Aresztowano wojennego zbrodniarza

 
Stojan Żupljanin to jeden z czterech wysokiej rangi oskarżonych przez trybunał haskiwww.pbs.org

Jeden z największych zbrodniarzy toczącej się w Bośni w latach 90. wojny domowej został aresztowany. Stojan Żupljanin poszukiwany był za morderstwa i tortury muzułmańskich i chorwackich cywilów.

Żupljanin został aresztowany w mieszkaniu kilka kilometrów od Belgradu, nie stawiał oporu. Prokurator Vladimir Vukczević zapewnił, że jego zatrzymanie dowodzi "politycznej woli pełnej współpracy" Belgradu z Hagą. Dodał, że wcześniejsza próba jego schwytania w serbskim mieście Nisz skończyła się ucieczką oskarżonego. Nie wiadomo, kiedy to się wydarzyło.

Stojan Żupljanin, bośniacki Serb, ścigany był przez trybunał haski za zbrodnie, jakich dopuścił się w trakcie wojny domowej w Bośni w latach 1992-1995. Żupljanic został oskarżony o 12 przestępstw wliczając tortury i morderstwa.

Straszna czwórka

Żupljanin jest jednym z czterech - obok Karadzica, Ratko Mladica i Gorana Hadzica - wysokiej rangi oskarżonych przez trybunał haski, którzy od zakończenia wojny w byłej Jugosławii pozostawali na wolności. Aresztowanie ich oraz przekazanie do Hagi jest warunkiem postępów Serbii na drodze do członkostwa w UE.

O zatrzymaniu bośniackiego Serba poinformowała Belgradzka prokuratura. Wiadomość ta została potwierdzona przez biuro prokuratora w trybunale ONZ ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii.

Stojan Żupljanin urodził się w sierpniu 1951 r. Studiował prawo na uniwersytecie w Sarajewie. W 1985 roku został szefem Departamentu Zapobiegania Zbrodni w Banja Luce.

Od 1991 roku, Żupljanin przewodził Regionalnemu Centrum Bezpieczeństwa, a w 1994 roku został doradcą prezydenta do spraw wewnętrznych Republiki Serbskiej.

Warunek Unii Europejskiej

Aresztowanie zbrodniarzy wojennych i dostarczenie ich przed haski trybunał jest jednym z warunków, jakie Belgradowi stawia Unia Europejska, jeśli Serbia na poważnie chce myśleć o wstąpieniu do Wspólnoty. Schwytanie Żupljanina zdaje się potwierdzać, że serbski rząd swoją przyszłość wiąże z UE.

Źródło: PAP, bbc.co.uk, AFP

Źródło zdjęcia głównego: www.pbs.org