leczniczej kąpieli obok małego błotnego basenu w Ovca, wiejskim przedmieściu Belgradu, Serbia. (Fot: Andrej Cukic/PAP/EPA) czytaj dalej »